Acer Aspire V7-582P-74508G25tkk: notebook, který má všechno (recenze)

0

Představení, parametry, klávesnice

Všechny nové Aspiry řady V7-582 na platformě Haswell mají prakticky stejné šasi, které kombinuje pěkný broušený hliník na víku a základně (v různých odstínech) a kvalitní hebký plast na spodní straně. Tato konstrukce se Aceru povedla, notebooky jsou včetně kloubů pevné a nedělají ostudu. Model V7 582PG vyhrál náš test 15″ notebooků, nicméně stále mu chyběl rychlý disk – ten najdete právě v tomto V7-582P za 30 000 Kč.


 

Modely označené PG mají navíc dedikovanou grafickou kartu Nvidia GeForce GT720M, či GT750M, se kterou si zahrajete hry na (o kousek) vyšší detaily. Některé levnější mají pouze 1366 × 768 px a těm se raději vyhněte. Námi testovaný model je z celé řady ten nejlepší.

cena 29 990 Kč
zapůjčil Acer
operační systém Windows 8 64b
příslušenství nabíječka
rozměry / hmotnost 381 × 257 × 22 mm / 2,2 kg
hardwarová výbava 
displej 15,6″, 1920 × 1080 px, IPS, lesklý, dotykový
procesor Intel Core i7-4500U@2,3 GHz, 2/4 jader (Haswell)
operační paměť 8 GB DDR3
pevný disk 256 GB mSATA SSD / Toshiba (THNSNH256GMCT)
grafický čip Intel HD4400
baterie 3560 mAh, 53 Wh
rozhraní 
klávesnice podsvícená, s numerickým blokem
USB / čtečka karet USB 3.0, 2× USB 2.0, čtečka SD
výstupy na monitor miniDP, HDMI
sítě Wi-Fi 802.11agn (2,4 i 5 GHz), LAN 1 Gb/s, Bluetooth, WiDi
další webkamera, audio

Acer použil svou klasickou ostrůvkovou klávesnici s velmi nízkým zdvihem a slabší odezvou. Výhodou jsou dostatečně oddělené šipky, numerický blok i rovnoměrné podsvícení, které ale nelze příliš ovládat – pokud nepíšete, tak při práci na akumulátor podsvícení po chvíli zhasne. To je sice úsporné chování, ale ocenili bychom možnost nastavení.


 

Klávesnice Aceru dlouhodobě kritizujeme za slité dvojklávesy Enter a levý Shift, které nemají opodstatění a ani nikdo ze zahraničních manažerů mi nebyl schopen vysvětlit jejich přínos či důvod. Zůstává tak jen fakt, že se kvůli nim na klávesnici hůře píše.

 

Clickpad bez samostatných tlačítek patří mezi průměr, občas má pomalejší reakce na dvojklik při výběru. Je dost velký, ale je potřeba mít suchý prst, jinak je práce s ním horší. Samozřejmě zvládá gesta ve Windows 8. Na klávesách přes Fn ovládáte na kurzorových šipkách hlasitost a jas, nad numblokem přehrávač a na F-klávesách Wi-Fi, uspání, přepnutí displeje, vypnutí touchpadu, ztlumení zvuku (to není příliš vhodně umístěno) a zapnutí podsvícení.


 

Klávesnice a touchpad patří mezi slabé stránky Aceru. V kloubu nad klávesnicí jsou ještě umístěny dvě indikační diody, které máte stále na očích a jsou viditelné i při zavřeném víku, nicméně jejich modrý svit pod displejem je trošku rušivý.

Konektory, displej, hardware

Konektorová výbava je více než slušná, ale jejich umístění oproti tomu příliš dobré není. Na levé straně je jedno USB 2.0 a zapínací tlačítko, které mělo být u klávesnice. Takto je hůře přístupné a připomíná spíše tablet. Vpravo další USB 2.0, čtečka karet bez aretace a s nadbytečnou krytkou a jack na sluchátka.


 

Zajímavé porty najdete až vzadu: Výklopný LAN (gigabit), rychlé USB 3.0, miniDisplayPort a HDMI (fungují současně) a napájení. Proč jsou nejzajímavější porty špatně přístupné má jednoduché vysvětlení – Aceru se kvůli rozložení hardware uvnitř notebooku na bok prostě nevešly; což ale uživatele nemusí zajímat, že. Na zadní straně jsou umístěny také výdechy chlazení, nicméně notebook je celkem tichý a netopí ani v zátěži.


 

Lesklý displej má dotykovou vrstvu, nedotykové Acery se pomalu stávají raritou. Rozlišení Full HD s kvalitním IPS panelem je přesně to, co od notebooku očekáváme a někteří ocení i možnost sklopení víka do velkého úhlu 180°. Při manipulaci se neprohýbá a promáčknutím se netvoří duchy.

Maximální jas 265 cd/m2 není nijak výrazně vysoký, nicméně kontrast 1235:1 je už hodně slušné číslo. Střední hodnoty jasu 120 cd/m2 dosáhnete při 40% jasu. Také barevné odchylky jsou jen minimální. Displej je celkově povedený.

minimální a maximální jas 27–265 cd/m2
kontrast při 120 cd/m2 1235:1 (při 40% jasu)
max. počet displejů 3 / interní, miniDP, HDMI

 

Acer osadil úsporný dvoujádrový procesor Core i7-4500U s grafickým čipem HD4400 a slušných 8 GB paměti. Naměřené hodnoty najdete v tabulce. Velké SSD od Toshiby o kapacitě 256 GB celý notebook velmi zrychluje. Skutečná kapacita pro uživatele činí 221 GB, ale i to je dostatečné. Menší a častěji osazovaný 128GB SSD by pro notebook byl prostě málo.

Herní výkon je omezen integrovanou grafikou, u které budete muset pro plynulé hraní stáhnout detaily nebo snížit rozlišení. Celkově je ale Haswell velkým přínosem, Aspire V7 má nízkou spotřebu kolem 11 W (v klidu na akumulátor při plně nabité baterii) a na akumulátor vydrží velmi slušných 4–6 hodin práce.

testy výdrže/spotřeby 
Powermark (Balanced) 3:45 h
Powermark (Productivity) 6:17 h
Přehrávání videa (720p) 5:40 h
Spotřeba v klidu/film/max. zátěži, max. teplota 11/–/36 W

K hardware se dá snadno dostat po odšroubování sedmnácti šroubků. Spodní část šasi je lehce vyztužena kovovým plátkem. Pod víkem najdete vestavěný akumulátor o kapacitě 3560 mAh, vedle něj reproduktory s dvěma měniči.

Základní deska zabírá asi třetinu celé plochy a miniaturizace součástek je skutečně propracovaná. Vedle modulu Wi-Fi se nachází SSD v konektoru mSATA a jeden SO-DIMM s 8GB paměťovým modulem Kingstone.

Zajímavé je prázdné místo v pravé části – zde je totiž ve slabších verzích Aspiru umístěn pevný disk, kterému sekunduje pouze malé SSD jako cache. Pravděpodobně tak půjde i ve slabších konfiguracích dokoupit velké SSD do mSATA a klasický disk ponechat jako datový.


Všimněte si prázdného místa, kam se dá osadit 2,5″ disk na data

Acer zde na jednu stranu dost plýtvá místem, do prostoru se mohla podstatně rozrůst třeba baterie, na druhou stranu vám to skýtá slušnou možnost rozšíření – dokoupit časem tichý klasický disk k SSD je snadné a lákavé. Jen ten speciální kablík bude potřeba, SATA konektor o standardní velikosti tu není. Místo pro disk je tu připravené, nic se nešroubuje a disk bude držet odpruženě.

Výkon a výdrž, zhodnocení

Naměřili jsme:

komplexní testy 
PCMark 8 (home) 2949 bodů
PCMark 8 (creative) 2747 bodů
PCMark 8 (creative) [na akumulátor] 2592 bodů
PCMark 7 (performance) 5187 bodů
testy systémového disku 
PCMark 8 (storage) 4 959 bodů
CDM Benchmark (sekvenční čtení/zápis) 478/341 MB/s
CDM Benchmark (4K čtení/zápis) 17/54 MB/s
AS SSD Benchmark (skóre) [pro SSD disk] 798 bodů
Skutečná kapacita syst./datového disku 221 GB / –
HDTune Benchmark
testy procesoru 
Cinebench R11.5 (xCPU/1CPU) 2,96 / 1,34 bodů
Cinebench R11.5 (xCPU/1CPU) [na akumulátor] 2,96 / 1,34 bodů
testy grafiky 
3DMark (Cloud Gate) 5075 bodů
3DMark (Cloud Gate) [na akumulátor] 4712 bodů
3DMark (Fire Strike) 733 bodů
3DMark 11 (Performance) 1054 bodů
World in Conflict, max. detaily  (1920 × 1080 px) 7 fps
Stalker: Call of Pripyat, max. detaily  (1920 × 1080 px) 9 fps
Alien vs. Predator, max. detaily  (1920 × 1080 px) 6 fps

 

Postřehy:

Podle některých zahraničních recenzí není víko displeje příliš pevné, nám se i tak zdá nadprůměrné. N-ková Wi-Fi zvládá i pásmo 5 GHz, nechybí ani Bluetooth. Porty vzadu jsou až moc blízko u sebe, což je trochu daň za miniaturizaci.

Podsvícení klávesnice má jednu úroveň a chybí senzor okolního osvětlení pro regulaci jasu displeje. Při práci na akumulátor nelze nechat podsvětlení zapnuté, aniž byste něco psali. Celkem čtyři reproduktory (2× 2) poskytují velmi pěkný zvuk.

 

Mezi během na akumulátor a provozem v zásuvce není žádný významný výkonový rozdíl, pouze grafický výkon mírně poklesne.

Zhodnocení

Tento notebook má zkrátka vše a navíc si můžete dokoupit druhý pevný disk. Háček je jen v klasicky slabší klávesnici s touchpadem, ale pokud si je vyzkoušíte a zvyknete si, budou vám vadit už jen vzadu umístěné porty. Nejvyšší model Aspiru V7 za necelých 30 000 Kč je hodně dobrá koupě.

 

Plusy / mínusy
IPS displej slabší klávesnice a touchpad
velká výdrž umístění portů vzadu
podsvícená klávesnice nenastavitelné podsvícení klávesnice
tichý, netopí lesklý displej
malý napájecí adaptér  
tenké kovové šasi  
256GB SSD  
možnost druhého disku  
miniDP port  
nemá optickou mechaniku  
90 %
Ohodnoťte tento článek!