Acer má první 4K LCD s technologií G-sync; výrobci se už hlásí i k Adaptive-Sync

0

Letošní rok dochází konečně k rozšíření monitorů s rozlišením 4K. Ty se, pravda díky panelům typu TN, dostaly cenou na sumy okolo 700–800 USD. Monitor založený na relativně levných 28″ 4K panelech nyní oznámila i společnost Acer. Její model XB280HK určený pro hráče ale bude mít jednu zásadní specialitu. Bude totiž podporovat technologii Nvidia G-sync, umožňující vykreslování s proměnnou snímkovou frekvencí. Půjde vůbec první 4K monitor s G-sync.

Vzhledem k výpočetní náročnosti vykreslování v tomto rozlišení přitom proměnná snímková frekvence přijde vhod, jelikož dosáhnout ve 4K plynulých 60 snímků za vteřinu bývá i pro nejvyšší modely grafik problém. Monitor Acer XB280HK nabízí spolu s podporou pro G-sync panel o úhlopříčce 28″ a s rozlišením 3840 × 2160 bodů, pozorovací úhly jsou udány v hodnotách 170°/170°. Obrazovka má mít antireflexní úpravu a údajně i omezené blikání (není ale jasné, co tím Acer přesně myslí). Podsvícení monitoru lze údajně ztlumit až na 15 % intenzity, což by mohlo být zajímavé pro uživatele pracující (či hrající) v noci bez osvětlení.

Zatím zřejmě nejsou k dispozici obrázky tohoto monitoru. Podle tiskové zprávy by se však měl prodávat s podstavcem ErgoStand s rozšířenými možnostmi ergonomie (podobně jako 4K osmadvacítka od firmy AOC). Kromě klasického náklonu v rozsahu -5° až 35° lze obrazovkou na stojanu otáčet a také měnit výšku v rozsahu 15 cm. Možnosti pak doplňuje i pivot, takže lze panel otočit do vertikální orientace. Možnosti monitoru tedy nebudou zaměřeny jen čistě na herní vyžití, ale uplatní se i v pracovním nasazení (Acer si myslí například na programátory či grafiky). Jinak má mít také zabudován čtyřportový rozbočovač USB 3.0.

Acer XB280HK se má začít prodávat ještě v tomto čtvrtletí, takže fyzicky by měl být dostupný nejpozději zhruba do měsíce. Spadá do připravované nové řady herních monitorů označené XB0, v níž by se zřejmě mohly objevit i další typy podporující G-sync. Cenu XB280HK bohužel neznáme, další informace by ale mohly být dostupné už brzy, monitor totiž asi nebude chybět na veletrhu Computex.

 

 

Podporu pro konkurenční Adaptive-Sync oznámili čtyři výrobci monitorů

V závěru minulého týdne se shodou okolností objevila také pozitivní informace týkající se standardu Adaptive-Sync vytvořeného konzorciem VESA. Ten je konkurencí pro proprietární G-sync a bude volně dostupný coby součást standardu DisplayPort 1.2a. Právě na této technologii je založena i implementace proměnné snímkové frekvence (VFR) z dílny AMD, nazvaná FreeSync. Monitory s Adaptive-Sync coby standardní technologií by ale mohly využít grafické karty všech výrobců.

Adaptive-Sync umožní přizpůsobit snímkovou frekvenci rychlosti vykreslování hry, či přehrávanému videu
Adaptive-Sync umožní přizpůsobit snímkovou frekvenci rychlosti vykreslování hry, či přehrávanému videu

Podle webu ComputerBase již první výrobci monitorů přislíbili podporu pro tento standard (a tím zřejmě i pro FreeSync). Podle zástupců firmy uvede Asus monitory s touto technologií v prvním či druhém kvartále roku 2015. Rovněž v prvním čtvrtletí příštího roku se mají s podporou Adaptive-Sync objevit monitory firem AOC a Philips. Neupřesněný počet modelů chystá také Iiyama, která naopak nehodlá podporovat G-Sync. Na trh by její produkty měly přijít zhruba během roku. Naopak společnosti Samsung a LG údajně zatím plány na monitory s Adaptive-Sync nesdělily.

Zdroje: Acer, ComputerBase

Ohodnoťte tento článek!