Acer Iconia Tab A840 FHD: Pořádná osmička s jemným displejem (recenze)

0

Desítka Iconia Tab A700, kterou Acer uvedl zhruba před dvěma lety, měla sice full HD displej, což při této velikosti znamenalo jemnost přes 200 ppi, nicméně vysoké rozlišení provázela v té době již zastaralá výbava – procesor nVidia Tegra 3, který nebyl na full HD stavěn. Tablet tak byl pomalý a v podstatě se nedal moc používat. Tento model byl navíc relativně drahý, ve verzi bez 3G stál přes deset tisíc. Postupně sice jeho cena klesala, ale jednalo se jen o poslední křeč nepříliš povedeného kousku.

Acer Iconia Tab A1-840 FHD
Acer Iconia Tab A1-840 FHD

Od té době se Acer soustředil výhradně na cenově dostupné modely v cenové relaci do pěti tisíc korun. Základní rozlišení, úhlopříčka sedm nebo osm palců, nejlevnější modely jen s displejem TN. Nyní nabídku velmi slušných tabletů Iconia Tab B730 HD a Iconia Tab A830, které pořídíte už od tří tisíc korun, doplnil „top“ model Iconia Tab A840 FHD. Jak název napovídá, jde o osmičku s rozlišením full HD, a tedy poměrem stran 16:10 – stejný poměr má i B730 HD, oproti tomu A830 má 4:3 s rozlišením 1 024 × 768 bodů.

Hliník a nízká hmotnost

Stejně jako A830 vyznává novinka nový designový směr, kdy je plast nahrazen hliníkovými zády, „vaničkovitým“ provedením, které připomíná iPad Mini a bílý rámeček okolo displeje. Na rozdíl od Samsungu nepoužívá Acer tlačítko pro zobrazení menu, vše je řešeno pomocí ikon přímo na displeji. Okraje okolo displeje jsou relativně velké, tablet se díky tomu dobře drží. Trošku vadí větší plocha pod displejem, kde je umístěno logo Aceru; když si dáte tablet na šířku, je levá strana menší než pravá – působí to poněkud nesymetricky.

Acer Iconia Tab A1-840 FHD Acer Iconia Tab A1-840 FHD Acer Iconia Tab A1-840 FHD Acer Iconia Tab A1-840 FHD

Tablet je o desetinky milimetru tlustší než A830, stále se ale vejde do devíti milimetrů. Důvodem může být konektor microHDMI, o který A830 přišel (předchůdce A810 jej má). Novinka, přestože je lépe vybavena, je však o pár gramů lehčí než osmsettřicítka a blíží se téměř hmotnosti iPadu Mini s Retinou, takže v ruce rozhodně neztěžkne. Všechny konektory, sluchátka, microHDMI a microUSB, jsou nahoře, což pomáhá ve chvíli, kdy jsou zapojeny všechny najednou – kabely nečouhají ze všech směrů.

Acer Iconia Tab A1-840 FHD
cena 5 490 Kč
zapůjčil Acer
hardwarová výbava 
operační systém Google Android 4.2
CPU Intel Atom Z3745, 4× 1,33/1,86 GHz
grafika Intel HD Graphics 
RAM 2 GB (DDR3)
interní úložiště 16 GB
displej 8″ (1920 × 1200), IPS
fotoaparát 5 Mpx (zadní), 2 Mpx (přední)
bezdrátová konektivita
Wi-Fi (b/g/n), Bluetooth 4.0, GPS
konektory a sloty microUSB, 3,5mm audio, microSIM
baterie 4600 mAh
rozměry / hmotnost 215 × 130 × 8,5 mm / 360 g
záruka 2 roky
90%

 

Na zadní straně je čočka pětimegapixelového fotoaparátu, která trochu vyčuhuje nad okolí. Pořizuje solidní fotky v exteriéru, v interiéru trochu šumí, ale to se dá očekávat. Ostatně foťák je tu spíše pro Skype a podobné komunikátory. Chybějící blesk proto nevadí, kdo by také fotil tabletem? Zadní foťák doplňuje dvoumegapixelový přední, který poslouží rovněž komunikátorům a občasné pořízení selfie. Vzadu dole jsou pak stereo reproduktory, což určitě potěší, kdyby však byly po stranách na šířku, bylo by to lepší jak při hraní her, tak při sledování filmů. Hrají solidně, ale o středech a basech nemůže být řeč.

Povedený displej

Displej je typu IPS a má již zmíněné rozlišení full HD, tedy 1 920 × 1 200 bodů, přičemž jeho součástí je stejně jako u všech novějších Androidů ovládací řádek s „tlačítky“. Jeho jemnost dosahuje 283 ppi, což je více než u iPadu Air, a je tedy na hranici rozeznatelnosti jednotlivých pixelů. Oproti A830 je to výrazný pokrok, tam je hodnota jen 163 ppi a hrubý rastr vás ve srovnání s A840 hned trkne do očí a říkáte si, jak jste něco takového mohli používat.

 Acer Iconia Tab A1-840 FHD Acer Iconia Tab A1-840 FHD Acer Iconia Tab A1-840 FHD Acer Iconia Tab A1-840 FHD

Displej má vynikající pozorovací úhly, což se hodí u her a filmů, relativně slušné barvy a jediné, co zamrzí, je absence čidla okolního jasu, což znamená, že jas si regulujete ručně. U tabletu to naštěstí nevadí tolik, co u mobilu, který používáte častěji a v různých světelných podmínkách. Potěšující je, že oproti A810 nebo A830 je nejnižší úroveň jasu použitelná i v noci a světlo displeje vám nevypálí do sítnice díru. (I když je ještě nižší úroveň bych bez problému snesl a uvítal.)

Úvod, parametry

Naměřené hodnoty, závěr

Nový Atom

Tablet je vybaven moderním a úsporným čtyřjádrovým procesorem Intel Atom Z3745, který běží na základní frekvenci 1,33 GHz a turbo dosahuje až na 1,83 GHz. Nominální spotřeba činí 2 W, což je pro tablet dostatečně málo na to, aby se při práci v podstatě nezahřál. Procesoru sekunduje grafika Intel HD, která je podstatně silnější než grafika Power VR spojená s předchozí generací Atomu.

Naměřili jsme
Antutu Benchmark 33 389 bodů
3DMark (Ice Storm) Score 16 831 bodů
3D Mark (Ice Storm) Graphics 16 395 bodů
3DMark (Ice Storm) Physics 18 560 bodů
GeekBench 3 singlecore 704 bodů
GeekBench 3 multicore 2210 bodů
Vellamo (HTML5) 2969 bodů
Vellamo (Metal)    
1104 bodů

Jak silnější procesor, tak výkonnější grafika jsou poznat v prostředí systému i ve hrách, například test Ice Storm v 3D Marku získal hodnocení Maxed Out, tedy maximum. Hra Need for Speed Most Wanted, která třeba na Nexusu 7 se Snapdragonem na stejné frekvenci plynule rozhodně neběží, na Atomu si v pohodě sviští. A to je Acer o tisícovku levnější než o palec menší Nexus (model 2013).

Acer Iconia Tab A1-840 FHD  Acer Iconia Tab A1-840 FHD Acer Iconia Tab A1-840 FHD Acer Iconia Tab A1-840 FHD

Ano, jsou výkonnější procesory a grafiky, což je vidět na žebříčcích v různých testech, Atom se ale umísťuje v horních vrstvách a najde se jen málokterá hra, s níž by si testovaný tablet neporadil. Na plynulost systému má určitě vliv i optimalizovaný systém Android 4.4 Kitkat a také 2 GB RAM, což se pozná zejména v multitaskingu, kdy běžící aplikace nemusejí paměť uvolňovat a poté se opětovně obnovovat.

 

Úložný prostor nabízí 16 GB, z čehož pár gigabajtů ukousne systém, takže pro aplikace zůstane jen okolo 13 GB. Dokumenty, hudbu nebo videa si můžete na paměťovou kartu, která se vkládá z boku. Bohužel Kitkat už neumožňuje instalaci programů na kartu, s velkou základní pamětí to ale až tak nevadí. U telefonů, které by měly jen 4 GB v základu, už to problém samozřejmě je.

Výdrž? Standardní

Jediným problémem tabletu tak zůstává relativně velké samovybíjení, kdy necháte tablet ležet v pohotovosti čtyři dny a najdete ho vybitý. Ostatně to je problém většiny přístrojů s Androidem – když srovnám s iPadem, ten může ležet týden a ubude sotva pár procent kapacity baterie. U obou je zapnutá Wi-Fi a povoleny aktualizace na pozadí. A když jsem nechal běžet Need For Speed Most Wanted a hru měl jen minimalizovanou, vybil se tablet během dne; asi nějaká špatná optimalizace.

Acer Iconia Tab A1-840 FHD Acer Iconia Tab A1-840 FHD Acer Iconia Tab A1-840 FHD Acer Iconia Tab A1-840 FHD

Při přehrávání filmů poběží tablet standardních sedm hodin, stejně jako další modely značky jako A830 nebo B730. Dobíjení pomocí dodávané nabíječky netrvá více než čtyři hodiny.

Skvělá cena

Acer Iconia Tab A840 FHD je velmi povedený stroj s dobře nastavenou cenou, kdy některé modely konkurence stojí i o několik tisíc víc. Jemný displej a hlavně parádní výkon jsou v této cenové relaci zatím spíše vzácností; zejména ten výkon u levných tabletů s „retinou“ chybí. Jedinou podstatnou výtkou z mé strany je chybějící čidlo okolní jasu, takže jas displeje musíte neustále upravovat. A pokud byste chtěli podobný tablet s touto výbavou, ale levnější, přijde Acer s modelem, který bude mít jen HD rozlišení.

Plusy / mínusy
vysoké rozlišení rychlé „samovybíjení“
tenké a lehké provedení velký okraj pod displejem
přijatelná cena, výkon chybí čidlo jasu
Ohodnoťte tento článek!