Acer AZ3801: předčasně dobrý dotykový displej pro Windows 8 (recenze)

0

Model Aspire Z3 (AZ3801) má čtyřjádrový procesor Intel Core i3, 4 GB operační paměti a full HD rozlišení, což nejsou špatné hodnoty a ZetTrojka by za cenu pod 19 000 korun mohla být zajímavá koupě. Tělo počítače je plastové, pouze zadní noha a dolní podstavec jsou vyrobené z kovu. Displej o velikosti 21,5″ má ohraničení v podobě tlustšího černého pruhu, ve kterém je umístěna webkamera a mikrofon. Ve spodní části najdete rozměrný reproduktor průměrné hlasitosti, nad kterým vystupuje lišta s integrovaným osvětlením.

Kompaktní tělo tak ruší pouze reproduktor. Na levé straně přístroje se nachází zapínací tlačítko a pod odklápěcí krytkou najdete dva USB porty, čtečku SD karet a audio jack pro sluchátka a mikrofon. Na pravé potom tlačítko pro zapnutí osvětlení a všudypřítomnou DVD vypalovačku. Až ji nějaký výrobce do počítače konečně nedá, sním svou myš. Rovná plastová záda mají v jedné části vybrání pro konektory, ovšem jejich nabídka je celkem chudá. Čtyři USB 2.0, gigabitová LAN, jediný jack pro externí reproduktory a anténní výstup.

Parametry
Cena 18 359 Kč včetně DPH
Zapůjčil Acer
Acer All-in-one AZ3801
displej 21,5“ 1920 × 1080 px, LED, TN
procesor Intel Core i3-2120 3,3 GHz (čipová sada H61 Express)
paměť 4 GB RAM DDR3
bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11b/g/n
konektory 6× USB 2.0, síť LAN, 1× audio vstup, 1× audio výstup (jack)
pevný disk Seagate Barracuda  7200.12 1TB, 3,5″
další čtečka SD karet, TV Tuner AVerMedia A373 Minicard Dual DVB-T, DVD vypalovačka
příslušenství klávesnice, myš, dálkové ovládání
operační systém Windows 7 Home Premium 64b

Malý napájecí konektor je sice roztomilý, ale náleží k němu obří externí napájecí adaptér – ten vám bude strašit u zásuvek pod stolem. Přitom integrovaný zdroj by zase tolik místa nezabral, Acer Z3 není nijak extrémně tenký. Celkem šest USB portů je dostatečný počet, ale absence novějšího USB 3.0 hodně zamrzí.

 

 K počítači dostanete bezdrátovou myš i klávesnici. Obojí se připojuje přes jediný USB dongle ukrytý v myši. Zatímco myš patří mezi standard, tak klávesnice zcela podlehla designu, ve kterém jsou veškeré klávesy umístěny v jediném slitku. Žádná mezera mezi numerickým blokem, žádné oddělené šipky. Pro psaní všemi deseti sice takové rozložení nevadí, běžná práce s počítačem je však s takovým příslušenstvím utrpením. Není ale velký problém si přikoupit za pár stovek normální drátovou a pohodlnou klávesnici.

 

Vedle těchto periferií se vyjímá dálkové ovládání k Windows Media Center, které je naopak povedené. Navíc má na své zadní straně bonus v podobě QWERTY klávesnice a není závislé na USB donglu pro myš. Celý počítač stojí na kovových nohách a je opřený o výklopný stojan s nastavitelným úhlem. Počítač je bohužel nerozebíratelný, alespoň uživatelsky, takže sami si disk či paměti jednoduše nevyměníte. Na zadní straně jsou sice místy ukryté zobáčky, ale o jejich ulomení se běžný uživatel pokoušet asi nebude.

Acer AZ3801

Webkamera

     Acer AZ3801Acer AZ3801Acer AZ3801Acer AZ3801

Windows 7 a bloatware

Po zapnutí nastartuje operační systém Windows 7. Ten má od Aceru přednastavené větší ovládací prvky oken, což zahrnuje v podstatě jen větší křížek pro zavření. Bohužel zde najdete bloatware v podobě demoverze antiviru od McAfee, která nedá pokoj s vyskakovacím oknem, dokud ji neodinstalujete a stejně tak otravný je nástroj od Nortonu. Lištička McAfee se dokonce usídlila v prohlížeči Internet Explorer 9 spolu s další lištičkou přímo od Aceru. Takto opravdu ne. Ale opět jde všechno odinstalovat.

Terabajtový disk Seagate Barracuda o kapacitě 1 TB je rozdělen na stejně velké oddíly pro systém a data o velikosti 458 GB. Uměl bych si představit lepší poměr. Na začátku disku je také 15GB skrytý oddíl pro obnovu systému.

Vzhledem ke grafickému čipu, kterým je obyčejný integrovaný HD 3000 od Intelu, se nedá očekávat hraní náročnějších her. Testovat herní výkon tedy nemělo smysl. Výkon kromě procesoru Sandy Bridge zachraňuje pevný disk, který překvapivě není malý notebookový – uvnitř Aceru je ukryt Seagate Barracuda se 7200 ot./m. Stručně řečeno není aplikační výkon za uvedenou cenu špatný, na hry ale tento Acer není.

 

Podstatným příslušenstvím je televizní karta standardu DVB-T AVerMedia A373 Minicard Dual. Ve spojení s povedeným dálkovým ovládáním tvoří zřejmě nejužitečnější část počítače.

Zkouška Windows 8

Dotykový kapacitní displej reaguje dobře, umí však pouze dva prsty současně. Jelikož ale Windows 7 není pro dotykové ovládání vhodný a žádná sebelepší nadstavba s tím nic neudělá, nainstaloval jsem na zkoušku ještě Windows 8 Consumer Preview. Ta proběhla bez problému z flashdisku jako update stávajícího operačního systému (po celou dobu testování nebyla DVD mechanika potřeba). Teprve v rozhraní Metro v nových Windows 8 má dotykový displej smysl.

Acer AZ3801Acer AZ3801

 

Na většinu práce budete stále potřebovat klávesnici a myš, ale už není problém sáhnout rukou na displej a provést nějakou akci. Betaverze nových Windows sice stále vypadá kontroverzně, chybí tlačítko Start a v současném stavu bych ji místo Windows 7 nedoporučil, přesto je možné, že finální verze nakonec bude použitelná. V tom případě budete s novým Acerem připraveni – Windows 8 na něm fungují dobře. Spotřeba celé sestavy dosahuje v klidu pouhých 50 W a při zátěži nepřesahuje 70 W.

Naměřeno (aby se neřeklo)
Cinebench R11.5 3.00 pts / 1.31 pts
PC Mark Vantage 7 726 bodů
HD Benchmark 3.0 17 fps
Windows Benchmark 4,6 bodů

 

Hodnotit Acer Aspire Z3 je těžké. Záměrně jsem vybral levnější model, protože tento typ počítačů rozhodně není nástrojem na vytváření obsahu. Z3 je spíše velkým domácím tabletem s plnohodnotnými Windows. Přestože jde o obyčejný TN displej, tak má pozorovací úhly celkem použitelné. Z3 bych mohl doporučit jako druhý počítač do kuchyně, kde by svoji práci zastal dobře a pro toto určení by ani tolik nevadila nepovedená klávesnice. Samotná dotyková vrstva se Aceru navíc celkem povedla. Je to prostě dotykový počítač a televize v jednom s pěkným dálkovým ovládáním.

 

Hodnocení
TV tuner a dálkové ovládání klávesnice
pevná konstrukce méně vhodný systém pro dotykové displeje
spotřeba
75 %
Ohodnoťte tento článek!