Acer Liquid E3: nejlevnější kvalitní Android v Česku (recenze)

0

Zpracování a rychlotlačítko

Displej o úhlopříčce 4,7″ již patří na okraj kategorie „pádla“. Do kapsy se vejde pohodlně, ovládání jednou rukou je ale už na hraně. Rozměrově to vychází na 136 × 68 milimetrů s tloušťkou 9 milimetrů, přičemž na bocích má Liquid ještě relativně tenký rámeček, ale na výšku už displej obepíná docela dost materiálu. Celkem logická daň za velkou úhlopříčku.  Liquid E3 má v sobě čtyřjádrový MediaTek na frekvenci 1,2 GHz a 1 GB operační paměti.


 

První postřehy:

  • Má blesk i na přední straně, takže si můžete vyfotit selfie i potmě.
  • Místo domečku senzorového tlačítka „domů“ používá Acer jako piktogram tvar dvojitého kolečka.
  • Reproduktorová mřížka nad i pod displejem sice naznačuje stereo, ale zvuk hraje jen zespodu.
  • Na zadní straně je užitečné programovatelné tlačítko.
  • Vzhledem k výbavě opravdu nízká cena.

Liquid E3 má pod displejem tři senzorová tlačítka. Google sice prosazuje virtuální tlačítka v displeji, ale řada výrobců se stále drží senzorových. Jejich podsvícení se aktivuje dotekem a poté svítí pět sekund. To je standardní chování, přesto bych ocenil, kdyby svítila tak dlouho, jako je aktivní displej, nebo kdyby to alespoň šlo nastavit, podobně jako třeba u Galaxy S5.

parametry
Acer Liquid E3 (E380)
rozměry a hmotnost 140 × 70 × 8,9 mm, 135 g
displej 4,7″ (1280 × 720 px), kapacitní IPS, 312 DPI
chipset Mediatek MT6589
CPU Quad-core 1,2 GHz Cortex-A7
GPU PowerVR SGX544
RAM 1 GB
úložiště 4 GB (1,4 GB uživatelská) + slot na microSDHC
GSM (2× microSIM) GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
mobilní data GPRS, EDGE, 3G (HSDPA, HSUPA)
konektivita microUSB 2.0, Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, GPS (A-GPS, Glonass)
senzory jas, akcelerometr, proximity
zvuk jeden reproduktor (DTS ekvalizér), 3,5mm jack na sluchátka
fotoaparát  zadní: 13 Mpx, 4160 × 3120 px, autofocus, LED
přední: 2 Mpx, LED
akumulátor Li-Ion 2000 mAh, nevyměnitelná
OS Android 4.2.2 (Jelly Bean)
příslušenství nabíječka, sluchátka
zapůjčil Acer
zahájení prodeje duben 2014

Graf ceny produktu Acer Liquid E3 Duo poskytuje server Heureka.cz
cena 5490 Kč

 

Na Liquidu zaujmou reproduktorové mřížky nad i pod displejem a podle původních informací zde snad měly být stereoreproduktory. Pravda je ale taková, že hraje jen ten spodní, pod horní mřížkou nic není. Ve škvíře mezi ochranným sklem a šasi se navíc trochu drží prach. Reproduktor hraje průměrně, a v případě zapnutého ekvalizéru DTS Studio Sound bude kromě lepšího zvuku v horní liště zabírat místo jeho ikonka. Jako by to nešlo automaticky bez ní.

Čistý design přední strany trochu narušuje jen nezbytné logo Acer a viditelná LEDka předního blesku. Možná se Acer chce svést na módní vlně selfie, nicméně jde o užitečný prvek. A spolu s funkcí pro vyhlazení tváře získají svoji pěknou fotku i lidé nemající smlouvu s modelingovou agenturou.

Na horní straně najdete zapínání a jack na sluchátka, dole nabíjecí a datový microUSB. Displej má o něco větší míru odlesků, nicméně jde zřejmě o nejlevnější smartphone s kvalitním IPS, automatickým jasem a rozlišením 720 × 1080 px. Za pět a půl tisíce vybavenější telefon nesežetene.

Rychlotlačítko

Zadní strana je vyvedena z celkem příjemného plastu, alespoň ve své cenové kategorii. Je zde vystouplá čočka fotoaparátu s červeným kolečkem. Červená je doplňkovou barvou telefonu, zepředu jsou takto barevné repromřížky. Vzadu je také umístěn jediný viditelný mikrofon.

Uprostřed zadní strany umístil Acer tlačítko. Nejde ale o SOS známé ze seniorských telefonů, tohle tlačítko můžete naprogramovat (v nastavení jako AcerRAPID) a přiřadit mu spuštění kterékoliv aplikace, což je hodně šikovné. Delším podržením poté aktivujete fotoaparát. Reakce na tlačítko jsou ale násobně pomalejší, než když spustíte aplikaci přes ikonku, tohle by měl výrobce ještě poladit.

U operátorů pouze jednoSIM

Na levém boku jsou sloty pro dvě micro SIM. Druhá SIM je velkou výhodou a i když ji třeba nepotřebujete, ničemu to nepřekáží a do budoucna se může hodit. Dvířka nejsou označena, a tak napoprvé nevíte, který slot je SIM1 a který SIM2. Pokud tento telefon zakoupíte u operátorů, dostanete verzi jen s jedním slotem na SIM, proto si místo nákupu dobře rozmyslete.


Na pravé straně je stejný slot jako na levé, tentokrát na microSD kartu. V základu má Liquid E3 pouze 4 GB paměti, což stačí jen velmi nenáročným uživatelům. Přes microSD získáte dalších až 64 GB. Přímo pod tímto slotem je ještě ovládání hlasitosti, které se se záslepkou občas trochu plete – oboje cítíte pod prstem jen jako výstupek z hrany telefonu.

Zpracování je velmi pevné, ale uživatelsky nerozebíratelné, takže 2000mAh baterii si sami nevyměníte. Plasty nepůsobí levně, ale ani příliš hodnotně, prostě střední třída. Odolnost proti ulpívání otisků prstů je bohužel velmi nízká, ani matná záda nezůstanou ušetřena.

Nadstavba Androidu a plovoucí okna

V telefonu je Android verze 4.2.2 s nadstavbou AcerFloat. Klasická matice 4× ikon, šest ploch s možností je mazat a přidávat. Na předinstalované klávesnici Slide se hůře píšou speciální znaky – i obyčejný znak pro procenta je nutné hledat. Že je ukrytý zrovna pod klávesou C nijak nepoznáte. Diakritika také není domyšlená – je společná pro všechny jazyky, takže kromě verze s háčkem a čárkou je tu po delším stisku klávesy v nabídce vždy i několik jiných. A různě poskládaných, čeština rozhodně není na prvním místě. Řešením je samozřejmě stáhnout jinou klávesnici z Google Play.

Prohledávání kontaktů (přes čísla) před voláním také nefunguje pro jména s diakritikou. Tedy funguje  … a zarazí se na prvním českém znaku. Pro ukládání nových kontaktů je nutné vždy znovu volit Gmail vs. telefon, nedá se to zatrhnout napořád. Prostředí není stoprocentně plynulé, občas se zadrhává, ale to se stává i u drahého Samsung Galaxy S5. Zdejší nadstavba Androidu trpí dětskými nemocemi, ale která ne.

 

Výborná jsou plovoucí okna. Když vám někdo volá, objeví se poloprůhledné okno zabírající jen část displeje a vy můžete během vyzvánění nebo i hovoru stále procházet jinými aplikacemi. Pokud voláte na pevnou linku, telefon přiřadí i geografickou polohu ve tvaru Prague nebo South Moravia. To si nejsem jistý, zda nejde o funkci Androidu, na jiném telefonu jsem to ale ještě neviděl.

Plovoucí okna lze využít i jinak. Pod tlačítkem přepínání posledních aplikací je navíc pruh s dalšími plovoucími aplikacemi, třeba mapy či poznámky. Příliš jsem je nevyužíval, jejich svižnost je nižší než v režimu na celou obrazovku. Plovoucí okno je zkrátka užitečné hlavně pro volání a úplně to stačí.

Horní lišta obsahuje přepínače funkcí – čtyři nastálo a další po rozbalení. Jsou ale zbytečně velké, vešlo by se jich na jeden řádek více. V horní liště je možné aktivovat zobrazení procenta akumulátoru, i tak ale zabírají další místo, tak dobře jako CyanogenMod to ale stejně žádná nadstavba neumí. Zajímavou šetřící funkcí je týdenní vypínací plán. Liquid E3 se může v nastavený čas vypínat a ráno pak zase zapínat.

Další užitečnou funkcí je možnost vypínat konkrétní notifikace na dobu určitou. Třeba ztišení Gmailu na následující hodinu. Zcela zbytečnou ja naopak aplikace nazvaná HD kanál, která je slabší kopií Youtube a nabízí pouze videa v HD.

Výkon změřený v benchmarku AnTuTu dosahuje spíše slabších 13 676 bodů. Docela nepříjemně pomalé GPS trvá dlouho, než zachytí polohu. Tvrdošíjně trvá na místě, kde jste byli před pár hodinami. Lze to částečně svádět i na čipset Mediatek MT6589. S tímto problémem se ale někteří jiní recenzenti nesetkali.

displej

Pokud máte Vodafone, budete postrádat LTE. Acer plánuje telefon s LTE až u dalších modelů a mimo města si tedy budete muset vystačit s pomalým internetem. LTE ale stále není standardem ani u dražších telefonů.

Výdrž na akumulátor činí obligátní jeden den. Při šetření se lze dostat na necelé dva, zato nikdy se mi telefon nevybil před půlnocí. Pokud budete často využívat navigaci nebo sledovat video, celý den už nevydrží.

Kvalita zadního 12Mpx fotoaparátu je spíše průměrná, fotografie je i ve dne méně ostrá a lehce zašuměná. Vůbec se nedá poměřovat se špičkovými fotomobily současnosti, ale je třeba si uvědomit, že jde o telefon násobně levnější. Pro momentky na Instagram úplně stačí a podobně fotí i o něco dražší mobily.

testovací foto

Aplikace fotoaparátu umožňuje ručně zvolit ISO a umí u režim HDR. Líbila se mi funkce pro vylepšení tváře: po vyfocení obličeje dojde k vyretušování nedokonalostí a výsledkem je vyžehlená tvářička, což se hodí právě pro selfie předním fotoaparátem.

V příslušenství najdete obligátní sluchátka a drobnou nabíječku s odpojitelným USB kabelem. K dokoupení jsou také odklápěcí pouzdra s otvorem pro část displeje za cenu 599 Kč.

 

Plusy / mínusy
dobrá cena slabší čipset
kvalitní IPS displej způsob zadávání českých znaků na klávesnici
dvě SIM očekávali jsme stereoreproduktory
programovatelné tlačítko občas problémy s GPS
plovoucí okno hovorů  
blesk i vpředu  
Hodnocení 90 %

 

Za pět a půl tisíce máte kvalitně zpracovaný smartphone s IPS displejem, který sice má řadu chyb, jenže ostatní telefony v této cenové relaci jsou na tom mnohem hůře. Pro méně náročné jde tedy o jasnou volbu. Jako před lety všichni kupovali nenáročným příbuzným Huawei Ascend G300 za čtyři tisíce, tak letos je králem low-endu Acer.

Nejlepší na tomto Aceru je displej, který vídáváme až u o dražší konkurence. Zato chipset se příliš nepředvedl. I nové 3D hry si na nižší detaily zahrajete, ale menší problémy s GPS docela zamrzí. Za pět a půl tisíce však máte kvalitně zpracovaný smartphone s IPS displejem a pro méně náročné jde o jasnou volbu.

Ohodnoťte tento článek!