Acer má profesionální HDR monitor s FALD podsvícením s 384 zónami a jasem 1000 cd/m²

1

Před nedávnem konečně vyšly dlouho očekávané 4K monitory pro hráče se 144Hz panely, G-Sync HDR a obrazem s vysokým dynamickým rozsahem realizovaným pomocí pokročilého panelu LCD se stmívatelným podsvícením o 384 separátních zónách. Pokud byste něco podobného chtěli, ale spíše pro pracovní využití a ony herní propriety vás nezajímají, objevila se nyní na trhu podobně vybavená alternativa. A je dokonce levnější.

Monitor Acer ProDesigner BM270 má panel typu IPS s úhlopříčkou 27 palců a rozlišením 3840 × 2160 bodů, ovšem na rozdíl od zmíněných herních monitorů podporuje frekvenci jen 60 Hz. Ovšem schopnost zprostředkovat HDR obraz nebo video by měl mít stejnou, jelikož má také podsvícení se 384 stmívatelnými zónami (což se někdy označuje FALD, full array local dimming). Špičkový jas ve světlých scénách může dosahovat až 1000 cd/m², běžný jas podsvícení je 400 cd/m². Panel má odezvu šedá-šedá 4 ms a nepodporuje bohužel žádnou formu adaptivního obnovování. Také neznáme statický kontrast, protože Acer uvádí jen víceméně neužitečnou hodnotu při použití dynamického kontrastu.

Protože jde o model pro profesionální použití a práci s grafikou, slibuje Acer mimořádně přesné zkalibrování, údajně zaručuje barevnou odchylku Delta E < 1. Ve specifikacích ale není zmínka o tom, zda je podporované hardwarové kalibrování se sondou. Monitor má pokrývat 100 % barevných prostorů sRGB, Rec709 i AdobeRGB a 98 % HDR barevného prostoru DCI-P3. V balení je také nasazovací stínítko, pro profi modely typické.

Stojan umožňuje nastavení výšky (ne už pivot), je u něj možnost VESA montáže a také obsahuje 2×4W reproduktory a čtyřportový rozbočovač USB 3.0. K PC se dá připojit DisplayPortem a rozhraním HDMI 2.0. Mimochodem, možná je dobré zmínit spotřebu: kvůli HDR panelu má monitor aktivní příkon dle Energy Star 209 W, tedy až řádově víc, než obyčejná 27″ LCD. Část spotřeby asi může způsobovat i elektronika, která u profesionálních monitorů někdy mívá sama vyšší TDP. Uvnitř monitoru by každopádně asi také mohly být ventilátory jako u oněch herních verzí.

Cena modelu Acer ProDesigner BM270 je dle webu výrobce stanovena na 1700 dolarů (což je s DPH u nás momentálně 45 600 Kč), takže přes profesionální zaměření stojí méně, než momentálně dostupné herní alternativy s G-Syns HDR. Je zajímavé, že herní příslušenství dnes může cenou předstihnout dřív vždy dražší profi hardware. „Hráčská kultura“ je výrobci všeho možného asi po právu považována za potenciálně hodně lukrativní trh a možná v ní pozorujeme určité přibližování třeba k trhu různého módního zboží. V případě monitorů s G-Sync HDR je nyní asi značnou cenovou zátěží FPGA modul s RAM, který Nvidia používá. Bez něj by asi cena mohla být o dost níž, ovšem je otázka, zda a kdy Nvidia nějakou levnější alternativu této elektroniky dodá.

Acer má profesionální HDR monitor s FALD podsvícením s 384 zónami a jasem 1000 cd/m²
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlasů

1 komentář

  1. U monitorů je těžké si podle každého popisu představit, jaký bude obraz ve skutečnosti. Ani youtube srovnání nepomůže, protože se obraz zobrazí na mém monitoru. Nákupy na zkoušku jsou někdy nepříjemné. Navíc tento model je poměrně drahý. Já si užívám podstatně levnějšího a většího LG 32UD99 (snad si název pamatuji dobře) a jsem z jeho ostrého barevně příjemného obrazu nadšený. Používám Ryzen 5 2400G který zvládá 4KHDR (doporučuji použít Edge). Nemám skutečné srovnání (dva monitory vedle sebe) s lepším monitorem, proto jsem spokojený. Těším se na herní 38″ 144 Hz 21:9.