Adresy IPv4 došly, zachovejte paniku

0

Začátek konce síťových adres IPv4 nastal už včera. Registr nejvyšší úrovně IANA, který rozděluje bloky adres na globální úrovni, ve čtvrtek rozdal volné poslední balíčky všem pěti regionům. To zdaleka neznamená konec internetu, ale můžeme mluvit o jeho nové etapě. Etapě, kdy každé zařízení bude mít vlastní unikátní veřejnou adresu (IPv6).

Náročný přechod ale bude trvat ještě několik let, a dokud bude přežívat IPv4, nebude nikdy zcela dokončen. Pro nový systém adres je totiž potřeba obměnit/aktualizovat celou síťovou infrastrukturu. Nestačí jen kroky na nejvyšší úrovni, u providerů, ale také domácích routerů atd.

Ale zpět ke včerejšku. IANA rozdala poslední volné bloky, ale volné adresy ještě jsou v držení regionálních správců. I kdyby tyto adresy došly, ještě bychom nějakou dobu vydrželi s překladem adres (NAT), spousta uživatelů si neveřejnou adresu ani neuvědomuje, i když ji běžně používá.

Největším žroutem je region Asie/Pacifik (APNIC), kde také žije nejvíce obyvatel. Zde by i na regionální úrovni měly adresy dojít ještě letos. Naopak Afrika by s nimi vystačila ještě několik let. Přitom IANA rozdala poslední balík „spravedlivě“, tedy každý dostal stejně velký blok, i když jej vyčerpá jiným tempem. Otázkou je, jestli se nějakou pokoutnou cestou nedostane třeba APNIC k nevyužitým blokům AfriNIC.

IPv4 leden 2011zdroj: blog.nic.cz

Schéma alokace volných bloků v lednu 2011. Asie/Pacifik (APNIC) sebrala nejvíce, registr Severní Ameriky (ARIN) je druhý, Latinská Amerika a Karibik (LACNIC) třetí, následuje Evropa (RIPE NCC) a nejméně si vzala Afrika (AfriNIC).

Zdroj: CZ.NIC

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Ufon/Mobilkom je jednoznačně nejhůře fungující společností v rámci telekomunikací u nás. Zastaralé technologie, nízké investice do nich a absolutně šílený (anti)zákaznický přístup jsou varováním pro všechny, kdo by nad nimi uvažoval. Na internetu si stačí vyhledat tuny stížností a opravdu dost smutných příběhů, které vypovídají o této firmě své. Největším průšvihem pro zákazníka je, když se upíše na rok nebo dva, mám s tím vlastní zkušenost. ADSL je doufejme nezachrání.