Acer EasyPort IV Docking: vítězství nad kabely

0

Zapojování mnoha kabelů do notebooku po příchodu do práce není nic příjemného. Je třeba zapnout adaptér do zásuvky (zpravidla kdesi pod stolem), připojit externí monitor, myš, klávesnici, tiskárnu a případně další zařízení jako mobilní telefon pro nabíjení a synchronizaci či USB flash disk nebo externí disk. To vše samozřejmě zdržuje a mnohdy i otravuje.

Proto mají profesionální notebooky určené pro práci konektory pro dokovací stanice, nebo alespoň replikátor portů. Dokovací stanice se zpravidla připevní na spodní stranu notebooku a udělá z něj větší „krabičku“, která nejen rozšíří možnosti konektivity, ale také může přidat optickou mechaniku či druhou baterii. Replikátor portů je oproti tomu výrazně jednodušší – ty univerzální se připojují přes USB a jde v podstatě o aktivní USB rozbočovače, které mohou mít i vlastní zvukovku a případně grafickou kartu s VGA výstupem.

 

Druhý adaptér do kanceláře

Replikátory určené pro konkrétní typy notebooků jdou však ještě dále. Připojují se pomocí speciálního portu a nabízí kromě portů USB také vstup pro ethernet, výstup na monitor (zpravidla digitální), výstup a vstup zvukové karty a rovněž napájení. Příkladem je testovaný Acer EasyPort IV Docking, který se připojuje k novým modelům TravelMate pomocí speciálního konektoru. Zatímco u USB rozbočovačů se nezbavíte nutnosti připojovat napájení a výstup na monitor, zde jen zasunete jediný konektor do notebooku a máte připojeno úplně vše.

Navíc se s EasyPortem dodává i externí adaptér, takže jej můžete mít neustále v kanceláři a ten původní doma – odpadá tak jeho zbytečné nošení. Adaptér má výkon 90 W, takže bez problému dobije i nejnáročnější model s Core i5 a grafikou Ati Radeon 5650. Tvarově jde o podlouhlou krabičku, která není delší než TravelMate 8172T s 11,6″ displejem a hmotností lehce přes čtvrt kilogramu. Na jedné straně jsou porty, na druhé straně je uschován propojovací kabel. Ten je velmi silný, čemuž se nelze divit, když uvážíme, co všechno jím „teče“. Je dlouhý cca 20 cm a má „zahnutý“ konektor, takže se po zapojení hezky schová za notebook.

 

Na přední straně (strana s konektorem) jsou dvě diody signalizující zapojení adaptéru a připojení počítače. Je škoda, že nezbylo místo na další diody, například indikaci disku, zapnutí Wi-Fi a podobně. Sám používám notebook v kanceláři se zavřeným displejem a jsem připojen k velkému monitoru, takže na diody vůbec nevidím. Rovněž by se hodilo tlačítko pro zapnutí notebooku – když jej máte zavřený, musíte jej po příchodu do práce otevřít, zapnout a pak zase zavřít víko. Pro mne to navíc znamená vytáhnout jej zpod monitoru, který stojí na podstavci, takže musím posléze připojené přerovnávat kabely.

Dvě USB vzadu, dvě na boku

Replikátor je oboustranný, může tedy ležet jak lícem, tak rubem nahoru. Obě strany se liší jen tím, že na rubu je výrobní štítek – jinak je vše totožné. Orientace replikátoru závisí na tom, na které straně notebooku máte EasyPort konektor. Pokud vlevo, jako já na notebooku TravelMate 8172T, pak bude replikátor ležet výrobním štítkem nahoru. Pokud vám to z estetického hlediska vadí, není nic snazšího, než jej přelepit černou páskou. Jinak je celkem jedno, jak replikátor na stole leží. Tedy až na jednu drobnost: dva USB porty jsou na jedné straně, takže buď budou vlevo, nebo vpravo. Tomu musíte uzpůsobit připojení kabelů a jejich rozmístění na stole.

 

Na zadní straně je pak vše potřebné: napájení, ethernet, VGA, DVI, dva porty USB, výstup na sluchátka a vstup mikrofonu. Nemusíte tak připojovat vůbec nic navíc přímo do notebooku. Někomu může chybět slot pro Express card, například pro zapojení 3G modemu, nicméně většina zařízení dnes už existuje i pro USB, takže absence slotu není třeba litovat. Spíš mi vadily jen čtyři konektory USB, protože jich využívám šest – pravda ale je, že například telefon připojuji jen pro nabíjení, a tak není problém jej střídat s kabelem tiskárny, kterou rovněž nepotřebuji nijak často.

EasyPort je vítaným společníkem notebooků Acer TravelMate do kanceláře – usnadní přenášení notebooků a jeho každodenní zapojování a vypojování. Jeho cena není nijak zvlášť vysoká – lehce přes dva tisíce korun za druhý adaptér a vyšší komfort práce za to myslím stojí.

Specifikace:

  • 4× USB 2.0
  • 1× DVI-D
  • 1× VGA D-Sub
  • 1× mikrofonní vstup
  • 1× výstup na sluchátka
  • 1× vstup Line in
  • 1× RJ-45 (Gb LAN)
  • 90 W příkon
  • 26.5 × 265 × 62 mm
  • 333 g
Ohodnoťte tento článek!