Acer Aspire 8920G: Obřík ve Full HD

0

Vezměte maximálně výkonný dvoujádrový procesor, nejvýkonnější grafiku, přidejte dva velké a rychle disky (byť v notebookovém 2,5″ formátu) a doplňte je obrovským displejem se skutečným poměrem stran 16:9. Všechno nainstalujte do efektního šasi s metalickým lakem a přidejte dostatek multimediálního náčiní: reproduktory pro prostorový zvuk, zabudovaný dotykový ovladač pro Media Center, webkameru, Blu-ray mechaniku … a máte přibližnou představu o tom, co je nový Aspire zač.

Efektní a efektivní

Lesklý displej je u multimédií bohužel už nutností, barev si užijete do sytosti, na temné obrazovce ale snadno spatříte vlastní obličej (což nemusí být pěkný pohled). V pracovním nasazení ale dostatečný jas a bílé plochy nedostatky “lesklosti” docela snadno vyváží, jen si dejte pozor, abyste neměli okno za zády. Ve skutečnosti si na displeji mnohem více budete všímat rozměrů a rozlišení: full HD je na 18,4″ dobrou volbou, i když se asi nebudete pořád koukat na filmy, oceníte množství informací, které na obrazovku dokážete dostat a pracovat s nimi. Velikost bodů lze přirovnat k 15″ displeji s rozlišením 1 400 × 1 050 bodů nebo 14,1″ displeji s rozlišením 1 440 × 900 bodů. Vzhledem k celkem věrnému podání barev se dá notebook doporučit i pro úpravy fotografií.

Do rozměrného těla se vešla kompletní klávesnice, chybí jen obvyklé mezery mezi jednotlivými bloky. Touchpad je naopak zbytečně malý a tak z něj možná budete používat jen čtečku otisků, myš je pro tohoto giganta samozřejmým společníkem. Multimediální miniklávesy v pravé části snadno přehlédnete, v lesklém plastu na levé straně se ale ukrývá nepřehlédnutelný systém podsvícených dotykových prvků pro ovládání multimédií. Design trochu přetlačil přehlednost, nejdůležitější prvky, jako je ovládání hlasitosti či základní přehrávání jsou ale po ruce. Pokud byste se báli, že se prvků budete dotýkat stále, použijte tlačítko Hold, které všechny prvky “uzamkne”.

Klíčové parametry

procesor: Intel Core 2 Duo T9300, 2,5 GHz
operační paměť: 4 GB DDR2
grafická karta: Nvidia GeForce 9650M GS, 512 MB
pevný disk: 2× 320 GB, SATA
optická mechanika: duální DVD vypalovačka a Blu-ray čtečka
displej: lesklý, 1 920 × 1 080 bodů, 18,4″
konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, LAN, Bluetooth 2.0
akumulátor: 8 článků, 71 Wh
rozměry: 441 × 300 × 44 mm
hmotnost: 4,1 kg
operační systém: Windows Vista Ultimate
cena: 48 897 Kč

Hry nebo filmy?

Vzhledem k výbavě se nebudete muset rozhodovat, na co je vlastně tento notebook třídy DTR vhodný. Poradí si stejně dobře s běžnou prací, jako se střihem videa, hraním her, nebo sledováním filmů (z Blu-ray disků i v HD). My jsme jej zkoušeli ve všech těchto rolích a pečlivě jsme zapisovali nejen výsledky měření, ale sebemenší nedostatky.

Nakonec si výtku odnesl zmíněný dotykový ovladač CineDash. Zatímco třeba regulace hlasitosti byla bezproblémová (modré podsvícení sleduje dráhu vašeho prstu), ostatní prvky působily mírně rozpačitě, za což může ve velké míře i Media Center. Po dotyku příslušného místa se totiž často nestane nic a je potřeba počkat – pak teprve zjistíte, zda jste se dotkli málo, nebo se jen systém krátce zamyslel. Uspokojivé cvaknutí tradičního tlačítka prostě chybí.

Naměřili jsme

PCMark05 celkově: 5 991 bodů
3DMark06: 4 874 bodů
Extrakce WinRAR: 3:35 minut
Kancelářská výdrž: 2:01 hodin
Multimediální výdrž: 1:46 hodin
F.E.A.R. 1 400 × 1 050 max.: 25 fps
F.E.A.R. 1 280 × 960 max.: 28 fps
Crysis 1 280 × 1 024 max.: 9,7 fps
Crysis 1 280 × 1 024 med.: 18,5 fps
UT 3 1 280 × 1 024: 27,4 fps

Výkonu na rozdávání

Další pokárání si hodně překvapivě odnesl audiosystém. Ten využívá repráčků pod displejem a pod přední hranou k dosažení prostorového zvuku a o basy se stará miniaturní subwoofer ukrytý v trubici mezi oběma panty displeje. Zatímco prostorový zvuk se mu daří, celková kvalita zvuku není nijak oslnivá, navíc reproduktorky občas zarezonují i při poměrně nízké hlasitosti – s dynamickým rozsahem zvuku ve filmech se Acer moc dobře nepopral.

Výsledky testů naopak musí potěšit každého. Je vidět, že komponenty spolu dobře vycházejí a troufají si i na nejnáročnější úlohy. Například ve hrách ukazuje sílu moderní grafiky, která v kombinaci s velmi výkonným procesorem umožní hrát téměř jakoukoliv moderní hru při rozumném nastavení. Dokonce i doba výdrže je na takto obrovský a výkonný stroj dobrá – důvodem je hlavně baterie s osmi články. S prací na baterie se Aspire asi potká ještě méně často než ostatní notebooky, protože se svými 4,2 kg a mohutnými rozměry se bez pevné podložky téměř nedá používat.

Plusy a mínusy

+ téměř plná klávesnice
+ displej
+ multimédia a výkon 
– neefektivní dotyková plocha 
– chybí FireWire
– velmi omezená mobilita 

Acer Aspire 8920G: Obřík ve Full HD

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte