Acer Aspire One 721 a 753: Athlon vs. dvoujádrový Celeron

0

Úvod, jedno tělo – dvě duše

Plusy a…   plusy

Aspire One 753

+ Dvě jádra

+ Delší výdrž

+ Méně topí

Aspire One 721

+ Výkonnější grafika

+ Vyšší výkon v jednojádrových aplikacích

Řada Aspire One sdružuje podle Aceru všechny netbooky v nabídce. Jenomže jednotliví zástupci jsou velmi různorodí a rozhodně nejsou všichni poháněni procesorem Intel Atom (a případně adekvátním procesorem konkurence), což je jakási nepsaná specifikace této kategorie. Zatímco řady začínající na dvojku a pětku Atom skutečně používají – a jde o desetipalcové netbooky, sedmičkové modely už mají úhlopříčku 11,6″ a jsou osazeny výkonnějšími procesory: Aspire One 721 pohání jednojádrový AMD Athlon s frekvencí 1,7 GHz, Aspire One 753 pak dokonce dvoujádrový Intel Celeron nové generace s frekvencí 1,06 GHz. Zatímco v případě modelu 721 se dá ještě uvažovat o netbooku, dvoujádrový Celeron by už měl patřit svým výkonem spíše do kategorie notebooků.

Acer totiž nabízí v řadě TimelineX velikostí stejný model 1830T, který je osazen úsporným dvoujádrovým procesorem Intel Core i3 s frekvencí 1,2 GHz. Jak Aspire 753, také TimelineX mají naprosto stejné šasi, jsou osazeny stejnými komponentami a procesory se liší jen pár megahertzy frekvence a přítomnosti HyperThreadingu u Core i3. Žádný ze jmenovaných netbooků navíc nemá Windows 7 Starter, jak je u netbooků zvykem, oba obsahují plnohodnotné Windows 7 Home Premium, a to dokonce v 64bitové verzi (přestože mají pouze 2 GB RAM). Proto mi přijde poněkud podivné, že Acer obě novinky – 753 a 721 řadí do kategorie netbooků.

 

 

Bratři v triku

Všechny tyto tři stroje tedy spojuje stejné tělo, které se neliší ani v jediném detailu – najdete zde stejné konektory, stejné materiály, stejně umístěné diody a podobně. Zkrátka jediný zásadní rozdíl se odehrává v místě pod klávesnicí – notebooky se liší výkonem a výdrží na baterii. Zatímco oba modely Aspire One mají menší šestičlánkovou baterii s kapacitou 48 Wh, TimelineX je vybaven kapacitou 62 Wh. Jeho baterie je nepatrně větší a vyčuhuje vzadu za displejem. Tento drobný rozdíl se ale nijak neodrazil v hmotnosti: netbooky váží 1,33 kg a TimelineX 1,35 kg.

Poznámka: Starší generace Timeline 1810T s 62Wh baterií vážila 1,44 kg.

V této recenzi se tedy nebudu rozepisovat o těle netbooků, vše již bylo řečeno v článku o modelu 1830T. Jediným rozdílem, na který jsem narazil, je odlišné chování touchpadu: postranní rolovátko je citlivější na pohyb a funguje téměř bez problému, u 1830T byla citlivost výrazně nižší. U netbooků také funguje standardním způsobem „chytání“ ukazatele myši poklepáním – když zvednete prst, ukazatel se uvolní a není nutno znovu na touchpad poklepat (více se o tomto chování dočtete v testu 1830T).

 

 

Aspire One na druhou – Celeron vs. Athlon

Aspire One 721: Athlon v akci

Základem netbooku Aspire One 721 je mobilní čipová AMD 880G s integrovanou grafikou Radeon HD 4220. Tato grafika by s výkonným procesorem bez problému postačovala i na hraní méně náročných her, jako je například Unreal Tournament 3 v nízkých detailech. Jde v podstatě o inovovanou čipovou sadu 780G s nepatrně rychlejší grafikou a podporou pamětí DDR3 – jinak tu žádné novinky nehledejte. V tuto chvíli jde de facto o jedinou čipovou sadu, kterou AMD pro notebooky má.

Procesor Athlon II Neo K125 patří v mobilní řadě AMD k těm slabším, jde však o nejsilnější jednojádrový model pro „ultrathin“ platformy (tedy levné notebooky a netbooky). Je vyráběn 45nm procesem a jeho jediné jádro bije na frekvenci 1,7 GHz. Procesor má jeden megabajt sekundární cache paměti a jeho maximální spotřebu udává AMD na úrovni 12 W – je to ale spotřeba samotného procesoru, zatímco u Intelu nové generace se udává TDP včetně grafiky. To je poměrně vysoká hodnota, když si uvědomíme, že v idle klesá frekvence na 800 MHz a napětí na 0,825 V.

Ostatně srovnejme se starším konkurenčním dvoujádrovým Intelem Dual Core SU9400 s frekvencí 1,4 GHz – tento procesor v idle snižuje takt jen na 1,2 GHz, napětí klesá na 0,9 V, a přitom má maximální výkon výrazně vyšší a současně nižší TDP – jen 10 W (bez grafiky). S úsporností je na tom AMD zatím poněkud hůře, o dvoujádrech nemluvě.

 

 

Aspire One 753: dvoujádrový Celeron na gigu

Druhý netbook, Aspire One 753 má stejný čipset jako TimelineX, tedy Intel HM55 s integrovanou grafikou Intel HD, která je svým výkonem někde na úrovni zmíněného Radeonu. Stejně jako AMD 880G podporuje tento čipset paměti DDR3 jen do frekvence 800 MHz, přestože instalované paměti povolují jít až na 1 066 MHz. V obou přístrojích je instalován dvougigabajtový modul, takže je tu místo na druhý, a tedy rozšíření na 4 GB (a současně zvýšení rychlosti díky dual channelu).

Procesor Intel Celeron U3400 je postaven na platformě Core i3, je však ochuzen o HyperThreading, takže má k dispozici pouze dvě fyzická jádra. Je vyráběn 32nm procesem a je spojen s grafikou Intel HD – maximální TDP uvádí Intel ve výši 18 W, tedy stejně jako má Core i3 330UM s frekvencí 1,2 GHz. V idle se frekvence snižuje na 800 MHz, napětí se bohužel z CPU-Z nedozvíme. Procesor má 2 MB terciární paměti cache, což je o megabajt méně než Core i3. Virtualizace samozřejmě podporována je (u obou procesorů), ovšem jest otázkou, zda je notebook na tolik výkonný, aby utáhl Virtual PC nebo jiný vizualizační software.

 

 

Kolik jader máš…, výdrž, 3G se počítá, závěr

Jedno, nebo dvě jádra?

Oba netbooky stojí téměř stejně, rozdíly jsou jen v řádu stovek. Rozhodovat se tedy budete jen podle „střev“ a možná také podle sympatií k jednomu nebo druhému výrobci procesorů. A protože výkon grafického subsystému je téměř srovnatelný (AMD má lehce navrch), rozhodování se omezí víceméně jen na výkonu procesoru: výše taktované jednojádro versus níže taktované dvoujádro. Z testů, jejichž část jste mohli najít v nedávném článku, je celkem jasně patrné, že Celeron v negrafických testech vede o nějakých 20-30 %. Samozřejmě že tam, kde ke slovu přichází jen jedno jádro, bude zase vést Athlon díky vyšší frekvenci – rozdíl 650 MHz ve prospěch Athlonu nevyváží ani pokročilejší a výkonnější architektura Intelu.

V takovém případě ale narazíte na limit jednoho jádra. Pokud bude maximálně vytíženo (například převodem videa), nebude se se systémem dát takřka pracovat. To ale neplatí pro Celeron: když jeho jedno jádro poběží na maximum, systém bude i nadále bez problému reagovat na vaše požadavky. I při vytížení obou jader (test převodu DivX) má systém s Celeronem výrazně lepší odezvy. Výkon i lepší multitasking procesoru celkem jednoznačně hovoří pro model s Celeronem. Ale co spotřeba? Je v tomto ohledu jedno jádro Aspiru 721 výhodou?

 

 

Chtělo by to větší baterku

Bohužel není. V idle (tedy nicotné vytížení notebooku se zapnutou WiFi a běžící simulací psaní ve Wordu) vydržel Celeron 5:43 h, zatímco Athlon jen 5:22 h. Celeron při tomto testu měl odběr 6-7 W se špičkou na osmi, Athlon si bral 7-8 W. Při přehrávání multimédií byl rozdíl ještě větší: Celeron 4:14 h oproti 3:41 u Athlonu – spotřeba se pohybovala mezi 9-11 watty, u Athlonu mezi 11-12 W. Jedině při pořádném vytížení (internet, flashové reklamy a videa, Word, Excel‚Ķ) vydržely oba notebooky shodně: 3:22 h vs. 3:19 h.

Poznámka: při sledování filmu na TV Nova si Celeron bral průměrně 14 W, zatímco Athlon 17-18 W a procesor byl vytížen na maximum. Celeron si přitom brumlal jen někde mezi 50-70 %. Zde je patrné, že dvoujádro je při dekódování neakcelerovaného obsahu výhodou.

Vzhledem k tomu, že má Celeron a jeho čipová sada nižší spotřebu při „nezátěži“, není divu, že je celá platforma o poznání studenější. Procesor se zahříval na teploty mezi 40-45 stupni, zatímco Athlon se dostával snadno i přes 55 stupňů. Na spodní straně notebooku to ale nebylo příliš znát, oba modely lze označit za „studené“ – Celeron na tom byl jen o něco málo lépe. Vliv na to může i nepatrně „agresivnější“ větrák Aspiru 753, který při stejné zátěží občas běžel rychleji, což bylo nepatrně znát na hlučnosti.

 

 

Zastrčte SIM a jedem

Zajímavou drobnůstkou, která může hovořit pro nákup Aspiru 753, je možnost pořídit si jej i ve verzi s 3D modemem a slotem pro kartu SIM pod baterií. Stačí mít SIM s aktivovanými daty, stáhnout si z internetu ovládací aplikaci pro připojení k mobilnímu internetu, pokud nechcete využívat tu univerzální od Aceru a můžete datovat. Modem podporuje GPRS, EDGE a 3G -podporovány jsou datové přenosy HSDPA.

Kudy tudy cestička

Testované modely jsou nejvýkonnějšími netbooky, jaké Acer nabízí – osobně bych je řadil spíše do kategorie notebooků, už jen proto, že mají velkou úhlopříčku a zejména Celeron je jednoznačně notebookový procesor – Intel má pro netbooky své Atomy. Oba netbooky mají totožný vzhled, materiály, provedení, liší se skutečně jen vnitřní výbavou. A přiznejme si, model s Celeron je na tom lépe. Za stejnou cenu vám nabízí totiž dvě jádra, které zlepšují obecnou odezvu systému při běhu více aplikací, a také o něco vyšší výdrž. Ale konečná volba už záleží na vás.

 

 

 

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[pagebreak title=Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže]

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 


 

Acer Aspire One 721/753 11,6″

Cena

11 639 Kč/12 095 Kč s DPH

Zapůjčil

Acer CZ, www.acer.cz

 

Specifikace – Aspire One 721/753

Procesor

AMD Neo K125/Intel Celeron U3400

Operační paměť (vestavěná)

2 GB

Operační paměť (rozšiřitelná do)

4 GB

Pevný disk (velikost)

320 GB

Pevný disk (rychlost)

5400 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

n/a

Optická mechanika (rychlost)

n/a

Velikost displeje (palců)

11,6″ LED

Rozlišení displeje

1366 × 768

Grafická karta

ATi Radeon HD 4225 (721)/Intel HD (753)

Grafická paměť

n/a

Wi-Fi

802.11b/g/n

Bluetooth

3.0+HS

Mobilní komunikace

n/a (721) / 3G/UMTS (753)

Operační systém

Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit

Porty (s výjimkou USB)

VGA, HDMI, eSATA, ethernet, Eport, audio, dokovací replikátor

Počet USB portů

3 × USB 2.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet 5 v 1

Rozměry

285 × 204 × 27,5-28 mm

Hmotnost

1,33/1,35 kg

 

Výsledky testů – Aspire One 721

3DMark01 (body)

6949

3DMark03 (body)

2826 

3DMark05 (body)

2274

3DMark06 (body)

1232

3DMark Vantage (body)

P135, CPU 1263, GPU 104

PCMark05 (body)

2475, CPU 2720, Mem 3258, GPU 1554, HDD 4376

PCMark Vantage (body)

1695; Mem 1195; TV & Mov 936; Gaming 1105; Music 2359; Communication 1752; Productivity 1856; HDD 2511

HDTune (MB/s; ms)

54,9 MB/s, 18,1 s

SiSoft Sandra 2010

CPU 4,62 GOPS; Mem 3,53 GB/s

CrystalDisk Mark 3

62,41 / 60,94 MS/s

Devil May Cry 4

Low: 17,44 / 13,34 / 18,90 / 16,88 fps

Cinebench R11.5

CPU 2,44 pts; OpenGL 0,44 fps

x264 BenchMark HD v3.0

nepodařilo se spustit

Divx Converter

2:34 hod.

Windows 7 Experience Index

CPU: 3,7; Paměť: 4,9; Grafika Aero: 3,4; Herní grafika: 4,9; HDD: 5,6

Výdrž web* (čas)

5:22 hod.

Výdrž kancelář** (čas)

3:19 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

3:41 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Výsledky testů – Aspire One 753

3DMark01 (body)

4244

3DMark03 (body)

2827

3DMark05 (body)

1940

3DMark06 (body)

1072

3DMark Vantage (body)

n/a

PCMark05 (body)

2576, CPU 2645, Mem 2077, GPU 1646, HDD 4727

PCMark Vantage (body)

1941; Mem 1547; TV & Mov 1550; Gaming 1434; Music 2637; Communication 1922; Productivity 1407; HDD 2862

HDTune (MB/s; ms)

60,4 MB/s, 18,3 s

SiSoft Sandra 2010

CPU 8,83 GOPS; Mem 4,65 GB/s

CrystalDisk Mark 3

66,75 / 66,39 MS/s

Devil May Cry 4

Low: 17,75 / 16,16 / 18,44 / 15,64 fps

Cinebench R11.5

CPU 0,59 (0,36 jedno jádro) pts; OpenGL 0,68 fps

x264 BenchMark HD v3.0

11,57 / 3,06 fps

Divx Converter

1:48 hod.

Windows 7 Experience Index

CPU: 3,8; Paměť: 5,5; Grafika Aero: 3,4; Herní grafika: 4,6; HDD: 5,8

Výdrž web* (čas)

5:43 hod.

Výdrž kancelář** (čas)

3:22 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

4:14 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!