Acer představil Ultrabooky, nové Timeline i netbook (CeBIT)

0

Obnovený Aspire S3 a Timeline Ultra M3

Acer se rozhodl zřejmě kompletně překopat své dosavadní řady, což alespoň zatím působí docela slušný zmatek. Po vzoru prvního Ultrabooku značky, Aspire S3, jsou novinky označovány jedním písmenem a jedním číslem; čtyřmístná číselná označení jsou zřejmě pryč. Na to si ale brzy zvykneme, i když nám po pravdě řečeno není úplně jasné, co s novým značením Acer zamýšlí. A jinak CeBIT přinesl samé dobré zprávy – nové notebooky tohoto výrobce vypadají rozhodně lákavě. A které že to tedy jsou?

Acer Aspire S3 dostane upgrade

Stávající model Aspire S3 by se měl s příchodem nových procesorů Ivy Bridge dočkat revize právě s těmito procesory. Bude se samozřejmě jednat o nízkonapěťová dvoujádra. Nový S3 v konfiguraci označené 391 tedy dostane nový čipset, procesor a integrovanou grafiku; mezi další změny patří konečně přítomnost portů USB 3.0 a bohužel také o něco zvýšená cena, očekává se 899 EUR, tedy o stovku dražší než současná generace. S3 ale stále bude patřit spíše mezi levnější Ultrabooky. Další věci, jako zpracování těla či displej, se měnit nebudou.

Acer Aspire S3-391 s Ivy Bridge Acer Aspire S3-391 s Ivy Bridge Acer Aspire S3-391 s Ivy Bridge Acer Aspire S3-391 s Ivy Bridge

Acer Aspire Timeline Ultra M3

Na řadu Timeline bude navazovat více než jedna novinka. M3 by měl být patnáctipalcový supertenký stroj s diskrétní grafikou – podobně jako nové Ultrabooky od Gigabyte. Stejně jako u Gigabyte by mělo jít o čip GeForce GT 640M, tedy grafiku nižší střední třídy, která, pokud si povede podobně jako současná GT 540M, bude stačit na slušné hraní i moderních her se sníženými detaily. A kromě toho mu nebude chybět dokonce ani optická mechanika, jak se na správnou patnáctku sluší a patří.

M3 by měl mít tloušťku v nejtlustším bodě 20 mm, což je na stroj s diskrétní grafikou opravdu málo – doufejme jen, že to nebude na úkor chlazení. Hmotnost neznáme, ale malé rozměry slibují příjemné překvapení i v tomto ohledu. Ohledně akumulátoru je známo pouze tvrzení Aceru o osmi hodinách výdrže; v praxi to bude asi o něco méně, ale řada Timeline byla výbornou kombinací úspornosti a kapacity akumulátorů vždycky proslulá, takže není důvod výrobci nevěřit. O uchování dat se postará buď vysokokapacitní pevný disk (zřejmě až s terabajtovou kapacitou) a některé konfigurace budou mít i SSD.

Na design si můžete udělat názor sami z přiložených renderů; hliníko-hořčíková slitina, tmavá barva a minimalistické zpracování se nám docela líbí a rozhodně není třeba se obávat, že si s M3 někde ustřihnete ostudu. Acery z řady Timeline byly ostatně vždycky někde na pomezí pracovního nástroje a domácího multimediálního notebooku a jejich střízlivý design byl pro mnoho lidí lákadlem. Zaujal nás silně excentrický touchpad, který asi nebude vyhovovat každému, a oceňujeme přítomnost numerického bloku u klávesnice i rozumně vypadajícího rozložení kláves.

O hardwarové výbavě toho zatím moc nevíme (tedy kromě použité grafické karty). Některé zprávy hovoří o tom, že by se M3 měl dostat na trh už během března, což by znamenalo, že bude mít ještě procesory Sandy Bridge; v takovém případě počítáme s tím, že se po uvedení nových Ivy Bridge objeví nové konfigurace vybavené těmito procesory a čipsety, podobně jako u výše popisovaného nového Aspiru S3.

 

Některá zahraniční média Timeline M3 nazývají patnáctipalcovým Ultrabookem, to ale podle nás není úplně přesné označení. Ultrabooky by neměly mít optické mechaniky a Intel u nich nepočítal ani s použitím diskrétních grafických čipů. Celkově se začíná zdát, že definice pojmu Ultrabook se poněkud rozplývá a hranice nejsou úplně jasně stanovené. V každém případě to ale bude velmi tenký a lehký stroj, který rozhodně nebude trpět nedostatkem výkonu – v konfiguraci s SSD bude nepochybně rychlý jako blesk a ani o nadstandardní výdrži není důvod pochybovat. Z dosavadních informací působí jako více než důstojný nástupce současných Timelinů, a to je jedině dobře.

Řady V3 a V5: kde začíná Ultrabook?

To pro mnohé z vás možná nejzajímavější jsme si nechali na druhou kapitolu. Série V3 a V5 na první pohled vychází ze současných TimelineX, což je poněkud matoucí, protože nástupcem série podle všeho má být M3, popisovaný v první kapitole. A nebo možná také ne: vzhledem k tomu, že Timeline(X) jsou dlouhodobě úspěšné a dobré série je docela dobře možné, že z nich vychází vlastně všechny novinky. Ale dost dohadů, pojďme na ně.

Acer Aspire V3 (14″/15,6″/17,3″)

Série V3 bude představovat asi nejpřímějšího nástupce zmíněných TimelineX. Design se od současné generace příliš nezměnil, což ale není nic špatného – co si budeme povídat, jsou to pěkné notebooky. Co se ovšem změnilo je zpracování: podstatná část notebooku je namísto z kovu vyvedena v nehezky lesklém plastu, což je hlavně u opěrek zápěstí nepříliš vítaný krok. Připravte si hadříky. K dispozici bude tentokrát několik různých barevných kombinací, tisková zpráva se zmiňuje o černé (Midnight Black), zlaté (Dawn Gold), šedé (Nightfall Gray) a stříbrné (Thunderbolt Silver). Zpracování je vidět z následujícího videa, za pozornost stojí jednoduché otevírání jednou rukou – klouby mají evidentně správnou tuhost, takže základna zůstává pěkně na stole a nezvedá se.

Zdroj videa: Engadget

Řada V3 bude představovat klasické multimediální notebooky, lákající na poměr výkonu a ceny. Dočkáme se tak opět diskrétních grafik od Nvidie; vysloveně herní modely nečekejte, zmiňované jsou pouze modely GT, ne GTX. My sázíme opět na GT 640M. Trochu zklamání představuje rozlišení displeje, protože se výrobce chlubí pouze rozlišením 1600 × 900 bodů na sedmnáctipalcové variantě (a to popravdě řečeno není nic k chlubení) – z toho se dá usuzovat, že 14 a 15,6 modely budou mít klasických 1366 × 768 bodů, což zamrzí, zvlášť když si uvědomíme, jaký displej bude na novém iPadu. Naopak přítomnost Blu-ray mechanik u multimediálních notebooků potěší, i když nebude u všech konfigurací – ale aspoň bude větší výběr.

Acer Aspire V3 (14") Acer Aspire V3 (14")

15,6″ a 17,3″ varianty budou mít klávesnice s numerickým blokem, čtrnáctipalcová varianta o něj bude ochuzena. Touchpad je u všech variant podobně jako u M3 vystředěný na mezerník, takže u větších modelů bude silně posunutý doleva, což nemusí každému vyhovovat. Jinak to bude touchpad klasického střihu s fyzickými, oddělenými tlačítky, což bude pro mnohé příjemná změna oproti stále se rozšiřujícím „beztlačítkovým“ clickpadům.

 

O ceně a datu uvedení na trh zatím informace nejsou. V3 ale bude představovat levnější řadu, takže se dá očekávat, že nejzákladnější varianty najdeme už při uvedení s cenovkami hluboko pod dvacet tisíc s daní. Aspiry V3 budou klasické především domácí notebooky na méně náročné použití a přestože nás lesklé zpracování zrovna dvakrát netěší, jsme na ně velmi zvědaví.

Acer Aspire V5 (11,6″/14″/15,6″)

To asi nejlepší jsme si nechali na konec. Řada Aspire V5 je totiž na nejlepší cestě stát se novou vlajkovou lodí Aceru. Z nabídky sice úplně zmizela třináctipalcová varianta (nejspíše proto, aby nedocházelo ke konfliktu s Aspirem S3), k dispozici ale jinak budou tři různé úhlopříčky a vybere si každý. Design opět vychází z řady Timeline, opět se dočkáme diskrétních grafik Nvidia GeForce, kovových těl a všechny modely řady V5 budou velmi tenké a lehké. Engadget opět pořídil video; mějte prosím na paměti, že se jednalo tentokrát pouze o maketu a finální zpracování se ještě možná v detailech změní.

Zdroj videa: Engadget

U řady V5 nastává ještě větší chaos ve značení než u ostatních. Jedenáctipalcová varianta totiž bude mít sourozence, patřícího do netbookové řady Aspire One; celý její název tedy je Acer Aspire One V5. Vedle toho ale, pokud to chápeme správně, bude existovat i jedenáctipalcová verze Aspire One s lepší výbavou a vyšší cenou. Lišit se budou v použitých procesorech: netbook Aspire One V5 dostane zřejmě CPU Intel Celeron či Intel Pentium, 11,6″ verze Aspire V5 (bez One) dostane Core i5.

Ale značení stranou, pojďme radši na specifikace. Aspire One V5 bude pořádně nabušený netbook – hmotnost 1,4 kg, tloušťka 15 mm (tenčí než Asus Zenbook UX21E!) a procesory Ivy Bridge. Jedenáctka se obejde bez diskrétní grafiky a optické mechaniky, samozřejmě na ní budeme marně hledat i numerický blok klávesnice. Rozlišení bude obvyklých 1366 × 768 bodů, což na jedenáctipalcové úhlopříčce považujeme za rozumné.

Čtrnáctipalcová varianta bude vážit 2,1 kg při tloušťce na ne-Ultrabook velmi pěkných 21 mm. Dostane optickou mechaniku a dojde už i na diskrétní grafiku. 15,6″ model k tomu přidá numerický blok klávesnice, tloušťku do 23 mm a hmotnost na patnáctku skvělých 2,3 kg.

Všechny modely budou mít i mnoho společného: především samozřejmě zpracování a design. Matné provedení těla (a to včetně rámečku displeje) působí elegantně a z videa se zdá, že bude i pevné. O výdrži se tentokrát Acer nezmiňuje a třeba o rozlišení displeje, takže zřejmě zůstane u HD Ready u všech variant, což je trochu škoda. Nebudou chybět procesory Ivy Bridge ani slušná konektorová výbava, samozřejmě limitovaná úhlopříčkou (na jedenáctku se toho prostě vleze méně než na 15,6″ notebook). Klávesnice jsou na všech novinkách stejné jako u starších TimelineX; touchpady ale budou zase zarovnané s mezerníkem a tentokrát budou chybět i oddělená tlačítka.

Acer Aspire V5 (15,6")

Série V5 se začne prodávat po příchodu Ivy Bridge, takže zřejmě až ke konci druhého kvartálu roku 2012. Ceny by se měly pohybovat mezi 499 a 699 EUR, samozřejmě v závislosti na zvolené konfiguraci. Netbook Aspire One V5 bude stát zřejmě někde mezi 399 a 449 EUR.

Ohodnoťte tento článek!