Acer Aspire 7552G: pořádný displej, grafika a dva disky

0

Plusy a mínusy

+ Displej s vysokým rozlišením

+ Numerický blok na klávesnici

+ Otevřený násobič procesoru

+ Dva HDD pro zvýšení výkonu i kapacity

– Tlačítka touchpadu

– Vyšší zahřívání za horkého počasí

– Nízko „uložené“ porty USB

Úvod, vzhled, displej

Acer svými notebooky pokrývá naprosto všechny možné a myslitelné konfigurace a velikosti. Zatímco dříve tvořila hlavní část nabídky řada Travelmate pro profesionální použití, dnes má výrobce více než třikrát modelů v „domácí“ řadě Timeline. Tato řada také přichází s daleko výraznějším designem a hlavně s daleko širší nabídkou. Najdete zde lehké a úsporné desetipalcové netbooky, 11,6″ modely CULV, multimediální patnáctky či 18,4″ palcová „monstra“ s Blu-ray mechanikou, se subwooferem a se čtyřjádrovými procesory.

Testovaný model 7552G je úplnou novinkou a je prvním modelem mezi sedmnáctkami, která má nový design po vzoru starších Timelinů – opouští tedy zastarávající Gemstone design s oblými rohy. Jedinečný je svou výbavou – jako jediný z nabídky notebooků Acer má čtyřjádrový AMD Phenom, a to rovnou v nejvyšším provedení. Nechybí také dva pevné disky s celkovou kapacitou 1 TB a výkonná grafika Ati Radeon 5850, s níž si zahrajete i docela nové hry. A k tomu přidejte velkou baterii s výdrží přes pět hodin a máte vynikající náhradu za počítač, kterou si můžete v případě potřeby i odvézt na léto na chalupu.

 

 

V sedmičkové řadě má Acer ještě čtyři modely, 7540 s dvoujádrovým Athlonem a Radeonem 4570, 7736/8 s Intel Core2 Duo a GeForce G210M/GT240M a 7740G s procesory Intel Core i3/i5 a Radeonem 5470/5650. Už jen z tohoto výčtu je patrno, že v nabídce tohoto výrobce si vybere každý – samozřejmě pokud má o produkty této značky zájem.

Moderní design

Ačkoliv nemá notebook v přízvisku „Timeline“, vypadá velmi podobně jako notebooky Acer Aspire Timeline první generace. Podobné plasty, podobné provedení, stejná klávesnice. Rozdílem je snad jen povrch víka displeje, který není ani matný, ani lesklý, ale zvrásněný a tudíž se na něm nezachytí žádný otisk prstů. Je to rozhodně lepší řešení než piano black, který sice na první pohled vypadá dobře, ale musíte s sebou neustále nosit hadřík. Povrch okolo klávesnice je matný a tmavě šedý, částečně imituje leštěný kov. Na rozdíl od něj se ale tolik nezahřívá a hlavně je odolný vůči otiskům prstů. Nad klávesnicí je plast lehce dírkovaný a vytváří tam jemnou mřížku – právě zde jsou schovány reproduktory.

Zatímco předchozí modely v sedmičkové řadě (displej s úhlopříčkou 17 palců) měly ještě „starý“ a „kulatý“ Gemstone design, novinka je rozhodně krokem kupředu – nejenže notebook vypadá moderněji, ale hlavně byly použity takové materiály, které si notebook s cenou okolo třiceti tisíc zaslouží. A hlavně byla minimalizována povrchová úprava piano black, kterou najdete jen okolo displeje, kde vám to bude vadit minimálně. Otisky jsou vidět jen v místě, kde displej chytnete při otevření. Displej má klasické rámečkové provedení, není tedy tak efektní jako u modelu 5943G, který jsme testovali nedávno.

 

 

Na půli cesty k full HD

Velký notebook si samozřejmě zaslouží velký displej s velkou úhlopříčkou. Ten má v testovaném modelu velikost 17,3″ a je jasné, že Acer takto velkým displejem chce uspokojit především ty, co se na notebooku rádi dívají na filmy. Tomu odpovídá i lesklé provedení s dobrým kontrastem a podáním barev. Když se na film díváte v tmavší místnosti, resp. v místnosti, kam nesvítí slunce, budete spokojeni. Naopak v prosluněné kanceláři se ukáže nevýhoda lesku a displej přechází do režimu zrcadla. Potěšující ale je, že displej nabízí vysoký rozsah úpravy jasu, takže i ve světlé místnosti je na displej docela dobře vidět – pokud tedy nesedíte s oknem za zády.

Displej má rozlišení 1 600 × 900 bodů, což je na sedmnáctku optimum. Samozřejmě, že by takto velký displej snesl i full HD rozlišení (to mají až osmnáctky), které by jemností zhruba odpovídalo HD ready na noteboocích s úhlopříčkou 11,6″, ale většina uživatelů takto vysoké rozlišení k ničemu nepotřebuje. 900 bodů na výšku už je dostačující pro surfování po internetu i psaní delších dokumentů.

Klávesnice, touchpad, porty, procesor

Skvělá klávesnice

Vzhledem k tomu, že tento notebook vychází designově ze starší řady Timeline, není divu, že má i stejnou klávesnici a rozložení tlačítek. Na sedmnáctku se bez problému vešel i numerický blok, který nebylo nutno nijak „stlačovat“ a sahat tak ke kompromisům. Naopak, po stranách je ještě dost velká rezerva a Acer mohl přistoupit k drobným vylepšením jako je samostatný blok funkčních kláves, jako to má například Lenovo na svých noteboocích ThinkPad. Také PgUp a PgDown bych ocenil spíše u kurzorových tlačítek, jako je tomu na malých Timelinech. Každopádně klávesnice je skvělá a nemám jí jinak co vytknout.

Na rozdíl od nedávno testovaného modelu Aspire 5943G nemá tento model touchpad s lesklým povrchem, jde o klasický mat ve stejném provedení jako je okolí klávesnice. Prst tedy neklouže, nezadrhává se a vůbec se touchpad jako takový povedl. Klasickou připomínku mám však ke „kolébkovému tlačítku“, které nemá oddělenou levou a pravou část a tlačítka tak nelze stisknout u středu, ale jen na kraji. Přitom při ježdění prstem po touchpadu je okolí středu snadno dosažitelné palcem, aniž byste ho museli zvedat a přesunovat. Tady dostává Acer minusový bod.

 

 

Čtyři USB, ale eSATA chybí

Velký notebook naštěstí nešetří na konektorech, a tak zde najdete čtyři porty USB, tři napravo, jeden vlevo. Je trochu škoda, že všechny jsou umístěné u spodního okraje, takže pokud je všechny obsadíte, bude se vám po stole válet dost různé kabeláže. I HDMI konektor pro externí displej je „nízko“, za což může velký výdech větráku, který zabírá polovinu levé strany. Ještě níže je výstup a vstup audia, naopak ethernový konektor a napájení jsou až téměř u displeje. Na pravé straně pak už kromě tří USB je jen optická mechanika. Čtečku karet najdete vpředu, pod pravou rukou.

Odemknuté čtyřjádro

Na notebooku je bezesporu nejzajímavější procesor. Acer se rozhodl osadit tento model nejsilnějším čtyřjádrem od AMD, které frekvencí směle konkuruje nejvýkonnějšímu čtyřjádru od Intelu. Zatímco Core i7-840QM běží „jen“ na 1,83 GHz, Phenom X4 X920 BE má frekvenci stanovenou na 2,3 GHz. Je tu ale řada rozdílů, díky nimž Intel docela snadno AMD poráží. Jednak Phenom oproti stolní verzi nemá terciární paměť cache (standardně 6 MB), ale jen sekundární (2 MB), jednak Core i7 nabízí turbo – tedy zvýšení frekvence jednoho jádra až na 3,2 GHz, tedy téměř dvojnásobek. V jedno- a dvouvláknových aplikacích tak Intel AMD zcela deklasuje.

Oba procesory mají TDP nastaveno na 45 W, z testů ale celkem jasně vyplývá, že AMD je úspornější. Jedna nemá terciární cache, a jednak snižuje v idle frekvenci i napětí na nižší úroveň – 800 MHz a 0,94 V. I při snaze o nicnedělání si platforma Core i7 bere okolo 23 W, Phenom se dostává až na 17 W (se dvěma disky!). A to se samozřejmě projevuje na výdrži i zahřívání, kde Phenom zase vede. Plus je tu ještě drobná vymoženost, kterou uvedený Phenom má – přídomek BE, tedy Black Edition, a to znamená otevřený násobič umožňující snadné přetaktování. Tedy pokud by to umožňoval BIOS, což bohužel neumožňuje. Pro experimenty si tedy musíte stáhnout aplikaci AMD Overdrive, která umožňuje přetaktování za běhu přímo v systému.

 

 

Přiznám se, že jsem si s přetaktováním moc nehrál, nicméně na nějakých 2,6 GHz (bez zvýšení napětí) se dostanete bez problému. Je nutno po každém přidání násobiče o půlku (pozor, lze to jen v rozšířeném módu) spustit test stability, a pokud neproběhne v pořádku, pak je nutno přidat trochu i napětí procesoru. Vše se děje na jedné obrazovce, takže s nastavením nebudete mít problémy. AMD Overdrive funguje i na procesorech s uzamknutým násobičem (a tedy všech ostatních), nicméně zde výkon zvyšujete pomocí „reference clock“ (něco jaké dříve byla frekvence sběrnice), která má standardně hodnotu 200 MHz. S jejím zvyšováním je ale nutno upravit (a tedy snížit) násobič HT a NB – ale to už je vyšší dívčí a všechny zájemce o přetaktování procesorů odkazuji na náš web ExtraHardware.cz, kde se přetaktováním zabýváme velmi podrobně.

Tip: Přečtete si články

Přetaktování procesoru AMD pro naprosté začátečníky

Přetaktování AMD Phenom a Athlon II dopodrobna

Výkon, grafika, pevné disky, chlazení

Na hry bez problému

Stejně jako nedávno testovaný Acer Aspire 5943G má i tento model jako grafiku mobilní Ati HD Radeon 5850 s 1 GB RAM – má i stejně rychlé paměti GDDR3 s frekvencí 800 MHz (efektivně dvojnásobek). Výkon je ale oproti stolní verzi zhruba poloviční, má totiž jen 800 stream procesorů oproti 1440 u stolní verze, pomalejší paměti a také níže taktované jádro. I přes to si s touto grafikou zahrajete ve středních či nízkých detailech takřka jakoukoliv hru, například můj oblíbený, sice už postarší, Unreal Tournament 3, běží plynule na střední detaily v plném rozlišení displeje. Grafika není přepínatelná, to znamená, na ni běží notebook i v případě, že pracujete na baterii, což samozřejmě zvyšuje spotřebu. Na druhou stranu frekvence jádra padá na 100 MHz a frekvence pamětí na 200 MHz, což jsou dostatečně nízké hodnoty.

Dva disky zrychlují práci

Z další výbavy zmiňme jen krátce 6 GB paměti RAM běžící na 1 066 MHz, mechaniku DVD¬±RW a dva pevné disky. Ty na jednu stranu zvyšují spotřebu, na druhou stranu má toto řešení i výhody: systém běží na jednom disku a data můžete mít uložena na disku druhém. Současná práce s aplikacemi a s daty pak nezdržuje, protože hlavička disku nemusí lítat tam a zpět. Z tohoto pohledu je tento notebook skutečně velmi dobrou náhradou počítače, protože na disk nemusíte tak dlouho čekat, jak je to u notebooků obvyklé – startem systému i rychlostí práce s daty se počítačům aspoň trochu přiblíží.

Zatímco grafika, procesor i další výbava je, řekl bych, poměrně nadstandardní, zvuk přehrávání hudby i filmů je naopak ryze notebookový a žádné překvapení vás nečeká. Je to poněkud zklamání u herního notebooku, protože nedávno testovaný model 5943G zněl na notebook až téměř neskutečně. Zkrátka zde jsou jen obyčejné repráčky bez subwooferu i bez bassreflexu, takže na nějaké to dunění ve hrách můžete zapomenout.

 

 

Jen průměrné topení

Notebook jsme testovali v letních horcích, a tak není divu, že teploty uvnitř velmi rychle po zapnutí přesáhly padesátku. V idle se teplota jader pohybovala lehce nad hranicí 50 stupňů, teplota grafiky mezi 55 a 60 stupni. Když ale šlo do tuhého, například při spuštění 3D Marku nebo hry UT3, teploty jader se okamžitě zvedly na nějakých 75-76 stupňů a teplota grafiky na 81-82 stupňů. Po skončení testu nebo hraní se ale teploty téměř okamžitě vrátily na původní úroveň. Velmi rychle se zahřívaly i disky, zejména ten umístěny blíže procesoru – ten dosahoval běžně na 45 až 47 stupňů, zatímco ten druhý se pohyboval někde okolo 41 stupňů.

Poznámka: V chladnějším domácím prostředí byly teploty naštěstí o něco nižší, procesor se při kancelářské práci pohyboval okolo 50 stupňů, grafika někde na hranici 55 stupňů a disky se nedostaly přes 42 stupňů. Pokud šlo o teploty, šlo dokonce za takových podmínek notebook používat i na kolenou, ale bylo to nepohodlné z jiných důvodů – viz dále.

 

 

Poměrně vysoké teploty ale nejsou v této kategorii notebooků nic výjimečného, nedávno testovaný Acer Aspire s mobilním čtyřjádrem Intel Core i7 a stejnou grafikou šel s teplotami i přes 90 stupňů a i pocitově topil více – levou ruku nebylo možné takřka udržet na klávesnici. Velkým kladem tohoto Aspiru je velmi výkonný a přesto tichý větrák. Ani v zátěži se hluk nepohybuje nad nepříjemnou hranicí a v idle, tedy při běžné práci, jej v kanceláři takřka ani neslyšíte. Jen v tiché domácnosti jej budete trochu vnímat – i přesto bych chlazení, resp. hlasitost větráku ohodnotil velmi kladně. Větrák se navíc nezapíná hned po startu, takže slyšíte jen „šustění“ disků. Je-li v pokoji chlad, větrák se zapíná až za nějakých 10 minut, ve chvíli, kdy se teploty jader dostanou na 50 stupňů.

Notebook ale i přes výše uvedené rozhodně nepatří mezi kolenní modely. Na kolenou ho můžete mít jen omezenou chvíli, už jen proto, že je těžký, velký a čouhá mu zespodu baterie (a v horkém počasí také docela topí. Je to zkrátka nepohodlné. Při práci na stole zase narazíte na to, že vás bude poměrně ostrá hrana okraj notebooku tlačit do zápěstí. Jednoduše řečeno, pro ergonomickou práci doporučuji externí klávesnici.

Spotřeba, procesor podruhé, postřeh

Se střídmostí nejdál dojdeš

Čtyřjádro a výkonná grafika docela papají – ukazatel zbytku elektrické energie ubývá i přes vysokou kapacitu akumulátoru docela rychle. Při běžné práci vydrží notebook okolo třech a půl hodiny při spotřebě okolo 28 W. Filmy můžete sledovat necelé čtyři hodiny, a pokud nebudete dělat vůbec nic, a tedy notebook bude jen zapnutý, vydrží vám pět a čtvrt hodiny. Těchto hodnot dosahuje notebook díky velkokapacitní baterii 99 Wh, ovšem za cenu vyšší hmotnosti a čouhání na spodku přístroje. Pokud ale odmyslím estetický dojem a určitou nepraktičnost tohoto řešení při ukládání notebooku do batohu, najdu i dvě výhody: notebook je jednak zvednutý a lépe se na něm píše a jednak se méně zahřívá díky lepšímu proudění vzduchu pod ním.

 

 

Povedené čtyřjádro

Acer Aspire 7552G je notebook zajímavý nejen svým vnitřkem – čtyřjádrový Phenom s otevřeným násobičem či dvěma disky, ale také kvalitním provedením, displejem s velkou úhlopříčkou a vhodným rozlišením. I přes dobrý dojem, který na mne notebook udělal, mám několik výhrad. První se týká čtyřjádra s poměrně nízkým taktem – ve výkonu tento procesor, i když jej přetaktujete na 2,6 GHz (bez změny napětí se výše nedostanete), zdaleka svým výkonem nestačí na Core i5 na frekvenci 2,26. Tento procesor například zvládá zkonvertovat testovaný film kodekem H.264 za téměř poloviční čas. Zkrátka čtyři jádra nejsou vše, zvlášť když jsou od AMD. Stále totiž platí, že lepší je mít výše taktované dvoujádro, než méně taktované čtyřjádro – ať už z hlediska spotřeby, tak z hlediska výkonu.

Druhou výhradu mám k poměrně ostré hraně na okraji notebooku, která tlačí při psaní do zápěstí. Stačilo přitom udělat malou oblinku, jako mají některé jiné modely Acer (například malý Timeline 180TZ, který používám už delší dobu). A poslední připomínka míří na nemožnost přepínat na integrovanou grafiku – přitom platforma AMD má vestavěnou grafiku velmi výkonnou a dají se na ní hrát i starší hry. Toto řešení, které nabízí například Intel Core i3 a Core i5, by snížilo zahřívání a zvýšilo dobu běhu na baterie. Jsem si ale vědom toho, že tento notebook není určen do terénu a provoz mimo domovi nebo kancelář bude kvůli rozměrům a hmotnosti spíše výjimečný, takže tato připomínka je spíše „teoretická“.

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže 

Acer Aspire 7552G 17,3

Cena

32 148 Kč s DPH

Zapůjčil

Acer CZ, www.acer.cz

 

Specifikace

Procesor

AMD Phenom II X4 X920 2,3 GHz

Operační paměť (vestavěná)

6 GB (DDRIII 1066 MHz)

Operační paměť (rozšiřitelná do)

8 GB

Pevný disk (velikost)

× 500 GB

Pevný disk (rychlost)

5 400 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

DVD+/-RW DL Multi

Optická mechanika (rychlost)

n/a

Velikost displeje (palců)

17,3

Rozlišení displeje

1600 × 900

Grafická karta

ATi Mobility Radeon HD5850

Grafická paměť

1 GB

Wi-Fi

b/g/n

Bluetooth

3.0

Mobilní komunikace

n/a

Operační systém

Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit

Porty (s výjimkou USB)

D-Sub, HDMI, VGA, RJ-45, gigabit ethernet, audio

Počet USB portů

4 × USB 2.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet SD, SDHC, MMC, MS, MS Pro, xD

Rozměry

415 × 275 × 27,1 – 34,3 mm

Hmotnost

3,3 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

21 992

3DMark03 (body)

24 486

3DMark05 (body)

12 686

3DMark06 (body)

9086, CPU 3154

PCMark05 (body)

6721, CPU 6870, Mem 4736, GPU 8692, HDD 4106

PCMark Vantage

4105; Mem 3363; TV & Mov 3507; Gaming 3982; Music 4220; Productivity 2980; HDD 2588

HDTune (MB/s; ms)

57,2 MB/s, 18,7 s

SiSoft Sandra 2010

CPU 29 GOPS; Mem 9,18 GB/s

CrystalDisk Mark 3

Seq: n/a / n/a MB/s; 512k: n/a / n/a MB/s; 4k: n/a / n/a MB/s

Devil May Cry 4

hi 81,66 / 70,92 / 106,52 / 127,12; low 153,11 / 152,88 / 175,14 / 127,12

Cinebench R11.5

CPU 2,93 pts; OpenGL 24,50 fps

x264 BenchMark HD v3.0

47,85 / 14,45 fps

Divx Converter

36,30

Windows 7 Experience Index

CPU: n/a; RAM: n/a; GPU: n/a; Game GPU: n/a; HDD: n/a

Výdrž web* (čas)

5:18 hod. (cca 16-18 W)

Výdrž kancelář** (čas)

3:28 hod. (cca 26 – 28 W)

Výdrž multimédia*** (čas)

3:45 hod. (cca 25 W)

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!