Acer Iconia Tab A1-830: sympatická osmička s Androidem (recenze)

0

Nová osmička s IPS

Acer začal s androidovými tablety docela brzy. Desetipalcový model Iconia Tab A500 přišel počátkem roku 2011, téhož roku se objevil i základní sedmipalcový model A100. Loni výrobce přidal také osmipalcový model (resp. 7,9“), s formátem, s nímž přišel v roce 2012 Apple se svým iPadem Mini. Až do té doby byly androidové tablety širokoúhlé, dnes už po vzoru iPadu existuje i řada modelů s poměrem stran 4:3.

 

Parametry
Cena 3 490 Kč 3 990 Kč
Zapůjčil Acer Acer
Acer Iconia Tab A1-810 Acer Iconia Tab A1-830
displej IPS 7,9″, 4:3, 1024 × 768 px IPS 7,9″, 4:3, 1024 × 768 px
chipset Mediatek MT8125 4× 1,2 GHz Intel Atom Z2560 Dual-Core 1,6GHz
GPU PowerVR SGX 544 PowerVR SGX 544 MP2
RAM 1 GB DDR3L 1 GB DDR3L
paměť eMMC 16GB eMMC 16GB
konektivita Wi-Fi, BT 4.0 (A2DP), GPS,
microUSB, microHDMI, microSD
Wi-Fi, Bluetooth 3.0, GPS, microUSB, microSD
webkamera 2 MPx/5 Mpx VGA/5 Mpx
rozměry 209 × 146 × 11,1 mm 138 × 203 × 8,2 mm
hmotnost 396 g 376 g
akumulátor 18,6 Wh/4 960 mAh 4000 mAh
OS Android 4.2 Jelly Bean Android 4.2 Jelly Bean

 

Tyto tablety mají řadu výhod. Jsou vhodnější k prohlížení internetu – na výšku nevidíte úzkou nudli, na šířku pak vidíte ze stránky více díky větším rozměrům v tomto směru. Širokoúhlé modely jsou zase užší, a tudíž se lépe přenášejí a malé sedmičky se dají snadno držet i v jedné ruce. Navíc jsou širokoúhlé tablety vhodnější pro sledování filmů. Nehledě na to, že širokoúhlé sedmičky a osmičky už mají dnes vysoká rozlišení. Každý formát a velikost má nějaké výhody a nevýhody.

Acer dnes nabízí hned několik androidových modelů, oproti dřívějšku se ale soustředí do nižší cenové hladiny. Pomalu jsou opouštěny TN displeje, které nahrazuje je kvalitnější provedení IPS. To slibuje živější barvy a hlavně lepší pozorovací úhly, což je pro tablet klíčové. Základní sedmička B1-710 stojí už dva a půl tisíce, musíte se však spokojit s TN displejem. Nepatrně vylepšený model B1-720 je o něco dražší, má však jen vylepšený design a nepatrně výkonnější procesor.


 

Letošní a zásadní novinkou je B1-730HD (3290 Kč), který nabízí IPS displej a vyšší rozlišení – místo 1024 × 600 bodů má rovnou 1280 × 800 bodů, což zajišťuje výrazně vyšší hustotu pixelů a tudíž jemnější zobrazení. IPS displej pak má na svědomí dobré pozorovací úhly. Novinkou je také použití dvoujádrového procesoru Intel Atom, zatímco starší modely používají čtyřjádrový MediaTek. Na první pohled může vypadat jako krok zpět, Atom je však taktován na 1,6 GHz zatímco MediaTek nabízí jen 1,2/1,3 GHz. A vzhledem k tomu, že Atom má vyšší výkon na jádro, je celkově lepší volbou.

 

Loňská osmička

Nová sedmička může plně konkurovat cenově podobně stavěné konkurence jako je Asus MemoPad HD nebo starý Nexus 7 (2012). Cenově o kousek výše, za 3490 Kč, se nachází osmipalcový tablet s poměrem stran 4:3, Iconia Tab A1-810, IPS displejem a rozlišením 1024 × 768 bodů, které je u těchto tabletů standardem. (Teprve nyní se objevují první modely s vysokým rozlišením 2048 × 1536 pixelů, jsou ale dražší.)


 

Tento loňský model je vybaven stejně jako B1-710, jen má jinou velikost. Je relativně tlustý, má velký rámeček okolo displeje, takže je na osmičku dost velký a neforemný. Nabízí však dobrou výdrž a slušný výkon, který stačí na hraní středně náročných her. Slabinou je trochu procesor, který brzdí docela silnou grafiku. I když je procesor čtyřjádrový, jeho výkon na jádro poněkud pokulhává. Slabší procesor je znát i v prostředí samotného systému.

 

Jako malý iPad

Novinkou letošního roku je model Iconia Tab A1-830, který většinu nedostatků první verze osmičky napravuje. Má výrazně tenčí a menší design, atraktivnější provedení, užší rámečky kolem displeje, hliníková záda a obecně vypadá lépe. Už jen proto, že byste jej na první pohled málem nerozeznali od iPadu Mini, což je v podstatě poklona. Když si dáte tyto tablety vedle sebe, liší se v podstatě jen tloušťkou, kterou má iPad zhruba o milimetr a půl menší. I to malé zbroušení na hranách Iconia Tab má.


 

Výrazně menší tloušťce padl za oběť konektor microHDMI, takže k monitoru nebo televizoru již tablet nepřipojíte. Je to naštěstí funkce, kterou využije spíše jen minimum uživatelů. Na druhou stranu vám to dávalo možnost pustit si na dovolené svůj oblíbený film na větší ploše než je maličký displej. Na úplně jiných místech jsou pak další konektory, výstup na sluchátka už není dole, ale nahoře, což je určitě lepší, na druhou stranu microUSB se přesunul rovněž zezdola nahoru, což je praktické už méně. Tlačítko pro zapnutí je nyní na boku, slot pro kartu microSD zůstal na boku.


 

Celkově je tablet hezčí, lépe padne do ruky a je také o dvacet gramů lehčí – dostal se až na 376 g. Podobně mimochodem vypadá řada čínských tabletů, například Vonino Sirius QS, který jsme testovali nedávno. Ono na designu placky s displejem se toho moc vymyslet nedá, takže obviňovat někoho z kopírování je asi celkem zbytečné. Důležité jsou dnes jiné parametry než design – hlavně fyzické rozměry, displej, výdrž a výkon.

Naměřeno: vyšší výkon, lepší zvuk

A právě na výkonu Acer zapracoval nejvíce. Místo relativně slabého, i když čtyřjádrového, MediaTeku, nasadil dvoujádrový Atom předchozí generace, Z2560 s frekvencí 1,6 GHz. Vyšší výkon je poznat už na vyšší svižnosti prostředí a při prohlížení internetu, stejně jako při startu aplikací. Grafický čip PowerVR SGX 544 přitom zůstal stejný, jen bylo přidáno na dalším jádru (verze MP2) – a výkonu to plus minus odpovídá.

Test Iconia A1-810 Iconia A1-830
3DMark Storm Score 3184 bodů 6809 bodů
3DMark Storm Graphics 2713 bodů 6479 bodů
3DMark Storm Physics 8114 bodů 8284 bodů
GeekBench 3 singlecore 323 bodů 459 bodů
GeekBench 3 multicore 1125 bodů 1055 bodů
Antutu 13 607 bodů 18 968 bodů
Vellmo HTML5 1522 bodů 1871 bodů
Vellamo Metal 434 bodů 615 bodů

Také zvuk doznal výrazné změny: místo jednoho malého repráčku jsou tu hned dva, takže při držení na výšku si můžete užívat stereo zvuku. Opět je to podobné řešení, jako zvolil iPad Mini. Pokud se ale díváte na film a tablet držíte na šířku, už bude zvuk hrát jen z jedné strany. Celkově je zvuk hlasitější a řekl bych, že i o něco kvalitnější. Žádný zázrak to ale stále není. Reproduktory jsou umístěny na zadní straně, takže při položení na stůl je zvuk lehce zastřený.

Na zadní straně je rovněž čočka fotoaparátu, který si mezigeneračně sice ponechal rozlišení, 5 Mpx, je však o něco kvalitnější. Až překvapivě dobře fotí venku, uvnitř pak méně šumí. Vylepšena byla aplikace pro focení, která nabízí více možností a má i příjemnější vzhled a intuitivnější ovládání. Také přední kamerka doznala změny, když jí narostlo rozlišení z VGA na 2 Mpx, což znamená, že ve Skypu budete vypadat o něco lépe.

Díky Atomu se také zlepšila kompatibilita s aplikacemi, mnohé hry, které se mi na předchozí MediaTek nepodařilo naistalovat, teď fungují – jmenujme například kompletní portfolio her Lipa Learning, skvělých výukových her od české firmy. Ty jsou mimochodem na Android zdarma, zatímco na iPadu stojí každá 2,69 eura.

IPS, ale s nízkým rozlišením

Displej má v porovnání s ostatními osmipalcovými tablety 4:3 standardní rozlišení 1 024×768 bodů, což při takto velkém displeji zajišťuje 163 ppi – tedy relativně málo v porovnání s full HD displeji na sedmi- a osmipalcových širokoúhlých tabletech. Ve většině případů to nevadí, zejména při hraní her nebo sledování filmů na rozlišení nikterak nezáleží. Ale při prohlížení internetu a čtení knížek nebo časopisů už by se jemnější rozlišení hodilo.


V tuto chvíli má na osmičce vysoké rozlišení jen iPad Mini, v Číně se už ale objevují tablety, který Retinu nabídnou i při tako malé úhlopříčce. A ppi rázem vyskakuje přes 300, což už je radost používat. Ale testovaný tablet je přece jen z levnější strany cenového spektra, takže nad Retinou nemá smysl uvažovat.

Displej je typu IPS a dobré pozorovací úhly, nabízí i vysoký jas, bohužel ten minimální je příliš vysoký – v noci displej doslova září. V tomto případě pomohou utilitky, které umí stáhnout jas pod úroveň nastavenou výrobcem. Čidlo jasu tablet nemá, jeho úroveň si musíte nastavit ručně.

 

Na dalších dvou obrázcích vidíte měření kontrastního poměru (bílá:černá) z programu ChromaPure 2.4 napojeného na kolorimetr X-rite i1 Display Pro. Kontrast dosahuje až 1000:1, spadne (mírně) až u hranice minimálního jasu. Tablety a mobily ale pro pohodlné čtení v noci v posteli potřebují minima pod 10 cd/m2 pro bílý bod, ke čtení lesklého LCD na slunci pro změnu potřebujete maxima nad 400, lépe 500 cd/m2. Ani jedno bohužel displej v tomto levném tabletu nesplnil

 

Jestli se vám bude zdát bílá a šedá tak trochu do zelena či prostě studenějším směrem, tak je to hlavně kvůli slabé složce R (červená). To je typický nešvar současných displejů s podsvitem realizovaným W-LED.

    

Zamrzí i menší gamut (než standardní sRGB/HDTV/Rec. 709), sytě zelené, červené i modré tóny budou na tabletu „vypranější“ než na přesnějším zobrazovadle. Pokud budete na tabletu dělat nějaké úpravy fotek, budete mít tendenci je přesaturovat, správně upravené fotky z přesnějších monitorů se vám naopak budou jevit jako málo barevné.


 

Měření si můžete srovnat s tabletem Acer Iconia A1-810, který byl v něčem lepší (vyvážení bílé a šedé, hodnota min. jasu) a v něčem horší (gamut, slabý maximální jas):

Stále sedm hodin

Tenčímu provedení padla za oběť baterie, ta má nyní místo téměř 5000 mAh jen 4000 mAh. Na druhou stranu je Atom úspornější, takže výdrž se téměř nezměnila, tablet stále vydrží sedm hodin přehrávání full HD videa (A1-810 zvládne 7:20 h). To není na tablet této velikosti špatné, připomeňme však, že starý iPad Mini vydrží ve většině režimů přes deset hodin. V konkurenci tabletů s Androidem je to ale hodnota naprosto standardní. Hraní her je už záležitostí poněkud náročnější, takže v rukou dětí se tablet vybíjí o něco rychleji.

Tablet A1-830  je vybaven stejně jako jeho předchůdce systémem Android 4.2.2, který už nabízí více uživatelských profilů, takže jeden můžete ovládat vy a druhý třeba děti nebo manželka. Jde v podstatě o čistý systém, Acer přidal nástroje pro správu svého cloudu, antivirus McAffee, který dokáže být pořádně otravný, dokud jej neaktivujete (smazat nejde) a katalog her WildTangent, což je přefiltrovaný Google Play s docela zajímavým výběrem.

Za ty peníze výborná koupě

 

Acer Iconia Tab A1-830 je velmi povedený tablet, který má i solidně nastavenou cenu. Vždyť původní model, A1-810, se při uvedení na trh před rokem prodával za 4990 Kč (a nyní se nabízí za 3490 Kč) zatímco A1-830 se jako novinka prodával za 4690 Kč a tento týden zlevnil na vynikajících 3990 Kč. Líbí se mi vzhled tabletu, jeho výkon i výdrž, poslouží dobře jak pro práci, tak pro zábavu. Jen se moc nehodí na filmy, přece jen poměr stran při této velikosti displeje dělá z filmu úzkou nudli. Škoda také, že se nenabízí verze s 3G modemem, což konkurence umí (a za cenu pod pět tisíc). I tak je to ale dobrá koupě.

Acer Iconia Tab A1-830
  Design, nízká hmotnost
  Stereo reproduktory
  Slušný výkon
  Není verze s 3G
  Chybí HDMI
Acer Iconia Tab A1-830: sympatická osmička s Androidem (recenze)
Ohodnoťte tento článek!