Acer Ferrari One 200: výkon zakletý v malém těle

0

Úvod, vzhled

Plusy a mínusy

+ klávesnice a mechanické provedení

+ výkon

+ podpora HD videa

– dodávaný akumulátor

– vyšší hlučnost v zátěži

Notebooky od společnosti Acer jsem se ve vzhledu stylizovaném známou automobilovou značkou Ferrari objevují již nějaký ten pátek a vždy přinášejí oproti běžné sériové produkci vždy něco navíc. Přestože zlí jazykové tvrdí, že jde jen o přidání červeného víka, nebývá tomu tak – a právě testovaný Ferrari One 200 je toho nejlepším důkazem.

Vzhledem sice vzdáleně vychází z řady Timeline, v mnohých vnějších prvcích se však výrazně odlišuje. A liší se také výbavou: v současnosti nenajdete na trhu žádný jiný notebook postavený na platformě AMD Congo.

V týmových barvách

Vzhled notebooku je tak decentní, jak jen sytě červené víko displeje dokáže být. Ale červeným víkem všechny možné výstřednosti končí – vnitřní část notebooku je vyrobena z černého plastu, který je s výjimkou rámečku okolo displeje matný. Část před klávesnicí navíc velmi úspěšně imituje karbonový povrch.

¨

Dílenské zpracování je příkladné, vše je neuvěřitelně pevné, nikde nic nevrže a ani se neprohýbá. Světelné indikátory jsou rozděleny do dvou sekcí: první z nich najdete v levém horním rohu nad klávesnicí (ukazatele chodu pevného disku a zámků funkčních bloků kláves), zbývající pak najdete v pravé přední hraně. Jsou velmi decentní, díky čemu neobtěžují ani v noci.

Skvěle je podle mého názoru provedeno zapínací tlačítko v pravém rohu nad klávesnicí. To je podsvíceno červeně a současně také prozářeno ze spodku i z boků. Vypadá opravdu decentně.

Klávesnice, porty

Klávesnice řady Timeline patří k tomu nejlepšímu, co dnes v noteboocích můžete sehnat a je potěšující, že Ferrari One má s touto řadou společné právě ty povedené součásti. Samotný povrch kláves je mírně zdrsněn, tudíž prsty neprokluzují a jsou na dotyk velmi příjemné. Klávesy dosahují plné velikosti běžné stolní klávesnice a jejich zdvih i chod nelze hodnotit jinak, než v superlativech. Stejná slova uznání lze vyslovit také o její hlučnosti, respektive tichosti. Jen velmi těžko budete hledat konkurenci s tišší klávesnicí.

Touchpad je integrovanou součástí palmrestu a disponuje jedním pochromovaným dvojtlačítkem. Jeho vzhled je trochu nezvyklý – přeci jenom bývá zvykem mít touchpad obdélníkového tvaru více, než lichoběžníkového. Po delší době používání mne však tento nezvyklý tvar v ničem neomezoval. Jeho citlivost je dostatečná a podporuje také gesta více prsty.

Pro silnější grafiku

Osazení rozšiřujícími konektory je na jedné straně nadstandardní, na druhé však podprůměrné. Že vám to nedává smysl? Nevadí, čtěte dál.

Nejdříve se zastavíme u zcela běžné bižuterie v podobě trojice rychlých USB 2.0 portů, zvukového vstupu i výstupu a konektoru klasické kabelové sítě (osazená síťová karta podporuje komunikaci rychlostí 1 Gb/s). Ze zaběhlých kolejí se trochu vymyká čtečka paměťových karet, která kromě obligátního typu SD bez problémů přečte také XD, MMC, MS i MS Pro.

Podprůměrné je osazení analogového D-Sub konektoru, které jsme v redakci nepochopili. Vždyť Acer v řadě Timeline osazené výrazně horšími grafickými kartami od Intelu modernější rozhraní HDMI běžně osazuje. Vysvětlení nabízí až pohled na rozšiřující port Acer DynaVivid Graphics Dock, který umožňuje připojit samostatnou dokovací stanici vybavenou právě tímto rozhraním. Vše si tedy vysvětlujeme tak, že je pro uživatele na cestách vhodnější D-Sub konektor (přeci jenom většina projektorů v prezentačních místnostech nabízí právě toto rozhraní), zatímco v domovské kanceláři připojuje k notebooku rozšiřující dock s digitálním rozhraním a přídavnou grafickou kartou ATI Mobility Radeon HD 4670.

Radost kazí jen skutečnost, že tento rozšiřující dock ještě není na trhu a jeho představení se předpokládá až počátkem příštího roku, jeho cena by se měla pohybovat okolo dvou set dolarů. Kromě již zmíněné silnější grafické karty nabídne také dalších šest USB portů.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Přestože je fyzická úhlopříčka displeje 11,6 palců, nabíde vysoké rozlišení 1 366 x 768 obrazových bodů. Ano, toto rozlišení se běžně osazuje do notebooků velikosti patnáct palců a v případě Aceru Ferrari One nabízí velmi jemné, avšak stále velmi dobře čitelné zobrazení. A hlavně toto rozlišení dovoluje nejen pohodlné sledování filmů ve vysokém rozlišení, ale i práci.

Dvojice reproduktorů je umístěna v přední hraně notebooku a výrobce se honosí označení Dolby Home Theater i Virtual SurroundSound. Co do kvality reprodukce má jistě pravdu, zvuky linoucí se ze subtilního Ferárka jsou velmi dobře poslouchatelné. Vadila mi však jejich velmi nízká hlasitost, která zcela vylučuje pohodlné sledování filmů – dialogům sice budete rozumět, film si však neužijete a v tichých scénách bude místy muset hercům odezírat ze rtů (nebo alespoň povolit titulky). Škoda, velká škoda.

Půl terabajtu pro každého

Ferrari One v podání Aceru dostalo pod kapotu opravdu povedený pevný disk. Nabízí základní kapacitu 500 GB a přenosovou rychlost pohybující se okolo hodnoty 62 MB/s pro čtení a 58 MB/s pro zápis. Disk je tedy rychlostně nad průměrem a skvěle tak přispívá k výkonu celého stroje. Jeho chod je tichý a i když budete mít slechy jako netopír, nepoznáte jej od jiných disků menších kapacit.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Na první notebook na platformě AMD Congo jsme se opravdu hodně těšili. Testovaný Acer Ferrari One 200 byl osazen dvoujádrovým procesorem AMD Athlon X2 L310 taktovaným na frekvenci 1,2 Ghz (1 MB cache paměti) a grafickou kartou ATI Radeon HD 3200. Tyto komponenty společně se čtyřmi gigabajty operační paměti a čtyřiašedesátibitovou verzí operačního systému Windows 7 vytvářejí z Ferrari One skutečného trhače asfaltu, kterému mohou závidět leckteré konkurenční CULV subnotebooky.


Více je lépe…

Nejdříve se ale podívejme na grafický výkon. Grafická karta bez problémů podporuje akceleraci veškerého videoobsahu a v průběhu našeho testování jsme nedokázali narazit na video, které by malý Ferrari One 200 nedokázal přehrát a to včetně neupravovaných Blu-ray ripy v plném HD rozlišení.

Při přehrávání nedocházelo k výraznějšímu zatížení procesoru ani k vynechávání snímků. Je skvělé, co vše dokázal takhle malý stroj přehrát – při dvoumonitorové konfigurace nebylo problémem přehrávat Blu-ray rip na monitoru s FullHD rozlišením a přitom na hlavním displeji bez znatelného zpomalení dále pracovat. Zkrátka komfort, který konkurenční CULV platformy s integrovaným grafickým adaptérem od Intelu poskytnout nedokáží.

Na slušné detaily je možná hrát i většinu současných her, například Trackmania funguje v nativním rozlišení displeje bez problémů.

Samotný procesor, ač je taktovaný na zdánlivě nízké frekvenci 1,2 Ghz, za sebou výkonnostně nechává nejen kterýkoli z Atomů (v tomto případě se jedná o výkonnostní rozdíl několika tříd), bez problémů stačí i na Intel Core 2 Duo SU 9400 taktovaný na frekvenci 1,4 Ghz. Při srovnání Ferrari One 200 překonává výkonem například Acer Aspire 3810T, Lenovo IdeaPad S1 nebo Lenovo IdeaPad U350. A že ve srovnání v s nimi nabízí výrazně lepší schopnosti při přehrávání videa snad není třeba ani dodávat.

Výkon subnotebooku Ferrari One 200 jako celku tak musíme zhodnotit velmi kladně, až překvapivě. Celý stroj se chová jako skvěle odladěný celek. A pokud u minibooků s Atomem často píšeme, že jsou vhodné pro nenáročnou kancelářskou práci, pak je subnotebook Acer Ferrari One 200 vhodný pro jakoukoli kancelářskou nebo domácí práci – snad jen s výjimkou profesionálního střihu videa.

A nyní skutečně nepřeháním – Ferrari One jsem na celý měsíc učinil svým jediným pracovním strojem (což znamená neustále spuštěn alespoň jeden virtuální počítač ve VirtualBoxu, jednoduchý střih videa, aktivní využívání webových stránek i sledování multimédií) a nezaznamenal jsem jediný okamžik, kdy bych na cokoli čekal. Zkrátka zážitek, který jsem nečekal – a to je o mne v redakci dostatečně známo, že k produktům AMD nikterak vřelý vztah nechovám.

Chladí dostatečně

Drobné mouchy by se však našly i tady – jde především o hlučnost chlazení. Při normální práci není výrazná (patří spíše k průměru v kategorii subnotebooků), při zátěži se však ventilátor dokáže ozvat.

Teplota těla notebooku se za chodu pohybuje v rozmezí 28 – 38 stupňů celsia na horní straně okolo klávesnice a 33 – 42 stupňů celsia na straně spodní.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž

Prémiový nutebook nabízí také prémiovou konektivitu. Bluetooth ve verzi 2.1 s rozšířením EDR patří k slušnému standardu, Wi-Fi však již představuje nadstandardní komunikační možnosti. Kromě komunikace v obligátním pásmu 2,4 Ghz se dokáže přeladit i na daleko výhodnější frekvenci 5 Ghz. Z toho vyplývá také podpora komunikačních standardů, z nich podporuje plnou rodinu IEEE 802.11a/b/g/n.

Mladá platforma

Nepochopím, proč Acer dodává Ferrari One 200 s akumulátorem s kapacitou 45 Wh, když výkonově slabší modely z řady Timeline osazuje výkonnějším akumulátorem s kapacitou 63 Wh. I když to můžeme brát s nadhledem: i skutečné Ferrari zřejmě nebude mít stejně velkou nádrž, jako průměrný kombík střední třídy 🙂

Ruku v ruce s kapacitou akumulátor jde i výdrž celého notebooku. Při práci s Wi-Fi se spotřeba pohybuje mezi 10 – 12 W, při vypnuté Wi-Fi pak klesá na watů osm. Z toho vyplývá maximální výdrž na baterii okolo lehce pod hranicí pěti hodin bez Wi-Fi nebo čtyř hodin při aktivním Wi-Fi, při opravdu náročné práci na výkon (střih videa) klesá výdrž k hodinám třem. To nejsou tak špatné výsledky, pokud vezmeme v úvahu, že stejně drahé Lenovo IdeaPad U350 s nižším výkonem vydrží na akumulátor pracovat přibližně stejně dlouho.

Vyzkoušeli jsme také větší akumulátor dodávaný k notebookům řady Timeline stejných rozměrů: zde maximální výdrž bez Wi-Fi pokořila hranici sedmi hodin nebo pět a půl hodiny s aktivní Wi-Fi. Pokud tedy uživatel zvažuje dokoupení druhého akumulátoru, nevidíme důvod, proč nesáhnout právě po modelu se 63 Wh a původní používat pouze jako přenosnou zálohu.

Navíc spotřeba může v průběhu času ještě klesnout: platforma AMD Congo je velmi čerstvá a stejně tak je čerstvý i použitý BIOS – ten ve své aktuální verzi nepovoluje přístup k některým šetřícím technologiím procesoru a Acer na diskusním fóru podpory slibuje povolení těchto voleb v dalších verzích BIOSu. Dá se tedy očekávat, že povolením těchto technologií dojde ještě k dalšímu snížením spotřeby.

Linux, Dodávaný software, Zhodnocení

Funkčnost v aktuálním Ubuntu 9.10 je přímo ukázková, funguje veškerý hardware včetně softwarových tlačítek pro ovládání jasu displeje nebo hlasitosti reproduktorů. Je to skvělé a i pod Linuxem je Ferrari One 200 plně použitelný notebook. Zamrzí pouze nemožnost použít akceleraci videa – podpora tohoto operačního systému ze strany AMD je skutečně tristní. Pánové v AMD, Linux je také operační systém!

To je ono!

Acer Ferrari One je výborný subnotebook na cesty. Je levný, překvapivě výkonný a ano, troufnu si tvrdit, že i hezký. Je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí malý notebook za slušnou cenu, ale přitom si nevystačí s výkonem pomalých mininotebooků a nabízené ULV modely nechtějí kvůli jejich omezené použitelnosti při přehrávání HD videa všech možných formátů a nižšímu grafickému výkonu. A to nehovořím o možnosti připojit rozšířující dock obsahující ještě výkonnější grafickou kartu.

Ferrari One 200 za ty peníze zkrátka stojí. Proto si redakční ocenění zaslouží jako nikdo před ním.

Kompletní fotogalerie

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

Produkt

Cena

Acer Ferrari One 200

Zapůjčil

14 499,00 Kč

 

Specifikace

Procesor

AMD Athlo n X2 L310 (2x 1,2 GHz)

Operační paměť (vestavěná)

4 GB

Operační paměť (rozšiřitelná do)

4 GB

Pevný disk (velikost)

500 GB

Pevný disk (rychlost)

5 400 ot./min

Pevný disk (typ připojení)

SAATA

Optická mechanika (typ)

není

Optická mechanika (rychlost)

není

Velikost displeje (palců)

11,6

Rozlišení displeje

1 366 x 768

Grafická karta

ATI Radeon HD 3200

Grafická paměť

256 MB vlastní

Wi-Fi

a/b/g/n

Bluetooth

2.1 +EDR

Mobilní komunikace

není

Operační systém

Windows 7 Home Premium 64bit

Porty (s výjimkou USB)

1x D-Sub, 2x audio, 1x RJ-45

Počet USB portů

3

Slot pro karty

SD/MMC/XD/MS Pro

Rozměry

285 x 204 x 24 mm

Hmotnost

1,5 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

5669

3DMark03 (body)

2394

3DMark05 (body)

1768

3DMark06 (body)

1075

PCMark05 (body)

2474

HDTune (MB/s; ms)

63; 17,2

CrystalDiskMark (MB/s)

63,85 (čtení) / 59,85 (zápis)

SuperPI (čas)

52 s

Vista Index (body)

3,3

Výdrž web* (čas)

3:58

Výdrž kancelář** (čas)

4:31

Výdrž multimédia*** (čas)

3:21

Poznámka: * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!