Acer Iconia A510: Deset palců se čtyřjádrem za deset tisíc (recenze)

0

Prvním tabletem Aceru ve velikostní kategorii 10,1“ byl model Iconia 500 a o něco vyšší model 501, který se lišil přítomností 3G modulu a GPS. Protože šlo o první „pokus“, byl tablet poněkud velký, těžký a takový neforemný, až bych řekl málo „sexy“ oproti etalonu jako Asus Transformer nebo Samsung GalaxyTab, které měly (a mají) podstatě užší tělo a nižší hmotnost.

Oba tyto modely jsou stále na trhu, nejlevnější A500 s 64 GB úložným prostorem pořídíte za cca 11 600 Kč (plánuje se snížení na 10 500 Kč), model A501 s 3G, GPS a 32 GB paměti pak přibližně za 13 500 Kč. Na trhu se však objevily dvě novinky. První, A200, je lowendovou verzí A500 a druhá, A510, která postupně nahradí. Podobně rozlišuje Acer i sedmipalcové A100 a A101.

 

A200 má stejnou hmotnost jako A500 (700 g), procesor taktéž (Tegra 2), jen tělo nepatrně zhublo (o necelý milimetr – 12,4 mm), protože chybí HDMI a jedna kamera. Stejná je i baterie s kapacitou 3 260 mAh, což znamená maximální výdrž okolo deseti hodin (přehrávání videa okolo sedmi). Vymoženost v podobě velkého konektoru USB zůstala, takže snadno připojíte flash disk (FAT 32), myš nebo klávesnici. A200 v základním provedení s GPS, 16 GB paměti a bez 3G stojí příjemných 8 700 Kč, model s 32 GB pak jen o pětistovku navíc.

Tenčí a s větší baterií

Druhá novinka, A510, je zatím nabízena jen v jediném provedení s 32 GB paměti a bez 3G. Stojí ale velmi dobrých deset tisíc, tedy srovnatelně s další novinkou, Asusem Transformer Pad TF300T, který je stejně jako A510 vybaven čtyřjádrovým procesorem Nvidia Tegra 3. Asus má ale jednu drobnou výhodu – možnost připojit klávesnici a udělat z tabletu normální notebook, navíc s prodlouženou výdrží (cca 12 500 Kč celý balík). Později se jistě ukážou i další modely s větší porcí paměti a také A511 s 3G modulem. A starší A500/501 vysublimuje z nabídky.

Oproti A500/501 má A510 zcela jinak uspořádanou konektorovou výbavu. Jediné, co zůstalo zachováno, je HDMI ve zmenšené podobě. Chybí však systémový konektor, přes nějž komunikoval tablet s dokovacím stojánkem, chybí běžný konektor USB a také samostatný konektor pro nabíjení je minulostí. Všechny prve zmíněné konektory byly sloučeny do jediného ve formátu microUSB, který funguje jak pro připojení k počítači, tak pro nabíjení a stejně tak pro připojení zařízení USB host (přes dodávanou redukci). Vtip je v tom, že tento konektor je dvouúrovňový a konektor nabíječky se zasunuje dál než běžné microUSB. (Tablet se tak nemusí spoléhat na běžných 5 V a 0,5 A, ale opírá se rovnou o 12 V a 1,5 A.) Kvůli tomuto řešení už ale není kompatibilní příslušenství s předchozím modelem.

Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510  

Vyšší napětí a proud je důležitý, jinak by se tablet nabíjel věčnost – má totiž oproti modelu A200/500/501 výrazně posílenou baterii – z 3 260 na 9 800 mAh (36,3 Wh). Důvodem jsou jednak výkonnější vnitřnosti (procesor i grafika), ale také snaha o prodloužení výdrže na celý den. Acer uvádí jako maximum patnáct hodin, zatímco A501 má „jen“ deset hodin. Je to podobné jako u nového iPadu – silnější grafika a displej s vyšším rozlišením si rovněž vyžádaly instalaci výkonnější baterie. Jenže zatímco u iPadu došlo k nepatrnému nárůstu tloušťky i hmotnosti, A510 je tenčí než A500/501 (11 vs. 13,3 mm) a lehčí (680 g vs. 700 g). Zejména ta menší tloušťka je v ruce sympatická.

Parametry
Cena 10 600 Kč včetně DPH
Zapůjčil Acer
Acer Iconia Tab A510
displej 1 280 × 800, 149 PPI
interní paměť 32 GB
RAM 1 GB
operační systém Android 4 Ice Cream Sandwitch
Wi-Fi 802.11 b/g/n
čipset Tegra 3
procesor Cortex A9 (4× 1,3 GHz)
grafické jádro ULP GeForce
akumulátor 9 800 mAh

Řada tabletů od Aceri, výdrž

Fotoaparát, multimédia, displej

Skvělé reproduktory

Na test jsme získali model ve speciální olympijské edici, protože Acer už tradičně dodává hardware jak pro letní, tak zimní olympiádu. Zadní strana je proto celá stříbrná s logem olympijských her. Záď však není hliníková, jako třeba u iPadu, ale plastová. Povrch je ale naštěstí matný a navíc jsou v něm drobné tečky, takže je na omak velmi příjemný a nejsou na něm zanechávány otisky prstů. Na zadní straně je rovněž 5Mpx foťák kombinovaný s kamerou. Pokud nefotíte v místnosti, jsou fotky docela ostré a s nízkou úrovní šumu. V místnosti se ale rozmažou v důsledku nižšího osvětlení a nutného delšího expozičního času, rovněž šumu přibude (vyšší ISO). Jediné, co trochu vadí, je lehce purpurový nádech fotografií.

 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510

Na zadní straně si kromě kamery všimnete i dvou proužků, kudy se line zvuk reproduktorů, a také nápisu Dolby Digital Plus. O tom, že tam tento nápis není jenom tak, vás přesvědčí hned první film, který si pustíte. Reproduktory hrají nadmíru dobře a filmové efekty jsou věrnější než na většině přenosných zařízení konkurence. Také hudba se na tabletu docela dá poslouchat, a i když chybí spodní středy a basy, není to nic, kvůli čemu by vám vstávali vlasy hrůzou na hlavě.

Vedle výstupu na sluchátka najdete na levé straně tlačítko pro vypnutí a zapnutí, nahoře je pak ovládání hlasitosti (a zapínání vibrací) a přepínač pro uzamykání rotace obrazovky. U konektoru HDMI je pak ještě krytka, za níž je slot na paměťovou kartu (max. 32 GB) a záslepka na kartu SIM. Je tedy jasné, že se v blízké době objeví ještě verze s 3G modulem a dost možná i s 64 GB úložného prostoru. Boky a záď tvoří jeden celek, jakousi vaničku, do níž je zasazen displej překrytý gorilím sklem. Okraje okolo displeje jsou černé, takže otisky jsou krásně vidět i zde. Celkově je zpracování tabletu výborné, nic se nekroutí, nevrže. Jen ten zadek mohl být hliníkový kvůli lepšímu rozvodu tepla.

Acer Iconia Tab A510Acer Iconia Tab A510Acer Iconia Tab A510Acer Iconia Tab A510

Čtyřka na desítce

Desetipalcový model je vybaven standardním displejem s rozlišením 1 280 × 800 bodů, tedy s poměrem stran 16:10 a jemností, která je celkem ucházející. Časopisy se na takovém displeji dají číst v rozlišení celé strany, jen některé menší fonty budou nečitelné a budete muset stránku zvětšit. Přestože se systém snaží fonty hezky vyhlazovat, nízké rozlišení zcela nezahladí. Naštěstí je na to lék – stačí počkat na model A700 s full HD displejem, která by měla jako jedna z prvních nabídnout podobnou jemnost displeje jako má iPad.

Displej má velmi dobré pozorovací úhly, dokáže snížit jas na minimum pro noční čtení, stejně jako rozsvítit na velmi vysokou úroveň za denního světla. Automatická regulace funguje víceméně v pohodě, jen někdy se úplně netrefí a je třeba si pomoci manuálním nastavením. Použitý formát je optimální pro čtení časopisů – není tak hubený jako u sedmipalcových modelů s 1 024 × 600 bodů – a současně se hodí pro sledování širokoúhlých filmů. Ty sice mají poměr stran 16:9, jenže pruh pod filmem zaujímá hlavní panel s ovládacími prvky, který nelze nijak vypnout, takže nad a pod filmem nejsou žádné přebytečné pruhy. (Jde – bohužel – o standardní vlastnost Androidu od verze 3.)

A510 je již z výroby vybaven nejnovější verzí Androidu ICS, takže se nemusíte obávat složitých upgradů z Honeycombu. Prostředí je v podstatě beze změny, přibylo jen tlačítko na hlavním panelu, které vyvolá rychlé spuštění několika aplikací a oblíbených webovek. Můžete zde rovněž měnit i hlasitost přehrávaných zvuků, videa a hudby a spustit vyhledávání. Prostředí je rychlé, plynulé a zaškobrtne se jen občas. Jedinou slabinou nové Tegry je práce s PDF – na vykreslování si stejně jako u nového iPadu počkáte a zatímco u iPadu je pak rolování delším dokumentem plynulé, zde trochu zadrhává. Jinak si na výkon nemohu naprosto stěžovat a je to rozhodně pokrok od Tegry 2.

Excelentní výdrž

Výdrž tabletu je jedním slovem skvělá. Přehrávat video s polovičním jasem displejem a zapnutou Wi-Fi vydrží přes devět hodin (XviD, program MX Player, nekonečná smyčka). V běžném režimu, který není tak náročný na výkon, se tedy udávaným patnácti hodinám dá plně důvěřovat. V praxi mi tablet vydržel téměř týden při zhruba hodinovém používání denně. K tomu musíme připočítat ztrátu 4–8  % kapacity každou noc v režimu „idle“, záleží na stavu nabití baterie (čím je nabitější, tím menší je noční „ztráta“).

Pokud si tedy do této „trojčlenky“ dosadíte zmíněné hodnoty, dostáváte se na nějakých dvanáct hodin práce, takže výrobce vlastně ani moc s těmi patnácti hodinami nepřehání. Samozřejmě záleží na jasu displeje a na tom, co na tabletu děláte. Zkrátka pokud uvážíte, co uvnitř tepe za vnitřnosti, je to vynikající výsledek. Zejména jsem rád za nízké samovybíjení v nečinnosti, protože několik tabletů, které jsem měl k dispozici (například HTC Flyer nebo Huawei MediaPad dokážou umřít v neaktivním režimu za tři dny).

Ale ani baterie s tak vysokou kapacitou neudělila lekci novému iPadu. Ten přehrává video se stejnými parametry, polovičním jasem a zapnutou Wi-Fi takřka neuvěřitelných dvanáct hodin (XviD, Movie Player, verze bez 3G). Při nabíjení je to naštěstí naopak – Iconia se dobije za čtyři hodiny, zatímco iPad to při nejlepší vůli nedokáže pod šest. Iconia má totiž baterii s o něco nižší kapacitou a současně silnější nabíječku.

 

Při přehrávání, ale i při běžném používání, si všimnete zahřívání zadní části tabletu na straně u HDMI konektoru. Protože je zadní strana z plastu, teplo se nepřenáší rovnoměrně do větší plochy a druhá strana je tedy zcela studená. Kdyby byl zadek z hliníku, který slouží jako dobrý rozvaděč tepla, ani byste si většího zahřívání nevšimli. To je případ iPadu. Ten se sice zahřívá trochu také, ale kovová záda slouží jako chladič a na dotek je tak iPad při přehrávání videa jen lehce vlažný.

Výkon v interaktivních grafech, verdikt, galerie

Jak na interaktivní grafy?

  1. Pokud se vám nelíbí písmo se stíny, velmi snadno je vypnete v Nastavení. Máte-li ještě problémy s rychlostí zobrazování, můžete v Nastavení povypínat také animace. 
  2. V základním nastavení jsou pruhy seskupeny dle naměřených hodnot. To můžete snadno změnit například na řazení podle platformy nebo úhlopříčky.
  3. Po najetí myší na některou z položek (třeba na iPad 2) se z této stane 100 % (základ) a ostatní položky se přepočítají podle ní. Všechny absolutní hodnoty se změní na relativní. Zpět se změní, až kurzor myši opustí oblast z názvu položek.
  4. Budete-li chtít nějakou položku (tablet) v grafech sledovat, můžete si její pruh libovolně obarvit. Stačí klepnout levým tlačítkem myši na barevném pruhu a vybrat si z palety. Máte-li povoleny cookies, mělo by vám nastavení vydržet i pro další grafy.
  5. Cenu a další základní parametry (například rozlišení či úhlopříčku) můžete zobrazit kdykoliv v každém grafu: stačí u vybraného procesoru najet kurzorem myši nad pruh s hodnotou (měření) a chvíli počkat. Objeví se jako plovoucí nápověda (tooltip).
  6. Zámek základu (tablet, který se stane těmi 100 % a od něhož se odvíjí další relativní hodnoty) aktivujete pomocí současného stisku klávesy CTRL a levého tlačítka myši nad procesorem (či jeho pruhem v grafu), který chcete uzamknout.
  7. Před prvním použitím grafů si pro jistotu vyprázdněte cache prohlížeče (zřejmě bude stačit refresh) a v případě problém smažte i příslušné cookies.
  8. Interaktivní grafy 2.0 jsou kompatibilní s prohlížeči Firefox (testovány verze 4.x), Opera (testováno s 11.x), Internet Explorer 8 a 9 (verze 7 a starší už nejsou podporovány) a Chrome (zde mají tooltipy hranaté rohy namísto kulatých).

Prima tablet

Nový Acer Iconia je velmi dobrý tabet s vynikající výdrží, slušným zpracováním a solidní základní cenou. Tabletů je však kvůli velkému zájmu nedostatek, proto je zatím dostupný jenom v jediné verzi – 32 GB bez 3G, a to za cenu lehce přes deset tisíc. Časem, věřím, přijdou modely s 3G modulem a větší porcí paměti (možná jako A511?), které by i přesto měly stát méně než starší a méně vybavení předchůdci A500/501.

Pokud o koupi uvažujete a stále ještě váháte, zkuste počkat ještě nějaký ten měsíc. Na trh se totiž chystá Iconia A700/701, která má ve stejném provedení Iconie 510 nabídnout stejné vnitřnosti, ale HD displej s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů, což znamená 2,25× více bodů než u dnes běžných 1 280 × 800 bodů. Jemnost displeje se tak bude blížit novému iPadu. A po zkušenostech s ním musím říct, že jemný displej zvyšuje požitek z tabletu podstatně více než jakkoliv výkonný hardware. Čtení časopisů i prohlížení webů získává naprosto odlišný (a výrazně lepší) dojem.

Plusy / mínusy
  velmi dlouhá výdrž
  vysoký výkon – jeden z nejvýkonnějších tabletů na trhu
  skvělé reproduktory
  vyšší hmotnost
  zatím) omezená nabídka verzí
Hodnocení

Kompletní galerie

Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510 Acer Iconia Tab A510

Acer Iconia A510: Deset palců se čtyřjádrem za deset tisíc (recenze)

Ohodnoťte tento článek!