Aféra bendgate ukázala slabiny Applu. Ty lidské i technologické

0

Určitě vám neuniklo video UnboxTherapy, kde chlápek v rukou jednoduše ohnul iPhone 6 Plus. Obletělo všechna média včetně Cnews, zaznamenalo už téměř 50 milionů zhlédnutí. Lewis Hilsenteger reagoval na zkušenosti prvních uživatelů velkého iPhonu, který se po dlouhém sezení s telefonem v kapse lehce ohnulo jejich tělo. Lewis to vyhnal do extrému a telefon ohnul schválně.

Aféra bendgate byla na světě a dokonce přinutila k reakci samotného výrobce. Apple vydal prohlášení, že ohýbání je nafouknutá bublina, obdržel prý jen devět oficiálních stížností. V té době už mezi zákazníky bylo 10 milionů nových iPhonů, přesný poměr mezi šestkou a pluskem Apple neuvádí, ale větší model si podle našich odhadů koupilo minimálně milion zákazníků. Devět ohnutí je v tomto ohledu opravdu málo. Ale přesto, ti lidé měli telefon jen týden – počet nechtěně ohnutých ještě může přibývat.

Spolu s tím Apple přizval do svého testovacího centra zástupce médií, které má nejvíce omotané kolem prstu: The Verge a Recode. V mučírně ukázal na profi vybavení, jak každý telefon podrobí několika tisícům testů, kde mimo jiné simulují namáhání při sezení nebo ověřují odolnost vůči tlaku na prostředek mobilu.

Lewis Hilsenteger pro UnboxTherapy mezitím provedl další test, kde ručně lámal konkurenční telefony HTC One M8, Moto X, Lumii 1020 nebo i Phone 6 a 5S. Ani jeden se neohnul stejně jako iPhone 6 Plus.

Více vědecký přístup zvolil kanál uBreakiFixCo, který rovněž srovnával iPhone 6 Plus a k tomu i Galaxy Note 3. Telefon nelámal rukou, ale přístrojem, který na střed telefonu tlačil rovnoměrně přes celou šířku telefonu. Zátěž byla 45 kg. iPhone se ohnul o 3,25 mm, ale zpátky se už nenarovnal. Galaxy Note 3 se ohnul o 4,5 mm, ale vrátil se do původní polohy.

Důkladný test provedl i Consumer Report, který se na profi vybavení (stejné jako u Applu) pokoušel ohnout oba nové iPhony, iPhone 5, LG G3, Samsung Galaxy Note 3 a HTC One M8. V testu opět tlačili na celou šířku uprostřed telefonu. Výsledky byly zaznamenány do tabulky ve dvou hodnotách. První určuje, při jaké zátěži se telefon ohnul a při jaké se rozpadl.

Telefon Deformace Oddělení krytu
HTC One M8 32 kg 41 kg
Apple iPhone 6 32 kg 45 kg
Apple iPhone 6 Plus 41 kg 50 kg
LG G3 59 kg 59 kg
Apple iPhone 5 59 kg 68 kg
Samsung Galaxy Note 3 68 kg 68 kg

Slabší než iPhony se ukázal být jen HTC M8 (rovněž velký a kovový). iPhone 6 Plus je dle testu dokonce odolnější než menší šestka. Plastový Samsung opět dominuje.

Z těchto testů by se dalo snadno odvodit, že plast zkrátka pruží, kdežto hliníkové tělo iPhonu nikoliv. Jak ale vysvětluje Alleras4, situace je mnohem složitější. Všechny profi testy včetně toho od Applu ukázaly, jak se telefon chová při tlaku na střed telefonu. Lewis Hilsenteger ale ve svém prvním videu ukázal, že slabé místo je někde jinde.

Tady je slabé místo iPhonu 6 Plus
Tady je slabé místo iPhonu 6 Plus

Telefon se totiž nikdy neohne uprostřed, ale u spodního tlačítka pro regulaci hlasitosti. Tenký kousek hliníku, na kraji navíc zaoblený, s velkým výřezem pro tlačítko a nevhodnou výztuží za ním způsobí, že se telefon v daném místě snadno ohne, aniž byste přitom museli vynaložit hodně síly. K tomu by opravdu stačila jen těsná kapsa a nevhodné sezení. Na druhé straně se telefon tak snadno neláme.

Report od Alleras4 vychází z několika zdrojů včetně hardwarové rozborky iFixit. Z ní je mimo jiné patrné, že ani akumulátor není příliš pevně uchycený, takže nepůsobí jako opora telefonu. Je to tedy konstrukční vada Applu, která se může (ale nemusí) projevit u každého prodaného telefonu. Vzhledem k tomu, jak rychle mizí skladové zásoby, může firma okamžitě udělat novou revizi s lépe vyztuženým prostorem kolem tlačítka. Všichni budou spokojení a Apple by si zachoval tvář, jako že reaguje na zpětnou vazbu.

Novou revizi by měl co nejdříve uvést i proto, aby ve svých Apple Storech zabránil pitomcům, kteří tam chodí telefony ohýbat a ještě se přitom natáčejí na video. Ano, jsou mezi námi i takoví…

Apple a jeho úzký kruh důvěry

Výše jsme psali o médiích, které si Apple omotal kolem krku. S tím souvisí i nedávný report, jak si PR Applu pečlivě vybírají, koho budou pozívat na konference a komu budou půjčovat produkty. Musí to být poddajné médium, které nebude psát nic moc zlého a případné kauzy zbagatelizuje. Jinak by mu hrozilo, že před ním Apple příště zavře dveře.

A to se stalo tento týden. Nejčtenější německý časopis o počítačích Computer Bild nedobrovolně vyskočil z toho kruhu důvěry. Sám totiž stejně jako UnboxTherapy vyzkoušel ohebnost iPhonu 6 Plus (vlastní koupený kus) a natočil k tomu video. Opět stačila trocha síly a telefon povolil na stejném místě jako u jiných testů.

 

Applu se ale test nelíbil a tamní PR zastoupení napsalo Computer Bildu místo odpovědi, proč je u telefonu slabé místo, zprávu, že už nikdy nedostanou na test žádné zařízení a že je nikdy nepozvou na tiskovou konferenci. (To je případ i Cnews a dalších českých médií, a to jsme nikdy nic neohnuli.)

Computer Bild proto napsal otevřený dopis přímo šéfovi Applu Timu Cookovi, že se mu nelíbí, jak firma zachází s médií a jak se snaží potlačovat kritiku. Tím je Apple neumlčí, pouze škodí vlastní pověsti.

Aféra bendgate ukázala slabiny Applu. Ty lidské i technologické
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas/ů