Acer Aspire Ethos 8950: monstrum velikostí i výkonem

0

Úvod, vzhled notebooku, klávesnice, displej

Nový Ethos patří jednoznačně do kategorie DTR, tedy notebooků, které jsou náhradou stolních počítačů. Nabízí vše, co potřebujete, v jediném balení – velký displej, velké rozlišení, klávesnici s numerickým blokem, reproduktory i patřičnou konektivitu. A díky novému procesoru ze série Sandy Bridge a grafice Radeon HD 6850M také pořádnou porci výkonu, kterou oceníte především ve hrách, při renderingu a při převodu videa.

Místo počítače

Aspire Ethos je na trhu už ve své druhé generaci a stejně jako v první do ní patří modely: 15,6″ s rozlišením HD ready a 18,4″ s rozlišením full HD. Designově vychází oba notebooky z předchozích modelů 8943 a 5943, nyní se jmenují 8950 a 5950. Řada Ethos se naprosto odlišuje od ostatních modelů Aspire. Má jiné barevné provedení, jiný design, jinou klávesnici, touchpad a tak dále. Jsou to zkrátka naprosto svébytné modely, které již svým vzhledem říkají, že máte pod rukama něco skutečně výjimečného – alespoň v rámci notebooků Aceru. Mimochodem, Ethos 8950G je v nabídce Aceru jediným modelem s displejem full HD; i v tom spočívá jeho výjimečnost.

Oproti starší řadě jsou nové Ethosy dostupné zatím pouze v jediné konfiguraci. Zatímco dříve byly na výběr hned čtyři modely s různými procesory, 5950 a 8590 si zatím můžete pořídit pouze s dvougigahertzovým čtyřjádrem Intel Core i7-2630QM. Tomu odpovídá i cena, menší model stojí čtyřicet tisíc, větší pak padesát tisíc. Lze ale předpokládat, že cena brzy spadne dolů, starší generaci dnes totiž pořídíte levněji než obě novinky.

Model 8950G je jednoznačně určen na pracovní stůl a jen výjimečně pro přenášení. Nevejde se totiž do žádné tašky na notebook ani do žádného běžného batohu; skoro abyste si na něj pořídili sportovní tašku nebo jej nosili jen tak v ruce. Je vhodný skutečně jen jako náhrada počítače, když chcete mít jen jedno zařízení místo počítače, monitoru, klávesnice, reproduktorů, mikrofonu atd. Je to sice výrazně dražší řešení, ale zato ušetříte spoustu místa a hlavně si notebook můžete odvézt třeba na chalupu, kde na něm můžete hrát hry nebo sledovat filmy. Musíte ale počítat s tím, že se těch téměř pět kilogramů pronese.

Stříbrná je v módě

Vzhledově se nová generace takřka nezměnila a je to známka toho, že s designem byl výrobce spokojen a neměl potřebu provádět nic více než jen kosmetické zásahy. Na celém notebooku převládá černá a stříbrná – stříbrná je horní strana víka displeje a celý blok klávesnice vedle tlačítek. Nešetřilo se ani černou v provedení piano black, kterou najdete na touchpadu, kde je to sice efektní, ale poněkud nepraktické. Černý je i masivní kloub displeje, který je řešen jakousi trubicí jdoucí přes celou šířku notebooku.

Mezi displejem a klávesnicí jsou umístěny dva reproduktory, další dva najdete na spodní straně a zde je rovněž i výstup dalšího reproduktoru, který je buď výstupem subwooferu, nebo středovým reproduktorem pro mluvené slovo ve filmech. Vzhledem k tomu, že notebook moc basů nepobral, hádám spíše to druhé. Notebook totiž podporuje skutečný prostorový zvuk, který oceníte zejména při přehrávání filmů z DVD nebo Blu-ray.

Pořádný displej – ale lesklý

Celá plocha displeje i jeho okraje je překryta sklem, takže okraj displeje skvěle imituje piano black – Acer tuto technologii nazývá frameless, tedy bezrámečkovou. Displej je lesklý, má úhlopříčku 18,4 palce, poměr stran 16:9 a rozlišení dnes už standardní full HD, tedy 1 920 × 1 080 bodů. Zde nás tedy nečeká žádné překvapení. Lesklá varianta je sice vhodná pro sledování filmů v zešeřeném nebo zatemněném pokoji, ale jakmile se v pokoji objeví sluneční svit, je zle. Tmavé plochy se mění v zrcátko a někdy ani maximální jas nepomůže s čitelností. Výrobce zde zkrátka předpokládal, že notebook bude schován někde v tmavém pokoji a majitel na něm bude hrát hry a sledovat filmy.

Špičkový chicklet

Notebook má naprosto skvělou klávesnici. Klávesnice má čtvercová tlačítka oddělená poměrně velkými mezerami. Tlačítka jsou tichá, mají optimální zdvih i odpor, takže psaní je skutečně pohoda. Jen mi vadí malá kurzorová tlačítka, přece jen mohly být větší na úkor zbytečně obrovského pravého Shiftu. Jedinou nevýhodou klávesnice jsou popisky – stříbrné klávesy s černými popisky jsou hůře čitelné za osvětlení lampou, které dopadá pod úhlem. Například když máte lampu po levé straně, takřka nejsou vidět popisky na pravé půlce.

Stejně jako u předchozího modelu jsem poněkud nesvůj z touchpadu. Jeho povrch i povrch tlačítek jsou v provedení piano black, jsou tedy lesklé. Nejenže tak jsou vidět okamžitě jakékoliv otisky prstů, ale po povrchu se zpocený prst trochu zadrhává. A několikrát se mi dokonce stalo, že se zadrhával i ukazatel myši – ať jsem prstem hýbal, jak chtěl, ukazatel neposlouchal. Šlo sice o výjimečné chování, ale pominout to nemohu. Velikost touchpadu je ale optimální, bez problému obsáhnete celý displej.

Zajímavou funkci vyvolá prostřední kulaté tlačítko: přímo na touchpadu se rozsvítí tlačítka pro ovládání hudby a videa a také dvě tlačítka pro spuštění dodávaného přehrávače Arcade Delux v režimu hudby nebo videa. Díky tomu je snadno uvidíte i potmě, když ovládáte přehrávaný film. A když už jsme u ovládání videa a hudby: na přední straně notebooku, přímo pod touchpadem, je otočný ovladač pro snížení a zvýšení hlasitosti: opět praktické, když nevidíte na klávesnici.

Acer Aspire Ethos 8950G
Cena 50 000 Kč vč. DPH
Zapůjčil Acer ČR, www.acer.cz
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-2630QM
Frekvence (GHz) 2
Operační paměť 16 GB
Pevný disk (velikost) 2 × 750 GB
Pevný disk (rychlost) 5 400 ot./min.
Pevný disk (typ připojení) SATA
Velikost displeje 18,4″
Rozlišení displeje 1920 × 1080
Grafická karta ATI Mobility Radeon HD 6850
Konektory, sloty
Výstupy na monitory VGA, HDMI
Porty (s výjimkou USB) sluchátka, mikrofon, ethernet
Počet portů USB 2.0 3
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Rozměry, baterie
Rozměry (š×d×h) mm 440 × 295 × 29,5 mm
Hmotnost 3,8 kg
Software
Operační systém Windows 7 Home Premium 

Hardwarové vybavení

Nechybí USB 3.0

Velké tělo notebooku si zaslouží i plnou výbavu konektorů. Ocenil jsem především 5 portů USB, přičemž tři na pravé straně jsou obyčejné dvojky, jeden vlevo je trojka a poslední je kombinován s e-SATA. Vlevo najdete i FireWire, konektor, který se hodí pro stahování videí z digitálních (nejen) páskových kamer, výstup na sluchátka, vstup na mikrofon a S/PIDF pro digitální receivery nebo reprosestavy vybavené digitálním vstupem.

Nemůže chybět ani obligátní VGA a HDMI. Oba konektory považuji za celkem zbytečné, VGA kvůli své zastaralosti a HDMI postrádá trochu smysl díky vestavěnému full HD displeji – i když uživatelé, které chtějí připojit ještě jeden full HD monitor se jistě najdou. Na pravé straně je pak ještě vstup pro ethernet a na přední straně najdete slot pro paměťové karty. Hned vedle něj je čidlo infraportu, který byl u předchozího modelu využit pro dálkové ovládání a vestavěný TV tuner. Ten bohužel v nové řadě nenajdete, což je u multimediálního notebooku jistě velká škoda a mnozí by jej ocenili.

Procesor z řady Sandy Bridge

Acer Aspire Ethos 8950G je prvním notebookem v naší redakci, který je vybaven novou platformou Huron River s procesorem řady Sandy Bridge. O této platformě jsme podrobně psali v nedávném článku, takže nyní jen stručně. Testovaný model je postaven na čipové sadě Intel HM65 Express a je osazen procesorem Intel Core i7-2630QM, který je docela populární i u konkurence, která své notebooky tímto procesorem již také běžně osazuje.

Přiznám se, ale samotné značení procesoru je pro mne poněkud matoucí. Až na tento model a model 2635QM je celá řada 26xx tvořena dvoujádrovými procesory s HT, které jsou vybaveny 4 MB paměti cache a mají TDP 17, 25 nebo 35 W. Modely 263x  jsou přitom nativní čtyřjádra s osmi logickými jádry a 6 MB cache – TDP je nastaveno na 45 W, oba mají základní frekvenci 2 GHz a turbo dosahuje na 2,9 GHz. Liší se pouze maximální frekvencí grafiky HD 3000 – slabší model dosahuje na 1,1 GHz a silnější na 1,2 GHz.

V řadě 27xx pak naleznete rovněž čtyřjádra s 6 MB cache a 45 W TDP, která běží na 2,1 nebo 2,2 GHz. Poněkud mi tedy uniká smysl zařazení procesorů 2630QM a 2635QM do řady 26xx, když jsou svými vlastnostmi naprosto shodné s řadou 27xx. A konečně nejvýkonnějším procesorem Core i7 je pak 2820QM, který běží na frekvenci 2,3 GHz, turbo se dostává až na 3,4 GHz a cache má velikost 8 GB. Integrovaná grafika HD 3000 se v tomto případě dostává ze základních 650 MHz až na 1,3 GHz v zátěži.

Nová generace procesorů Intel Core iX ještě lépe využívá možností turba, dokáže totiž zvednout frekvenci všech čtyř jader – samozřejmě ne trvale, ale v závislosti na TDP. Při vytížení všech jader je maximem frekvence 2,6 GHz (při delším vytížení 2,3 GHz), při vytížení dvou jader je to 2,8 GHz a při jednom jádru pak 2,9 GHz – a to už je pořádný výkon, přitom jde o nejslabší mobilní čtyřjádro. To nejsilnější, zmíněný model 2820QM, dokáže jít s turbem až na 3,4 GHz a chystaný model 2920XM pak až na 3,5 GHz.

Cinebench R11.5

Poznámka: Docela mne překvapilo napětí procesoru. V idle, kdy frekvence padá na 800 MHz, bylo dle CPU-Z napětí 0,8 V, v zátěži všech jader, kdy frekvence šla na 2,6 GHz, pak napětí vzrostlo na celkem vysokých 1,22 V. Přitom desktopové procesory Core i7 Sandy Bridge dokážou běžet na 3,4 GHz při napětí jen 1,15 V.

Monstrózní RAM i disky

Silnému procesoru sekunduje v Ethosu monstrózních 16 GB RAM DDR3 běžících na 1 066 MHz (maximem tohoto procesoru je 1 333 MHz), což je velikost, která není běžná ani v desktopech, natož v noteboocích. Přitom 4 GB RAM ve většině případů bohatě postačuje a jen zřídka budete pouštět aplikace natolik náročné, že by využily jen polovinu z maxima. Zkrátka v tomto ohledu je notebook poněkud naddimenzovaný a myslím, že 8 GB by mu bohatě stačilo – a nepatrně by se snížila i spotřeba.

HD Tune - přenosová rychlost

To platí i pro pevné disky – Ethos je osazen dvojicí 750GB modelů, ovšem jen s 5 400 otáčkami. Je trochu škoda, že nejsou osazeny v RAID 1, protože pomalý disk je jedinou brzdou tohoto siláka. Mimochodem, každý disk pochází od jiného výrobce – jeden nese značku WD, druhý Toshiba. Trochu zamrzí, že systémovým diskem je WD, který má pomalejší přístupovou dobu i rychlost čtení. Kdyby to bylo obráceně, jistě by to urychlilo start systému i spouštění aplikací.

HD Tune - přístupová doba

Poznámka: Osobně bych preferoval jako systémový disk spíše model se 7 200 otáčkami, nebo rovnou SSD. U takto drahého modelu by si případní zákazníci jistě ochotně za tuto konfiguraci připlatili.

Grafika na hry postačí

Notebook je vybaven grafickou kartou AMD Radeon HD 6850M s 2 GB vlastní paměti, která patří k nadprůměru v mobilním segmentu. Bohužel ani poslední GPU-Z ji nedokáže zcela detekovat, a tak ukazuje jen takt jádra a pamětí, propustnost paměťové sběrnice a typ pamětí; jinak z něj nedostanete nic, ani počet shaderů, ani výrobní proces, ani aktuální takty. Přesné specifikace tudíž nejsou známy, web výrobce pouze specifikuje vlastnosti řady 6800M, nikoliv konkrétních modelů.

Jádro běží na maximu, jaké uvádí výrobce, tedy 675 MHz, paměti jsou podle GPU-Z typu GDDR3 a jsou taktovány na 800 MHz. To je ale v rozporu s tvrzením Aceru, podle něhož jsou paměti typu DDR3. GPU-Z rovněž uvádí, že paměťová sběrnice má jen 128 bitů a přitom podle serveru Notebookcheck.com má mít 256 bitů; tomu by odpovídala i teoretická paměťová propustnost, jakou uvádí AMD – 57,6-64 GB/s. Výkonově grafika odpovídá zhruba modelu 5850M, který měl předchozí model Ethos 8943.

Výkon ve hře Devil May Cry

Grafika bez problému vystačí na hraní všech moderních her ve středních detailech a v rozlišení HD ready. Jakmile ale přepnete do nativního rozlišení displeje full HD, už začne ztrácet. Z testů, které provádíme v rozlišení 1 680 × 1 050 bodů a ve vysokých detailech, se mnohé hry pohybují na hranici hratelnosti. Zkrátka mobilní Radeon 6850 není totéž co jeho desktopová verze, ta nabízí více než dvakrát vyšší výkon. Notebook není možné přepnout na Intel HD 3000, což znamená, že při běhu na baterii musíte počítat s o něco vyšší spotřebou (která je ale i tak docela nízká).

Protože má notebook velký full HD displej, není divu, že vybaven i mechanikou Blu-ray. Ačkoliv filmy na tomto médiu se dosud nestaly masovou záležitostí a stále jsou velmi drahé vzhledem k padesátikorunovým dévédéčkám, byl by hřích si alespoň některé lahůdky na Blu-ray nevychutnat. Zvlášť, když je notebook vybaven prostorovým zvukem zvuku 5.1 Cinematic Surround. Má totiž dva reproduktory pod displejem, dva umístěné na spodní straně pod zápěstími a nechybí ani „středový“ reproduktor pro hlas. Když si pustíte film nahraný v DD 5.1, skutečně uslyšíte prostorový zvuk. Jen ty basy mne nijak neuchvátily, pokud si dobře pamatuji na model Ethos 5943G, ten zněl o poznání lépe.

Konfigurace porovnávaných notebooků:

 • Lenovo IdeaPad U260: 12,5″, 1366 × 768, Intel Core i3-380UM, 4 GB RAM, Intel HD graphics, HDD 320 GB, 5400 ot. /min.
 • Lenovo L512: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i5-520M, 3 GB RAM, ATI Mobility Radeon 545v, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
 • Lenovo B560: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i3-370M, 3 GB RAM, Intel HD graphics / Nvidia GeForce 310M, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
 • Acer Travemate 8172: 11,6″, 1366 × 768, Intel Core i3-80UM, 4 GB RAM, Intel HD graphics, HDD 640 GB, 5400 ot. /min.
 • Samsung R540: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i3-370M, 4 GB RAM, ATI Mobility Radeon HD545v, HDD 640 GB, 5400 ot. /min.
 • Sony VAIO  F13: 16,4″, 1920 x 1080 px, Intel Core i5-560M, 8 GB RAM, Nvidia GeForce GT 425M, HDD 500 GB/7200 ot. /min.
 • Acer Aspire 5745G: 15,4″, 1366 x 768 px, Intel Core i7-740M, 6 GB RAM, Nvidia GeForce GT420, HDD 640 GB, 5400 ot. /min.
 • MSI GT660R: 16,6″, 1920 x 1080 px, Intel Core i7-720QM, 12 GB RAM, Nvidia GeForce GTX 285M, HDD 640 GB, 7200 ot. /min.

Chlazení a výdrž

Hřeje, ale netopí       

Díky obrovskému tělu nemá notebook naprosto žádné problémy se zahříváním. Uvnitř je dostatek prostoru nejen na pohodlný průchod nasávaného chladného vzduchu, ale také na pořádný chladič. Kromě toho nová platforma včetně grafiky je úspornější než ta předchozí, takže i z tohoto hlediska má notebook všechny předpoklady zůstat chladný. A to také splňuje, na šasi se přenáší minimum generovaného tepla, takže jej klidně můžete mít v klině věky a nebude vám to vadit (tedy až na tu čtyřkilovou hmotnost).

Nízká teplota šasi je pravděpodobně dosažena neustálým odfukováním větráku chladiče. Ten fouká, i když je notebook v idle, procesor s grafikou mají jen nějakých 40 stupňů a vyfoukávaný vzduch je jen vlažný. Na druhou stranu je to lepší, než když by větrák chvíli nefoukal a chvíli zase naplno, aby honem vyhnal horký vzduch ven; takto jste vystaveni víceméně konstantní úrovni hluku, kterou za chvíli přestanete vnímat. Ani při maximálním zatížení procesoru není tato úroveň nesnesitelná a odpovídá výkonu procesoru a nutnosti chladit čtyři jádra. Teplota v Prime 95 vzrostla na 80 stupňů a tam se již držela.

Poznámka: Frekvence procesoru při maximálním vytížení nejprve vzrostla na 2,6 GHz a po zhruba minutě klesla na 2,3 GHz a za další cca dvě minuty klesla na 2,2 GHz a oscilovala mezi 2,2 a 2,3 GHz. Při převodu videa ale nedochází k maximálnímu vytížení, takže je velká šance, že i dlouhý převod poběží na 2,6 GHz. Například uložení videa v Live Movie Makeru vytíží procesor jen na cca 50 %.

Při zatížení grafiky Furmarkem dosáhla grafika celkem rychle teploty 65 stupňů, po zhruba pěti minutách postupně teploty 73 stupňů a tam už zůstala. Procesor měl vytíženo pouze jediné jádro, a přesto se frekvence nedostala nad 2,6 GHz (teplota 70 st.). Dokonce musím přiznat, že jsem při žádném testu neviděl frekvenci vyšší, a tak si říkám, jak moc je teoretické maximum na 2,9 GHz reálné.

Téměř neuvěřitelná výdrž

Notebook je vybaven osmičlánkovou baterií s kapacitou 86 Wh (výrobce uvádí 83 Wh), s níž by podle Aceru měl vydržet pracovat tři hodiny. Je to snad ale poprvé, co jsem byl svědkem toho, že notebook vydržel podstatně delší dobu, než uvádí výrobce. V idle, tedy v době, kdy notebook nic nedělá, má spotřebu jen neuvěřitelných 15-16 W, což jsou hodnoty, jichž některé starší modely nedosahují ani s integrovanou grafikou. Starší Ethosy se nedostávaly pod 25 W, čili je evidentní, že Sandy Bridge a nové Radeony mají zcela enormní vliv na prodloužení výdrže.

Výdrž - web

Toto je také důvod, proč se udávaná a naměřená výdrž tolik liší – Acer pravděpodobně v tabulce parametrů nechal hodnoty staršího modelu a neadjustoval je směrem k novince. S relativně malou baterií (vzhledem k velikosti notebooku) tak můžete počítat minimálně s výdrží čtyř hodin – té bylo dosaženo při běžné práci s webem a sledování flashových videí (spotřeba okolo 20 W). V idle se pak notebook dostal s výdrží na úctyhodných pět hodin, čemuž jsem zpočátku ani nechtěl věřit.

K notebooku je dodáván velký 120W adaptér, který notebook při běžné práci nabije za čtyři hodiny. Bez problému ale přístroj pracoval i se slabším 90W adaptérem, který používám s modelem TravelMate 8372G, a to při maximálním vytížení. Například ve Furmarku činí spotřeba na zásuvkovém wattmetru 70 W, v Prime95 pak 89 W.  V idle wattmetr ukazuje jen okolo 20 W.

Konfigurace porovnávaných notebooků:

 • Lenovo IdeaPad U260: 12,5″, 1366 × 768, Intel Core i3-380UM, 4 GB RAM, Intel HD graphics, HDD 320 GB, 5400 ot. /min.
 • Lenovo L512: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i5-520M, 3 GB RAM, ATI Mobility Radeon 545v, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
 • Lenovo B560: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i3-370M, 3 GB RAM, Intel HD graphics / Nvidia GeForce 310M, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.

Zhodnocení, závěr

Krutý stroj

Skutečně velkých notebooků, takových, jaké slouží jako náhrady počítačů, není na trhu mnoho. Jsou totiž mimo zorné pole většiny uživatelů, kteří používají notebook skutečně jako přenosný počítač, nikoliv jako stolní mašinu. Proto je těch skutečně velkých na trhu jen poskrovnu. Zatímco sedmnáctek s rozlišením 1 600 × 900 bodů najdete celou řadu s cenami od jedenácti tisíc a i ty nejdražší se vejdou pod třicet tisíc, osmnáctky byste spočítali na prstech obou rukou. Jejich ceny začínají tam, kde sedmnáctky končí, a nabízí již v základu pořádnou grafiku i výkonný procesor.

Acer je jedním z mála výrobců, kteří nabízí notebooky v této kategorii. Model 8950G má ultimátní výbavu, která zahrnuje moderní čtyřjádro s výkonem, který strčí starší modely do kapsy, 16 GB RAM, dva obrovské disky (největší 2,5″ modely, jaké se nyní nabízí), Blu-ray, full HD displej a podobně. Také si za to nechá pořádně zaplatit – padesát tisíc není rozhodně žádná láce. Počítač v podobné výbavě včetně monitoru jste schopni poskládat za polovinu a ještě budete mít výkonnější počítač díky tomu, že ve stolním jsou počítačové komponenty obecně silnější.

Doporučit Ethos ke koupi bych asi trochu váhal. Je to bezesporu špičkový notebooku s vysokým výkonem, který dokonce vydrží relativně dlouho v terénu. Jenomže právě největší výhoda notebooků, tedy jejich přenositelnost, se v osmnáctipalcovém provedení poněkud ztrácí. Na druhou stranu je to ještě velikost, kterou přenést lze. Když si vzpomenu na 20″ model, který Acer uvedl před lety a který vážil sedm kilogramů, je Ethos „lehoučký prcek“. Čili pokud skutečně potřebujete výkonný stroj a současně si jej chcete tu a tam někam poponést, pak má pro vás Ethos smysl. Existují ale i patnáctky s podobným výkonem, které nabízí full HD – a ty jsou rozhodně přenosnější. Jen si zase na nich tolik neužijete podívanou na filmy.

Mimochodem, zajímavou možností je i koupě staršího modelu 8943G se čtyřjádrem Core i7 720QM, které běží na 1,6 GHz a nabízí turbo až 2,8 GHz. Tento starší model je téměř identický, má však je reproduktory v kombinaci 2.1, 8 GB RAM, 2× 640 GB disky, nechybí Blu-ray a co je hlavní, má navíc DVB-T televizní tuner s dálkovým ovládáním. Sice nevydrží tak dlouho na baterii a procesor nemá takový výkon, grafika Radeon HD 5850 je ale ve hrách takřka totožná a cena notebooku je pouze 36 tisíc korun (například Alza.cz v době psaní článku). Koupí staršího modelu tak ušetříte téměř třetinu.

Plus a mínus  
+ obrovský displej s full HD
+ výkonný procesor i grafika
+ relativně dlouhá výdrž
+ mechanika Blu-ray
‚àí touchpad s lesklým povrchem
‚àí nepříliš kvalitní ozvučení
‚àí oproti předchozí generaci chybí TV tuner
‚àí pomalejší systémový disk

 

Výsledky benchmarků a testů výdrže

Výsledky benchmarků a testů výdrže

Výsledky testů  
3DMark2001SE (body) 38 633
3DMark06 (body) 9158; CPU 5000
3DMark Vantage (body) P6176; CPU 17422;  GPU 5083
3DMark 11 P1632
PC Mark 05 8529; CPU 9580; Memory 8456; Graphics 10 268; HDD 5704
PC Mark Vantage 7318; Memories: 5693; Gaming: 7013; Music: 6431; Communications: 6452; Productivity: 6160; HDD 3674
HD Tune 2.55 (MB/s; ms] (systémový disk): 72,9 MB/s; 20,5 ms; (datový disk): 81,2 MB/s; 17,2 ms
SiSoft Sandra 2011 CPU: 68 GOPS; 75,64 GIPS/61 GFLOPS; Mem: 17 GB/s
Crystal Disk Mark 3 (systémový disk) Seq: 99,67 / 78,46 MB/s; 512K – 28,33 / 43,85 MB/s; 4K: 0,35/0,83 MB/s; 4K QD32: 0,93 / 0,54 MB/s
Devil May Cry 59,11 fps
Cinebench R11.5 Open GL: 38,88 fps; CPU: 4,98 pts; CPU 1×: 1,13 pts
x264 BenchMark HD v3.0 26, 42 / 69,5 fps
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 0.54 m
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 1.48 m
WM9 Encoder (čas) 1.28 m
Windows 7 Experience Index CPU: 7,4; Memory: 7,6; Grafika Aero: 6,8; Herní grafika: 6,8; Disk: 5,9
Výdrž idle (čas) 4:54 h (15-17 W)
Výdrž web (čas) 3:54 h (19-21 W)
Herní testy  
TM Nations Forever 35,5 fps
FarCry 2 Average framerate: 22,74; Max.framerate: 33,03; Min. framerate: 16,56 
World in conflict demo 17/7/30 fps
Crysis demo n/a

CPU-Z

CPU-Z

GPU-Z

HD-Tune

CPUID

Ohodnoťte tento článek!