Adata chystá M.2 SSD s rozhraním PCIE 2.0 ×4, řadičem SF3700 a 1 TB místa

0

Minulý týden jsme psali o slotu Ultra M.2, který osadil na své desky ASRock a jako jediný výrobce tak umožňuje připojit SSD s rozhraním PCI Express 2.0 ×4, které umožňuje přenosové rychlosti až 2 GB/s. Potíž je, že tento slot není snadné využít, jelikož existující SSD pro slot M.2 obvykle používají jen dvě linky. Jednu výjimku, která už rychlý slot ASRocku využije, ale nyní odhalila společnost Adata.

Je jí disk SR1020NP, který bude u tohoto výrobce představovat špičku nabídky modelů pro slot M.2 a podle všeho půjde o docela zajímavý kousek. Adata SR1020NP bude jedním z prvních SSD, používajících zbrusu novou generaci řadičů SandForce, SF3700. Tyto čipy slibují celou řadu technologických zlepšováků (podrobně jsme se jim věnovali zde) a samozřejmě vyšší výkon.

Vznikly také už pod taktovkou renomované firmy LSI, takže by se jim měly vyhnout různé šlamastyky z dřívějších čipů, které značce SandForce pokazily pověst. SF3700 nativně podporuje připojení přes rozhraní PCI Express ×4, které disk SR1020NP používá (což potvrzuje i přelepka na exempláře, který vidíte na fotografii), byl tedy asi ideální volbou.

Adata SR1020NP, SSD pro slot M.2 s rozhraním PCI Express ×4
Adata SR1020NP, SSD pro slot M.2 s rozhraním PCI Express ×4

Disk bude používat paměť NAND typu MLC, nikoliv méně houževnatou TLC, která se začíná prosazovat v nižších cenových hladinách. Dodavatele ani výrobní postup ale bohužel neznáme. V souladu s tím, že má jít o highendový typ disku, nabídne Adata kapacity až do 1 TB úložného prostoru (nejde ale o žádné prvenství, takovou kapacitu sice již dokázal dostat Samsung do svého SSD 840 Evo ve formátu mSATA). PCB má rozměr 22 × 80 mm (pro připomenutí, standard M.2 počítá s moduly několika délek, až do 11 cm).

 

SandForce SF3700 má na rozhraní PCI Express ×4 umožňovat (teoreticky) výkon až 150 000, respektive 81 000 IOPS při náhodném čtení a zápisu, sekvenční rychlosti čtení a zápisu by prý mohly sahat až k 1800 MB/s. V reálu to pochopitelně bude záviset od kvality použité NAND a také počtu čipů, mezi něž bude řadič moci rozkládat zátěž. Minimálně u modelu s kapacitou 1 TB by ale asi Adata prostor pro vysoký výkon mít mohla.

SandForce SF3700

Adata bude toto SSD příští měsíc předvádět na Computexu 2014 a s trochou štěstí by snad mohlo dojít i na demonstraci výkonu (což by bylo zajímavé i kvůli předvedení schopností nové generace SandForce). Na veletrhu má mimochodem Adata předvést také paměťové moduly DDR4 pro herní sestavy a pro taktovače, které už za pár měsíců naleznou využití s procesory Haswell-E.

Zdroj: techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!