Acer Aspire F15: univerzální patnáctka pro studenty za 19 000 Kč (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

Acer Aspire F15 je nenápadný 15,6″ notebook s cenovkou těsně pod 19 tis. Kč. Uvnitř najdete slušný hardware – dvoujádrový Skylake, 8 GB RAM a základní grafiku GeForce. Společně s Full HD displejem by tak mohl přístroj zaujmout například studenty, ale také některé domácnosti či kanceláře.

Acer Aspire F15
Acer Aspire F15

Design a zpracování

Notebok je na bocích zakulacený, vepředu a vzadu šikmě seříznutý. Víko je zevnitř černé a pokryté texturou imitující hrubé plátno. Po otevření si všimnete jemně kartáčovaného hliníku na základně, který je zbarven též černě, resp. mírně dohněda. Povrchy jsou obecně matné, otisky prstů zanecháte pouze mírné na opěrkách pro zápěstí.

Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15

Šasi z velké části už známe. Velmi podobný byl totiž už testovaný Aspire E15, „efko“ se liší jen kovovou svrchní stranou základny. V důsledku toho máme přijatelně pevnou základnu, víko je na tom ale stále nedobře – prohýbá se a v ohybu se přenáší duchy do obrazu. Klouby drží svou pozici spolehlivě a otevřete je až na slušných 140 °.

Až na měkčí víko tak ke zpracování nemáme výtky – obecně je přístroj průměrně pevný, za matný povrch jsme jen rádi.

Hmotnost 2,4 kg a tloušťka 29 mm patří u 15″ notebooků k lepšímu průměru.

Specifikace

Acer Aspire F15 (F5-572G-56NQ)
displej 15,6″ Full HD (1920 × 1080 px), matný TN, 141 ppi
procesor Intel Core i5-6200U na 2,3–2,8 GHz, Skylake, 2/4 jader, TDP 15 W
grafický čip Nvidia GeForce 940M 2 GB DDR3
Intel HD Graphics 520 (integrovaná)
RAM 8 GB DDR3L 1600 MHz
úložiště 1TB pevný disk
optická mechanika DVD-RAM
akumulátor 37 Wh
rozměry a hmotnost 381 × 256 × 29,2 mm, 2,4 kg
OS Windows 10 64-bit
Rozhraní
sítě Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0
USB 2× USB 3.0, 1× USB 2.0
čtečka pam. karet SD
výstupy na monitory HDMI, D-Sub (VGA)
další webkamera, 1× 3,5mm jack
Cena a záruka

Graf ceny produktu Acer Aspire F15 NX.GAHEC.001 poskytuje server Heureka.cz
zahájení prodeje říjen 2015
záruka 2 roky
zapůjčil Acer ČR
cena 18 990 Kč vč. DPH

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Na levé straně notebooku najdete slot pro zámek Kensington, výdech chlazení, konektor VGA (D-Sub, bez šroubů), síťový konektor RJ-45, port HDMI, dva porty USB 3.0 a kombinovaný 3,5mm jack. Přední strana obsahuje slot na SD karty a dvě kontrolky.

Na pravé straně se nachází USB 2.0, mechnika DVD-RAM a zdířka pro napájení. Zadní strana je prázdná.

 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15

Co do bezdrátové konektivity podporuje notebook Wi-Fi 802.11ac v podání síťovky Qualcomm Atheros QCA9377 a Bluetooth 4.0. Drátová síťovka je od Realteku, samozřejmě Ethernet 1 Gb/s.

Klávesnice

Klávesnice typu chiclet má hranaté ploché klávesy s mírně zakulacenými rohy. Klávesy mají průměrný zdvih s poměrně malým odporem stisku, zarážky jsou citelné a píše se tak vcelku dobře. Kovová základna je o něco pevnější než plastová, méně pruží a psaní tak není tolik hlučné.

Acer Aspire F15
Acer Aspire F15

Nechybí numerický blok, šipky nahoru a dolů jsou sloučeny do rozměru jedné klávesy, nechybí kontextová klávesa, nenajdete tu ale Insert. V pravém horním rohu je vypínač – stejně měkká klávesa, která ovšem při omylném stisknutí nic neudělá – pouze delší stisk vyvolá nabídku, co chcete s počítačem udělat.

Acer Aspire F15
Acer Aspire F15

Touchpad

Clickpad lze stisknout téměř po celé ploše. Jeho povrch je hladký, prsty se ale téměř nelepí. Dotyk je rychlý a příjemně přesný. Osobně jsem z něj ale měl poněkud horší pocit – šlo o levnější touchpad, který se může po čase ochodit a vyviklat a jeho vlastnosti pak nebudou zdaleka tak dobré jako u nového.

Displej

Osazen je 15,6″ TN panel s rozlišením Full HD, tedy 1920 × 1080 px. Displej má matný povrch.

Tradičně platí, že pokud je v levnějším notebooku TN panel, jde pravděpodobně o nejhorší TN panel na trhu. Nejinak je tomu i zde. Barvy jsou otřesné, odchylky dosahují extrémních hodnot. Pozorovací úhly jsou také špatné – i u pozorování kolmo ke středu displeje vidíte změnu barvy směrem ke spodnímu a vrchnímu kraji LCD.

Rozlišení Full HD chválíme, barevně, kontrastem a pozorovacími úhly je na tom ale displej hodně zle.

Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15

Acer Aspire F15

Svítivost: 18–170 cd/m2 (120 cd/m2 v 65 %)

Kontrast: 1:81

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon

Hardware

Procesorem je tu Intel Core i5-6200U, dvoujádro Skylake na 2,3–2,8 GHz. CPU podporuje Hyper-Threading, jde tak o virtuální čtyřjádro.

Acer Aspire F15

Grafickou kartou je Nvidia GeForce 940M s 2 GB pamětí DDR3. Jádro GM108 zde má 384 aktivních shaderů. Jádro pracuje na 1072–1176 MHz, paměti připojené na 64bitové sběrnici na 2000 MHz efektivně.

Acer Aspire F15

V procesoru je integrovaná grafika Intel HD Graphics 520 s 24 prováděcími jednotkami (=EU, =shadery). Grafiky jsou dynamicky přepínané přes technologii Nvidia Optimus.

Operační paměti tu je 8 GB pamětí DDR3L na 1600 MHz v jednokanálovém zapojení.

Úložištěm je tu 1TB pevný disk s rychlostí 5400 ot./min od WD, model WD10JPVX.

Acer Aspire F15Acer Aspire F15

Výkon

Procesor plně dostačuje na všechny kancelářské úkony, web, filmy a nepříliš náročné hry.S architekturou Skylake je možné do 15W čipu nacpat poměrně solidní výkon. 8 GB RAM je velmi užitečným parametrem, grafika je sice jen zhruba o 60–70 % silnější než integrovaný čip, i tak se ale bude hodit na starší hry.

Jasným nedostatkem je osazení pevného disku, nikoli SSD ani SSHD. Po nějaké době práce s počítačem mi to ale přišlo jako přijatelný kompromis. Start systému a aplikační rychlosti jsou mnohem slabší a pomalejší než u SSD. Na druhou stranu je notebook levný a úložiště má vysokou kapacitu.

Testy CPU: video a hudba

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 FHD benchmark v1.0.1 64-bit

FHD benchmark také používá bezplatný x264, počítá už s 64bitovými systémy a má příjemnější rozhraní. Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru.

Převod WAV do MP3: LameEnc 3.99

Dva rozměrné stereo WAV (jeden 201MB, 16-bit/44 kHz, druhý 327MB 24-bit/96 kHz (L. v. Beethoven, Sonate 32 z 2L) jsou převáděny do formátu MP3. Použita je poslední stabilní verze LameEnc, VBR a kvalita extreme. LameEnc využívá instrukční sady MMX, SSE a SSE2.

Testy CPU: fotografie a rendering

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

Zoner Photo Studio 15 64-bit

V populárním editoru fotografií, Zoner Photo Studiu ve verzi 15, jsem dávkou upravoval padesát 8Mpx fotografií s kompresí JPEG 99. Použil jsem čtyři filtry:

  • Upravit barvy (automatický kontrast)
  • Automaticky vylepšit
  • Odstranit šum
  • Pokročilá změna rozlišení (1024 × 768 px)

Automatické zálohování obrázků jsem vypnul.

Zoner Photo Studio 18 64-bit (integrovaný benchmark)

V aktuální verzi ZPS používáme vestavěný benchmark.

Cinebench R15 64-bit

Testy CPU: šifrování a komprese

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

TrueCrypt 7.1a

Testy pochází z integrovaného benchmarku (Tools, Benchmark), velikost bufferu nastavena na 500 MB. Výsledek je průměr šifrování a dešifrování, započítáváme průměrnou rychlost všech osmi dílčích testů.

WinRAR 4.20 64-bit

Používám zabudovaný benchmark (ALT + B) se zapnutou volbou multithreading.

Testy úložiště

AS SSD Benchmark měří jednak sekvenční i náhodné rychlosti, dále hodnotí úložiště i bodově. Používáme jej pouze pro SSD. Má také subtest Copy benchmark, který se zaměřuje na kopírování vzorku souborů – tento test používáme vždy.

Acer Aspire F15

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

Acer Aspire F15

 Acer Aspire F15

HD Tune měří sekvenční rychlost a přístupovou dobu.

PCMark 7, PCMark 8

PCMark 7 je celkem spolehlivý ukazatel praktické rychlosti celého počítače. Do výsledku hodně zasahuje rychlost úložiště – stejně jako v reálném použití.

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Vždy pouštíme akcelerovanou verzi benchmarku.

Test Storage bych bral s rezervou – benchmark v něm zřejmě zohledňuje, zda má notebook samostatné SSD. Například modely s SSHD drtivě prohrávají proti hybridním zapojením, která jsou na úrovni velikých SSD – realita je ovšem poněkud jiná.

3DMark 11

3DMark 11

Ještě před nedávnem nejnovějším testem grafiky od Futuremarku byl 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky z něj.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

3DMark (2013)

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned čtyř sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS. Ačkoli výsledky vypadají značně divoce a zatím máme k dispozici jen značně omezený počet výsledků, pro informaci sem dávám grafy. Jakmile bude možné sehnat k testu i nějaký top-model konkurence, začnu ze skóre vyvozovat závěry, zatím ale 3DMark v průměrných výsledcích započítán není.

Nvidia GeForce GTX 780M

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony. Výsledky bohužel nejsou příliš přesně vypovídající.

3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows. S výsledky je to stejné jako u Ice Stormu – staré technologie brání reálnému promítnutí výkonu.

3DMark: Sky Diver

Sky Diver je nová část 3DMarku, která vstupuje mezi Fire Strike a Cloud Gate.

3DMark: Fire Strike

Pekelně náročná část Fire Strike je pravým nástupcem 3DMarku 11. Spouštíme ji v referenčním nastavení a tedy v rozlišení 1920 × 1080 px.

Výdrž, provozní vlastnosti, software

Výdrž, hluk a zahřívání

S procesorem Skylake je nový Aspire F15 nejúspornějším 15,6″ notebookem, co jsme kdy testovali. Kvůli akumulátoru s kapacitou pouze 37 Wh se ale výdrž i tak drží při zemi. Necelých 5 h vůbec není špatný výsledek – šlo by to ale snadno mnohem lépe.

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 20 s, Wi-Fi, jas LCD ~120 cd/m2): 4:49 h

Intenzita chlazení mě mile překvapila. Vedle Aspiru V13 bylo „efko“ hotový tichošlápek. Ventilátor jel celou dobu a nezastavoval se, vyluzoval při tom ale jen hluboký tichý zvuk, kterého si moc nevšimnete. V zátěži procesoru byl notebook i nadále tichý. Až v kombinované zátěži (CPU+GPU) bylo znát zrychlení ventilátoru na vyšší a hlasitější otáčky, i tak ale nešlo o nic hrozného, a teploty zůstaly ve velmi přijatelných mezích.

Acer Aspire F15Acer Aspire F15

Spotřeba na wattmetru na napájecím adaptéru, vždy 120 cd/m2 a Vysoký výkon:

  • klid: 8 W (40 °C na CPU i GPU)
  • Prime95: 26 W (55 °C na CPU)
  • Prime95+Furmark: 49 W (70° C na CPU i GPU)

Zvuk

Jsou zde stereo-reproduktory, najdete je na spodní straně notebooku vpředu na bocích. Jejich projev je poněkud méně hlasitý, čímž se ovšem podařilo eliminovat některé kazy a vady ve zvuku. Výsledkem je (pod)průměrně hlasitý zvuk bez basů a výšek, znějící jakoby „z kbelíku“, přesto však čistý a jasný.

Software

Systémem na testovaném PC byly Windows 10 64-bit.

Závěr, plusy a mínusy

Verdikt

Až po napsání recenze mi došlo, pro koho vlastně bude notebook ideální – pro studenty. Ti zde najdou tichý chod (to se na koleji hodí), vysoké rozlišení displeje pro práci, grafiku použitelnou na slušnou řádku méně náročných her a velký disk pro skladování filmů i jiných rozličných dat.

Acer Aspire F15
Acer Aspire F15

Zápory má notebook dva důležité – velmi špatný displej (kromě rozlišení) a pomalý pevný disk. Za oboje jdou samozřejmě procenta dolů. Troufám si říct, že displej je snad i důležitější vadou než disk. Pomalejší reakce a starty aplikací a systému jsou něco, na co si zvyknete. Film v nevýrazných barvách na šedém pozadí a neustálé rovnání displeje do přesně kolmé polohy budou horší.

V nabídce pod 20 tis. Kč ovšem nemáte mnoho 15″ notebooků s obdobnou výbavou a IPS displejem, vždy musíte dělat kompromisy. Takovým případem je i HP ProBook 450 G3, který stojí o tisícovku víc a má 256GB SSD, zato ale jen 4 GB RAM a pomalejší procesor.

Plusy / mínusy
tichý provoz
výkonem dostačuje na starší hry
Full HD displej
8GB RAM, 1TB disk
špatné barvy, kontrast i pozorovací úhly LCD
pomalý pevný disk
Cena 18 990 Kč vč. DPH
Hodnocení: 80 %

Specifikace

Acer Aspire F15 (F5-572G-56NQ)
displej 15,6″ Full HD (1920 × 1080 px), matný TN, 141 ppi
procesor Intel Core i5-6200U na 2,3–2,8 GHz, Skylake, 2/4 jader, TDP 15 W
grafický čip Nvidia GeForce 940M 2 GB DDR3
Intel HD Graphics 520 (integrovaná)
RAM 8 GB DDR3L 1600 MHz
úložiště 1TB pevný disk
optická mechanika DVD-RAM
akumulátor 37 Wh
rozměry a hmotnost 381 × 256 × 29,2 mm, 2,4 kg
OS Windows 10 64-bit
Rozhraní
sítě Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0
USB 2× USB 3.0, 1× USB 2.0
čtečka pam. karet SD
výstupy na monitory HDMI, D-Sub (VGA)
další webkamera, 1× 3,5mm jack
Cena a záruka

Graf ceny produktu Acer Aspire F15 NX.GAHEC.001 poskytuje server Heureka.cz
zahájení prodeje říjen 2015
záruka 2 roky
zapůjčil Acer ČR
cena 18 990 Kč vč. DPH

Galerie fotografií, screenshoty

Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15

Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15 Acer Aspire F15

Ohodnoťte tento článek!