Acronis True Image Home 2010: předejděte bolehlavům

0

Acronis True Image je zálohovací program zaměřený především na tzv. imaging, tedy zálohu celých disků nebo diskových oddílů. Takovýto způsob zálohování má své nesporné přednosti – zálohována jsou veškerá data, aplikace, nastavení, systém, zkrátka aktuální stav softwaru v počítači. Pokud se cokoli stane, můžete obnovením z této zálohy rychle vrátit počítač do stavu, ve kterém byl v okamžik zálohy. A to i v případě, že bude nutné vyměnit disk a nedostanete se k původnímu systému.

Tento program samozřejmě zálohuje i jen vybrané soubory nebo složky. Jeho česká lokalizace ještě více přispívá k pohodlnému ovládání, které je, jak je u produktů Acronisu zvykem, maximálně pohodlné a srozumitelné. Co přináší nová verze True Image?

Novinky v Acronis True Image Home 2010

Bezesporu nejzajímavější novinkou, kterou momentálně oceníte, je plná podpora systému Windows 7. Neznamená to však jen, že program zde bez problémů spustíte. Pro Windows 7 a jeho vlastnosti jsou přizpůsobeny také některé funkce True Image Home 2010. Zálohy diskových oddílů lze jednoduše převést na ze souborů TIB na soubory virtuálních disků VHD. Připočítejte si k tomu možnost obnovení na úplně holý počítač, nabootování přímo z VHD nebo převod systému do virtuálního počítače a máte tu komplexní řešení toho, jak zálohu využít nebo ověřit její použitelnost.

Novinkou je také Acronis Nonstop Backup. Na zálohy většinou zapomínají i uživatelé, kteří mají nějaký zálohovací program zakoupený. Tato funkce poskytuje automatické řešení. Zálohy zkrátka aktualizuje každých pět minut, takže máte neustále k dispozici předchozí verze svých souborů. Tedy za předpokladu, že máte připojeno potřebné zálohovací úložiště. V tomto případě asi nějaký NAS.

Konkurenti Acronisu již dlouho nabízejí možnost zálohování na online úložiště. K True Image Home 2010 si můžete za poplatek pořídit službu Acronis Online Backup. Ta neslouží pro ukládání kompletních diskových obrazů, ale jen pro vybraná a nejcennější data, u kterých nechcete riskovat ztrátu. Velikost prostoru pro zálohu je nabízena od 2 GB pro bezplatné vyzkoušení do 250 GB za 4,95 € měsíčně. Pro Českou republiku je zatím horkou novinkou.

V Acronis True Image Home 2010 jeho tvůrci vylepšili také propracovaný plánovač. Nové zobrazení kalendáře vám nabídne lepší přehled o zálohách a připravených úlohách, navíc lze tyto úlohy jednoduše kopírovat do nového data.

Nezapomínejte na stávající funkce

Pokud jste zatím s Acronis True Image Home 2010 nepracovali, měli byste vědět i o dalších funkcích, které tento zajímavý program nabízí. Zjistíte, že může prakticky posloužit nejenom při zálohování. Každopádně v této oblasti True Image Home standardně nabízí zálohování za provozu, které by nemělo mít vliv na výkon počítače, zálohu souborů i celých diskových obrazů, vytváření plných, přírůstkových i rozdílových záloh, nebo šifrování pomocí až 256bitového AES.

Byť vás záloha na jiný diskový oddíl neochrání před ztrátou dat při poruše pevného disku, můžete ji využít pro případ poruchy operačního systému – chyby, škodlivý software, vaše vlastní nezdařené zásahy atd. Acronis Secure Zone vytváří pro umístění zálohy v počítači speciální diskový oddíl, ze kterého lze data v případě potřeby jednoduše obnovit. Nechybí ani zálohování, jehož plán připravíte tzv. jedním kliknutím.

Zajímavá je funkce Try&Decide. Umožňuje vám bezproblémové testování nových aplikací nebo změn v konfiguraci počítače. Zapamatuje si aktuální stav a po spuštění bude čekat na požadavek na návrat počítače do původní podoby. Přežije dokonce restarty počítače, takže v momentě, kdy si řeknete, že testování už máte dost, vrátíte systém pohodlně do původního stavu.

Try&Decide s sebou samozřejmě nese i určité riziko, že jej ponecháte zapnuto déle, než jste chtěli, a že po návratu do původního stavu přijdete o celou řadu souborů, které jste možná pracně vytvářeli. Ale takový je princip Try&Decide. Návrat počítače do původního stavu se vším všudy. Nejde o zálohovací funkci, která by ověřovala přítomnost nových souborů na disku a dala jim přednost. U Try&Decide si můžete nastavit upozornění v závislosti na zbývajícím volném místě a délce jeho použití.

Součástí Acronis True Image Home 2010 je také sada nástrojů pro ochranu soukromí. Čistí různá data v počítači a skartují uvolněný prostor tím, že jej několikrát přepíší náhodnými daty. Pomocí nástroje Acronis Startup Recovery Manager lze nabootovat i při poruše operačního systému a data jednoduše obnovit. Bootovatelná média vytvořená pomocí True Image nabízejí prostředí podobné běžným Windows.

Velice praktická je možnost připojení souborů se zálohami disků (TIB) jako virtuálních diskových jednotek, díky čemuž můžete k obsahu záloh snadno přistupovat a kopírovat do nich třeba i nové soubory. A jak jsem již zmínil, dalším možnostem využití se otevřely dveře s možností konverze TIB na virtuální disky VHD.

Acronis True Image Home 2010 Plus Pack

Pro uživatele, kterým standardní funkce True Image nestačí a rádi by využili něco z nástrojů, které jsou k dispozici v podnikových nástrojích Acronisu určených spíše na servery, připravil výrobce programu tzv. Plus Pack. Ten v prvé řadě rozšiřuje schopnosti True Image o vytváření záloh dynamických disků. Pomocí funkce Acronis Universal Restore lze zálohy diskových oddílů obnovovat na úplně jiný hardware. True Image přitom automaticky importuje nové potřebné ovladače, takže jedinou překážkou by mohla být potíž s licenčními podmínkami k operačnímu systému.

Součástí Plus Packu je také podpora Windows Preinstallation Environment, speciálního prostředí Window,s které funguje po nabootování z DVD.

Instalace Acronis True Image Home 2010

Při instalaci na počítač s předchozí verzí True Image musíte nejprve zastavit služby a procesy svázané s tímto programem. Pokud je to nad vaše síly, instalátor přepíše blokované soubory po restartu počítače. Tomu se tak či tak stejně nevyhnete. Do té doby nebude nově nainstalované True Image použitelné. Samotná instalace trvá poměrně dlouho vzhledem k tomu, že True Image není až tak velká aplikace.

Po instalaci vám na ploše přibude ikonka programu a speciální zástupce pro přípravu zálohy jedním kliknutím. Funkce opravdu funguje tak, jak vyplývá z jejího názvu. Bez jakéhokoli ptaní začne zapisovat zálohu třeba na vypalovací mechaniku. Myslím si, že i méně zkušení uživatelé budou chtít mít alespoň základní kontrolu nad tím, co se děje, takže spustí hlavní okno programu.

Uživatelské prostředí prošlo od minulé verze omlazením, stále je příjemně přehledné. Nechybí zde nástroje pro klonování disku, nebo převod mezi formátem zálohy z Windows do Acronisu a obráceně.

Celkově vzato se Acronis True Image Home 2010 povedl a je výborným pokračováním dosavadní řady. Licenční politika programu je jednoduchá – co počítač, to licence v ceně 1133 Kč bez DPH. Acronis také tento týden oficiálně uvolní novinku v podobě kombinace nového bezpečnostního programu se zálohovacími funkcemi. V nejbližší době vám přineseme podrobný článek i k tomuto programu.

Ohodnoťte tento článek!