Acer Aspire S5: motorizovaná Ultra žiletka (první pohled)

0

S rozšířením nabídky Ultrabooků se začaly objevovat notebooky, které do této kategorie sice technicky patří a nepochybně mají své nezanedbatelné kvality, ale nepředstavují směr, kterým se Intel chtěl ubírat když tuto kategorii vymýšlel. Pro příklad ani nemusíme chodit daleko: Model Acer Aspire TimelineU M3 je nepochybně Ultrabook, je tenký a relativně lehký, ale narostl na patnáctipalcovou úhlopříčku a k integrované grafice Intel HD Graphics přidává velmi slušně výkonnou diskrétní GeForce GT 640M. To mu dává velkou výhodu ve výkonu a činí jej do jisté míry unikátním, o tom není pochyby, ale dovolím si tvrdit, že většině zákazníků, kteří hledají malý a lehký Ultrabook, o něco takového zase až tak moc nejde.

Acer Aspire S5 na tiskových fotografiích

Nový Aspire S3, který před nedávnem dorazil do redakce, se v tomto ohledu vrací ke kořenům. Na místo nahánění výkonu klade důraz na přenositelnost; ne že by snad M3 byl nějaká velká cihla, ale s patnáctipalcovou úhlopříčkou a hmotností nad 2 kg byla přece jen jeho přítomnost v batohu či brašně poznat. S3 váží 1,35 kg při tloušťce do 15 mm, a rozdíl je ohromně patrný již na první pohled.

 

Paradoxně navíc rozdíl ve výkonu mezi těmito dvěma notebooky není až tak fatální. Model M3 sice samozřejmě výrazně vede v grafice, jenže také trpí handicapem v podobě nízkonapěťových procesorů minulé generace (Sandy Bridge). Ty byly vzhledem ke své úspornosti (TDP 17 W) povedené a dostatečně výkonné, ve spojení s rychlou diskrétní grafickou kartou jim ale ve vysoké zátěži začínal docházet dech. (Nutno podotknout, že řada M3 by se brzy měla dočkat upgradu, po kterém nabídne procesory nové generace také).

Acer Aspire S5 na tiskových fotografiích

S3 oproti tomu přichází již od začátku s nízkonapěťovými procesory třetí generace Intel Core, tedy s Ivy Bridge. U ULV dvoujader je nárůst ve výkonu dost výrazný. Acer nám zaslal nejsilnější (a nejdražší) variantu, vybavenou povedeným Core i7-3517U, které je podle našeho nedávného testu výkonově nad úrovní běžných dvoujádrových procesorů střední třídy minulé generace (Core i5-24x0M), což jinými slovy znamená, že oproti minulé generaci tyto procesory nebudou důvodem k žádnému zpomalování při téměř jakékoliv činnosti. Konfigurace je v podstatě stejná jako u silnějších verzí obnoveného modelu S3.

Acer Aspire S5 na tiskových fotografiích

Na českém trhu jsou nyní k dispozici dvě varianty tohoto notebooku, lišící se modelem procesoru, kapacitou úložiště a samozřejmě také cenou. Levnější model, označovaný kódem NX.RYXEC.001, se prodává za cenu těsně pod 30 000 Kč s DPH; nabízí procesor Core i5-3317U (nízkonapěťové dvoujádro střední třídy na základní frekvenci 1,7 GHz s turbem do 2,6 GHz) a 128GB SSD; dražší NX.RYXEC.003, který máme zapůjčený na test, stojí o devět tisíc více, za což dostanete zmiňovaný silnější procesor Core i7-3517U a SSD s dvojnásobnou kapacitou.

Velké porty na tenkém notebooku

Námi testovaný model skutečně běhá perfektně rychle a nemá problémy s jakoukoliv běžnou činností od prostého prohlížení webu až po úpravu fotografií. Tedy, s těmi fotkami je to trochu složitější – výkonově na to totiž bohatě stačí, ale vzhledem k osazení displeje s rozlišením 1366 × 768 bodů není podobná činnost příliš komfortní. Útěchou je ale bohatá konektorová výbava, kde nechybí port HDMI a Acer navíc zákazníkům nadělil jednu výbornou specialitu: vysokorychlostní rozhraní Thunderbolt, vyvedené do portu DisplayPort – tak, jako to mívají MacBooky od Apple. Pokud tedy vlastníte některou z periferií, které dokážou superrychlé datové přenosy využít, Aspire S3 je momentálně jedním z velmi mála notebooků na trhu vybavených tímto rozhraním.

Acer Aspire S5 na tiskových fotografiích

Další, opravdu zcela unikátní vlastností tohoto notebooku, je umístění portů. Jednak jsou všechny na zadní straně, což samo o sobě není příliš obvyklé (ovšem u Ultrabooků to Acer používá docela často); ještě zajímavější je ovšem způsob, jak se výrobce popral s potřebou osadit plnohodnotné (nezmenšované) konektory na extrémně tenkou základnu. Řešení se našlo v podobě výsuvné části, ovládané integrovaným elektromotorkem – pokud se potřebujete dostat k některému z konektorů, stisknete tlačítko na základně a se zavrčením motorku se porty zpřístupní. Kryt je navíc chytrý a detekuje, zda v některém z konektorů není zapojený kabel – pokud tak tomu je, nenechá vás kryt zase zavřít a kabely skřípnout. Navíc umí kryt otevřít i sám při potřebě vyššího chladicího výkonu – kromě konektorů se tam skrývá i jeden z chladicích otvorů. A nakonec ještě jedna pozitivní vlastnost: konektor pro sluchátka a napájecí konektor jsou umístěny mimo tento kryt, takže není potřeba mít porty „otevřené“ kvůli napájení či sluchátkům.

Acer Aspire S5 na tiskových fotografiích

Velmi nízká hmotnost a tloušťka, slušný výkon a unikátní řešení vstupů a výstupů jsou základní odlišující charakteristiky notebooku. Rozhodně mu nelze upřít originalitu a díky kompletně černému provedení i určitý šarm; zavrčení motorku při otevření krytu portů navíc ve skupině více lidí spolehlivě funguje jako dobrá frajeřinka, pokud vám na tomhle záleží. Více o zpracování, ergonomii, výkonu i výdrži se dozvíte za nějaký ten týden ve velké recenzi.  

Ohodnoťte tento článek!