Adata uvádí vlastní výkoné SSD s podporou PCI Express 4.0: XPG Gammix S50

0

Na platformě procesorů AMD Ryzen 300 s čipsetem X570 se v osobních počítačích poprvé objevila sběrnice PCI Express 4.0, dvojnásobně rychlá (2GB/s na linku) proti dosavadní verzi PCIe 3.0. Podporu pro ni mají Radeony RX 5700 (XT), ale význam teď má asi hlavně pro NVMe SSD, u nichž se přímo projeví v dosažitelné propustnosti čtení a zápisu. SSD používající PCIe 4.0 se začínají na trhu množit a teď už vyšlo jedno i od značky Adata, která má často příjemně nízké ceny, i když těžko říct, jestli zrovna u tohoto highendového artiklu to bude také platit.

Tento modul má jméno XPG Gammix S50 a jde stejně jako u ostatních o NVMe modul M.2 s rozhraním PCIe 4.0 ×4. Je také zřejmě založený na stejném čipu Phison E16 (neboli PS5016-E16) jako ostatní PCIe 4.0 moduly, které se již objevily. To by totiž měl být první a zatím asi jediný řadič, který je hotový a dostupný. Na modulu je jako obvykle osazený pasivní chladič, PCIe 4.0 SSD s tímto řadičem totiž pod zátěží docela hřejí.

Jakého výrobce je použitá NAND, Adata neuvádí (to je tradiční zlozvyk této značky), jen že jde o čipy 3D NAND typu TLC. Řadič také používá jako všechny disky dnes SLC cache pro zápis (a také DRAM buffer, ale kapacitu neznáme). XPG Gammix S50 má dosahovat sekvenční rychlosti čtení až 5000 MB/s a sekvenční rychlosti zápisu až 4400 MB/s. V náhodném přístupu jsou jak pro čtení, tak pro zápis uvedené hodnoty 750 000 IOPS. Výše uvedené hodnoty jsou jinak v CrystalDiskMarku s hloubkou fronty QD32. V AS SSD a ATTO jsou čísla o něco nižší – viz tabulku.

Adata XPG Gammix S50 vykon
Adata XPG Gammix S50: výkon dle specifikací

Nabízené jsou dvě kapacity – jen 1 TB a 2 TB, nic menšího. Pro obě varianty jsou údajně výkonnostní čísla stejná. Disk podporuje úsporné režimy, takže vzdor vysokým maximálním spotřebám při aktivitě by typicky měl brát okolo 0,8 W a v nečinnosti spotřebovávat až jen 0,05 W (režim Slumber) a výrobce dává pětiletou záruku. Garance zápisu je 1800 TB pro 1TB model a 3600 TB pro 2TB verzi, což je docela slušné, pokud nejde o překlep – 1800 přepisovacích cyklů na buňku není dneska vůbec málo, to je prakticky jeden celý přepis denně.

Adata XPG Gammix S50 07
Adata XPG Gammix S50 07

Kdy by se u nás mohly tato SSD reálně objevit obchodech, zatím nevíme. Firma mluví jen o „vydání“ bez konkrétního údaje o dostupnosti, která se navíc podle tiskové zprávy může lišit dle regionu. Ceny tudíž také zatím netušíme, vyhledávače zboží XPG Gammix S50 zatím neregistrují.

Galerie: Adata XPG Gammix S50

Adata uvádí vlastní výkoné SSD s podporou PCI Express 4.0: XPG Gammix S50
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů