Adobe Creative Suite 4: webdesign a grafika profesionálně

0

Aplikace firmy Adobe jsou dobře známy nejenom mezi profesionálními grafiky a vývojáři webových aplikací. Díky jejich obrovské popularitě, a v neposlední řadě i kvalitě, jsou aplikace od Adobe častým předmětem proseb méně zkušených na tzv. obětavé sousedy – počítačové odborníky.

Grafika – Photoshop, Fireworks, Illustrator

Několik let zpátky začalo Adobe vydávat své programy v balíčku nazvaném Creative Suite. V současnosti čtvrtá verze této sady s přízviskem Master Collection je slovy Adobe označována jako nejrozsáhlejší designové prostředí, jaké kdy bylo vydáno. Adobe Creative Suite 4 je kromě sady Master Collection obsahující všechny aplikace od Adobe k dispozici i v několika dalších vydáních. S Adobe CS4 se setkáte v celkem šesti různých sadách obsahujících různé kombinace z celkem patnácti aplikací, podle toho, kterému typu uživatelů je sada svým zaměřením určena.

Na následujících řádcích se budeme věnovat verzi Web Premium určené pro webové designéry a vývojáře webových aplikací.

Adobe Photoshop CS4 Extended

Grafický editor Adobe Photoshop patří právem mezi nejuznávanější nástroje pro práci s grafikou. Jeho obliba u profesionálů je taková, že v této oblasti prakticky nemá reálnou konkurenci. U domácích uživatelů je tomu trošku jinak, ale to ponechejme stranou.

Nová verze Photoshopu přichází s podporou grafické akcelerace, což se příznivě projeví při úpravách větších obrázků a jejich překreslování v okně editoru. Požadavkem je grafická karta podporující OpenGL, ovladač podporující totéž plus Shader Model 3.0 a alespoň 128 MB volné operační paměti. Kompletní přehled nástrojů Photoshopu, které lze pomocí GPU urychlit, najdete na této stránce. Patří mezi ně zoomování, otáčení, mřížka a další.

Grafická akcelerace je nicméně k dispozici jen pro určitý počet otevřených obrázků, poté vám Photoshop oznámí, že další grafika již bude zpracovávána bez GPU a měli byste raději některé obrázky zavřít.

Novinkou patrnou na první pohled, je změna uživatelského rozhraní Photoshopu. Ten pokračuje v moderním trendu kombinace tmavých černých a šedých barev, rozvržení ovládacích prvků je zvoleno tak, aby zde byl maximální prostor pro rozpracovanou grafiku. To mimo jiné znamená i absenci klasického rámečku okna a umístění programové nabídky hned k hornímu okraji.

Každý, kdo pracuje s grafikou, občas potřebuje obrázek, který by poměrem stran pasoval do nějakého okolí. Doposud jste měli na výběr jeho zmenšení a oříznutí, případně úpravu poměrů stran tak, že došlo k více či méně viditelné deformaci. Photoshop CS4 přichází s nástrojem Content-Aware Scale, který zajistí změnu velikosti vybrané vrstvy tak, aby došlo k co nejmenší deformaci objektů na obrázku, to samozřejmě při téměř libovolné změně poměrů stran.

Všimnete si, že i po úpravách vypadá hlavní objekt na obrázku zcela realisticky, zatímco deformováno je pouze pozadí.

Další novinky a vylepšení ve Photoshopu CS4 najdete u efektů rybího oka, sférických panoramat, rozšířena je dále integrace s ostatními aplikacemi. Zajímavý je nástroj pro spojení obrázků stejného objektu s různou hloubkou ostrosti. Pořídíte-li několik stejných snímků, kdy ale bude pokaždé zaostřeno na jinou část objektu, můžete je ve Photoshopu CS4 spojit do jediné vrstvy s maximálně ostrým obrázkem ve všech detailech. Za velkou pomůcku považuji živé náhledy u kurzorů pro klonování.

Adobe Fireworks CS4

V balíčku Adobe CS4 Web Premium najdete i další grafický editor. Zatímco Photoshop je vlastně jakýmsi univerzálním nástrojem pro tvorbu webové grafiky i úpravu fotografií, Fireworks je určen především pro práci s webovou grafikou a návrh vzhledu uživatelských rozhraní multimediálních aplikací.

Weboví designéři ocení možnost jednoduše vytvořit a exportovat kaskádové styly pro hotový grafický návrh, vývojáři pracující s multimédii zase přímou podporu platformy Adobe AIR. Často používané části grafiky lze uložit do knihovny a odtud je pak opakovaně vkládat do dalších projektů.

Ve Fireworks CS4 došlo k nárůstu výkonu, změnilo se i uživatelské prostředí, které tak odpovídá výše popsanému vzhledu Photoshopu. Fireworks CS4. Fireworks CS4 dále nabízí provázání s webovou aplikací Kuler, která je určena pro snadný výběr barevných odstínů pro vaše projekty.

Adobe Illustrator CS4

Zatímco předchozí dva zmíněné grafické editory byly určeny spíše pro práci s rastrovou grafikou (byť vektory nějakým způsobem podporují), tak Adobe Illustrator je specialista na vektorovou grafiku. Někteří webdesignéři mu dávají při návrhu vzhledu webových stránek přednost před Photoshopem, a to proto, že se jim s vektorovou grafikou jednoduše lépe pracuje. Přeci jen, například změna velikosti prvků je u vektorů na rozdíl od fotografií méně problémová.

Adobe Illustrator CS4 vám umožní připravit až stovku kreslicích pláten v jednom souboru. Díky průhlednosti pro jednotlivé části barevného přechodu bude vaše grafika mnohem působivější. Pokud v Illustratoru CS4 nakreslíte nějakou oblast kulatým štětcem (a případně využijete i gumu), tak vznikne jeden čistý vektorový tvar. Nová verze Illustratoru upravuje i použitelnost jeho rozhraní. Řadu věcí, lze nyní dělat daleko rychleji, například upravovat vzhled vybraných prvků přímo v panelu.

Tvorba webových aplikací – Dreamweaver a Flash

Adobe Dreamweaver CS4

Dreamweaver patří mezi nejznámější profesionální editory pro návrh a úpravu webových stránek, resp. kompletních webových aplikací. Je přitom úplně jedno, zda pracujete s PHP, HTML, JavaScriptem, ASP, CSS nebo dalšími webovými technologiemi. Dreamweaver byl původně podobně jako Fireworks nebo Flash vyvíjen pod hlavičkou společnosti Macromedia, kterou Adobe před pár lety převzalo.

Dreamwevaer v sobě spojuje výhody rychlé editace kódu stránek nebo skriptů s možností pracovat ve vizuálním režimu, kdy ihned vidíte změny, které na stránce provádíte. Novinkou v Dreamweaveru CS4 jsou tzv. živé náhledy, nebo živé zobrazení. Když jste doposud pracovali v režimu, kdy přes půl okna byl kód, a ve zbytku bylo zobrazení výsledné podoby stránky, museli jste po každé úpravě kódu soubor uložit, aby se změna projevila v náhledu. To nyní odpadá a při zapnutí režimu Live View změny vidíte ihned.

Adobe Dreamweaver CS4 potěší vývojáře pracující s Ajaxem a JavaScriptem. Přichází totiž s podporou lepší inline nápovědy a vylepšenou podporou základních objektů a datových typů v JavaScriptu. Nepochybně oceníte i možnost jednoduššího programování s využitím knihoven jQuery nebo Prototype.

Práci ulehčí také import dynamických dat do tabulek v HTML. Adobe pokračuje v provazování Photoshopu a Dreamweaveru, takže nyní můžete jakýkoli obrázek vložený v Dreamweaveru upravovat přímo v něm. K úpravám lze samozřejmě zavolat i Fireworks.

Další z novinek v Adobe Dreamweaveru CS4 je podpora platformy Adobe AIR, kterou jsem zmínil už u editoru Fireworks.

Adobe Flash CS4 Professional

Celou řadu novinek najdete také v programu Flash, který z pomůcky pro tvorbu animovaných a interaktivních prvků na webové stránce vyrostl v nástroj pro tvorbu kompletních multimediálních webových aplikací. Nově můžete používat objektově založené animace, díky čemuž získáte nad celou animací lepší kontrolu. Směr pohybu můžete měnit pomocí Beziérovy křivky.

Pro animaci objektů využijete nový nástroj Kost. Díky tomu totiž pospojujete vzájemně závislé části objektu, podobně jako kosti drží pohromadě lidské tělo. Vytvoření řetězových animací se pak stane hračkou.

V Adobe Flash CS4 najdete nový editor pohybu s podrobným ovládáním všech důležitých parametrů klíčových snímků. Zcela jistě využijete také nové 3D transformace, díky kterým lze 2D objekty animovat v trojrozměrném prostoru.

Novinkou je dále podpora metadat XMP přímo v souborech SWF, podpora platformy Adobe AIR a stále populárnější kodek H.264.

Adobe CS4 a aplikace na webu

Podpora Flashe, resp. provázání s různými webovými aplikacemi Adobe je znát u celé řady programů v balíčku Creative Suite 4. Již jsem zmiňoval podporu výběru barevných profilů přes nástroj Kuler. Kromě něj můžete využívat i službu Adobe ConnectNow umožňující spolupráci na projektu s dalšími kolegy, což zahrnuje vzájemnou komunikaci a sdílení pracovní oblasti.

Další aplikace – Acrobat, Soundbooth, doplňky

Adobe Acrobat 9 Pro

O programu pro tvorbu PDF jsme se na ExtraWindows.cz již zmiňovali v článcích Adobe Acrobat 9: konečně tvorba moderních dokumentů a Adobe Acrobat 9: čeština a novinky. Nejvýznamnější novinkou v novém Acrobatovi je podpora multimediálního obsahu v PDF, kdy můžete vkládat komentáře přímo k jednotlivým snímkům ve vloženém videu nebo k částem skladby. Zajímavou novinkou jsou tzv. portfolia, ve kterých lze do efektního 3D prostředí zařadit různé soubory, nejenom PDF.

Acrobat 9 také obsahuje přímou podporu Flashe, pro přehrávání vloženého multimediálního obsahu. Mnohé z vás také jistě potěší, že se do něj v deváté verzi vrátila možnost editace textu v PDF dokumentech.

Adobe Soundbooth CS4

Věděli jste, že součástí designérských balíčků od Adobe je i nástroj pro vytváření a úpravu zvukových souborů? Na tento program se často zapomíná, což si myslím, že je docela škoda. Jde totiž o poměrně schopný více stopový zvukový editor.

Nová verze se nám představuje s novým formátem nazvaným Adobe Sound Document (ASND). Tento balíček s více stopami můžete jednoduše otevírat a používat v dalších aplikacích od Adobe, jako je editor videa Adobe Premiere nebo v předchozí kapitole zmíněný Adobe Flash.

Soundbooth CS4 zjednodušuje nastavování hlasitosti doslova na jedno kliknutí myší. Užitečnou novinkou je jakýsi poslechový náhled pro různé stupně komprese při výstupu do formátu MP3. Adobe Soundbooth CS4 je schopen ve zvukové nahrávce rozpoznat řeč a převést ji na psaný text. Jak už to tak bývá, podporována je pouze angličtina.

Z dalších novinek je zde například vylepšení vizuálních nástrojů pro čištění nahrávky, integrace do balíčku Creative Suite, nebo lepší podpora smyček.

Další programy

Tolik tedy novinky v hlavních aplikacích Adobe Creative Suite Web Premium. Kromě nich je v balíčku samozřejmě několik dalších, podpůrných a pomocných nástrojů, jako jsou program pro tvorbu a publikování webového obsahu Adobe Contribute CS4 (neboli blogovací editor), správce souborů Adobe Bridge CS4, pomůcka pro verzování projektů Adobe Version Cue CS4 a Adobe Device Central CS4.

Všechny programy bez problémů fungují i v 64bitové verzi Windows Vista (včetně grafické akcelerace), nicméně skutečně 64bitový je pouze Adobe Photoshop. Na výběr přitom máte po instalaci i 32bitovou variantu.

Shrnutí, ceny

Adobe Creative Suite 4 Web Premium je sada aplikací určených pro skutečné profesionály a především zavedené firmy nebo živnostníky. Ti nejlépe využijí všech funkcí v programech, které tento balíček, resp. sady Creative Suite, nabízejí. Výběr programů ve Web Premium plně vystihuje jeho zaměření, a tedy tvorbu webů a webových aplikací.

Cena Adobe CS4 Web Premium odpovídá zaměření na profesionály, kteří jsou ochotni za pohodlný nástroj dostatečně zaplatit a kteří vědí, že se jim investice vrátí. Částka, kterou za balíček zaplatíte, se pohybuje okolo 50 000 Kč bez DPH.

Ohodnoťte tento článek!