Acer má 43″ herní monitor s rozlišením 4K při 144 Hz. I s DisplayHDR 1000 a FreeSync

Acer oznámil parádní herní monitor: velkou 4K obrazovku s FreeSync a 144Hz frekvencí. Navíc ji zvládá bez komprese a ještě přitom má známku DisplayHDR 1000.

5

V lednu jsme tu psali o velkém herním monitoru Asus ROG Strix XG438Q, 43″ obrazovce s certifikací DisplayHDR 600, rozlišením 4K a obnovovací frekvencí až 120 Hz; kromě toho také bude umět adaptivní obnovování s FreeSync, respektive FreeSync 2 HDR. U nás v obchodech se ještě toto rozměrné zobrazovadlo neobjevilo, ale zato teď přichází zprávy, podle nichž se chystá další podobný monitor, ovšem dokonce s ještě působivějšími parametry.

 

43″, 4K, 144 Hz…

Tentokrát to bude od Aceru, který oznámil monitor označený Predator CG437KP, jenž rovněž nabídne rozlišení 4K (3840 × 2160 bodů) na úhlopříčce 43 palců. Půjde o obrazovku typu VA stejně jako u Asusu, a lze se asi domnívat, že je původně určená na televize. Kvůli velikosti má ostatně tento monitor v podstatě televizní provedení s dvěma nožičkami (a počítám, že asi bez možností polohování, u takto velkého holt už asi neřešíte, kde přesně proti němu máte oči). Dokonce má i dálkové ovládání, jelikož vedle her se úhlopříčka přímo nabízí pro sledování filmů a seriálů. Tudíž jsou integrovány i 2×10W reproduktory

Ovšem hlavní zaměření vypadá herně. Obrazovka má totiž podporovat až 144 Hz obnovovací frekvenci, což je v kombinaci s 4K to nejlepší (a nejnáročnější), co je momentálně k dispozici nebo na horizontu. Obnovování je opět adaptivní s FreeSync/VESA Adaptive-Sync. Zda dojde i k certifikaci „G-Sync Compatible“ od Nvidie, zatím nevíme. Při 144Hz maximální frekvenci by rozsah měl být bohatě dostatečný pro LFC, takže lze čekat, že FreeSync bude ve výsledku fungovat v plném rozsahu.

…a HDR

Panel bude mít na vstupu 10bitové barvy (interně 8 bitů + AFRC) a pokrytí 90 % barevného prostoru DCI-P3, což není úplně nejlepší (celkem běžně se vyskytuje třeba 94–96 %). Ale zase má pro potřeby HDR dosahovat skutečně vysokého jasu, špičkově až 1000 cd/m² a má dostat i známku DisplayHDR 1000. V tom by tedy měl konkurovat monitorům s G-Sync HDR a obrazovkám „BFGD“. Při tomto maximálním jasu by asi měla být použitá nějaká technologie lokálního stmívání podsvícení, ale jak pokročilá, těžko říct. Patrně by to mohla být spíš technologie podsvícení okolo hrany panelu než FALD zóny.

Acer Predator CG437KP 04
Acer Predator CG437KP

4K na 144Hz bez komprese a podvzorkování

Pro připojení ke GPU se bude používat primárně DisplayPort 1.4 (pro adaptivní obnovování). 144Hz frekvence u ostatních 4K herních monitorů vynucuje přepnutí na podvzorkované barvy YUV 4:2:2 – protože zatím nikdo nepoužívá kompresi DSC. Ale ne tak na Predatoru CG437KP. Ten totiž údajně používá pro maximální rozlišení dva kabely DisplayPort 1.4 a bude mít tedy dost propustnosti na 144 Hz v 4K i s 10bitovými HDR barvami kompletně bez šizení.

Monitor ovšem bude mít i řadu sekundárních vstupů. Tři HDMI jsou patrně pro konzoli či média (set-top-boxy, BD přehrávač), ale poskytnuto je dokonce i USB-C. A monitor také dostal rozbočovač USB (dva porty USB 3.0, dvě USB 2.0).

Acer Predator CG437KP Xiaomist
Acer Predator CG437KP (Zdroj: Xiaomist)

Vyjde po prázdninách

Fyzickému zjevení se v obchodech je ovšem tato lákavá skorotelevize také ještě nějakou dobu vzdálená. Podle Aceru by se měl Predator CG437KP začít prodávat v září. Cena má být údajně v Americe 1299 dolarů (to bude bez daně) a v Evropě 1499 euro s DPH. V korunách to vychází na nepěkných 38,5 tisíce. Ale v poslední době ceny hráčské výbavy rostou jak z vody, takže zrovna u takovéhoto monitoru se to ještě jakž takž dá pochopit. Ostatně, HP Omen X Emperium 65 (což je první z oněch „BFGD“ s G-Sync HDR) začíná na 76 tisících.

Galerie: Acer Predator CG437KP

Acer má 43″ herní monitor s rozlišením 4K při 144 Hz. I s DisplayHDR 1000 a FreeSync
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 9 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Na neco takoveho cekam. A ta cena je taky v pohode, oproti BFGD primo senzacni. Skoda toho VA panelu, ale OLED by to zase tezce prodrazil. Zatim u me vede LG C9, ale az to vyjde, urcite se tesim na recenzi na TFT a pred Vanoci si udelam radost… ted jeste GPU na 4K 100+

  2. Prvni co jsem udelal u televize, ze jsem eliminoval HDR. Presviceny jas ze kterho boli oci, nejlepe, kdyz je tam prehulene jeste modra…a vsude se to cpe jako neco extra. Zajimalo by mne, kolik lidi si to nechava trvale zapnute a neboli je z toho oci…