Advanced SystemCare Free 4: nekompromisní čistič

0

Instalace programu je otázkou několika málo okamžiků – vývojáře však musíme pokárat za to, že se při instalaci pokoušejí do počítače propašovat další své programy a vyhledávací lištu. Ke cti jim slouží pouze to, že některé z nich mohou být užitečné: např program na hledání malware nebo pokročilý defragmentovací nástroj.

Advanced SystemCare Free 4 stahujte odsud.


Hlavní okno programu je velmi přehledné a intuitivní

Jedna mínus z češtiny

Po dokončení instalačního procesu vás čeká jednoduchá konfigurace – výběr vzhledu a jazyka. V obou případech můžete ponechat výchozí hodnoty. Program rozezná dle systému Češtinu, přednastavené vzhled White je navíc velmi povedený. Poté se již přepnete do hlavního okna samotného programu. Proběhne ještě rychlé hledání a instalace aktualizací – tedy v případě, že jste aktuálně připojeni k internetu. Ovládací rozhraní je opravdu velmi povedené, program hovoří plynně česky, přeloženy nejsou pouze aktuálně načítané novinky a několik dalších drobností. Všemu důležitému však budete bez problémů rozumět i v mateřštině.


K dispozici je celá řada užitečných nástrojů s konkrétní specializací

Hlavní okno nabízí čtyři ikony – ty pochopitelně reprezentují hlavní funkce. První nabízí Denní údržbu: jedná se o rychlý sken, který vyhledá a opraví nejpalčivější problémy. Tuto funkci můžete spustit také samostatně pomocí ikony Quick Care, kterou najdete na ploše nebo v hlavním panelu. Druhá možnost představuje Hlubokou údržbu. Tato možnost si již na skenování problémů vyhradí pár minut, nicméně výsledky opravdu stojí za to. Program dokáže hledat malware, opravuje registry, optimalizuje systém pro rychlejší běh – umí také vyčistit soukromí a zamete tajné stopy po surfování na internetu.

Odstraní také zbytečné soubory z disku, otestuje jeho zdraví a případně opraví chyby. SystemCare také hledá bezpečnostní chyby ve Windows a samozřejmě nechybí klasická deragmentace. Jednotlivé funkce můžete před skenem vypnout – případně můžete proskenovat všechny a poté vybrat jen opravu některých z kontrolovaných kategorií.

PRO verzi zaplatíte

Třetí z hlavních funkcí je Turbo Boost, který umožňuje okamžité zrychlení počítače. Tato funkce je ale bohužel přístupná pouze ve verzi PRO, za kterou je potřeba si zaplatit (aktuálně v akci 13, standardně 20$).Také poslední ikona na hlavním okně označená jako Toolbox (česky nástroje) je závislá na tom, zda používáte verzi FREE nebo PRO. Najdete v ní 25 specializovaných nástrojů pro čištění a optimalizaci systému, ve verzi FREE je odemčeno pouze 21 z nich.


Samotný proces čištění nevyžaduje žádné větší zkušenost – stačí pár klepnutí myší

Nicméně i tak se jedná o zajímavou sadu – najdete zde specializovaný odinstalátor programů, skartovač důvěrných dokumentů či správce ovladačů. Pro hráče je zde také Game Booster, který pomáhá optimalizovat výkon počítače pro hraní – pokud na něj klepnete, zjistíte, že je nutné jej doinstalovat ze stránek vývojářské firmy. Rozhodně to ale stojí za to. Program je zdarma a do značené míry nahradí funkci Turbo Boost, kterou najdete pouze v placené PRO verzi. 

V pravé horní části hlavního okna najdete ještě další zajímavé možnost – tlačítko Obnova zpřístupní Centrum obnovy. To je u programu tohoto typu nutnost, pokud při divokém čištění odstraníte něco důležitého, můžete snadno vrátit systém do původního stavu. Další tlačítko je Vzhled a poslední volbou je Více – po rozbalení nabídky by vás měla zaujmout zejména možnost Nastavení, která nabídne hlavní možnosti nastavení programu. Zmínit musíme také velmi užitečný Monitor výkonu.

 
Užitečný monitor výkonu – standardně je vidět pouze horní obdélníček, který barvou indikuje vytížení

Jedná se o plovoucí nástroj, který se spustí nezávisle na hlavním programu. Můžete jej umístit kamkoli na ploše – ve standardním stavuje viditelná pouze jeho horní část (viz obrázek), která barvou indikuje vytížení systémových prostředků. Pokud na něj najedete kurzorem, zobrazí se podrobnější statistika. Do Nastavení tohoto nástroje se dostanete, pokud na horní část klepnete pravým tlačítkem a zvolíte příslušnou možnost.

Advanced SystemCare nabízí ve verzi FREE opravdu zajímavou funkční paletu, mnoho z jeho  pokročilých nástrojů u jiných neplacených programů nenajdete. Rozhraní je maximálně intuitivní a česká lokalizace příkladná. Pokud s ním budete spokojeni a jste zvědaví, jaké funkce může odemknout PRO verze, zauvažujte nad zakoupením. Třináct dolarů na podporu vývojářů není při dnešním kurzu nijak přehnaná částka.

Advanced SystemCare Free 4

  • podporované OS: Windows 2000, XP, Vista, 7
  • hardwarové požadavky: procesor 300 MHz, 256 MB RAM
  • čestina: ano
  • velikost: 29,5 MB
  • cena: zdarma
  • Extra názor: 90 %

Advanced SystemCare na DVD Extra PC 07-08/2011

Na DVD nenajdete recenzovanou novinku, nýbrž předchozí verzi 3. Za to však ve verzi PRO, kterou jsme získali exkluzivně pro čtenáře Extra PC. Na Advanced SystemCare Free 4 můžete z verze na DVD snadno přejít, případně si ji můžete vyzkoušet samostatně po stažení ze stránek vývojářské firmy: www.iobit.com. Aktuální Extra PC najdete u všech dobrých prodejců tisku. Na ExtraNotebooku si přečtěte, co dalšího v našem časopisu najdete.

Ohodnoťte tento článek!