Acer chystá 34″ herní monitor s G-Sync a 144Hz panelem. Zakřiveným

0

Možná si pamatujete, že ještě před začátkem CES jsme jako první letošní aktualitu psali o prvním veřejně ohlášeném monitoru s FreeSync. Byl jím 34″ model 34UM67 od LG s poměrem stran 21:9. Pokud ve vás příslib takového LCD s FreeSync vyvolal závist, ale patříte to zeleného tábora, pak pro vás mám dobrou zprávu. Něco podobného se totiž chystá i s technologií G-Sync od Nvidie. A obrazovka by to měla být zajímavá ještě v dalších ohledech.

Podle informací webu TFTCentral připravuje takový superširokoúhlý monitor pro hráče Acer. Jmenovat se bude Predator XR341CK a nabídne rovněž 34″ panel, pravděpodobně s rozlišením 3440 × 1440 bodů. Acer ale zároveň aplikuje další horkou novinku, která je obzvlášť pro tuto úhlopříčku častá: monitor bude zakřivený. U XR341Ck se tak svezou hned dva kontroverzní trendy naráz.

Jak už bylo řečeno, součástí bude modul pro G-Sync, takže bude možné ve hrách vykreslovat s proměnnou snímkovou frekvencí – máte-li grafiku Nvidia. Zároveň ale monitor slibuje maximální frekvenci až 144 Hz. Pokud dobře počítám, je to při 8bitové barevné hloubce už nad hranicí přenosové rychlosti poskytované DisplayPortem 1.2. Ale technologicky by to snad (za cenu překročení specifikací) proveditelné ještě být mohlo. Pokud už tedy Acer nepočítá s DisplayPortem 1.3.

Acer Predator XR341CK (Zdroj: TFT Central)
Acer Predator XR341CK (Zdroj: TFT Central)

Nejasné je, na jakém základě bude tento „křivák“ založen. Normálně by 144Hz obnovovací frekvence celkem bezpečně ukazovala na použití panelu TN. Ovšem na CES se už objevily první výjimky s panelem IPS. A právě na technologii IPS je zase založena většina 34″ monitorů s tímto poměrem stran – rozhodně to pak platí o těch prohnutých. Použití panelu IPS bych tudíž nevylučoval. Monitor by s ním měl skutečně zajímavou kombinaci vlastností. Na křivou obrazovku se možná bude hůř zvykat, zrovna pro herní využití ale asi dává největší smysl.

 

Podle TFT Central jinak asi Acer chystá dva nebo více variant těchto monitorů. Všechny by asi měly mít úhlopříčku 34 palců, nicméně levnější kusy zřejmě budou mít rozlišení jen 2560 × 1080 bodů. Také G-Sync a 144Hz obnovovací frekvenci asi bude umět jen vyšší model, kdežto ty nižší by mohly být 60Hz či omezené na konstantní snímkové frekvence.

Specifikace těchto monitorů ještě nejsou úplně uzavřené, takže asi ještě není vše jisté. Monitor by totiž měl jít do výroby až v druhém čtvrtletí roku, takže se s ním v reálu ještě nějakou chvíli nesetkáme. Tím pádem nejsou známé ani ceny. Minimálně verze s G-Sync asi bude patřit mezi dražší hráčská LCD.

Zdroj: TFTCentral

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto