Adobe zabije Flash letos v zimě. Nebude chybět nikomu

7
Flash
ilustrační obrázek
-
Zdroj: Universal Pictures

Flash od Adobe skončí na konci letošního roku. A bude to konec se vším všudy. Adobe už neumožní stažení a uživatele vyzve, aby si software odinstalovali. A možná bude obsah ve Flashi sám ve svém přehrávači blokovat.

O konci Flashe se ví už dlouho, Adobe jej oznámilo někdy před třemi lety. Flash je jedna velká bezpečnostní díra, přesto na něm stále běží některé archaické weby. Když tahle technologie začínala, byl to zajímavý přístup k tomu nakódovat web více interaktivně či řekněme animovaně.

Ve Flashi vzniklo i mnoho webových her a hříček (třeba mluvící křeček/pískomil v mikrovlnce). Když Apple představil iPady a později iPhony, odmítl Flash podporovat, což Adobe řádně nakrklo a obvinil Apple z toho, že svým uživatelům odmítá zpřístupnit celý web.

Přesné datum ukončení je 31. prosinec 2020

Apple pro iOS vyžadoval weby striktně v HTML5/CSS a po mnoha letech se to ukázalo jako správná cesta. Postupně se přidávali další, hlavně výrobci webových prohlížečů a význam Flashe zanikal.

Stáhnout Adobe Flash Player
Stáhnout Adobe Flash Player

Google odstranil flashové reklamy a v roce 2017 jej třeba Firefox měl v základu už vypnutý. Adobe nedokázalo bezpečnostní chyby pořádně opravit. Nehledě na to, že po jistou dobu se vám při instalaci v základu stáhl i bloatware ve formě McAffee. Flash nebude chybět asi nikomu.

Adobe Flash…

zdroj: Adobe, Engadget

Adobe zabije Flash letos v zimě. Nebude chybět nikomu
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98%) 10 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. Trochu mě v článku chybí základní informace a to, že Flash zabil sám Adobe svou neschopností. Flash pochází z úspěšné společnosti Macromedia, která značně dopomohla k rozvoji webdesignu. Měla celý balík programů pro tvorbu webů – asi nejznámější Dreamweaver a další. Macromedia jak Flash tak další programy neustále zdokonalovali, bohužel pak přišel Adobe, za nechutný peníz Macromedia koupil a od té doby na Flash prakticky nešáhl a nechal ho vyhnít. Prostě se jen Adobe potřebovalo zbavit konkurence a získat know how v oblasti webdesignu.
    Mě osobně to mrzí z toho pohledu, že jsem jeden čas vložil do Flashe spoustu času, naučil se v jednoduchém ActionScriptu programovat a užil s v něm spoustu zábavy. Ale jak to koupilo Adobe vše šlo postupně do kopru.

      • Jo já jen, že by bylo dobré zmínit trochu historie Flashu. Ve své době způsobil internetovou revoluci – jak tu dobrou, tak tu špatnou v podobě animovaných reklam. A to v době kdy žádné HTML5 ještě neexistovalo.
        Samozřejmě nakonec je to vlastně dobře, že to Adobe pohřbilo a naplno se rozšířily otevřené standardy.