Blokování reklam je v pořádku. Adblock Plus vyhrál další soud

8
Adblock Plus
Adblock Plus

Německý Axel Springer ve snaze zničit tvůrce populárního blokátoru reklam nepolevuje. Jenže ani na popáté u soudu proti společnosti Eyeo neuspěl. Vydavatelství prohrálo u dvou regionálních soudů v Mnichově a Hamburku, i následných odvolacích soudech v Kolíně nad Rýnem. Minulý týden jejich verdikty stvrdil i nejvyšší soud.

Nástroj Adblock Plus neporušuje žádné tamní zákony. Soudům nevadí způsob podnikání ani fakt, že ABP některé reklamy blokuje a jiné ne dle pravidla Acceptable Ads. Klíčový je totiž fakt, že reklamu si blokují samotní uživatelé. Eyeo nástroj nikomu nenutí.

TIP: Zásadní den pro internet je tady. Chrome blokuje otravné reklamy

Adblock Plus má přes 100 milionů uživatelů. Acceptable Ads (AA) jsou reklamy, které jsou řádně označené, nezakrývají část obsahu, jsou na stránce citlivě umístěné a nejsou příliš agresivní. Takové ABP neblokuje. Dostat se na bílou listinu ale trvá několik týdnů.

Google nebo Microsoft své reklamy pro AA optimalizují, ale stojí je to 30 % příjmů. Tolik činí provize Eyea u společností, jejichž reklamy mají měsíčně přes 10 milionů impresí. Takové mají na svědomí 10 % reklam, zbylých 90 % (od menších poskytovatelů) Adblock Plus zobrazí bez provize.

Blokování reklam je v pořádku. Adblock Plus vyhrál další soud
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.89%) 9 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Jsem asi trubka, ale to je špatný :(. Co jsem četl, tak soud argumentoval tím, že blokování je legální, protože provozovatel může odmítnou poskytnout obsah tomu, kdo blokuje. Jenže nějak pochybuji, že se provozovatel jednoznačně a přesně dozví (nemyslím různou pochybnou detekci, ale přes nějaké povinně poskytované informace, které by blokátory zasílaly serveru), že čtenář má reklamu blokovanou. Nevím, zda soud dokázal rozlišit takovéto technické věci.
  Blokování je pro mě tak jak tak neetické. Pokud konzumuji něčí obsah, tak za to něco musím „poskytnout“. Servery nejsou charita.

  • na tyhle bláboly jsi přišel jak? 😀 Kolikrát na nějaké stránce nemohu konzumovat žádný obsah kromě sto padesáti vyskočených a vysunutých oken s bordelem … nech si ty kecy o etice pro toho hňupa, co tě platí …

  • Kdyby se ty reklamy daly vydržet, tak nemá AdBlock takový úspěch. Ale většinou to jsou takové sra.ky přes celou obrazovku, bliká to apod. že se ani ten obsah přečíst nedá. Bez AdBlocku ani ránu. Pokud poskytovatel chce, může mi stránku nezobrazit a s tím budu naprosto ok.

   • Souhlasím. AB jsem používal, pak po koupi nového notebooku jsem ho nějak nestahoval a nechal to chvíli být. Jenže některé stránky zkrátka mají agresivní, hlasitou a nevypnutelnou reklamu, takže mě tím donutily k instalaci ABP.
    Reklama v únosné míře mi nevadí. Třeba tady nikdy na škodu nebyla. Jiné servery, bohužel, už tak dobré nejsou a třeba reklamy Volkswagenu v poslední době jsou na zastřelení tvůrců pro výstrahu.

  • Souhlasim, je to neeticke.
   Vidim jiny problem, nekolikrat jsem v reklamach nasel vir (spyware), proto jsem zacal s blokovanim take. V pripade, ze bych neblokoval a z reklam se mi do pocitace dostal vir a napachal mi v PC skodu, kdo mi to zaplati?

   Oni totiz provozovatele tvrdi, ze jejich obsah a tedy i reklamy zobrazuji na vlastni riziko. Proto se mi zda logicke a moralni filtrovat viry tak, aby se mi do PC nedostali – pouzivam k tomu uBlock Origin.