Advanced SystemCare 6: komplexní pomocník nejen pro údržbu Windows 8

0

Pakliže se ve svém počítači s libostí vrtáte šroubovákem, patrně si neodpustíte i softwarovou léčebnou kúru. Skoro až zázraky jako obvykle nabízí IObit, jehož nadřazený nástroj Advanced SystemCare obsahuje nejvíce funkcí z produktů v portfoliu firmy. Nesmí proto chybět ve výbavě žádného nadšence, který si nedá s laděním počítače a systému pokoj. Předem vám prozradím, že pokud máte zkušenost s předchozími řadami tohoto softwarového švýcarského nožíku, více docela dobře, do čeho jdete.

Protentokrát budete muset zapomenout na český překlad. Ten si sice v aplikaci skoro určitě časem objeví, do té doby jste ale odkázáni na své znalosti angličtiny. Upřímně, ty nemusí být nijak velké, protože režim pro začátečníky celý proces údržby zjednodušuje tak, jak jen je to možné. S trochou nadsázky se dá říct, že po instalaci můžete na nástroj zapomenout, poněvadž výkon počítače hlídá na pozadí a automatické úpravy a opravy patří k jeho základním dovednostem.

Na první pokus se ukáží vysvětlivky
Na první pokus se ukáží vysvětlivky

Komplexní balíček pro údržbu počítače pošesté

Na své si nicméně i tentokrát přijdou pokročilejší jedinci, jimž do klína spadne rozsáhlý systém možností, kterým si chod aplikace „ušijete“ na míru. Pro začátek si udělejme malé shrnutí toho, co nám vlastně tvůrci prostřednictvím svého dítka nabízí:

  • údržba disku a registru,
  • dohled nad výkonem počítače,
  • optimalizace připojení k internetu,
  • zahlazení stop po práci s počítačem,
  • zvýšení bezpečnosti při surfování.

Jako obvykle si můžete zvolit očesanější, zdarma dostupnou edici, případně můžete sáhnout po placené a plnohodnotné verzi Advanced SystemCare, o níž budeme dnes primárně hovořit. Licence pro jeden počítač na jeden rok vás aktuálně vyjde na necelých patnáct dolarů, což jistě není žádná závratná částka. Přesto se jedná o vaše peníze, proto byste si nákup měli rozmyslet. Podobné aplikace vám v některých případech pomohou, jindy stavu systému naopak přitíží.

 

Výskyt problémů by měl být minimalizován, v uplynulých letech měl IObit více než dost času na to, aby svůj produkt odladil natolik, aby nedocházelo k větším kiksům. V posledních měsících jsme skutečně na žádný zásadní problém nenarazili. Pokud nástrojům jako Advanced SystemCare nefandíte, držte se od něj dál, poslední vydání na tom nic nezmění. Jestliže vám připadá směšné, že lze několika klepnutími zázračně vyléčit počítač, nebude se vám zamlouvat ani novinka v podobě přepracovaného prostředí aplikace.

Jedno klepnutí zbaví počítač problémů

Hlavní tahák pro začátečníky představuje zvláštní režim, který si zvolíte již při prvním spuštění. Pokročilejší jedinci mohou sáhnout po režimu pro experty, pokud si ale nejste jistí v kramflecích, bude tlačítko Smart Scan přesně pro vás. Okolo magického kruhu se nicméně magie neshromažďuje. Vývojáři pouze vybrali nejvhodnější a relativně umírněná nastavení a optimalizace, aby to s péčí nepřehnali. Méně znalý uživatel by pak těžko napravoval případnou pohromu. Filosofie jediného tlačítka, které všechno vyřeší, dosáhla svého vrcholu.

Průvodce při prvním spuštění

 Průvodce při prvním spuštění Průvodce při prvním spuštění Průvodce při prvním spuštění Průvodce při prvním spuštění

Berte to jako pozitivum a negativum zároveň. Když nepatříte k nezkušenějším, budete rádi, že po instalaci uvidíte právě Smart Scan, vedle něj indikátor stavu počítače. Na něj ale pozor, Advanced SystemCare není první ani poslední program, který vám řekne, že stav počítače není nejlepší. Stejně jako řada jiných aplikací vás upozorněním pouze citově vydírá k tomu, abyste provedli skenování a nechali aplikaci dělat svou práci. Na rozdíl od ostatních vás ale při pokusu o nápravu nebude nutit, abyste šli na neznámou webovou stránku a autorům zaplatili. To dělají ryze podvodné aplikace, jež slouží k jedinému účelu, a sice vytahat z vás peníze.

Myslím, že začátečník by avšak ocenil, kdyby měl po ruce nějaký výrazný prvek pro obnovu systému. Kdyby se při opravování počítače náhodou něco nepovedlo, příslušného tlačítka si skoro nevšimnete. Zvlášť v panice ne. Je vidět, že tvůrci mají stále co zlepšovat. Kritiku bych ale směřoval především k tomu, že program od IObitu tradičně nerespektuje vzhledové zákonitosti Windows. Že si můžete vybrat obleček, který se vám líbí, je hezké, ale v kontrastu s jinými aplikacemi do systému nezapadne.

Nástroje na všechny problémy světa

Stejně jako minule, i dnes si můžete kromě jednorázových skenů vybrat konkrétní nástroj. Tzv. Toolbox jich obsahuje slušnou řádku, nechybí zde pomůcka na odstranění malwaru, stop po prohlížení nebo defragmentaci disku. Advanced SystemCare zastane CCleaner a jiné specializované nástroje. Pro svou univerzálnost nicméně nedosahuje tak dobrých výsledků, např. Zmíněný specializovaný CCleaner pokrývá více aplikací, po nichž čistí nepořádek a nepotřebné soubory. S používáním jednotlivých nástrojů si hlavu lámat nemusíte, všechny jsou použity při běžné skenování.

Chytré skenování chce odhalit všechny druhy problémů
Chytré skenování chce odhalit všechny druhy problémů
  

Jak již bylo řečeno, cílem Advanced SystemCare je jednorázově si odpomoci od problémů s pomalým nestabilním systémem. Registr bude pročištěn, následně ještě defragmentován atp. Kromě práce s nástroji, případně s komplexním skenem, vám program nabídne ještě jednu věc. Ta se schovává v režimu pro pokročilé a lze ji shrnout jako pokus o nastavení počítače pro určitý typ práce. Turbo Boost váš operační systém naladí buď na pracovní vlnu, která se hodí při kancelářské práci, případně na herní jatka.

V každém případě dojde k vypnutí některých služeb a procesů na pozadí, k deaktivaci jsou vybrány vždy ty, které podle IObitu můžete zrovna postrádat. Tyto dočasné optimalizace aktivujte tehdy, kdy je to podle vás nutné. Jindy byste se mohli divit, proč něco nefunguje. Ještě jedna drobnost. I po ukončení aplikace si na ploše všimnete miniaplikace, která slouží jako ukazatel vytížení procesoru a operační paměti. Malý přehled si snadno zvětšíte.

Rychlé nastavení režimu pro začátečníky
Rychlé nastavení režimu pro začátečníky

Kompatibilita s Windows 8

Vedle maličkých grafů s historií vytížení pak budete mít k ruce nástroj na vyčistění operační paměti, který pracuje rychle, přesto vás z časového hlediska možná vyjde lépe plnohodnotný restart počítače (platí pro Windows 8). Pokud ale máte rozdělanou práci, jde o dobrou volbu, jak zasekaný systém oživit a vyhnout se zbytečným restartům. Eventuálně lze z miniaplikace rovnou nastartovat skenování. Počítači odtud rovněž zadáte příkaz k vypnutí. To možná oceníte ve Windows 8, s nimiž je Advanced SystemCare 6 kompatibilní.

Miniaplikace na plochu
Miniaplikace na plochu

Co dodat? IObit svého mazlíka vylepšil, ale nijak dramaticky. Nejzásadněji působí předělané prostředí programu, které nebude činit problém ani začátečníkům. Jinak se můžete těšit na to stejné jako minule, jen vylepšené. Nejvíce se prý pracovalo na defragmentaci disku, jenže tu nelze jednoduše zhodnotit. Výsledky prozradí dlouhodobé zkušenosti. Tentokrát čekejte více pokusů ochrany při surfování. Myslím si však, že antivirus, případně komplexní balík pro zabezpečení internetu, tenhle nástroj nenahradí.

Firma se vytahuje s technologií na zrychlení internetu. Data k vám ale nepotečou rychleji, to prostě záleží na vaší přípojce. Kdyby vás zajímalo, co tedy aplikace pro zrychlení dělá, vězte, že upravuje nastavení webových prohlížečů. Tato jednoduchá procedura se skrývá pod marketingovými slogany, které vynáší „technologii zrychlení internetu“ do nebes. V tomto případě si kritiku zaslouží maximálně přespříliš nadšená propagace.

Pokročilí jedinci si mohou vybírat, co má program zkontrolovat
Pokročilí jedinci si mohou vybírat, co má program zkontrolovat

Ohodnoťte tento článek!