Adata ukazuje nejrychlejší SSD. PCIe 4.0 ždímá skoro až na dřeň

1
SSD Adata XPG Gammix S10

Nové rozhraní PCIe 4.0 dostupné u procesorů architektury AMD Zen 2 a příslušných čipsetů zdvojnásobuje datovou propustnost využitelnou pro grafické karty nebo nejrychlejší SSD. Ale zatímco u grafik není reálný přínos výkonu téměř měřitelný, nová generace úložišť postavených na flashových pamětech dokáže rychlejší rozhraní ocenit. U prvních nových SSD už sekvenční rychlosti pokořily hranici dříve nedostupnou kvůli PCIe 3.0. Adata na CESu představila prototyp SSD, které ždímá na maximum i nové rozhraní.

XPG Sage, jak se nové úložiště jmenuje, dosahuje při sekvenčním čtení v CrystalDiskMarku přes 7200 MB/s a při zápisu přibližně 5400 MB/s. Optimalizací firmwaru se prý Adata ve druhém případě dostane až na 6000 MB/s. Teoretickým maximem rozhraní se čtyřmi PCIe linkami je 8000 GB/s.

Co všechno stojí za skokovým navýšením rychlostí, zatím neznáme. Několik detailů ale vyšťoural magazín Tom’s Hardware, který je s Adatou v kontaktu. XPG Sage prý využívá nový řadič Innogrit Rainier IG5236, jenž k NAND čipům přistupuje v osmi kanály s rychlostmi až 1200 MT/s. (Totéž zvládne i připravovaný Phison E18.) Podle Tom’s Hardware se citelně zvýší i náhodné rychlosti, Adata slibuje až 1 000 000 IOPS při čtení a 800 000 IOPS při zápisu.

adata xpg sage prototype
Prototyp Adata XPG Sage v CrystalDiskMarku

XPG Sage bude dostupný v kapacitách do 4 TB a nabídne až 4 GB cache. Cenu ani dostupnost zatím neznáme. Protože ale prototyp čeká ještě řada ladění, nejspíš si počkáme několik měsíců. Na červnovém Computexu se snad dozvíme víc, ale to už budou mít obdobná SSD jistě připraveni i další výrobci.

Zdroj: Adata, Tom’s Hardware

Adata ukazuje nejrychlejší SSD. PCIe 4.0 ždímá skoro až na dřeň
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 24 hlasů

1 komentář