Adobe Photoshop Elements 7: úprava fotek je hračkou

0

Adobe Photoshop Elements 7 je určen pro uživatele, kteří požadují co nejvíce funkcí pro úpravy fotografií a tvorbu bitmapové grafiky, nechtějí však investovat velké částky do profesionálního Adobe Photoshopu. Photoshop Elements je uzpůsoben jako svým ovládáním, tak nabídkou funkcí. Tři režimy editoru (rychlý, kompletní a s průvodci) nabídnou vše potřebné různě zkušeným uživatelům. Nedílnou součástí Photoshop Elements je také schopný organizér fotografií, který vám pomůže s jejich kopírováním do počítače, vyhledáváním v katalogu, řazením a v nejnovější verzi také sdílením na internetu.

V organizéru lze snadno přidávat tagy. Online sdílení je k dispozici jen pro Severní Ameriku.

Vylepšené vyhledávání

V minulé verzi se objevilo tmavé uživatelské prostředí, které možná nevyhovovalo každému. Photoshop Elements 7 nyní nabízí nastavení jasu, takže si z tmavého pozadí okna můžete snadno udělat klasické šedé.

V sedmičce zůstaly zachovány všechny funkce z předchozích verzí. Stále tedy můžete fotografie v organizéru označovat hvězdičkami, vylepšení se dočkala práce s tagy s možností jejich přetahování z připraveného seznamu přímo na snímky. Vedle navigačních tlačítek je k dispozici vyhledávací políčko, kterým rychle vyfiltrujete jen ty snímky, které obsahují konkrétní tagy.

Úprava fotografií ještě jednodušší

Zatímco v organizéru mnoho novinek nenajdete, v editoru Photoshop Elements 7 je jich hned několik. Určitě vyzkoušejte nový štětec Smart Brush Tool. Po kliknutí zobrazí nabídku různých úprav (černobíle, zvýraznění, ztmavení, rtěnka, úprava barev atd.).

Několika tahy štětcem Smart Brush změníte část snímku například na černobílý

Úpravu si vyberete a na příslušné části snímku začnete kreslit. Upravovaná oblast se ihned automaticky označí a upraví zvoleným způsobem. Chcete-li například předmět na fotografii změnit na černobílý, stačí nakreslit pár tahů jeho středem – editor se postará o to, aby se překreslil celý povrch předmětu a přitom úprava nezasáhla další oblasti snímku. Funguje to podobně jako oblíbené výběry tahem štětce a velmi rychle s tímto nástrojem doplníte například vypálenou oblohu.

V Magic Extractoru několika tahy štětce získáte ze snímku jen požadovaný objekt. Můžete zapomenout na nepohodlné označování lasem, i zde se ale vyplatí pečlivost.

Zbavte se turistů na fotkách

S nástrojem SceneCleaner budete schopni jednoduše odstranit z fotografie rušivé elementy (turisti, zvířata, děti…). Stačí vybrat několik fotografií stejného místa a nástrojem SceneCleaner je spojit. Pro snímky portrétů je připraven nový filtr Surface Blur. Speciální rozmazání odstraní nedokonalosti pleti, jako jsou vrásky a ďolíčky, hrany však zachová dostatečně ostré, takže upravená fotografie působí přirozeně.

Rozhraní editoru se svými funkcemi přizpůsobí i začátečníkům

Dávkové zpracování obrázků

Adobe Photoshop Elements 7 nyní obsahuje Actions Player – prostředek pro dávkové zpracování. Tento nástroj nabízí několik předdefinovaných akcí, které sdružují více funkcí potřebných pro nějakou úpravu obrázku. Po přepnutí editoru do režimu průvodce si zobrazíte Actions Player, vyberete akci a program necháte provést sadu připravených funkcí. Základní nabídka je poměrně chudá, zkušenější uživatelé však mohou přidat další a práci s editorem tak zautomatizovat.

Fotografie můžete zpracovat do nejrůznějších výstupů

Nový Photoshop Elements 7 se od předchozí verze tedy příliš neliší, pokud však ten správný nástroj pro úpravy a evidenci fotografií teprve hledáte, určitě by měl být jedním z kandidátů. Na našem trhu bude dodáván s českým rozhraním.

Editor Photoshop Elements 7 v režimu průvodce

Adobe Photoshop Elements 7

+ stejné úkoly rychleji než ve velkém Photoshopu

+ snadné ovládání

+ vyhledávání obličejů na snímcích v katalogu

– vyšší nároky na hardware

Ohodnoťte tento článek!