Adata uvádí paměti DDR4 s takty až 3333 MHz, v řadě XPG Z1 Gold Edition

0

Jelikož moduly DDR3 se výrobcům podařilo vyšponovat na podstatně vyšší rychlosti, než se asi kdy čekalo, nepřinesly na počátku své kariéry paměti DDR4 bůhvíjaký skok ve výkonu. Co se efektivních frekvencí týče, šla ze začátku řada modulů o dost níž, než kam předtím dosáhly paměti DDR3. Čas to ale asi změní a takty DDR4 nám pomalu rostou. Paměti Adata XPG jsme tu například měli o prázdninách na 2800 MHz, nyní ale firma uvádí rychlejší verzi s názvem XPG Z1 Gold Edition, u nichž je maximální frekvence až 3333 MHz.

Takty, na nichž bude Adata tyto paměti nabízet, jsou 3000, 3200, 3300 a nakonec oněch 3333 MHz (to jsou samozřejmě jenom efektivní takty). Zvládat to mají při 1,35 V, což je u DDR4 mírně nadstandardní napětí (normální hodnota dle specifikací JEDEC je pro tyto paměti 1,2 V). Při taktu 3333 MHz by měl jeden paměťový kanál dosahovat teoretickou propustnost až 26,6 GB/s. Časování mají moduly mít 16-16-16, což by mělo platit pro takt 3333 MHz.

Moduly DDR4 Adata XPG Z1 Gold Edition
Moduly DDR4 Adata XPG Z1 Gold Edition

Adata těmito pamětmi cílí na přetaktovávače, hráče a nadšence – což ti, kdo provozují počítače na platformě Haswell-E, většinou budou. Tím pádem jsou aplikované obvyklé nadšenecké propriety jako chladiče, jejichž povrchová úprava je údajně inspirovaná uhlíkovými karoseriemi závodních aut. Dobré chování pod zátěží a při přetaktování mají zaručit desetivrstvá PCB s dvouuncovým podílem mědi. Podstatnější už je, že použité paměťové čipy by měly být tříděné, to znamená, že Adata je testuje a pro sérii XPG Z1 Gold Edition si schovává ty kvalitnější z dostupných kousků. I potenciál pro přetaktování by tak teoreticky mohl být o něco lepší než za běžných podmínek.

Moduly DDR4 Adata XPG Z1 Gold Edition

Ačkoliv firma oznámila oficiální uvedení, nechala si bohužel pro sebe některé podstatné informace. Zatím vám tedy neřeknu, v jakých kapacitách jsou moduly XPG Z1 Gold Edition k mání. Soudě podle existujících DDR4 modulů série XPG Z1 na nižších taktech by ale měly existovat 4GB a 8GB verze, a to v sadách po dvou či čtyřech modulech. Ceny i datum, ke kterému se tato řada modulů bude dát koupit v obchodech, si bohužel Adata také nechala pro sebe.

 

Zdroj: Adata

Adata uvádí paměti DDR4 s takty až 3333 MHz, v řadě XPG Z1 Gold Edition
Ohodnoťte tento článek!