Acer Aspire One D150: evoluce populárního minibooku

0

Úvod, vzhled

 Plusy a mínusy
 + poměr cena/výkon/užitná hodnota
 + dobrá klávesnice
 + slušná výdrž

 - SD karta přesahuje čtečku
 - touchpad
 - lesklé provedení displeje

Rychlé parametry (přejít na podrobné)
Procesor Intel Atom N280 (1,66 GHz, 512 KB L2)
Paměť/Rozšiřitelná do 1 GB / 2 GB
Pevný disk/rychlost 160 GB / 5 400 ot./min
Displej rozměry/rozlišení 10,2″ / 1 024 x 600
Rozměry 260 x 205 x 35 mm
Hmotnost 1,35 kg
Cena 8 600 Kč

Přestože číselné značení nového modelu D150 je velmi podobné staršímu kousku A150, fyzicky se oba stroje odlišují více než výrazně. Společných vlastností je mezi oběma generacemi nejlevnějších Acerů minimum, v oblasti vzhledu pak dokonce vůbec žádná.

S dotekem designu

V cenové hladině levných mininotebooků nemůžete čekat celokovová těla, a tak nás nepřekvapí plastové provedení testovaného kousku. Naopak nás překvapí slušné dílenské zpracování a pevnost použitých plastů, která je rozhodně na vyšší úrovni, než u staršího kolegy. Celé tělo je na potřebných místech vyztuženo, tudíž se nikde nic prohýbá a nevrže takovým způsobem, že i násobně dražší modely z vyšší třídy mohou jen tiše závidět.

Dobré slovo však nemůžu ztratil stran povrchové úpravy: lesklý lak coby prokletí dneška se nevyhnul ani novému Aspiru. Zde je lesklost ještě dotažena k dokonalosti úžasně lesklým displejem i jeho okrajem. Zůstává nám nad tím rozum stát, copak kupující opravdu chtějí nosit s sebou společně s mininotebookem sbírku daktyloskopických stop celého okolí? Vždyť bez toho, aniž by uživatel ozdobil notebook spoustou mastných otisků, nelze notebook ani otevřít a zapnout. A nepřejte si vidět, když jej používáte například v kavárně nebo provozovnách rychlého občerstvení – mastnota z hranolků od McDonalda je věčná.

Na rozdíl od některých konkurentů zažili designéři Aceru dostatek rozumu a lesklý povrch nepoužili na plasty obepínající klávesnici a na klávesnici samotnou. Jejich povrchová úprava je spíše drsná a snaží se evokovat dojem broušeného hliníku, což se mu opravdu daří: byli jsme v redakci v pokušení dloubnout do prostoru pro dlaně špendlíkem a dokázat, že jde také o plast. Dloubli jsme a plast to opravdu je.

Pochvalně ze třeba se zmínit také o pantech displeje, které jsou pevné a dostatečně silně drží displej na svém místě. Úhel maximálního odklopení displeje je dostatečný i pro práci na kolenou nebo nízkém konferenčním stolku.

Klávesnice, porty

Psát se dá slušně

Součástí části určené pro položení dlaní je také touchpad. Ten je její pevnou součástí, je mírně zapuštěn pod okolní hranu a je bohužel největší ergonomickou slabinou tohoto noteboooku: jeho plocha je velmi malá, citlivost nevelká a svými rozměry zcela ignoruje poměry stran displeje. Škoda, mohla to být jednička s hvězdičkou.

Velmi se povedla klávesnice, která je především překvapivě tichá. Klávesy mají téměř běžné rozměry, zmenšena je pouze řada horních kláves F1-F12 a odsazené kurzorové klávesy. Naopak velký Enteri velký pravý Shift potěší, maličký levý Shift již tolik nadšení nevzbuzuje. Větší by mohl být také mezerník.

Tak i tak se jedná o mírně nadprůměrnou klávesnici, která je o celou generaci před klávesnicí předchozí řady Aspirů One A1x0. A jak by také ne, vždyť testovaný model D150 je jeho generačním následovníkem.

Jen s jedním slotem

Rozšiřitelnost je běžná, trojici portů typu USB doplňuje dvojice zvukových konektorů, kombinovaná čtečka paměťových karet a zdířka klasické drátové sítě. Slot pro karty typu ExpressCard/34 na notebooku nenajdete, zmizela také druhá čtečka paměťových karet, která byla velkou výhodou původní řady A1x0. Ne vždy je tedy novější model cestou kupředu.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

S běžným rozlišením

Pomalu si již začínáme zvykat na lesklé displeje, i když si o jejich užitečnosti v mobilních zařízeních myslíme cokoli. Displej v Aspiru One D150 se docela povedl, použité LED podsvícení je dostatečně silné pro eliminaci alespoň těch nejhorších odlesků okolí. Na přímém slunci však již neexceluje a upadá spíše k průměru. Ve srovnání s displejem konkurenčního minibooku HP Mini-note 2140 je jeho čitelnost na slunci o generaci horší. Je potěšující, že Acer u tohoto modelu nepodlehl zlatokopecké módě úzkých displejů s poměrem stran 16:9, které pro takhle malé úhlopříčky nejsou vůbec vhodně a osadil model se standardním rozlišením 1 024 x 600 obrazových bodů.

O provoz displeje i externího videovýstupu se stará klasická integrovaná karta GMA950 od Intelu, která pro běžnou práci včetně přehrávání videa do rozlišení 720p plně postačuje.

Zvukové možnosti jsou standardní jak počtem rozšiřujících konektorů, tak i kvalitou vestavěných reproduktorů. Pro systémové ozvučení a čas od času nějaké to webové video však postačují, jejich hlasitost je až překvapivá.

Toshiba se snaží

Pevný disk o kapacitě 160 GB pochází z dílen společnosti Toshiba. Jeho plotny rotují rychlostí 5 400 otáček za minutu a velikost vyrovnávací paměti má hodnotu 8 MB. Jeho hlučnost i naměřené přenosové rychlosti ničím nevybočují z běžného průměru ve své třídě.

Výkon, provozní hluk a chlazení

S novým procesorem

Acer Aspire One D150 patří mezi několik málo modelů osazených novějším procesorem z atomové rodiny. Oproti svému předchůdci, modelu Intel Atom N270 nabízí o chloupek vyšší takt (1,66 GHz versus 1,6 Ghz), který se však na výkonu projevuje pouze nevýrazně. Největší výhodou novějšího procesoru je jeho nižší spotřeba, díky čemu dosahují nové minibooky jím osazené velmi slušných výdrží při práci mimo elektrickou síť.
Výkon procesoru tedy známe, výkon grafické karty brzdí jednokanálové osazení paměti, jejíž propustnost se pohybuje okolo hranice 2,5 Gb/s.

Milujeme ticho

Pokud jste někdy pracovali s původním Aspirem One A1x0, jistě si pamatujete, o jak hlučný stroj šlo. Tyto problémy sice časem vyřešila šikovná utilita šikovného německého programátora, stále si však uměly tyto notebooky v případě vyšší provozní teploty pořádně zařvat.

Ve srovnání s nimi je nový One D150 tichoučký jako myška. Ventilátor je v chodu neustále, při běžné zátěži však není v běžné místnosti slyšet vůbec, také ve vyšších otáčkách již notebook nezní jako vysavač.
Teploty jsou přijatelné, na spodní části šasi se pouze při vysoké zátěži vytáhnou mírně nad čtyřicet stupňů Celsia. Prostor pro dlaně před klávesnicí je za všech okolností nejvýše vlažný.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž

Samostatné tlačítko

Bezdrátová síťová karta s klasickým čipsetem od Atherosu nabízí v prostředí operačních systémů z rodiny Windows slušnou podporu standardů i šifrování. Přenosové rychlosti na krátkých vzdálenostech odpovídají teoretickým maximům, při stoupající vzdálenosti od přístupového bodu klesá přenosová rychlost i při stále dostatečně kvalitním signálu pro běh vyšší rychlostí. To je ale běžná vlastnost všech karet AzureWare s Atheros čipsety.

Spotřeba bezdrátové karty se pohybuje v závislosti na kvalitě signálu mezi dvěma až třemi watty, podobně je na tom také integrovaný Bluetooth modul. Oba lze ovládat prostřednictvím mechanického přepínače osazeného na přední hraně notebooku.

Celou pracovní dobu

Mininotebook Acer Aspire One D150 je na trhu k dispozici s několika rozdílnými akumulátory. Námi testovaný model byl vybaven šestičlánkovým akumulátorem s kapacitou 58 Wh, se kterou dokázal běžet téměř sedm hodin při malém zatížení a téměř pět hodin při běžné internetové práci. U levnějšího modelu se tříčlánkovou baterií se dá očekávat výdrž poloviční, akumulátor ale zase nepřečnívá ven.

Linux, Dodávaný software, Zhodnocení

Nejen Windows

Aktuální verze Ubuntu Linuxu si s veškerým hardwarem notebooku poradila výborně, ovšem s výjimkou bezdrátové karty. Pro tu je zapotřebí ovladače zkompilovat a i aktuální verze není stoprocentně funkční ve všech bezdrátových sítích. Bohužel z pohledu alternativních operačních systémů nepatří karty AzureWare k nejvhodnějším, výrobci by určitě udělali lépe, kdyby osadili některý z čipsetů Ralinku, Realteku nebo Broadcomu.

Náročný balík

S notebookem získáte mnoho softwaru včetně kancelářského balíku i kompletního bezpečnostního řešení, ty jsou však pouze ve zkušebních verzích. Dávat na mininotebook s jednojádrovým procesorem nevelkého výkonu pomalý balík McAfee Internet Security Suite je nepochopitelný krok.

Naopak užitečný může být Acer eRecovery Management určený pro snadné zálohování a následnou obnovu.

Bude to trhák

V Aceru moc dobře vědí, proč byl Acer Aspire One A1x0 celosvětově nejprodávanějším mininotebookem. Ano, bylo to díky cenové politice: Acer tento model totiž prodával za ceny často až hluboko pod konkurenčními nabídkami a velmi úspěšný v jednání s jinými subjekty (mobilní operátoři, prodejci zahradní techniky, školy).

A stejnou cestu evidentně razí i v tomto případě: za Acer Aspire One D150 zaplatíte u všech verzích méně než deset tisíc korun, u základního modelu s tříčlánkovým akumulátorem u některých prodejců i méně něž devět tisíc. Když si vezmete, že konkurence prodává modely s procesory o jednou generaci staršími často až o dva tisíce dráže, bude rozhodování spotřebitelů jasné. Za nabízenou cenu tak představuje téměř jistou koupi. A kdyby nebyl tak příšerně lesklý, zřejmě by si i redakční ocenění z dnešního testu odnesl.

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Acer Aspire One D150

Cena 8 600 Kč
Zapůjčil Acer (www.acer.cz)
 
Redakce při testovaní notebooků používá paměťové produkty od společnosti Kingston.
 

Specifikace

 Procesor Intel Atom N280 (1,66 GHz, 512 KB L2)
 Operační paměť (vestavěná) 1 GB (DDR2)
 Operační paměť (rozšiřitelná do) 2 GB
 Pevný disk (velikost) 160 GB
 Pevný disk (rychlost) 5 400 ot./min
 Pevný disk (typ připojení) SATA
 Optická mechanika (typ) není
 Optická mechanika (rychlost) není
 Velikost displeje (palců) 10,2
 Rozlišení displeje (bodů) 1 024 x 600
 Grafická karta Intel GMA950
 Grafická paměť sdílená
 Wi-Fi b/g/n
 Bluetooth 2.0
 Mobilní komunikace není
 Operační systém Windows XP Home ULPC
 Porty (s výjimkou USB) 1x D-Sub, 1x RJ-45, 2x audio
 Počet USB portů 3
 Slot pro karty 1x SD/SDHC/MMC/MS/MSPro
 Rozměry 260 x 205 x 35 mm
 Hmotnost 1 354 g (včetně akumulátoru)

Výsledky testů

3DMark01 (body) 2 789
3DMark03 (body) 735
3DMark05 (body) 244
3DMark06 (body) 72
PCMark05 (body) 1 743
HDTune (MB/s; ms) 52,6; 24,3
CrystalDiskMark (MB/s) 54,03 (čtení); 51,61 (zápis)
SuperPI 1M (čas) 1:32,438
Cinebench R10 (body) 532 / 284
Sandra 2009 (procesor, body) 6 598
Sandra 2009 (multimédia, body) 24 624
Sandra 2009 (paměť, GB/s) 2,58 GB/s
Výdrž web* (čas) 4:42
Výdrž kancelář** (čas) 6:42
Výdrž multimédia*** (čas) 4:58

Poznámka: * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!