Ad-Aware 9.0: Nejlepší antispyware už zvládá i viry

0

Společnost Lavasoft tak navazuje na více než rok staré zlepšení, kdy ke standardnímu skeneru přidala heuristické jádro Genotyp. To dokáže vyhledat podezřelé kusy kódu i v upravených verzích škodlivého softwaru.

V deváté verzi je přidána technologie „Dedicated Detection“ („vyhrazená detekce“), která hledá uvnitř souborů, analyzuje kód a vytváří vzorce pro nalezení rodiny příbuzného malware.

Druhé jádro nazvané MagmaShield je proaktivní: emuluje instrukce procesoru a sleduje chování testovaného programu. V případě zachycení potenciálně nebezpečné operace pak označí soubor jako pravděpodobně škodlivý.

Instalace

K instalaci Ad-Aware 9 Free je nutné nejprve stáhnout poměrně velký instalační soubor (čítá celých 124 MB). Pozitivním faktem je, že Ad-Aware nemá tendenci instalovat do systému žádné panely nástrojů, ani se nepokouší přenastavit výchozí vyhledávač ve vašem prohlížeči, jak je zvykem u některých konkurentů. Přesto zde ale na pokus o instalaci dalšího programu narazíme – konkrétně je po odklepnutí licenční smlouvy nabízeno Chrome a jeho nastavení jako výchozího prohlížeče.

Instalátor nabízí rovný tucet jazykových verzí, naše mateřština v seznamu bohužel chybí.

Proti předchozí verzi je sice znát zrychlení instalačního procesu, nicméně i tak s průvodcem strávíte několik minut. Instalace vyžaduje restart, což lze u plnohodnotného bezpečnostního balíku čekat.

Rozhraní

Rozhraní se od verze 8 příliš nezměnilo a na první pohled je jasné, že by potřebovalo nějaké to „přeleštění“. V hlavním okně se nacházejí tři velké ikony, které zleva nabízejí aktualizaci souborů definic a skenovacích jader (tlačítko Web Update), prohledání systému (Scan System), nebo kontrolu komponenty Ad-Watch Live dohlížející na bezpečnost systému v reálném čase.

V levém dolním rohu je pak další tlačítko sloužící k přepínání mezi jednoduchým režimem, ve kterém chybí některé funkce, a jeho kompletním rozšířením (začátečníkům doporučujeme prvně jmenovaný, pokročilí uživatelé se mohou vyřádit v pokročilém nastavení).

V pravé horní části okna je řada tlačítek, která kopírují první tři ovládací prvky. Přes čtvrté se dostanete k přidaným funkcím. V některých režimech se v horní části okna zobrazují záložky skrze které se dostanete do plánovače, karantény a seznamu ignorovaných souborů.

Klepnutím na tlačítko Scan spustíte plnou kontrolu systému. Bohužel neexistuje způsob, jak toto chování změnit, tedy například přiřadit toto tlačítko rychlému skenování.

Pod tlačítkem Ad-Watch Live můžete zkontrolovat, které druhy real-time ochrany běží. V neplacené verzi programu bude aktivní jen proces Protection, zatímco ochrana souborů, sítě a registrů je k dispozici až v placeném upgradu. Na tomto místě je dobré podotknout, že někteří konkurenti, jako je například Avast, nabízejí všechny uvedené typy ochran ve své volné verzi.

Funkce

Jak již bylo zmíněno výše, největšími novinkami Ad-Aware 9 jsou jádra „Dedicated Detection“ a MagmaShield, což ale pohledem nezaznamenáte. Čeho si ale všimnout můžete, je mírně vylepšený plánovač. Tato funkce se přitom v bezplatné verzi objevila teprve nedávno – konkrétně v Ad-Aware 8.3. K nastavení se dostanete v pokročilém režimu, kdy se pod trojicí hlavních ikon objeví tlačítko Schedule a Scan.

Naplánování testu je vcelku jednoduché: ve sloupečku What? vyberete typ prováděného testu, pod When? periodu opakování a v posledním How? způsob, jak program naloží s nalezenými infiltracemi – tedy zda škodlivé soubory odstraní automaticky, nebo až po odsouhlasení uživatelem.

Je tu ale omezení: ve volně stažitelné verzi lze naplánovat pouze dva skeny. Pokud potřebujete více, nezbude vám než upgradovat na Ad-Aware Pro.

Kromě vyhledávání zákeřných programů nabízí Ad-Aware i odstraňování historie navštívených stránek a dalších stop souvisejících se surfováním po webu. K tomu slouží tlačítko Sweep Now, jež najdete po kliknutí na Extras v hlavním menu. Zmíněná funkce vymaže vyrovnávací paměť prohlížeče, cookies, historii, poslední zadané adresy a otevřené záložky/okna z Internet Exploreru, Firefoxu, Chrome a Opery.

Výtky a nevýhody

Ad-Aware má samozřejmě i své nedostatky. Například není možné během skenování zobrazit další části programu. Ve verzi nabízené zdarma nelze skenovat síťové disky. V ochraně pomocí tzv. štítů („real-time“ skenerů) zaostává za konkurenty, jako je Panda Cloud Antivirus, Avast, AVG, Avira, které nabízejí vícestupňovou ochranu i ve své freewarové verzi. Chybí také další klíčové funkce, jako je aktivní ochrana před škodlivým kódem ve webových stránkách, nebo možnost přepnout aplikaci do režimu nižší náročnosti (například pokud chcete hrát hry). Pokročilé odstraňování rootkitů je také k dispozici pouze v placené verzi.

Celkově vzato tedy můžeme konstatovat, že Ad-Aware ve své volně šiřitelné variantě nabízí základní sadu funkcí pro boj se spywarem, nicméně celá řada věcí v tomto bezpečnostním balíku ještě chybí. Dlouholetí uživatelé jistě zaznamenají změny proti předchozím verzím a nelze upřít, že program, po několika přehmatech v posledních letech, pokračuje správným směrem. Pokud ale Lavasoft nechce usnout na vavřínech, pak má v bezplatné i nadále co vylepšovat.

Ohodnoťte tento článek!