Acer vydal herní monitor s nejkratší odezvou: jen 0,3 ms. Má 240Hz TN panel a FreeSync

0

Ty nejrychlejší herní monitory měly dlouhou dobu v papírech napsanou odezvu vždy přinejmenším 1 ms – tedy v případě TN obrazovek. Ostatní a jinak lepší technologie ji vždy mají ještě pomalejší. Pod 1ms TN panely dlouho nešly, až nedávno se objevily novinky slibující 0,5 ms. A teď jde vývoj v této oblasti ještě dál: na trh jde herní monitor, který se poprvé chlubí odezvou už dokonce jen 0,3 ms.

Tímto rekordmanem je Acer XF252QX a bude to monitor zaměřený plně na výkon a dá se říct soutěžní spíše než „kochací“ hraní. Jak už vyplynulo, má panel typu TN a základní rozlišení 1920 × 1080 bodů, k tomu také sedí nijak velká úhlopříčka 24,5 palce. A pro ony na rychlost náročné hráče umí tento monitor obnovovací frekvenci až 240 Hz, takže asi maximum toho, co dneska můžete mít.

Jen 0,3 ms, ale asi ne vždy

Ona odezva 0,3 ms, kterou Acer uvádí, je hodnota typu GtG, tedy pro přechod šedá-šedá. Je ale uváděna jako „minimální“ a vedle toho specifikace paralelně mluví i o odezvě „1 ms GtG“. Toto asi znamená, že ne u všech možných přechodů se monitor vejde do oněch udávaných 0,3 ms (v některých ale ano). Otázka tedy bude, jak často těch 0,3 ms dostanete a jak často budete spíš někde blízko oné 1 ms. Jak ale píše web TFT Central (který na tento monitor upozornil) a my se s tím asi můžeme ztotožnit, je každopádně zajímavé vidět, že se odezvy snižují a výrobci začali vydávat modely, které ji mají pod hranicí 1 ms.

Acer XF252QX 01
Acer XF252QX. Bezrámečkový design ze tří stran má být vhodný vícemonitorovou plochu

Acer tento monitor vyrábí v provedení s minimálním rámečkem ze tří stran. Ve specifikacích se také objevuje zmínka o HDR, ale patrně půjde jen o formální podporu vstupu s HDR daty, nikoliv o jejich pokročilé zobrazení. Gamut je totiž jen standardní sRGB (nikoliv DCI-P3), není podporována 10bitová barevná hloubka a také jas a podsvícení jsou asi jenom běžné. Maximum je 400 cd/m², kontrast 1000:1.

Acer XF252QX 05
Acer XF252QX

Jak se na hráčský monitor sluší, je kromě vysoké frekvence podporováno i adaptivní obnovování, a to s technologií FreeSync. Ta nicméně od letoška funguje nejen na Radeonech, ale i na grafikách GeForce (alespoň s grafikami generace Pascal a novějšími), takže ji lze chápat jako univerzální. Je vůbec zajímavé, že se takovýto specifikace posouvající panel objevil nejdřív v monitoru s FreeSync a ne G-Sync. Nedávno oznámený monitor Asusu, jenž jako první umí poskytnout stroboskopicky stmívané podsvícení a zároveň k tomu i adaptivní obnovení, také podobně přišel v ekosystému FreeSync. Zda to souvisí právě s tím, že se FreeSync rozšířilo i na karty GeForce, těžko říct. Může jít i o náhodu a totéž je možná na cestě i do G-Sync monitorů, jen to ještě nebylo oznámeno.

Acer XF252QX 04
Acer XF252QX

Monitor bude mít ergonomicky stavitelný stojan s nastavením výšky (v rozsahu 12 cm) a také pivotu, zřejmě by měla být možná i VESA montráž. Vstupy jsou kromě DisplayPortu také HDMI 2.0 (ty jsou hned dvě) a monitor má rovněž čtyřportový rozbočovač USB 3.0 a 2×2W reproduktory.

Acer XF252QX 03
Specifikace pro monitor Acer XF252QX

Prodávat se tato novinka začala na Tchajwanu (za v přepočtu asi 333 dolarů, což by s DPH bylo asi 9300 Kč) a zatím nemáme zprávy o dostupnosti nebo ceně v dalších regionech. Vzhledem k speciálním parametrům by ale snad Acer měl eventuálně model XF252QX prodávat i jinde, protože „sportovní“ hráči by o model měli mít zájem, pokud bude skutečně mít nejrychlejší odezvu na trhu. Což ovšem ještě musí prokázat testy.

Galerie: Acer XF252QX

Acer vydal herní monitor s nejkratší odezvou: jen 0,3 ms. Má 240Hz TN panel a FreeSync
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů