Acer Timeline 1810TZ: malý zázrak

0

Úvod, vzhled

Plusy a mínusy

+ výrazně vyšší výkon než „atomy“
+ malé rozměry a nízká hmotnost
+ pohodlná klávesnice
+ nízká cena

– menší touchpad
– při zatížení vyšší hlučnost

Rychlé parametry
Procesor Intel Pentium Dual Core U4100
Paměť/Rozšiřitelná do 3 GB / 4 GB
Pevný disk/rychlost 250 GB / 5 400 ot./min.
Displej rozměry/rozlišení 11,6″ / 1 366 x 768
Rozměry 285 × 204 × 22,1/30 mm
Hmotnost 1,35 kg
Cena 13 000 Kč

Nová řada Timeline, kterou Acer uvedl letos na jaře v Amsterdamu, překvapila v mnoha ohledech. Notebooky mají kvalitní klávesnici, tenké provedení a dlouhou výdrž – výrobce udává až osm hodin na jedno nabití. K třináctce, čtrnáctce a patnáctce během prázdnin přibyla i dvanáctka – resp. model s úhlopříčkou 11,6″. Ten se od ostatních modelů vzhledově poněkud liší a je spíše bližší stejně velkému minibooku Aspire One 751h, který je ovšem vybaven atomovými vnitřnostmi.

To nový Timeline 1810 má „dospělé“ komponenty – procesor postavený na jádru Core2 (patří do kategorie CULV) a čipset Intel GS45, který zaručuje (oproti Atomům) dostatečný grafický výkon. Stejně jako větší modely této řady také benjamínek má oproti konkurenci nízkou cenu, takže lze předpokládat, že o něj bude velký zájem. T1810 má totiž v ruce všechny možné trumfy.

Tip: Přečtěte si více o nové technologii CULV, která výrazným způsobem prodlužuje výdrž notebooků.

Bráška Atomu

Nový malinký Timeline nezapře svou inspiraci v modelu Aspire One 751h. Má takřka shodné rozměry, úplně stejnou klávesnici, lesklý povrch víka displeje, stejné rozlišení a liší se jen v jediném detailu: velikosti a umístění baterie. Zatímco u 751h je o něco kratší, a šestičlánková baterie tak vyčuhuje z notebooku směrem dozadu a trochu i dolů, v Timelinu je šestičlánek plně integrován do těla notebooku. Spodek sice není tak rovný jako u Aspiru, ale „hrbolek“ je jen nepatrný – nějakého půl centimetru nikomu nemůže vadit.

Díky tomuto umístění baterie tak nemusíte přemýšlet o akumulátoru s menší kapacitou (Aspire 751h lze doplnit kompaktní tříčlánkovou baterií), který by tolik „nekazil“ jinak velmi povedený design. Ostatně Timeline se ani s menší baterií neprodává, není to potřeba. Oproti Aspiru má baterie navíc vyšší kapacitu, místo 52 Wh tak dostanete o 10 Wh více, což dokáže výrazně prodloužit výdrž. Timeline se tak stává skutečně osmihodinovým notebookem, přesně jak výrobce deklaruje.

Klávesnice, touchpad

Skvělá klávesnice, vynikající touchpad

Tím, že byla baterie takto integrována do těla, se notebook prodloužil v místě mezi klávesnicí a displejem. Zatímco u 751h jsou klouby displeje umístěny de facto ihned za koncem klávesnice, u Timelinu je několikacentimetrová mezera. Klávesnice je tak posunutá směrem k touchpadu, jehož tlačítka jsou tak až na samém okraji těla notebooku. Dobře se díky tomu mačkají – u 751h jsou hodně zapuštěna, což není moc ergonomické.

Z tohoto pohledu je řešení Timelinu určitě lepší, jedinou nevýhodou budiž horší přístup v případě, že máte notebook v klíně. Plocha touchpadu je jinak úplně stejná jako u Aspiru, jen chybí okraj – touchpad je ve stejné rovině jako tělo notebooku, takže při horším osvětlení se na něj hůře strefujete. Touchpad je ale oproti Aspiru multidotykový, takže pomocí dvou prstů můžete například zoomovat nebo se pohybovat v prohlížeči o stránku zpět. Standardní rolování stránkou pohybem po okraji funguje také. Jediné, co by mu šlo vytknout, je rozměr ve vertikálním směru – ani při nastavení maximální citlivosti nepřejedete ukazatelem myši displej od shora nahoru jedním tahem. Je to bohužel dáno velikostí notebooku.

Klávesnice je, jak jsem už psal výše, zcela totožná s 751h, což v důsledku šetří náklady. Ani nebylo nutno používat jinou, protože klávesnice je jako celek špičková – má velká tlačítka, přesný a příjemný stisk, není hlučná. Jediné, co bych ocenil, by byly poněkud větší mezery mezi tlačítky. Dotykem se hůře nahmatají okraje, což může být problémem za šera a špatného osvětlení. Dobré je také rozmístěná kláves PgUp a PgDown u kurzových kláves, oceňuji rovněž velký Enter a Backspace. Jediné, co trochu kazilo dojem z klávesnice, bylo lehounké vrznutí mezerníku při stisknutí. Je to sice jen vada konkrétního kusu, ale v rámci objektivity to nesmím opomenout. K dokonalosti pak už chybí jen podsvícení nebo osvětlení tlačítek.

Displej, porty, bezdrátová konektivita

Jemné rozlišení

Očekávat v kategorii „domácích“ notebooků jiný než lesklý displej dnes už snad ani nelze. O výhodách a nevýhodách tohoto řešení už bylo napsáno hodně, já osobně jsem zastáncem matného provedení. A u notebooku, jehož primární náplní rozhodně není přehrávání filmů (na této úhlopříčce není zážitek nijak famózní), bych skutečně očekával mat. Barvy jsou sice živější, ale zrcadlový efekt dokáže někdy docela pokazit náladu.

Displej má rozlišení HD Ready, tedy standardních 1 366 × 768 bodů, což při této úhlopříčce znamená skutečně vysoké dpi. Kdyby měl stejnou hustotu například 15,4″ displej, musel by mít rozlišení ve vertikálním směru přes 1 800 bodů. Pro někoho to může být minusem, já to naopak oceňuji; méně bodů ve vertikálním směru by znamenalo menší pohodlí a ergonomii při prohlížení webů a psaní textů. Jedinou nevýhodou displeje je poněkud nižší intenzita světlých odstínů šedé, což vadí především při úpravě fotek.

HDMI na dvanáctce

Konektory jsou stejné jako u Aspiru One, jen jsou poněkud jinak rozmístěny; dva USB porty najdete vpravo a jeden vlevo, zatímco Aspire to má obráceně. Prohozeny jsou také VGA a Ethernet konektor. Důvodem jiného rozmístění je absence výdechu větráku chladiče u Aspiru 751h a také přítomnost HDMI konektoru na Timelinu. Ten mne velmi potěšil – konečně je možné i tak malý notebook připojit k velkému 24″ monitoru bez ztráty obrazové kvality. Ve výbavě nechybí ani čtečka karet a také výstup na sluchátka kombinovaný s SPIDF. Zvukovku tak můžete propojit s digitálním receiverem a notebook tak může nouzově nahradit i HTPC.

Bezdrátová konektivita je kompletní, pro připojení k mobilu nechybí Bluetooth druhé generace, k internetu se připojíte přes Wi-Fi, kterou dodává přímo Intel. Podporovány jsou jak sítě ty B a G, tak i N. A kdyby to nestačilo, je v notebooku volný jeden port PCI Express mini pro případné karty Wimax nebo jiné standardu WWAN.

Procesor, cena, výdrž

Core2 Duo za třináct

Procesor se hlásí v CPU-Z jako Intel Mobile Core2 Duo, má 2 MB sekundární paměti cache a běží na frekvenci sběrnice 800 MHz. Oproti „dospělým“ procesorům Core2 Duo neumí platforma snižovat frekvenci sběrnice, takže v idle běží procesor na 1,2 GHz při napětí 0,9 V – jinak by dokázal svou frekvenci snížit až na 800 MHz a s tím by samozřejmě mohlo jít dolů i napětí a v důsledku toho také spotřeba. S notebookem jsou dodávány 3 GB paměti DDR2 běžící na frekvenci 667 MHz, což je pro integrovanou grafiku trochu limitující.

Disk má kapacitu 250 GB, přičemž něco přes 10 GB zabírá systémový oddíl s instalací Visty, zbytek je pak už nedělený – je tedy jen na vás, zda si ve Vistě sami rozdělíte dostupný prostor na dva oddíly, pro systém a pro data. Rychlost disku je lehce nadprůměrná, při čtení snadno přesahuje hranici 50 MB/s (ještě nedávno byl průměr okolo 45 MB/s). S touto výbavou není divu, že je notebook velmi rychlý a bez problému si poradí jak s Vistou, tak i se všemi běžnými programy. Subjektivně není při běžné práci rozdíl mezi těmito vnitřnosti a výkonem notebooku s procesem na dvojnásobné frekvenci.

Použitý procesor patří do kategorie CULV a má uváděné maximální TDP 10 W – v zátěži si tak notebook řekne o více energie, než jednojádrové Pentium s TDP 5 W. Reálně je ale spotřeba nižší jen v řádech procent, na plno totiž notebook nikdy nejede neustále, a rozdíl ve výkonu je přitom markantní. Právě instalaci dvoujádra musím na celém notebooku pochválit asi nejvíce – a když k tomu přidám ještě cenu, která v internetových obchodech nepřesahuje 13 tisíc korun, je jasné, že máme před sebou killera minibooků.

Až osm hodin. Skutečně!

Díky osazení úspornými komponentami je notebook přítelem práce na kolenou – jeho teplota nepřesahuje při běžných činnostech čtyřicet stupňů. Navíc na spodní straně není umístěn žádný centrální nasávací otvor, takže nemusíte mít strach, že byste jej stehny ucpali. Notebook se také v klíně nijak nepřevažuje, a to i přesto, že jeho základna není právě největší a displej se po odklopení „schová“ za tělo. Jedinou nevýhodou „studenosti“ notebooku je neustále běžící větráček, který vyfukuje ven horký vzduch. Při nenáročné práci je sice velmi tichý, jakmile se ale procesor jen trochu zapotí, okamžitě zvyšuje otáčky; myslím, že by nemusel být tak „paranoidní“.

Poznámka: To Aspire 751h je o poznání tišší, hlavně v zátěži. Tento model se však po chvíli zahřeje až na šedesátku a mít jej na kolenou rozhodně není příjemné.

Spotřeba, softwarová výbava, hodnocení

S nízkou spotřebou a vysokou kapacitou baterie jde samozřejmě ruku v ruce dlouhá výdrž – výrobce se u řady Timeline chlubí až osmi hodinami. A je to snad poprvé, kdy mnou testovaný notebook skutečně dosáhl výdrže, jakou výrobce uvádí. Při „nicnedělání“, tj. při vypnuté Wi-Fi a pouhém klepání textů do Wordu a občasného prohlédnutí obrázku, vydržel notebook téměř osm a půl hodiny. Při běžné práci s internetem, mailem a kancelářskými programy se pak dostal na necelých šest a půl hodiny a přehrávat filmy vydržel přes pět a půl hodin. S vysokou kapacitou ale souvisí i dlouhá doba dobíjení, kterou nedostanete pod čtyři hodiny.

Napájecí adaptér je stejně jako u Aspiru příjemně malý, bohužel napájecí šňůra je tak dlouhá, že sbalený adaptér je příliš „tlustý“. Do malé taštičky, která by velikosti notebooku odpovídala, tak adaptér rozhodně nedostanete. Naštěstí je výdrž notebooku natolik vysoká, že adaptér s sebou nemusíte ve většině případů vůbec nosit (například když jdete domů z práce – na těch pár hodin vám baterie bude stačit).

Office v ceně?

Softwarová výbava je poměrně bohatá. S notebookem kromě operačního systému Vista Home Premium dostanete také zkušební verzi antiviru McAfee Internet Security, Office 2007 Home and Student, MS Works 9, balíček her Acer GameZone, snadný program pro obnovu sytému Acer eRecovery, Adobe Reader, Google Desktop a Toolbar a Cyberlink PowerDVD. Většina programů je ale jen v trial verzi, takže pokud je chcete po uplynutí jednoho až dvou měsíců používat, musíte si připlatit.

Pořádný nářez

Zkrátka přede mnou stojí notebook, který nemá žádnou výraznou vadu, naopak – překvapuje ve všech směrech. Je malý, lehký, má výbornou klávesnici, vzhledem k velikosti úhlopříčky displeje vysoké rozlišení, dlouho vydrží bez elektrického proudu, nezahřívá se, je výkonný a tak bych mohl pokračovat. A jeho cena je doslova pohádková – s dvoujádrovým procesorem se dostanete pod třináct tisíc, což je cena dražších minibooků, které ovšem zdaleka nenabízí tolik, co tento malý Timeline. Troufám si tvrdit, že s jeho příchodem dostaly minibooky tvrdý direkt rovnou do srdce.

Kompletní fotogalerie

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Acer Aspire Timeline 1810TZ

Cena

13 000 Kč

Zapůjčil

Acer ČR

 

Specifikace

Procesor

Intel Pentium Dual Core U4100

Operační paměť (vestavěná)

3 GB DDR2

Operační paměť (rozšiřitelná do)

4 GB

Pevný disk (velikost)

250 GB

Pevný disk (rychlost)

5 400 ot.

Pevný disk (typ připojení)

S-ATA

Optická mechanika (typ)

ne

Optická mechanika (rychlost)

ne

Velikost displeje (palců)

11,6″

Rozlišení displeje

1 366 × 768

Grafická karta

Intel GMA 4500 MHD

Grafická paměť

64 MB

Wi-Fi

b/g/n

Bluetooth

2.0

Mobilní komunikace

ne

Operační systém

Windows Vista Home Premium 32

Porty (s výjimkou USB)

Ethernet, VGA, HDMI, audio jack, SPIDF

Počet USB portů

3

Slot pro karty

ano

Rozměry

285 × 204 × 22,1/30 mm

Hmotnost

1,44 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

3 379

3DMark03 (body)

1 518

3DMark05 (body)

964

3DMark06 (body)

615 (1 084 CPU)

PCMark05 (body)

n/a (CPU 3 187; Mem 3 107; Grafika 1 267;

HDD 4 687)

HDTune (MB/s; ms)

54,3 MB/s; 19,3 ms

CrystalDiskMark (MB/s)

51,7/53,4 MB/s

SuperPI (čas)

39 s

Cinebench R10 (body)

1 385 CB-CPU; 2× 2 541 CB-CPU, Open GL 591 CB-GFX

Sandra 2009 (procesor)

10,3 GOPS

Sandra 2009 (multimédia)

17,34 Mpix/s

Sandra 2009 (paměť)

4 GB/s

Vista Index (body)

3,3 (4,5; 4,7; 3,3; 3,4; 5,6)

Výdrž web* (čas)

6:23 h

Výdrž kancelář** (čas)

8:25 h

Výdrž multimédia*** (čas)

5:38 h

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!