Acer Predator 15: Nový dravec mezi herními notebooky (recenze)

0

Provedení a konfigurace

Predator 15 doplňuje ještě 17″ velikost, která ale mnoho navíc nepřinese (4K displej je na hraní zbytečný a 64 GB RAM také) a taková úhlopříčka už není příliš přátelská k vašemu batohu. Současně můžete narazit i na Predator 8, což je herní tablet. Značka Predator má dobře zvolený název a hodí se k pěknému a nepřeplácanému hernímu designu. Acer se tímto počinem v oblasti plnohodnotných herních notebooků zařazuje po bok Asusu či MSI.

Acer Predator 15 (NX.Q05EC.003) 
zapůjčil
odkaz www.acer.cz
zahájení prodeje listopad 2015
parametry
displej 15,6″, matné IPS, 1920 × 1080 px 
procesor Intel Core i7-6700HQ (Skylake) na 0,8–2,6 GHz (turbo 3,5 GHz), 4/8 jader, TDP 45 W 
grafický čip
Nvidia GeForce GTX 980M / Intel HD 530
operační paměť
2× 16 GB (SO-DIMM DDR3 Hynix)
typ a velikost SSD M.2 512 GB (NVMe Samsung MZVPV512)
typ a velikost HDD 1 TB (2,5″ HGST HTS721010A9E630) 
optická mechanika Blu-ray (výměnná za další ventilátor) 
akumulátor 92 Wh
rozměry a hmotnost 19,5″ / 391 × 299 × 38 mm / 3,4 kg
operační systém Windows 10 Home
konektivita
USB USB-C, 4× USB 3.0
čtečka karet
SD
grafické porty
DisplayPort, HDMI
Wi-Fi, Bluetooth
802.11ac (Killer Wireless 1535), Bluetooth 4.0
LAN gigabit LAN (Qualcomm Atheros e2400)
SIM (LTE) ne
cena 69 990 Kč
záruka 2 roky
heureka Graf ceny produktu Acer Predator 15 NX.Q05EC.003 poskytuje server Heureka.cz

Konfigurace

Na test nám dorazil v nejdražší konfiguraci Predatoru 15 s Full HD displejem, grafikou GeForce GTX 980M, procesorem Intel Core i7-6700HQ, 32 GB RAM a rychlým 512GB SSD v kombinaci s terabajtovým klasickým diskem za 69 990 Kč. O deset tisíc levněji můžete mít ten samý stroj (pod kódem NX.Q05EC.002) s 16 GB RAM a 256GB SSD, jež na hry poskytne ten samý výkon a mezi Predatory jde asi o nejlepší volbu.

Za 45 000 Kč pak můžete mít stále dobrou konfiguraci se slabší GeForce GTX 970M a 128GB SSD. Levnější varianty už postrádají důležité SSD, operační paměť klesá k 8 GB a u nejlevnějšího modelu najdete místo Core i7 „jen“ Core i5. Dobrou volbou jsou proto jen tři nejvyšší konfigurace.

Klávesnice, touchpad, konektory

Podsvícení alfanumerické a numerické části klávesnice je rozdílné, šipky jsou odsazené a spolu s WASD zvýrazněné. Zdvih kláves je vyšší, příjemný na stisk. Touchpad nefunguje jako clickpad, stisknout jdou jen samostatná tlačítka pod ním.

Vedle touchpadu je šikovně výrazné tlačítko pro jeho deaktivaci a LED indikátory napájení a disku najdete viditelně v kloubu. Modré podsvícení numerické části však není zvoleno šťastně, modrá tahá za oči (v nové verzi už bude RGB podsvícení).


 

Nad klávesnicí je umístěno velké zapínací tlačítko a šest přídavných kláves. První přepíná profily, ty další mohou sloužit pro přepínání grafiky (vynucení GeForce), zapnutí ventilátorů naplno či přepínání režimů obrazu pro hry či filmy. Jednou z funkcí je spuštění herního panelu, přes který i během hry můžete spustit nahrávání nebo pořídit snímek ze hry. Pro nastavení těchto funkcí máte k dispozici aplikaci Predator Sense, jež zobrazuje také aktuální frekvenci procesoru a teploty systému a rychlosti ventilátorů. Pokud je nějakému tlačítku přiřazena funkce, tak svítí.


 

Konektorová výbava

Na levé straně najdete dvojici USB 3.0, dva jacky pro sluchátka s mikrofonem a čtečku SD karet. Následuje optická Blu-ray mechanika, kterou můžete vysunout a místo ní vložit přibalený rámeček s dalším ventilátorem Predator FrostCore. Kdyby šlo takto raději vložit další disk či druhý akumulátor, bylo by to dokonalé. Ale i ventilátor se hodí více než mechanika, třeba pro hraní v parných letních dnech.


 

Na pravé straně najdete moderní USB-C (Thunderbolt), další dvojici USB 3.0 a výstupy na monitory ve formě DisplayPortu 1.2 a HDMI 1.4a, takže můžete hrát na třech monitorech současně. Umístění portů je pohodlně v zadních částech obou stran a jejich složení velmi dobré. Konektivitu zajišťuje gigabitová síť od Qualcommu a rychlá Wi-Fi 802.11ac značky Killer, která upřednostňuje herní pakety. Zvukové podání reproduktorů je také velmi dobré, basový je ovšem méně věrný a sluchátkový výstup není zcela čistý.

  
 

Displej

Patnáctipalcový matný displej s rozlišením Full HD a matricí IPS je na hry ideální. Jeho výrobcem je LG a poskytne velký rozsah jasu od 18 do 296 cd/m2. Akorát úroveň černé je skoro dvakrát tak jasná, než u IPS bývá zvykem, kontrast 644:1 je spíše nižší a rovnoměrnost podsvícení 77 % (hlavně v pravém dolním rohu je o čtvrtinu nižší jas) není nic k chlubení.

Úhel otevření je 140°
 

Věrnost jednotlivých barev je ale velmi dobrá s průměrem 4,8 dE. Vyvážení bílé má lehce do modra. Rychlost odezvy jsem neměřil, nicméně IPS v noteboocích nebývá nijak rychlé ani u dražších notebooků. Acer zde nabízí podporu technologie Nvidia G-Sync, ovšem jen pro externí monitor. Interní by měl být podporován v nové verzi.

Displej | Acer Predator 15 (NX.Q05EC.003) 
typ, rozlišení
15,6″, matné IPS, 1920 × 1080 px 
výrobce LG LP156WF6-SPP1
maximální otevření víka 140°
automatický jas
ne 
rozsah jasu
18 až 296 cd/m² (296 v síti) (120 při 31 %)
hodnota černé (při jasu 240 cd/m²)
0,19 cd/m²
kontrast (při jasu 240 cd/m²) 644:1
průměrná barevná odchylka v sRGB (menší je lepší) 4,8 dE 
max. barevná odchylka v sRGB (menší je lepší) 6,2 dE
rovnoměrnost podsvícení 77 %
heatmapa podsvícení
sRGB gamut  
vyvážení bílé
 

Výkon, výdrž, hardware

Základní hardware je pro většinu konfigurací shodný. Dostanete plnohodnotný procesor Intel Core i7-6500HQ (TDP 45 W) na platformě Skylake a grafiku GeForce GTX 980M se 4 GB a jádrem s 1 536 shadery. Náš nejvyšší model doplňuje 32 GB operační paměti v dvoukanálovém zapojení.

Přístup k hardwaru je rozdělen na dvě části. Uživatelsky se po odšroubování dvou šroubků dostanete po menší kryt, kde jsou SSD, pevný a datový disk a volná pozice pro další paměťový modul. Ke zbytku hardwaru to již chce složitější šroubování nad rámec běžného užívání.

S grafikou si zahrajete hry na plné detaily, třeba u GTA V jsem naměřil 51 fps a u starších testovaných her ještě mnohem víc. GeForce 980M je v herních noteboocích současná špička. Všechny benchmarky ukázaly nadprůměrné výsledky.

Výkon | Acer Predator 15 (NX.Q05EC.003) 
PCMark 7
 
PCMark 8 Storage
 
Zoner Photo Benchmark 18
3DMark 11
AS SSD
Cinebench R15
655 bodů

 

Teplý vzduch je vyfukován směrem dozadu přes dva okruhy chlazení. Funkce DustDefender občas roztočí ventilátor obráceně, aby se zbavil prachu. Predator umí být hlučný, ale ani na plné otáčky to není nic hrozného. Duo pevných disků by stačilo i ve stolním počítači. Velké SSD formátu M.2 je napojeno přímo na sběrnici PCIe, a proto poskytuje až nevyužitelný obří výkon s průměrnou propustností 350 MB/s. Jeho kapacita navíc činí nadprůměrných 512 GB (reálně dostanete 476 GB). K tomu je do páru 2,5″ terabajtový disk pro data (reálně 931 GB).

Napájecí adaptér má Predator poměrně velký, s výkonem 180 W, stále však přenosný. Během hodiny ale nabije velký 92Wh akumulátor jen na 35 %. Výdrž je na herní notebook překvapivě vysoká. Při běžné práci vydrží 3,5 hodiny, film zvládne dokonce skoro 5,5 hodin. I při herním zatížení se stále dostanete ke třem hodinám.

 

Výdrž | Acer Predator 15 (NX.Q05EC.003) 
Powermark (Balancer)
3:34 h
přehrávání videa 720p
5:22 h
rychlost nabíjení za 60 minut  35 %

Herní výkon

Hry testujeme v rozlišení Full HD a s vysokými detaily. Konkrétní nastavení uvádíme na screenshotech níže.

Acer Predator 15 (NX.Q05EC.003) 
herní výkon
3DMark Fire Strike
GTA V
51 fps
Alien vs. Predator 72 fps
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat 137 fps
Batman: Arkham Origins 109 fps
Metro: Last Light 67 fps
Tomb Raider 58 fps
Sleeping Dogs (+DLC) 58 fps

 

GTA V

V GTA V používáme integrovaný benchmark – konkrétně jeho čtvrtou (nejdelší) část. Detaily jsou nastaveny takřka na maximu.


Aliens vs. Predator

Pro testy používáme benchmark, který je na internetu k dispozici ke stažení zdarma. Běží v režimu DirectX 11 a jde o test, který není ani zdaleka limitovaný procesorem a dobře v něm škálují i řešení postavená na multi-GPU. Pro snadnější testování existuje utilita AvP benchmark tool, tu stačí nastavit takto a spustit test:

 

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Ke třetímu dílu Stalkera naštěstí existuje volně šiřitelný benchmark, v něm používáme k testům pouze čtvrtou, nejnáročnější část (nastavení se slunečními paprsky – SunShafts). Vše je nastaveno na naprosté maximum (DX11 funkce jako teselace nebo CHS), MSAA pak na stupeň 4×.

 

Bioshock: Infinite

Stejně jako další nové hry z AMD Game Evolved (či přímo Never Settle) i BioShock Infinite obsahuje docela hezký zabudovaný benchmark, který odzkouší několik lokací. Nastavení Ultra (DX11) zajistí využití všech moderních ve hře využitých technologií kromě DDOF (Diffusion Depth Of Field). Výsledkem v grafu jsou průměrná fps napříč všemi lokacemi (průměr průměrných fps). Testujeme s detaily nastavenými na maximum.

Batman: Arkham Origins

Trochu kontroverzní titul používající knihovny Nvidia GameWorks je jediným zástupcem už notně obaleného a v neuvěřitelném množství her použitého Unreal 3 engine. Grafické karty srovnáváme bez HW PhysX.

 

Metro: Last Light

Metro testujeme pomocí vestavěného benchmarku, který je velmi náročný (přinejmenším je náročnější než několik úvodních hodin hry pro jednoho hráče). Průběh testu (i s proužky pro FCAT) si můžete prohlédnout na videu v našem kanálu na YT.

 

Tomb Raider

S loňským Tomb Raiderem jste se mohli setkat už ve dvou testech podrobných měření s nástrojem FCAT (viz např. FCAT a testy (ne)plynulosti: když se nehraje jen na průměry), takže jste s teselovanou Larou jistě obeznámeni.

 

Sleeping Dogs DLC

Také Sleeping Dogs nemohli být oproštěni od zabudovaného benchmarku. Textury ve vysokém rozlišení si můžete na Steamu do hry stáhnout jako DLC a s ním dává hra už zabrat nejedné dnešní grafice.

 

 

Závěr

Dosud jste od Aceru mohli hrát na multimediálních noteboocích Nitro, které jsou sice dobré, ne však plně herní. Predator 15 příjemně překvapil. Acer neponechal nic náhodě a do kvalitního těla osadil kvalitní komponenty. Vlastní logo upozadil, všude vidíte jen Predator.

Herní patnáctka není přehnaně těžká ani velká a ve větším batohu nebude problém 3,4 kg vážící stroj převézt. Tělo samotné je velké 19,53″. Pevné víko displeje je vyztužené skelnými vlákny, neprohýbá se ani nevykazuje duchy. K Windows 10 Home tu bohužel nechybí řada bloatwaru včetně trial verze antiviru, takže po koupi strávíte půl hodinky odinstalací.

Plusy / mínusy
  kvalitní provedení
  komfortní klávesnice

svižný a velký diskový prostor

konektorová výbava

celkem tiché chlazení
  slušná výdrž na akumulátor
  vyšší cena
  omezené barvy podsvícení klávesnice

slabší zvukový projev přes sluchátka

Klíčové komponenty, tedy grafická karta, displej a SSD, jsou nadprůměrné, klávesnice dobře padne do ruky. Přitom vám bude stačit o 10 000 Kč levnější konfigurace s polovičním SSD (256 GB) i pamětí (16 GB). S novým Predatorem je třeba počítat, vedle kvalitních herních notebooků od Asusu či MSI se rohodně neztratí.

Acer Predator 15 (NX.Q05EC.003) 
zapůjčil
odkaz www.acer.cz
zahájení prodeje listopad 2015
parametry
displej 15,6″, matné IPS, 1920 × 1080 px 
procesor Intel Core i7-6700HQ (Skylake) na 0,8–2,6 GHz (turbo 3,5 GHz), 4/8 jader, TDP 45 W 
grafický čip
Nvidia GeForce GTX 980M / Intel HD 530
operační paměť
2× 16 GB (SO-DIMM DDR3 Hynix)
typ a velikost SSD M.2 512 GB (NVMe Samsung MZVPV512)
typ a velikost HDD 1 TB (2,5″ HGST HTS721010A9E630) 
optická mechanika Blu-ray (výměnná za další ventilátor) 
akumulátor 92 Wh
rozměry a hmotnost 19,5″ / 391 × 299 × 38 mm / 3,4 kg
operační systém Windows 10 Home
konektivita
USB USB-C, 4× USB 3.0
čtečka karet
SD
grafické porty
DisplayPort, HDMI
Wi-Fi
802.11ac (Killer Wireless 1535) 
LAN gigabit LAN (Qualcomm Atheros e2400)
Bluetooth Bluetooth 4.0
LTE ne
cena 69 990 Kč
heureka Graf ceny produktu Acer Predator 15 NX.Q05EC.003 poskytuje server Heureka.cz

Acer Predator 15: Nový dravec mezi herními notebooky (recenze)

Ohodnoťte tento článek!