Adata uvádí první SSD s QLC NAND, Ultimate SU630. 960GB verze stojí míň než 3300 Kč

9

Disky SSD s pamětí QLC se pomalu dostávají na trh, a pozvolna se začíná naplňovat i příslib nižších cen, který tyto paměti od začátku předestíraly. Nyní se tato technologie dostala i do SSD značky Adata, která typicky nabízí právě levnější modely, minimálně oproti značkám jako třeba Samsung. Prvním úložištěm Adata používajícím paměti NAND ze záznamem QLC je SSD nazvané Ultimate SU630, které by skutečně mohlo přinést nevídané ceny za gigabajt.

 

První SATA disk s QLC NAND

Adata Ultimate SU630 je klasickým 2,5″ diskem s rozhraním SATA, verze M.2 patrně na trh nepřijde. Používá 64vrstvé čipy 3D NAND se záznamem QLC, jejichž výrobce není uveden, ale Adata často odebírá NAND od Micronu. I zde by tedy mohlo jít o jeho čipy. Jaký řadič je uvnitř, firma nesděluje. Víme ale, že nepoužívá DRAM buffer, což se asi u SSD zaměřeného na co nejnižší cenu dá očekávat. Kapacity budou dostupné tři: 240 GB, 480 GB a 960 GB.

SSD Adata Ultimate SU630
SSD Adata Ultimate SU630

Výkon vzhledem ke kombinaci QLC NAND (tedy záznamu čtyř bitů na jednu buňku) a návrhu bez DRAM bude relativně nízký. Pro náročné I/O úlohy toto SSD určitě nebude. Adata slibuje přenosové rychlosti až 520 MB/s při čtení a až 450 MB/s při zápisu, přičemž je jako obvykle využitá technika pseudo-SLC zapisovací cache, z které jsou později data se zpožděním přesouvána do QLC bloků. Náhodný přístup má mít výkon až 65 000 IOPS při zápisu, ale jen až 40 000 IOPS při čtení (480GB a 960GB model), přičemž 240GB verze uvádí jen 30 000 IOPS.

Parametry pro modely SSD Adata Ultimate SU630
Parametry a výkony pro modely SSD Adata Ultimate SU630

Paměti QLC vedou k poměrně nízké garantované výdrži. Adata slibuje 50 TB celkových zápisů u 240GB verze, 100 TB u 480 GB a 200 TB u 960GB modelu. Vychází to na 0,28 přepisů denně po dobu záruky. To ještě nezní tak zle, ale záruka je pouze dvouletá, což je dost výjimečné. Obvykle i levná SSD poskytují záruku tříletou. To může znamenat, že je výrobce opatrný a reálné výdrži čipů QLC sám moc nevěří. Pro srovnání, TLC disky od Adata garantují o dost víc. Celkový zápis pro 240GB verzi o stupínek vyššího TLC modelu Ultimate SU650 je například 140 TB, skoro třikrát tolik.

SSD Adata Ultimate SU630
SSD Adata Ultimate SU630

960GB disk za 3299 korun

Adata Ultimate SU630 tedy bude táhnout asi čistě cenou. A ta by mohla skutečně být z nejnižších na trhu. Už oficiální doporučené částky jsou totiž dost nízko. 240GB model má u nás stát 949 Kč, 480GB 1699 Kč a 960GB verze bude za 3299 Kč. To je dost slušná cena za skoro jeden terabajt. Toto SSD by tak možná mohlo být zajímavé třeba pro skladování sbírky her, pokud je nechcete mít na mechanickém disku, ale zase nejste ochotní moc připlácet. Otázka je samozřejmě, zda není rozumnější těch pár stovek na disk s pamětí TLC nepřidat, na druhou stranu je ale možné, že časem sklouzne QLC Ultimate SU630 ještě níž a rozdíl bude větší.

V prodeji by se u nás toto SSD mělo podle českého zastoupení objevit v prosinci.

Adata uvádí první SSD s QLC NAND, Ultimate SU630. 960GB verze stojí míň než 3300 Kč
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.29%) 21 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Zajímavé, mohlo by to být dobré třeba pro Steam knihovnu ale je otázka jaká je trvanlivost dat, už některé TLC mají problém hlavně se zpomalování po čase. Pokud by došlo k dalšímu zpomalení tak už by byl na zvážení klasický RAID dvou 2 TB HDD.

  • Viděl jsem testy Intelovského QLC SSD (660p) a v testech výkon bídný – při kopírování hodně velkých objemů dat zpomalování až na úroveň HDD, na několikrát menší rychlosti než Intelovského TLC (760p), takže to dlouho vypadalo, že testy skončí katastrofou.

   Jenže, pak začali testovat reálné použití pro běžného uživatele = načítací časy her, rychlost restartu systému, instalace programů, kopírování souborů o velikosti max. několik GB a najednou ta rychlost bylo naprosto totožná jako u toho 760p, nesrovnatelně lepší než u HDD.

   Takže výsledek testu byl jasný a já s ním souhlasím: Pokud to máte např. na stříhání videí, nebo jakýkoli jiný účel, kde budete běžně přesouvat desítky a stovky GB dat, tak si rozhodně 660p nekupujde a jděte do nějakého TLC/MLC, nejlépe NVMe samozřejmě (v případě „nehledím na cenu“ Optane).
   Ale pokud jste běžný uživatel / hráč a jde vám o to, abyste měli rychlý restart systému, spouštění aplikací / her, otevírání Excelů, Pdf, atd, tak si klidně to 660p kupte a pravděpodobně vás to v 99% případů nebude proti jinému SSD brzdit.

   Jestli to tady bude podobné, to těžko říct, záleží to na mnoha věcech. Ale tím příkladem Intelu 660p jsem chtěl ukázat, že i pokud QLC SSDčka budou vycházet špatně v zátěžových testech, např. kopírování dat o velikosti většiny disku, tak to ještě neznamená, že jsou nepoužitelná pro běžné uživatele.

  • Flash paměti obecně zpomalují ne po čase, ale podle míry zaplnění (což může s časem samozřejmě souviset). Trvanlivost pro herní účely by u QLC asi neměl být problém. Pokud to nebude jako systémový disk, ale jen „déčko“ pro hry, tak tam tolik zápisů nebude, hlavně se bude číst.

 2. QLC má nějaký smysl jedině od 1TB a výše. Jde to poznat na cenách – levněji než TLC vychází až 960GB model. Hádám jednoduše proto, že u menších kapacit je nejdražší položkou disku řadič a SLC cache.

  • Souhlas, vzhledem k tomu kam spadly ceny 250/500GB modelů už u nich nemá smysl šetřit pár procent ceny (když navíc ten rozdíl bude malý) a radši koupit model, který bude kvalitní jak výkonem, tak výdrží.
   Naopak kdo mermomoci chcete mít nainstalovaný celý svůj Steam a na SSD, tak pro vás budou třeba 2TB QLC disky ideál. Ale jak píšu výše – rozhodně ne pro někoho, kdo by ty 2TB chtěl používat na práci s daty o velikosti stovek GB.

  • SLC cache není komponenta sama o sobě, to je prostě část vlastního prostoru těch TLC nebo zde QLC čipů,která se provozuje „jako SLC“, tj jsou to ty samé buňky, ale místo 8 nebo 16 úrovní napětí se efektivně rozeznávají jenom dvě.

 3. Koupil jsem zatím výprodejové enterprice MLC. QLC ještě dlouho nebude tak levné, aby to mělo smysl kupovat.
  Jinak teda Patriot Burst je TLC a cenou u 960GB je na tom dost podobně, navíc má stálou rychlost oproti ssd se SLC cache.

 4. když se začala druhá verze SSD Kinston HyperX 3K, který měl oproti první modré verzi pohých 3000 zápisů, lidi nadávali že to jde do pekel a životnost SSD se počítá pouze „za určitých podmínek“. QLC mají jen 200 zápisů do buňky? A je dost funny, když ADATA píše, že je rychlost „až 500 MBps“, když je to jen na první vteřinu, než se vyčerpá SLC cache. Takže obecně řečeno, QLC SSD jsou mrdky zktrky, kterými je budou jen prodejci levných sestav snažit oblbnout neználky