Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném

6
Adobe Lightroom CC pro Mac
Adobe Lightroom CC pro Mac

Adobe včera oznámilo, že populární editor fotografií a digitální komora pro vyvolávání RAWů se zásadně změní. Lightroom 6 již bude podporován jen do konce roku 2017. Poté již nebude dostávat žádné záplaty ani podporu nových fotoaparátů/objektivů. Příští týden ještě vyjde Lightroom 6.13 s podporou špičkového Nikonu D850, ale pak už nejspíš nic nečekejte.

Lightroom 7 nikdy nepřijde. Stejně jako u Photoshopu a dalších kreativních nástrojů s výjimkou balíčků Elements totiž Lightroom bude k dispozici jen za předplatné. Desktopová aplikace se přejmenuje na Lightroom Classic CC a bude k dispozici formou plánu Lightroom CC, případně vyšších tarifů Creative Cloud.

Základní balíček Lightroomu a 1TB cloudového úložiště stojí 12 eur na měsíc (310 Kč). Za stejné peníze můžete mít i také Lightroom spolu s Photoshopem, avšak pouze 20GB úložištěm. Kdybyste chtěli 1 TB, zaplatíte dvojnásobek. Kompletní balíček Creative Cloud se všemi nástroji a 100GB úložiště stojí 60 eur.

Novinky v Lightroomu CC

Lightroom Classic CC kromě neustálých aktualizací přináší spoustu optimalizací. Adobe slibuje rychlejší start, generování náhledů, práci se štětci apod. Rychlejší má být též výběr obrázků k importu. Další novinkou je jemnější výběr pomocí masek.

Součástí předplatného jsou také aplikace pro Android, iOS a web, které Adobe rovněž aktualizovalo. Přišla plná kompatibilita s iOS 11, podporuje přetahování fotek z jiných aplikací (včetně RAWů). Na Androidu přibyl selektivní štětec pro lokální úpravy. Adobe dále zlepšilo ovládání pomocí klávesnice a touchpadu (kvůli Chromebookům).

Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Ohodnoťte tento článek!
2.3 (46.67%) 3 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Nezapláčou. Ti kdo platí stále, možná mohou zbystřit a zrekapitulovat si, jestli mají tak absolutní důvěru v kroky Adobe, že jim to za placení dále bude stát. Ti co neplatili, jsou na tom úplně stejně jako před třemi roky, kdy v nějaký další samostatný Lightroom mohl doufat jen opravdový optimista.
  Řekl bych, že teď se na trhu otevírá prostor pro úspěch někoho dalšího.

 2. Proč by někdo plakal?
  Ti co nechtějí platit si opatří nějaký freeware.
  Ti co chtějí mít na doma Photoshop a Lightroom zaplatí 3000 Kč / rok a mají v tom aktualizace atd.
  A ti co podnikají a živí je to, tak snadno zaplatí 60 Euro / měsíčně. Je to pro ně stejný náklad jako pro dělníka ve fabrice soustruh a elektrika a nebo pro řidiče kamion a nafta apod.
  Ale souhlasím, že ještě někdo na tom vydělá a to je Adobe. Ale to je přeci správně, oni vydělají a ostatní taky.
  Každý chodí do práce pro peníze, programátoři Adobe taky chtějí výplatu. Je třeba na to koukat i z tohoto směru.

  No a ti co chtějí placený software, ale nechtějí platit a přesto si ho opatří, tak asi není úplně vše OK.

  • Zapomínáte na tu zdaleka největší skupinu uživatelů LR, na hobby fotografy. Jsem legálním uživatelem už několikáté verze LR, aktuálně 6. Na systém předplatného nepřistoupím z několika důvodů. Není to 3000 ročně ale 3600 ročně a kdykoli se to může změnit. Adobe není dostatečně pracovitý v profilování jednotlivých fotoaparátů, kvalita konverze se liší pro jednotlivé značky ale i modely, což mě jako uživatele dvou značek fotoaparátů vede k nutnosti hledat pluginy nebo alternativy, zvyšuje mi to náklady, není vždy zaručena kompatibilita atd. Nelíbí se mi, co se stane, když se rozhodnu ukončit subscription. Slušná firma mě nechá používat program dál, jen přijdu o aktualizace. Adobe se ale vydal cestou vybírání výpalného. Pokud tuto politiku nepřehodnotí, až to pro mne bude aktuální (např kvůli nákupu DF nepodporovaného LR6), přejdu na Capture One nebo jiný SW, který se snad mezitím objeví.

  • 60 Euro měsíčně jako že není propodnikatele žádný náklad? Ehm… Je to furt 60 Euro. No, programátoři Affinity Photo taky chtějí z něčeho žít a vypadá to, že díky licenční politice Adobe se jim bude v budoucnu dařit o něco lépe.

 3. naštěstí LIGHTROOM opravdu nepatří mezi špičkové nástroje 😀 🙂
  tak
  že jsem rád neboť by to mohlo posílit konkurenci!
  parádní srovnání kvalit nedestruktivních foto-editorů rozhodně stojí za pozornost! 🙂

  Best photo editing software review comparison – RAW Converters Comparison
  http://photo-typ.blogspot.com/2014/09/best-photo-editing-software-review.html

  DxO PhotoLab
  CaptureOnePro … a další jsou vždy kvalitnější než LR
  a
  možná už i ON1 Photo RAW …