Acer Revo Build AM1-601: povedený modulární minipočítač (minirecenze)

0

Všechny modely Revo ve své době představovaly malou revoluci. Zatímco první Revo se řadilo k pionýrům segmentu Mini PC, druhá generace útočila na uživatele svým neotřelým vzhledem.

Acer Revo Build
Acer Revo Build tak, jak je u nás k dostání v obchodech

 Acer Revo Build Acer Revo Build

Poslední variace s označením Build AM1-601 již sice není tak extravagantní, ale přichází s o to víc praktickými věcmi – je totiž modulární. Ano, čtete dobře. Mini počítač si totiž můžete snadno seskládat dle svého gusta, přičemž můžete vybírat z modulů jako je přídavný disk, externí zvuková karta nebo powerbanky s integrovaným bezdrátovým dobíjením.Specialitou je pak ještě modul s přídavnou grafickou kartou. Zatímco ale předchozí moduly je možné připojovat i odpojovat za chodu počítače, modul s grafikou nikoli. Ten musí být s jádrem spojen (nebo rozpojen) ještě před zapnutím.

Moderní rozhraní

A jak že to propojování funguje? Na poměrně jednoduchém principu. Na horní a spodní straně každého kvádříku jsou konektory, které reprezentují rozhraní USB 3.0. K tomu se zde nachází i pár magnetů, které celkem spolehlivě drží jednotlivé bloky pohromadě. USB 3.0 je již dostatečně rychlé, abyste nebyli příliš omezování ani při připojení externího disku, o externí zvukovce ani nemluvě. Pouze modul s externí grafikou je propojen přes rozhraní PCI Express, proto je nutné jej připojit či odpojit ve vypnutém stavu.

Acer Revo BuildAcer Revo Build

Jediný modul, který nemá oboustranné konektory, je horní s integrovanou bezdrátovou nabíječkou. Mimo tuto funkci může sloužit i jako powerbanka. Stačí jej odloupnout a vyrazit na cesty. I v tomto případě pak přijde vhod bezdrátové dobíjení, pokud jím máte vybaven i svůj telefon.

Pod pokličkou

Uvnitř základního modulu najdete v podstatě to samé, co v malých krabičkách Intel NUC. V tomto případě se jedná o dvoujádrový Intel Celeron N3050 s jádrem Braswell s taktem 1,6 GHz. Nejedná se o žádný trhač asfaltu, ale na běžnou kancelářskou práci zcela dostačuje. Výhodou je nízká spotřeba. Maximální TDP se totiž zastavilo na hranici pouhých 6 W. Stejně tak si poradí i s HD videem, brouzdání na internetu či jinou méně náročnou činností. Na stříhání videa nebo náročnou editaci fotek ale raději zapoměňte.

Acer Revo BuildAcer Revo Build nabízí v základu jen 2 GB operační paměti. Lze ji ale snadno vyměnit

Procesor doplňují 2 GB operační paměti a integrované 32GB úložiště. Vzhledem k tomu, že se nejedná o klasický disk ale o SSD, je zápis i čtení poměrně svižné. Omezení ve velikosti operační paměti tak ani nepoznáte.

Parametry

 • Operační systém: Windows 10
 • Procesor: Intel Celeron N3050, 2× 1,6 GHz
 • Grafika: Intel HD Graphics
 • RAM: 2 GB
 • Interní úložiště: 32 GB
 • Wi-Fi: 802.11 b/g/n
 • Bluetooth: 4.0
 • LAN RJ-45: ano, 10/100 Mbit/s ethernet
 • Porty: 3× USB 3.0, 1× DisplayPort, 1× HDMI, 1× napájecí konektor
 • Rozměry a hmotnost: 135 × 56 × 135 mm
 • Obsah balení: Revo Build, napájecí adaptér, myš, klávesnice, návod

Ve výbavě základního modulu dále nechybí Bluetooth, Wi-Fi standardu 802.11 b/g/n, standardní RJ-45 konektor či trojice portů USB 3.0. Jako výstup na monitor si můžete zvolit HDMI nebo Display Port.

Má i své ale

Na první pohled zní všechno až idylicky. Nicméně na první problém narazíte, jakmile budete chtít Revo rozšířit. Ony totiž zatím nejsou dostupné téměř žádné rozšiřující moduly. Prozatím si můžete koupit jen holý základní modul a k němu se nedávno objevil 1TB modul s druhým diskem. Jedním dechem je ale třeba dodat, že příplatek za modulární verzi je téměř drastický. Zatímco obyčejný externí disk s kapacitou 1 TB koupíte kolem 1 500 Kč, Acer si za něj říká rovnou o 3 490 Kč. Příplatek za začlenění do ekosystému Revo Build je tedy více než dvojnásobný.

Acer Revo BuildAcer Revo Build

Druhou věcí je pak dostupnost dalších rozšiřujících modulů – přídavné grafické karty, zvukového modulu nebo celkem praktického horního modulu s integrovanou powerbankou a bezdrátovým dobíjením. Na ty si evidentně budeme i po půl roce od uvedení samotného Reva muset ještě počkat.

Na druhou stranu není cenová politika Aceru v případě samotného základního modulu nijak přemrštěná.  Za něj chce Acer přijatelných 4 990 Kč. V ceně je už i licence na Windows 10, kterou si musíte v případě konkurenčních NUCů připočíst. V porovnání s nimi tedy vychází Revo velmi dobře, na druhou stranu ale NUC je velmi jednoduché upgradovat, což v případě Reva zas tak dobře nejde.

Plusy / mínusy
modulární systém
Windows 10 v ceně
bezdrátové připojení
omezená dostupnost modulů
omezení na jednu konfiguraci

Je tedy na vás, jakou cestou se budete chtít vydat. Ať tak či onak, faktem zůstává, že Aceru se podařilo představit unikátní modulární systém, který se navíc snaží uvést i do praxe, za což od nás jednoznačně získává kladné body. Pokud se dočkáme i dostupných modulů a silnějších konfigurací, má nové Revo o zákazníky jistě postaráno.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Acer ČR.

Ohodnoťte tento článek!