Acer Liquid E700: Tři karty SIM a pořádná baterie (recenze)

0

Nabídka mobilů Acer se na českém trhu postupně rozrůstá. Základem jsou čtyřpalcové modely Z200 a Z4, první s cenovou dva tisíce, druhý je o kousek dražší. Následuje Z5, který na pětipalci nabízí rozlišení čtyřpalce, tedy 854 × 480 bodů, je však pomalu stahován z prodeje. Nabídka pokračuje modelem Liquid Z500, opět 5“ telefon, ovšem už s HD rozlišením 1280 × 720 bodů a IPS displejem, takže nabízí už příjemnou hustotu bodů 294 ppi. Telefon lze pořídit za výborných 3990 Kč, což na mobil se čtyřjádrovým procesorem a 1 GB RAM není vůbec špatné.

Acer Liquid E700
Acer Liquid E700

O něco menší, s úhlopříčkou 4,7“, ovšem o něco dražší, můžete pořídit model E3. Opět nabídne čtyřjádro, HD rozlišení, limitem je trochu 4 GB úložné prostoru podobně jako u Z500, můžete ovšem využít paměťové karty. Podstatně zajímavějším je pak testovaný Liquid E700, který za 5 490 Kč nabídne také 5“ displej s HD rozlišením, ale 2 GB RAM, 16 GB úložného místa (+ SD) a velkou 3 500mAh baterii, která zaručí dva dny plného nasazení.

A konečně posledním je Liquid Jade, což v překladu znamená nefrit, drahý kámen. Tím Acer jasně naznačuje, o jaký mobil jde – a je to vidět i na provedení. Tenký, lehký pětipalec, který svým vzhledem nepřipomíná žádného z nabízených modelů. Stojí sedm tisíc, přitom působí, alespoň na pohled, dražším dojmem. Nepoužívá však žádné luxusní materiály, jde o běžný plast, který ale dobře vypadá. Má sice slabší hardwarovou výbavu oproti E700, nicméně zde se ani tak nehraje na výdrž nebo oslnivé parametry, ale na efekt.

Velký, velký, velký

Na to, že je Liquid E700 „jenom“ pětipalcový model, jde o velký telefon. Důvodem jsou nemalé okraje především nad a pod displejem. Pětipalce dokážou být i o centimetr nižší a pár milimetrů užší, jak dokazuje například nedávno testovaná Nokia 930, případně LG G2, který má dokonce 5,2“ displej. Velké rozměry E700 však ospravedlňují dvě vlastnosti: Jednak baterie s velmi vysokou kapacitou, celých 3 500 mAh, což není běžné nejen v této kategorii, ani u telefonů dvakrát dražších této velikosti. A jednak sloty na tři karty SIM velikosti micro, které se nacházejí v prostoru nad baterií.

Acer Liquid E700 Acer Liquid E700 Acer Liquid E700 Acer Liquid E700

Všechno toto bylo nutno někam umístit, a tak fyzické rozměry (tloušťka dosahuje skoro centimetru) jsou skutečně úctyhodné. Telefon má zaoblené okraje, takže se dobře drží v ruce, čemuž napomáhá i zadní kryt z plastu pokrytém matnou vrstvou příjemnou na dotek, na které nejenže neulpívají žádné otisky, ale ani neklouže v dlani. Zadní kryt je vyměnitelný, u nás jsou v nabídce v tmavě červeném a černém provedení, v zahraničí lze pořídit i kryt bílý. Musíte ale počítat s tím, že jde o dvouruční zařízení, jedním prstem nemáte šanci displej obsáhnout.

Pod krytem se nachází zmíněná baterie, která je však pevná a tedy není uživatelsky vyměnitelná. Nad ní jsou pak hezky do matice umístěny tři sloty na microSIM karty (snadno lze vložit i nanoSIM) a slot na microSD kartu, která rozšiřuje na tuto kategorii štědrých 16 GB úložného místa. Kryt na svoje místo zapadne přesně, nikde se neprohýbá ani nepovrzává. Na zádi kromě klasické čočky fotoaparátu najdete diodu blesku a tlačítko pro rychlý přístup k foťáku, případně zapnutí mobilu.

Tlačítko rychlé volby

Jak to funguje? Když je telefon vypnutý, krátký stisk tlačítka jej zapne. Pokud není nastaven zámek, zobrazí se přímo plocha. Pokud je nastaven zámek, zobrazí se úvodní obrazovka s rychlou volbou, poté zámek a pak plocha. Další krátký stisk pak spustí aplikaci, kterou si sami nastavíte. Dlouhý stisk při vypnutém telefonu pak spustí fotoaparát, ovšem jen tehdy, pokud není nastaven zámek. Při aktivním zámku se vždy ukáže úvodní obrazovka, pak zámek a pak teprve plocha; a následně musíte tlačítko podržet pro spuštění foťáku. Při aktivním zámku tak není žádný způsob, jak rychle začít fotit, což je škoda.

Acer Liquid E700 Acer Liquid E700 Acer Liquid E700 Acer Liquid E700 

Každopádně spodní tlačítko výrazně napomáhá ergonomii, protože tlačítko pro zapnutí se nachází nahoře, kam u pětipalce jednoručním „hmatem“ nedosáhnete. Na boku se pak nachází ovládání hlasitosti, vedle tlačítek je umístěn konektor microUSB. Zdířku na sluchátka najdete nahoře, sluchátka jsou dodávána v ceně, jen musím říct, že mi jejich tvar nevyhovoval, špatně zapadaly do uší a měla tendenci vypadávat. Hrají však slušně, nabízí i mikrofon pro handsfree telefonování a tlačítko pro přijetí hovoru, případně pauzu při poslouchání hudby.

Acer Liquid E700
cena 5490 Kč
zapůjčil Acer
hardwarová výbava 
operační systém Android 4.4.2 (KitKat)
CPU Mediatek MT6582 (4× 1,3 GHz, Cortex-A7)
grafika Mali 400
RAM 2 GB
interní úložiště 16 GB
displej 5,0″ (720 × 1280), IPS
fotoaparát 8 Mpx (autofokus, LED blesk, zadní), 2 Mpx (LED blesk, přední)
bezdrátová konektivita
3G, Wi-Fi (b/g/n), Bluetooth 4.0, A-GPS
konektory a sloty audio, microUSB, microSD, 3× microSIM
baterie 3550 mAh
rozměry / hmotnost 147 × 73 × 9,9 mm / 155 g
záruka 2 roky
90 %

Úvod, parametry

Displej, hardware

Dva blesky

Přední strana telefonu je v podstatě symetrická, nad a pod displejem se nachází stejné designové prvky a obě části mají stejnou velikost. V přítmí jsem tak měl problémy rozlišit, kde se nachází vršek a kde spodek. Plastové proužky na okrajích skrývají reproduktory, ten dolní je hlasitý, ten horní „ušní“; repro je pouze mono, i když z provedení by se mohlo zdát, že jsou stereo. Zvuk i přesto splňuje klasifikaci DTS a je velmi hlasitý a na mobilní poměry i dobře zní. Zbytek vykrývá krycí sklo s dotykem.

Acer Liquid E700 - displej
Acer Liquid E700 – grafická nadstavba

Mikrofon je umístěn na spodní hraně, ovládací tlačítka jsou senzorová a najdete je mezi displejem a reproduktorem. Nejsou podsvícená, což přináší problém v noci, kdy se špatně hledají. Často se mi navíc stalo, že jsem hrál hru nebo koukal na film a protože jsem nevěděl, kde telefon chytnout tak, abych náhodou nezmáčkl home, běžící aplikaci jsem si nechtíc shodil. Home je uprostřed, vlevo je back a vpravo pak tlačítko pro zobrazení běžících aplikací; kontextové tlačítko chybí, což přináší obtíže u některých aplikací, které se na něj spoléhají.

Acer Liquid E700 - displej Acer Liquid E700 - displej Acer Liquid E700 - displej

Na horní straně se pod reproduktorem nacházejí potřebná čidla přiblížení a okolního jasu, stejně jako 2Mpx foťák vedle něj. Ale co to, je tu ještě jedno bílé „kolečko“ – ano, hádáte správně, je to blesk. To kdybyste si náhodou potřebovali udělat selfie po tmě. Jen nevím, co na to řeknou vaše oči, pravda je, že blesk je relativně šetrný. Každopádně přední blesk není právě běžný a jeho užitnou hodnotu můžete někdy ocenit…

Displej a hardware

Je jasné, že u telefonu za pět a půl nenajdete full HD displej, nicméně na pětipalci HD rozlišení stále ještě stačí, jemnost se blíží 300 ppi a jednotlivé body tak stále stěží rozeznáte i při pohledu zblízka. Displej je typu IPS a nabízí dostatečný jas i pro rozumné čtení na slunci, naopak jas minimální by to chtělo ještě nepatrně snížit pro noční sledování filmů a brouzdání po netu. Bohužel trpí velmi nepřesným vyvážením bílé a také fialová je mnohem víc modrá než mixem modré a červené.

Acer Liquid E700 - displej
Acer Liquid E700 – displej 

Telefonu nechybí čidlo okolního jasu, které většinu času funguje dobře, jen někdy za slabého osvětlení pokoji nesmyslně na chvíli zvedne jas a pak ho zase stáhne. Kontrast displeje je slušný, zato barvy už poněkud ujíždí a od sRGB se viditelně odchylují. Barevná věrnost se rovněž ztrácí při pohledu zboku, nicméně není to nic, co by vás mělo trápit. V této cenové kategorii se jedná o dobré zobrazovadlo.

Hodně paměti, méně rychlosti

Z hardwarového hlediska se jedná spíše o podprůměrný telefon, čtyřjádrový Mediatek na 1,3 GHz doplněný grafikou Mali 400 si poradí s plynulým během systému, při prohlížení webu se už telefon občas zadrhne. Nenáročné hry běží v pohodě, ale na testu 3D Marku je vidět, že to rozhodně není žádný rychlík. Na druhou stranu pomalejší hardware zase šetří baterii. Osobně kvituji 2G RAM, aplikace zůstávají v paměti a zřídkakdy se ukončí, což je příjemné. Stejně tak 16 GB úložného prostoru, není třeba dokupovat kartu SD, i když i na ni je v telefonu místo.

Acer Liquid E700 - displej Acer Liquid E700 - displej Acer Liquid E700 - displej 

Zadní foťák má rozlišení 8 Mpx, což je současný průměr. Aplikace pro focení nabízí řadu nastavení, můžete si změnit poměr stran z 16:9 na 4:3, díky čemuž bude mít fotka lepší záběr (širokoúhlá vznikne ořezem), lze nastavit úpravu expozice, vyvážení bílé, použít scénický režim, HDR, noční režim, přidat filtry atd. To vše zní velmi dobře, jenže kvalita fotografií samotných je spíše podprůměrná – může za to především jakýsi „přeostřený“ režim, jako byste ve Photoshopu použili několik filtr Sharpen. Na fotce je pak vidět šum, zejména na vzdálených předmětech.

Acer Liquid E700 - displej Acer Liquid E700 - displej Acer Liquid E700 - displej  Acer Liquid E700 - displej

Problémy má foťák také v šeru, blesk je naštěstí velmi slušný. Ostření i následná závěrka jsou relativně rychlé, škoda chybějícího samostatného tlačítka pro focení. Ostřit můžete i manuálně klepnutím na místo na displeji. Video je stabilizované digitálně, takže i při pohybu ruky není příliš trhané. Video lze natáčet až do rozlišení full HD, při natáčení kamera přeostřuje na blízké i vzdálené předměty, zvládá i out-of-focus, jen přeostření je znatelné – obraz se pohne vpřed a vzad. Během natáčení lze i fotit, zvuk „závěrky“ je bohužel na videu slyšet. Celkově lze hodnotit fotoaparát/kameru za slušný v rámci třídy.

Software, naměřené hodnoty, závěr

Plující prográmky

Telefon je vybaven Androidem ve verzi 4.4.2, má tedy určitá omezení ohledně využívání karty SD, nicméně většina aplikací se s tím už naučila pracovat, takže to není takový problém jako dřív. Navíc máte k dispozici velké množství úložného prostoru přímo v přístroji, které postačí pro instalaci všech důležitých aplikací i her a SD může sloužit jen pro ukládání multimédií. V telefonu však není úplně čistý Android, Acer instaloval svou nadstavbu Float, která přidává některé zajímavé funkce.

Acer Liquid E700
Acer Liquid E700 

Asi nejzajímavější jsou plovoucí aplikace. Když stisknete tlačítko pro zobrazení spuštěným programů, zobrazí se matice třikrát tři s běžícími procesy, které můžete povypínat. Dole je pak osm ikon, které zastupují plující aplikace, či spíše widgety – kalkulačka, prohlížeč, poznámkový blok, foťák apod. Jde o aplikace, které běží v okně, zabírají třetinu až polovinu displeje a umí v podstatě to samé, co plnohodnotné aplikace. Výhodou jest, že je možné je přesunovat, minimalizovat, aby tolik nepřekážely apod.

Acer Liquid E700 Acer Liquid E700 Acer Liquid E700 

Jak toho využít? Můžete si něco opsat z webu do poznámky, můžete si něco spočítat podle dat, která jsou v nějakém dokumentu, něco nakreslit atd. Je to velmi praktické, protože není nutno neustále přepínat mezi aplikacemi, což je zdlouhavé a nepohodlné. Navíc těchto aplikací je možnost spustit i více a fungují jak klasická okna ve Windows. Zvláště poznámkový blok, kreslící zápisník, stopky a kalkulačku považuji za velmi užitečné. Užitečnost prohlížeče v okně je sporná, stejně jako foťáku. Mimochodem, lištu s těmito programy si můžete nechat zobrazit přímo na ploše a spouštět tyto aplikace ještě rychleji.

Dva dny bez problémů

Díky velké baterii telefon potěší svou výdrží. I když jej používáte bez omezení, to znamená internet, Youtube, maily, zprávy, volání, dá celkem bez problému dva celé dny včetně dvou nocí. Teprve když začnete hrát hry nebo sledovat nepřetržitě video, dokáže se vybít během jednoho dne; při takové zátěži se už navíc i zahřívá, což je teď v zimě docela příjemné. Když vypnete data a omezíte se jen na základní používání, vydrží rázem tři dny. Právě dobrá výdrž je jedním z pozitiv tohoto modelu a Acer na to patřičně upozornil na tiskové konferenci.

Naměřili jsme: Antutu Bechmark
Multitask 2963 bodů
Runtime 1079 bodů
RAM Operation 1422 bodů
RAM Speed 1877 bodů
CPU Integer  851 bodů
CPU Flotaing  947 bodů
2D Graphics 
1100 bodů
3D Graphics (720p) 3017 bodů
Storage I/O 880
Database I/O 625
Total Score 17 826 bodů

 

Naměřili jsme:
Geekbench3
Single 354 bodů
Runtime 1185 bodů
 
3DMark
IceStorm 3152 bodů
Graphics 2685 bodů
Physics 8023 bodů

Nabíjení s dodávanou nabíječkou probíhá rychle, za dvě hodiny je plno. Prvních a posledních pár procent jde poněkud pomalu, mezitím to ale sviští jako na cvičišti. Při nabíjení je zapnutý displej a zobrazují se bílé hodiny na černém pozadí, což je praktické. Při nabíjení svítí červeně notifikační dioda v horním repráčku; jak je nabito, zezelená.

Prima pětka

Acer Liquid E700 je nejlevnějším takto vybaveným mobilem. Pokud vezmete 2 GB RAM a 16 GB úložného prostoru, konkuruje cenou jenom Asus ZenFone 5, který ovšem má výrazně menší baterii, jen 2 100 mAh. O pár set výš, okolo šesti tisíc, už je konkurence větší, například THL 11 nabízí osmijádrový Mediatek a menšími fyzickými rozměry a s 2 750mAh baterií, což už není k zahození. Nicméně Acer umí použít tři karty SIM, což se může hodit v případě, že máte kartu služební, soukromou a třeba zahraniční na data, pokud často cestujete mimo republiku.

Acer Liquid E700Acer Liquid E700 Acer Liquid E700 

Telefon jako takový je povedený, jedinou nevýhodou jsou na 5“ displej o něco větší rozměry, konkurence to umí s tenčími rámečky, ale zpravidla až ve vyšší kategorii. Velkokapacitní baterie ovšem za vyšší hmotnost a větší rozměry stojí, tři karty SIM pak asi nevyužije každý. Někomu může vadit také nižší výkon, ale opět, nízká cena to kompenzuje. 

Plusy / mínusy
kapacita baterie, výdrž větší rozměry
3× SIM méně výkonný procesor
2 GB RAM a 16 GB úložiště
přední LED blesk
zadní tlačítko  
plovoucí aplikace
Ohodnoťte tento článek!