Acer Aspire 7560G: se čtyřjádrem AMD Llano do boje!

0

AMD dnes představila své nové procesory řady A-series. 32nm dvoujádra a čtyřjádra s jádrem Llano se pyšní mírně vylepšeným výkonem, ale hlavně velkolepě sníženou spotřebou, potažmo výdrží na baterii. Když jsem do vyhledávače zboží zadal AMD A8, vyskočily na mě v první řadě záznamy o 17″ Aceru Aspire. Krásná výbava za málo peněz bývala doménou AMD i Aceru, co se stane, když obě značky spojíme?

Acer Aspire 7560G je 17,3″ notebook, nikoho nepřekvapí lesklý displej s 1600 × 900 px. Hlavním tahákem je ale výbava. Významnou novinkou je procesor. Uvnitř tepe 32nm čip AMD A8-3500M, APU spojující v sobě čtyři jádra procesoru na 1,5-2,4 GHz a integrovanou grafiku AMD Radeon HD 6620G. Celý procesor má k sobě 8 GB pamětí DDR3.

Platforma AMD Sabine s procesory rodiny Fusion už je tu

Už nyní můžu bezpečně říct, že se nejedná o žádné ořezávátko. Procesor nemá vysoký takt ani výkon na takt, ve vícevláknových operacích vám ale velmi pomohou čtyři jádra, hlavním tahákem je potom integrovaná grafika. Radeon HD 6620G bez problému porazí i dosud nejsilnější IGP dneška, Intel HD Graphics 3000.

Co se grafické karty týče, nenechte se zmást označením AMD Radeon HD 6740G2. Integrovaný Radeon HD 6620G k sobě má ještě dedikovaný Radeon HD 6650M s 1 GB vlastní paměti. Obě grafiky je možné přimět ke spolupráci v asymetrickém režimu CrossFireX. Přínos výkonu je diskutabilní, mnohdy se stává, že ve výsledku je kombinace pomalejší než dedikovaný Radeon, proto, pokud nebudete u svých her spokojeni s podaným výkonem, můžete vždy zkusit CrossFireX vypnout či zapnout.

Acer Aspire 7560G: první vlaštovka s AMD Llano

Dále tu máme 750GB disk (5400otáčkový) a DVD vypalovačku s podporou dvouvrstvých disků. Zbytek výbavy je obvyklý – Wi-Fi, Bluetooth, webkamera, port HDMI a D-Sub, dva porty USB 2.0 a jeden USB 3.0. Nechybí čtečka karet. Celý notebook váží 3,3 kg. U 17″ stroje pochopitelně nemůžeme čekat extrémní výdrž na baterii, osobně bych s ale třeba pěti hodinám v klidu nedivil. AMD Llano podle dřívějších testů slušně srovnalo krok s Intel Sandy Bridge, co se spotřeby týče. Výkon IGP je také ve prospěch AMD, procesorový výkon ale pevně v rukou drží Intel.

S předinstalovanými Windows 7 Home Premium se Acer Aspire 7560G v této konfiguraci prodává za cenu kolem 17 500 Kč, což je čtyřjádrový notebook s velkou pamětí i diskem a silnou grafikou docela příjemná částka.

Ohodnoťte tento článek!