Adobe Photoshop Elements 9: Lomo, výplně, vrstvy a další novinky

0

Adobe Photoshop Elements je populární program pro úpravu a sdílení fotografií. Jeho funkce vycházejí z profesionálního Adobe Photoshopu, který je určen pro náročné úpravy snímků a pro tvorbu webové grafiky. Photoshop Elements má rovněž rozsáhlou nabídku funkcí, většinou jsou ty největší novinky z velkého Photoshopu zpětně v další verzi importovány i do Photoshopu Elements.

Důležité však je, že Photoshop Elements upravuje používání veškerých funkcí tak, aby byly co možná nejvíce srozumitelné domácím uživatelům, kteří s úpravami fotografií nemusejí mít ty největší zkušenosti. Někdy to paradoxně vede k tomu, že stejná úprava snímku je ve Photoshopu Elements rychlejší, než ve velkém Photoshopu.

Adobe Photoshop Elements 9 se již tradičně skládá ze dvou součástí. Základem je správce fotografií sloužící k jejich snadné organizaci a hromadným úpravám, druhou částí je editor. Ten může být zobrazen v několika podobách, které odpovídají zkušenostem uživatelů. Každý si vybere takové zobrazení, na které stačí svými znalostmi.

Novinky v Adobe Photoshop Elements 9

Zkušební verzi  Adobe Photoshop Elements 9 si můžete stáhnout z internetu včetně české lokalizace. Počítejte s 1,7GB velkým instalátorem. Novinky potěší především ty uživatele, kteří si se svými snímky dávají práci a po importu do počítače se je snaží upravit k dokonalosti. PSE9 nabízí řadu efektů pro vylepšení snímků, nově například s využitím efektu ve stylu fotoaparátu LOMO.

Nechybí rozšířená podpora kombinování snímků do panoramatických fotografií a vylepšená práce se soubory RAW. Co se správy fotografií týče, nyní je možné snímky rovnou ze správce nahrávat na Facebook nebo z nich vytvářet kalendáře, pohlednice či fotoalba a rovnou je poslat na tiskárnu.

S novinkami v Adobe Photoshop Elements 9 vás seznámí také startovací obrazovka programu. Stačí jí sdělit, že máte starší verzi a chcete zjistit, co je v té deváté nového.

Okamžité odstranění nedokonalostí na snímku

V režimu organizéru se opět nabízí sada tlačítek pro přepínání do editoru a dalších nástrojů pro publikaci snímků. Při těch nejjednodušších opravách ale zůstáváte v organizéru a jen stisknete tlačítko pro automatickou opravu. Tradičně pracuje s barevnými složkami obrazu, na automatické otáčení zapomeňte.

Když se přepnete do editoru v plném zobrazení, čeká na vás sada klasických nástrojů, které najdete i u konkurence, ale také několik speciálních. V minulé verzi jste mohli vyzkoušet například inteligentní štětec, který dovede při kreslení provádět různé efekty na snímku, jako je změna barev a podobně.

V Adobe Photoshop Elements 9 najdete také funkci podobnou Content Aware Fill, tedy výplni respektující obsah. Možná jste zaznamenali, že se tato novinka objevila u Photoshopu CS5. V případě PSE9 ji vyzkoušíte tak, že si zvolíte nástroj Bodový retušovací štětec a začnete kreslit po oblasti, kterou chcete nahradit vzorkem z okolí. Odpadá tak složité klonování, kterým jste objekty ze snímku odstraňovali dříve.

Analýza z původní funkce Content Aware Fill se uplatňuje také při spojování obrázků do panoramatické fotografie, kdy je třeba doplnit chybějící obrazovou informaci.

Úprava snímků rychlejší než ve velkém Photoshopu

Chcete-li vyzkoušet následující novinku, přepněte si editor do režimu Průvodce, tedy rozklepněte snímek a na kartě Opravit vyberte pod šipkou funkci Úpravy fotografií – s průvodcem. Na pravé straně okna editoru pak uvidíte několik průvodců sloužících k dosažení různých úprav snímků. Jednou z novinek je zde Shoda stylů v sekci Sloučení fotografií.  

Po klepnutí na tuto funkci se zobrazí zásobník stylů – několik fotografií, které reprezentují váš oblíbený vzhled snímků. Jednu fotku z tohoto zásobníku tedy přetáhnete do prostoru určeného pro vzorový styl a upravovaný snímek se následně vzhledu této předlohy přizpůsobí. Několika táhly můžete úpravu ještě vylepšit a následně snímek uložíte.

I další úpravy v průvodcovské sekci Sloučení fotografií stojí za pozornost. Vyzkoušejte vyčištění scény od pohybujících se objektů nebo náhradu tváří. Další zajímavostí je Automatizovaná sekce, do které lze nahrát posloupnost úprav a následně je snadno aplikovat na další snímky.

Zůstaneme-li ještě u průvodců, pak se podívejte na úpravu nazvanou Efekt fotoaparátu Lomo. Snímky pořízené tímto fotoaparátem mají zvláštní charakteristiku, kterou se PSE9 snaží napodobit křížkovým zpracováním obrazu a přidáním vinětáže.

Dalšího zajímavého efektu docílíte s použitím průvodce Mimo rozsah, kdy vytvoříte snímek, jehož část vystupuje jakoby mimo okraj fotografie. Zkušení uživatelé mohou využít vylepšené funkce pro práci s vrstvami.

Jak z Photoshopu Elements na Facebook?

Pro publikaci vybraných fotografií na Facebooku nebo na jiné online službě nemusíte hledat žádný další program. V organizéru se prostě přepnete na kartu Sdílení, označíte několik snímků a klepnete na tlačítko Share to Facebook. Pak stačí jen potvrdit autorizaci a počkat na nahrání snímků.

Vytiskněte si kalendář

Pod kartou Vytvořit přibylo několik nových funkcí, které vám umožní rychle vytvořit kalendáře z vašich fotografií, přání, koláže a další typy tiskovin podle připravených šablon. Máte-li nainstalován Adobe Premiere Elements, je připraveno také provázání na tento editor videa a možnost sestavení filmu z vybraných fotografií.

Ceny a aktualizace

Organizátor Adobe Photoshop Elements je nově dostupný i pro uživatele pracující na počítačích s operačním systémem Mac OS. Zajímavě vypadá vyhledávání nejlepších snímků, kdy analyzátor Photoshopu Elements vybírá fotografie na základě osvětlení, zaostření nebo kontrastu. Již dříve představené automatické rozpoznávání osob (PSE s tím přišel jako jeden z prvních) se dovede učit a spojovat tváře na nových fotografiích s konkrétními jmény.

Adobe Photoshop Elements 9 je možné pořídit za 1870 Kč bez DPH, aktualizace je pak dostupná za zvýhodněnou cenu. Program je také prodáván v balíčku spolu s editorem videa Adobe Premiere Elements 9, a to za cenu 2698 Kč bez DPH.

Ohodnoťte tento článek!