Advanced SystemCare 4 Beta: Zařaďte vyšší rychlost!

0

Rychlá údržba – když nemáte čas

Instalace

Instalační balíček má vcelku úctyhodných 29 MB. Po jeho spuštění se vás ujme standardní průvodce, který vás krok za krokem povede celým procesem. Zjednodušeně se dá říci, že při instalaci vystačíte s klikáním na tlačítko Další. Nesporným plusem je lokalizace celého programu včetně instalátoru do naší mateřštiny.

Směle do údržby!

V menu Start najdete pod položkou Advanced SystemCare 4 (dále ASC) zástupce aplikace, ale také zkratky Deep Care a Quick Care. Přes ty se rychle dostanete k funkcím, jež jsou v hlavním okně programu prezentovány jako Hluboká údržba a Rychlá údržba. Bližší význam jednotlivých tlačítek se dozvíte, pokud nad nimi zastavíte myší.

  • Rychlá údržba – slouží ke každodenní údržbě, vyčištění, opravě a optimalizaci systému.
  • Hluboká údržba – nabízí kompletní údržbu a vyladění počítače, která ale trvá o něco déle.
  • Turbo Boost – slibuje maximální rychlost vašeho PC.
  • Toolbox – obsahuje více než dvacítku malých a užitečných systémových nástrojů.

V dolní části okna najdete statistiky, ze kterých vyčtete například kolik ASC odstranil hrozeb a zbytečností, opravil problémů a provedl optimalizací. Dále je zde indikace automaticky prováděných operací a možnost aktualizace databáze, nebo na plnou verzi.

Rychlá údržba – když nemáte čas

Rychlá údržba nabízí pětici základních funkcí, které je možné dle aktuální potřeby aktivovat a deaktivovat. Každá položka přitom nabízí detailnější nastavení. Rychlý sken na malware asi není nutné nějak zvlášť popisovat – tento modul vyhledává a v případě nalezení nabídne odstranění spyware, adware a malware, tedy obecně vzato aplikací, které byste určitě v systému nemají co dělat.

Opravář registru projde jednotlivé položky Registrů Windows, vyhledá případné chyby a nabídne jejich opravu. Kromě jiného se zaměřuje například na odkazy směřující na chybějící ActiveX komponenty, neexistující (např. dříve odinstalované) aplikace, písma, soubory nápovědy, neplatně přiřazené přípony souborů a další položky, které z nějakého důvodu již neplatí, zbytečně zabírají místo, zvětšují velikost Registrů a v konečném důsledku zpomalují celý systém či dokonce vyvolávají chyby.

Opravář zástupců najde zástupce (chcete-li ikonky), kteří nikam nevedou – tedy například pokud nějaký program při odinstalaci zapomene odstranit ikony z menu Start, ACS je najde a nabídne jejich smazání.

Určitě věnujte pozornost podrobnějšímu nastavení Čističe soukromí. Tato funkce je sama o sobě užitečná především tehdy, nechcete-li, aby někdo nepovolaný zjistil, co jste na počítači dělali, jaké webové stránky jste navštívili, či s jakými dokumenty jste pracovali. V podstatě jde o podobnou funkcionalitu, jakou nabízí CCleaner od Piriformu. V nastavení pak můžete určit, jaké soubory a záznamy má ASC odstraňovat. Škoda jen, že v nabídce podporovaných programů chybí prohlížeč Chrome, byť například výrazně méně používanou Operu umí.

Konečně Čistič zbytečností najde a nabídne k odstranění soubory, které s velkou pravděpodobností nebudete potřebovat a přitom zabírají místo na disku. Mluvíme například o dočasných souborech Windows a Internet Exploreru, souborech v Koši, výpisech paměti při chybě, DNS cache a dalších. Opět je jen na vás, které položky budete chtít odstranit a které nikoli.

Poté, co si vše nastavíte podle představ, můžete spustit Skenování, během kterého ASC projde všechny požadované úkoly a průběžně vás informuje o případných nalezených problémech. Nelekejte se, pokud jich při prvním spuštění budou stovky. V úvodu jsme vám slibovali řešení „na jedno kliknutí,“ což také dodržíme: stačí kliknout na tlačítko Opravit a nalezené nedostatky budou odstraněny. Protože ale v operačním systému často jedna věc závisí na druhé, doporučujeme alespoň při první údržbě celý proces minimálně jednou opakovat.

Nemusíte se obávat, že by program způsobil problémy smazáním nějakých důležitých souborů – před zahájením opravy je automaticky vytvářen záložní soubor. V případě nouze nebo nepředvídaných potížích pak můžete snadno vrátit systém do původního stavu.

Hluboká údržba, Turbo Boos a Toolbox

Hluboká údržba – kompletní vyladění systému

Proti rychlé údržbě zde najdeme dvojnásobný počet položek. Přibude například Optimalizátor systému, který nastaví některé parametry systémové konfigurace tak, aby počítač poskytoval vyšší systémový výkon a rychlost Internetu. Můžeme se jen dohadovat, co přesně ASC nastavuje, nicméně skoro s jistotou se jedná například o optimalizaci síťového připojení, zastavení nepotřebných služeb a úpravu některých položek v Registrech. Vylepšení na „nejvyšší rychlost“ je ale dostupné pouze v placené verzi ASC.

Pasivní ochrana formou rezidentního štítu brání instalaci škodlivého softwaru. Pokud používáte kvalitní antivirový program, doporučujeme tuto volbu deaktivovat – pokud by se totiž rezidentní štíty antiviru a ASC dostávaly do kolize, bude výsledkem zpomalení systému, případně hrozí další problémy.

Skener disku by si měl poradit s opravou případných chyb na HDD, Opravář zranitelností pak umí obstarat záplaty pro známé bezpečnostní trhliny v systému a v aplikacích. Konečně Defragmentátor disku se postará o uložení souborů na disku pokud možno v celistvých celcích, aby hlavičky nemusely při jejich načítání „přeskakovat“ mezi různými místy, což samozřejmě stojí drahocenný čas.

Průběh Hluboké údržby je v podstatě stejný, jako v předchozím případě – nejprve kliknete na tlačítko Skenovat, následně ASC projde všechny požadované kroky a zobrazí výsledek. Tlačítkem Opravit pak mávnete pomyslnou kouzelnou hůlkou a dáte vše do nejlepšího pořádku.

Turbo Boost

Turbo Boost slibuje zrychlení systému, ovšem počítejte s tím, že to bude „něco za něco“. Konkrétně je lepší odezvy dosaženo vypnutím některých systémových služeb (například automatických aktualizací), ukončením aplikací běžících na pozadí a přepnutím na základní grafické téma (resp. vypnutím motivů). Některé volby přitom mohou mít zásadní vliv na funkčnost systému, takže doporučujeme dobře zvážit, co zakážete a co povolíte. Pokud si nejste jisti, co která položka znamená, můžete se o ní dozvědět více zastavením myši nad ikonkou i.

Toolbox

Pod touto položkou najdete všechny nástroje roztříděné do pěti sekcí. Z větší části se jedná o funkce, jež jsou součástí rychlé nebo hluboké údržby, nicméně najdete zde i několik jednoúčelových utilitek navíc. Do Toolboxu patrně půjdete tehdy, pokud chcete provést jen jednu operaci (například pouze odstranit neplatné zástupce) a nemáte čas absolvovat celý proces údržby. Část funkcí je ale, bohužel, přístupná pouze v placené verzi.

Proč byste měli používat právě Advanced SystemCare?

Začátečníci ocení rozhraní aplikace, které je jednoduché a přímočaré. Pokročilí jistě budou kvitovat produkt jako ucelenou sadu několika nástrojů („vše v jednom“), které lze snadno spravovat a nastavovat jejich parametry dle vlastních představ a potřeb. Spojení více nástrojů do jedné aplikace vám pomůže zvýšit výkon systému jako celku, registry počínaje, přes menu Start, pevný disk, až po nastavení sítě či odstranění škodlivých programů.

V placené verzi, která stojí 12,95 amerického dolaru (cca 220 Kč) může ASC běžet nenápadně na pozadí a udržovat počítač v nastavených časech, nebo pokud s počítačem nepracujete. Například můžete nastavit úroveň fragmentace (3, 5, 10 %), která automaticky spustí proces defragmentace.

Advanced SystemCare je určitě velmi dobrou volbou, pokud chcete udržet svůj systém v kondici, kdy jeho výkon nebudou brzdit systémové chyby a zbytečnosti.

Ohodnoťte tento článek!