Acer má monitory se senzory pro ovládání očima, chystá LCD s frekvencí 240 Hz

0

Včera jste si mohli přečíst o herním notebooku z řady Predator, který Acer představil na veletrhu IFA s širokoúhlým (21:9) prohnutým displejem a také senzorem Tobii pro snímání směru pohledu. Tuto zatím neobvyklou ovládací periférii Acer nedal jen do onoho notebooku, zároveň byly představeny i stolní monitory se stejnou výbavou. Ty také patří do hráčské řady Predator, podporují vysoké frekvence, G-Sync a nabízejí kromě sledování pohledu i zajímavé parametry.

 

Senzor Tobii mají tyto monitory „v podvěsu“ pod obrazovkou. Používá infračervené osvětlení a RGB kameru, která snímá s frekvencí 60 Hz polohu očí a směr pohledu a data jsou vyhodnocovány pomocí zabudovaného čipu a ovladačů. Pohledem je pak možno hýbat kurzorem nebo zobrazením ve hrách (podporováno je údajně okolo 40 titulů, mezi nim Deus Ex: Mankind Divided nebo Tom Clancy’s The Division). Kromě toho by ale kamera měla také umožňovat přihlášení do systému přes funkci Windows Hello.

Jde o zajímavý přídavek, který by se v těchto dražších herních LCD asi mohl osvědčit. Samostatně senzor Tobii EyeX není úplně levná věc, prodává za 119 EUR (u nás skoro 3800 Kč), což částečně kompenzuje vysokou cenu monitorů, u herních typů už tradiční.

Senzor Tobii na monitoru Acer Predator Z271T Senzor Tobii na monitoru Acer Predator Z271T

 

První model, Acer Z271T, je založen na zakřiveném panelu (prohnutí o poloměru 1,8 metru) typu VA, což přináší vyšší kontrast a tmavější černé odstíny. Úhlopříčka je 27 palců, spojená ale s nízkým rozlišením 1920 × 1080 bodů. Tento monitor má odezvu 4 ms a obnovovací frekvenci 144 Hz, na rozdíl od následujících dvou ještě nemá panel „přetaktovaný“. Cena bude 799 EUR (v přepočtu 21 600 Kč) a v Evropě se má začít prodávat příští měsíc (říjen).

 

Acer Predator XB271HUT je také 27″, ale tentokrát již rovný. Obrazovka má rozlišení 2560 × 1080 bodů s maximální frekvencí přetočenou až na 165 Hz, ale jde o panel TN. Za tuto obrazovku dáte už 899 EUR (24 300 Kč), dostupná má ale být až v prosinci.

 

240 Hz na 24,5″ monitoru

Poslední novinka, Predator XB251HQT, je opět založena na panelu TN, který mimo herní LCD asi nikdo nevidí rád. Také rozlišení je jen 1920 × 1080, což je ale při úhlopříčce 24,5″ akceptovatelnější. Tahákem tohoto LCD je snímková frekvence. Má totiž umět až 240 Hz, což je nad v herních LCD obvyklých 144 Hz už docela podstatné zlepšení. Pokud se nemýlím, frekvence by to měla být ze zatím dostupných či oznámených monitorů s G-Sync nejvyšší, i když takovýto monitor se stejným panelem chystá ještě Asus. Kolik za tento monitor zaplatíte, Acer zatím neříká, nevíme ani, kdy bude fyzicky uveden do obchodů.

Zdroje: AnandTech

Acer má monitory se senzory pro ovládání očima, chystá LCD s frekvencí 240 Hz

Ohodnoťte tento článek!