Acer TimelineX 3820TG: silná třináctka s vlastní grafikou

0

Úvod, rozdíly, grafika

Plusy a mínusy

+ Přepínaná dedikovaná grafika

+ Kompaktní a tenké provedení

+ Výkonný procesor a velký disk

– Jen 3 porty USB

– Velký napájecí zdroj

Testovaný TimelineX 3820TG je de facto totožný s modelem 4820TG, který jsme testovali v květnu tohoto roku, liší se pouze velikostí a absencí optické mechaniky. Třináctka je samozřejmě menší a lehčí, takže nabízí i lepší mobilitu – s šestičlánkovou baterií se dostává pod dva kilogramy. Snáze tak dostanete notebook do tašky a snáze jej budete používat třeba v autobuse nebo ve vlaku. Vzhledem k menšímu tělu a absenci mechaniky jsou i jinak uspořádány porty a výdechy chlazení.

Tip: Vše o notebooku najdete ve starší recenzi Aceru Aspire TimelineX 4820TG

Vzhledem k tomu, že vše důležité již bylo napsáno, soustředím se v tom článku spíše na pár svých pocitů, než na nějaká exaktní čísla testů, popis vzhledu a vnitřností. I když je notebook oproti čtrnáctce menší jen o palec, subjektivně je výrazně menší, lehčí a skladnější. Vliv na tom jiná baterie – zatímco 4820TG jsem testoval s velkou a těžkou devítičlánkovou baterií, třináctka se nabízí s menším šestičlánkem (osm článků lze dokoupit). Ta z těla notebooku nijak nevyčuhuje, takže notebook je tenký a kompaktní – a samozřejmě méně vydrží, což je dáno kapacitou baterie.

 

 

Dva větráky: jeden pro grafiku

Klávesnice má stejnou velikost jako na čtrnáctce, zmenšil se jen okraj okolo ní – což je logické, když se zmenšil notebook jako takový. Rozdílné je i rozmístění portů, notebook dokonce oproti čtrnáctce „přišel“ o jedno USB – jsou už jen tři; dva vlevo a jeden vpravo. VGA, HDMI, napájecí konektor a audio konektory najdete vpravo, ethernet vlevo. Zajímavostí jsou dva výdechy chlazení – ten větší vlevo fouká vzduch od procesoru, ten menší vpravo od dedikované grafické karty Radeon 5650. Když máte zapnutou interní grafiku Intel HD, žádný vzduch odsud nejde a pravá část notebooku je úplně studená.

Přepínána grafika je na notebooku asi to nejlepší. Mobilní Radeon 5650 je sice oproti stolní dost přiškrcen, přesto nabízí dost výkonu na to, abyste si zahráli téměř jakoukoliv hru v nativním rozlišení displeje (HD ready, 1 366 × 768 bodů) – sice budete tu a tam snižovat detaily, ale na malém displeji to asi nebude nijak vadit. Při zapnutí notebooku do zásuvky se grafika automaticky přepne na dedikovanou, v terénu se zase automaticky používá Intel HD. Grafiky lze přepínat i manuálně, pokud ale připojíte externí displej, nedovolí vám systém vnitřní grafiku použít a jste odkázáni na Radeon; což ale v kanceláři nebo doma nijak nevadí, protože jste stejně připojeni do elektrické sítě.

Je zajímavé, že po instalaci nového ovladače pro Radeon z webu Aceru zčernala obrazovka a s notebookem se nedalo nic dělat. Pomohlo jen obnovení systému z nouzového režimu. Dobrá rada proto zní: pokud nemusíte, žádný ovladač neinstalujte. A když, nechte si poradit od technické podpory Aceru. Zvláštně se chová také detekce grafiky – přestože přepnu na Radeon, v GPU-Z se tvrdošíjně ukazuje Intel HD a nedokážu tak zjistit přesné parametry grafiky. Předpokládám tedy – podle výsledků v testech – že jsou stejné jako u čtrnáctky.

 

 

Pevný disk, procesor

Pořádný disk i procesor

Notebook pohání na mobilní poměry silný procesor – Intel Core i5 430M s frekvencí 2,26 GHz s turboboostem až na 2,53 GHz. Přitom dokáže být i úsporný, v idle má notebook spotřebu jen okolo deseti wattů; jeho TDP je ale nastaveno na 35 W, takže v zátěži se zapnutým Radeonem může jít spotřeba až za hranici 40 W. I z tohoto důvodu Acer dodává 90W zdroj, který dokáže notebook bez problému utáhnout i při maximálním vytížení a současně zbude dost výkonu na dobíjení. Bohužel takto výkonný zdroj je už dost velký, což trochu snižuje mobilitu.

 

 

 

Disk s kapacitou 640 GB bohatě postačuje na instalaci jakékoliv hry a současně si na něj můžete uložit stovky hudebních alb a desítky oblíbených filmů. Jedinou nevýhodou je (ne)rozdělení disku, takže máte k dispozici jen céčko s plnou kapacitou. Pokud byste si chtěli udělat déčko na data, budete zklamáni, protože Windows 7 nabídnou jen zmenšení na polovic, a to i po „stealth“ defragmentaci. Výbava notebooku je doplněna 4 GB RAM, což bohatě stačí pro jakoukoliv hru i aplikaci. Výkon notebooku je stejný jako u testovaného 4820TG, takže se můžete podívat do tabulky s výsledky.  Udělal jsem několik kontrolních měření a výsledky vyšly odlišné jen v řádech procent.

 

 

 

Výdrž, závěr

Téměř šest hodin

Notebook je dodáván s šestičlánkovou baterií s kapacitou 64 Wh, která perfektně zapadne do spodní části notebooku a nijak nevyčuhuje. S touto baterií by měl podle výrobce notebook vydržet až osm hodin, což je velmi nadhodnocené číslo. V idle, tedy při nicnedělání se zapnutou Wi-Fi a spuštěným Wordem, si notebook bere 10 až 12 wattů a vydržel v testu pět a půl hodiny. Při běžné práci v kanceláři, kdy je internet v permanenci, pak činila spotřeba 15 až 20 wattů a notebook vydržel tři a půl hodiny – není to mnoho, ale v terénu s tím chvíli vydržíte. Kdybyste si pořídili osmičlánkovou baterii, můžete počítat s výdrží při nenáročné práci okolo sedmi, maximálně osmi hodin. Dobíjení baterie trvá tři a půl hodiny.

 

 

 

Za dvacet dobrá koupě

Acer Aspire TimelineX 3820TG je velmi povedený notebook s moderním designem, kvalitním zpracováním a výkonným hardwarem. Na klávesnici se píše skvěle, bez problému se notebook ovládá touchpadem. Displej je dostatečně jasný i v prosvětlené kanceláři, jen si musíte zvyknout na lesklé provedení. Rozlišení HD ready je pro třináctku téměř ideální, na notebooku se dá v pohodě i celodenně pracovat, což na menších modelech s tímto rozlišením asi nevydržíte. Na notebooku se zkrátka jen těžkou hledají nějaké chyby – snad jen jeden USB port navíc by se hodil a napájecí adaptér by mohl být menší.

 

 

 

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

 

 

Acer Aspire TimeLine X 3820TG 13,3″

Cena

cca 19 790 Kč s DPH

Zapůjčil

Acer CZ, www.acer.cz

 

Specifikace

Procesor

Intel Core i5 M430 2,26 GHz, TurboBoost 2,53 GHz

Operační paměť (vestavěná)

4 GB DDR3, 1066 MHz

Operační paměť (rozšiřitelná do)

8 GB

Pevný disk (velikost)

640 GB

Pevný disk (rychlost)

5 400 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

Optická mechanika (rychlost)

Velikost displeje (palců)

13,3″ LED

Rozlišení displeje

1366 × 768

Grafická karta

Intel HD / ATi Mobility Radeon HD 5650

Grafická paměť

1 GB

Wi-Fi

b/g/n-draft

Bluetooth

2.1+EDR

Mobilní komunikace

Operační systém

Microsoft Windows 7 Home Premium

Porty (s výjimkou USB)

D-Sub, HDMI, ethernet, audio

Počet USB portů

3 × USB 2.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet SD, SDHC, MMC, MS, MS Pro, xD

Rozměry

324 × 235 × 22  28,9 mm

Hmotnost

1,8 kg

 

Výsledky testu jsou v podstatě totožné s modelem Acer Aspire Timeline X 4820TG

Výsledky testů

Výdrž web* (čas)

3:28 hod.

Výdrž kancelář** (čas)

5:38 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

4:24 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Měření displeje

Před kalibrací

Po kalibraci

Hodnota úrovně zobrazení černé je při cca 75% jasu displeje 0,57 Cd/m2

Ohodnoťte tento článek!