Advanced SystemCare 6.2 Pro: proti malwaru i fragmentovaným diskům

0

Některé firmy představovat nemusíme, protože je všichni dobře známe. Microsoft vyrábí Windows, Apple svůj OS X a Piriform má pro změnu CCleaner. Do povědomí veřejnosti se propracovala také firma IObit, která proslula díky svým řešením pro optimalizaci nebo pročištění počítače. Tyto dva pojmy pojala poněkud zeširoka, protože v jejím portfoliu naleznete jak čistič ve stylu zmíněného CCleaneru, tak například nástroj na odstranění malwaru a odinstalaci programů.

Většinu těchto nástrojů lze používat samostatně zdarma. Celé úsilí nicméně zastřešuje balík nástrojů, který kombinuje prakticky všechny funkce. Slepenec pomocníků pro odstraňování zbytečných souborů, boj s malwarem nebo defragmentaci disků se nazývá Advanced SystemCare. Jako tradičně můžete volit zdarma dostupnou variantu, my jsme se ale tentokrát podívali na zoubek té placené.

Režimu pro začátečníky se nezalekne ani nezkušený uživatel
Režimu pro začátečníky se nezalekne ani nezkušený uživatel

Nástroje pro každého

Za placenou edici Pro standardně dáte 29,99 dolaru, v akčním období pak 14,77 dolaru za rok za jeden počítač. Existuje také zdarma dostupný Advanced SystemCare Free, jenž postrádá řadu pokročilejších funkcí, včetně ochrany při surfování, pokročilého blokování malwaru nebo důkladné kontroly registru. Obě edice však obsahují český překlad.

Vypsat všechny nástroje by zabralo hodně času a prostoru, jak ale kompletní výčet vypadá, si snadno domyslíte. Autoři mysleli zřejmě úplně na všechno, i proto např. v souvislosti s registrem Windows narazíte jak na pročištění, tak na defragmentaci. Jenže čistit budete rovněž pevné disky nebo operační paměť, abyste zlepšili výkon počítače, jenž běží již delší dobu. Důležité je, že všechny nástroje můžete používat samostatně dle uvážení. Pokud vás nějaká oblast nezajímá, jednoduše ji přeskočíte.

Advanced SystemCare 6.2 oceníte nejen v momentech, kdy potřebujete počítač zbavit nepořádku, ale také díky diagnostice. Jestliže se stroj i po optimalizacích chová tak, jak by neměl, je pravděpodobné, že se budete muset vypořádat se selháním hardwaru. Tzv. Kontrolor disku provede analýzu úložiště, která si dokonce někdy vyžádá restart. Podobně můžete zkusit opravit generické trable s instalací Windows, avšak počítejte s tím, že příslušný nástroj podporuje Windows XP, Vista a 7, nikoli Windows 8.

 

Recenzované vydání přitom na zbylých frontách kompatibilitu s Windows 8 zlepšuje. Ještě krůček k dokonalosti ale autorům schází. Buď jak buď, podařilo se jim řadu nástrojů vylepšit, což platí i pro vyhledávač malwaru. Je až k nevíře, co všechno se Advanced SystemCare naučil. Že dovede bojovat s breberkami, ale berte jako fakt. Ne, nenahradí váš antivirový program, ale bude mu dělat společníka. Více aplikací ostatně víc ví.

Nástroj nehodnotí jen bezpečnost, ale i stabilitu a výkon počítače
Nástroj nehodnotí jen bezpečnost, ale i stabilitu a výkon počítače

S ohledem na začátečníky

Současně je dobré uklidnit méně pokročilé uživatele. Nemusí se bát ozbrojené jednotky nástrojů. IObit pro běžné použití sestavil seznam úloh, kterému porozumí každý. Položky jako Zrychlit internet nebo Odstranit malware jasně definují, co se stane, když budete pokračovat dále. Program údržby si samozřejmě snadno uzpůsobíte vlastní potřebám, neboť je plně konfigurovatelný. Doteď jsme se bavili o režimu pro experty, aplikace však logicky obsahuje i režim pro začátečníky.

Právě v něm naleznete vůbec nejpřístupnější způsob, jak opravit počítač. Tentokrát nebudete mít na výběr ani seznam úloh, pouze na vás bude civět nepřehlédnutelné tlačítko pro spuštění tzv. rychlého skenování. Autoři vybrali pár nejvhodnějších akcí, které by ale měly být nejopatrnější v tom, co budou mazat či napravovat. Stav systému k tomu průběžně indikuje smajlík, který se zamračí, když bude váš počítač v ohrožení.

Defragmentace disku patří k mnoha funkcím
Defragmentace disku patří k mnoha funkcím

Optimalizace za jedna

Z pohledu začátečníka autoři nemohli učinit lepší krok, neboť v základním režimu se skutečně nikdo neztratí a nebudou před vás kladeny složité dotazy a požadavky. Nehledě na to, že vedle testů na vyžádání standardně a zcela automaticky bez přičinění uživatele probíhá základní údržba. Přesto si autoři kritiku zaslouží, protože přinejmenším jedenkrát šlápli vedle. Centrum akcí by vás mělo upozorňovat na (potencionální) problémy.

Jenže vám např. říká, že abyste zlepšili výkon, musíte si nainstalovat program Start Menu 8. Ten přitom s výkonem nesouvisí, jedná se alternativní nabídku Start, která ve své původní podobě ve Windows 8 vzala za své. Autoři vám podstrkují zbytek jejich portfolia způsobem, který bychom jen těžko nazvali čestným.

Tyto funkce můžete používat nezávisle na sobě
Tyto funkce můžete používat nezávisle na sobě

Což je opravdu škoda, vzhledem k tomu, kolik dobrého bychom o Advanced SystemCare 6.2 řekli. A že jsme vám pár důvodů, proč po balíku nástrojů sáhnout. Až na uvedený zádrhel, který lze prostě ignorovat, se jedná o dobrou volbu pro každého, kdo se zajímá o zlepšení výkonu a stability počítače.

Ohodnoťte tento článek!