Adata má SSD s 3D NAND typu MLC. Ultimate SU900 bude i v kapacitě 2 TB

0

Toto léto uvedla firma Adata na trh SSD SU800, které sice nevzbudilo takovou pozornost jako novinky nejzavedenějších výrobců typu Samsungu, Crucialu, Intelu, ale nebylo bez zajímavosti. Přineslo totiž 3D NAND, která se teprve v průběhu letošního roku poprvé dostávala do jiných SSD než těch vyráběných Samsungem. Adata nyní navázala ještě jedním SSD, která tyto modernější vrstvené paměti používá. Ovšem tentokrát stojí za pozornost o to víc, že jsou uvnitř kvalitnější čipy typu MLC, slibující vyšší životnost a snad i výkon.

SSD Adata Ultimate SU900 je opět 2,5″ disk s rozhraním SATA (6 Gb/s), takže nikoliv NVMe SSD, jaké bychom viděli raději. Nicméně na oplátku zase bude levnější a jak již bylo řečeno, tahákem bude hlavně ta MLC NAND. Použit je stejný řadič Silicon Motion SM2258 se čtyřmi kanály, jenž je obsažen třeba v Plextoru S2C, tam však s planární TLC. I v disku SU900 je uplatněna podpora ECC algoritmů LDPC, což by mělo výdrži jen prospět, na druhou stranu je přes použití MLC stále přítomná také technika zápisu do pseudo-SLC cache. Disky používají i mezipaměť typu DRAM.

SSD Adata Ultimate SU900
SSD Adata Ultimate SU900

Ultimate SU900 bude nabízeno ve vyšších kapacitách, což dává smysl, uvážíme-li, že jsou pravděpodobně použité 256Gb čipy z produkce IMFT (Intel/Micron). Nejmenší dostupná verze má tudíž kapacitu 256 GB (8 čipů), kromě toho je dostupný 512GB, 1TB a konečně 2TB model.

Adata bohužel neuvádí specifikace pro všechny modely, takže výkonnostní čísla jsou zatím jen typu „až do“ a platí nejspíše pro největší modely. Nicméně tím, že už základní konfigurace nese osm čipů, by měl být čtyřkanálový řadič slušně saturován a propad 256GB modelu by neměl být značný. Sekvenční rychlosti mají dělat až 560 MB/s při čtení a 525 MB/s při zápisu. Při náhodném přístupu s 4K bloky pak má výkon být až 85 000 IOPS při čtení a 90 000 IOPS při zápisu. Podle Adata má disk garantovat celkový zápis až 800 TB. Pokud je ale toto hodnota pro 2TB verzi, pak jde jen o nějakých 400 cyklů na buňku, což je asi pro MLC NAND asi hodně podhodnoceno. SU900 by po stránce přepisování mělo díky ní být jedním z bezpečnějších SSD, i pokud ho necháte trpět vinou různého „kvalitního“ softwaru.

 

 

Na disky Adata Ultimate SU900 bude dávána pětiletá záruka (proti jen třem rokům u SU800). Výrobce ještě nesdělil ceny, takže ještě nelze říct, jak budou atraktivní ve srovnání s konkurencí, která sice má horší TLC paměti, ale třeba také vyšší výkon. V obchodech zatím také ještě nejsou a kdy přesně by měly být reálně dostupné, z dostupných zpráv nevyplývá.

SSD Adata Ultimate SU900

Zdroje: Adata, The Tech Report

Adata má SSD s 3D NAND typu MLC. Ultimate SU900 bude i v kapacitě 2 TB

Ohodnoťte tento článek!