Agenti Windows Live

0

Windows Live Messenger je komunikační program od Microsoftu, který si můžete doinstalovat do Windows Vista nebo XP. K dispozici je buď jako samostatný instalátor nebo v rámci balíku dalších aplikací Windows Live Suite. K práci s tímto programem budete potřebovat Windows Live ID, které získáte zdarma a umožní vám využívat řadu dalších služeb, nejenom od Microsoftu.

V České republice je nejrozšířenějším komunikátorem jiný program, ICQ. Důvodem je zřejmě skutečnost, že jako jeden z prvních přišel s českým (byť neoficiálním) překladem. Rozšířen je také hodně v Izraeli, méně v Polsku a Maďarsku. V celosvětovém měřítku je však téměř neznámý. Messenger od Microsoftu měl zřejmě ten handicap, že v řadě lidí vzbuzoval jako součást Windows XP obavu z toho, že nahlásí jejich nelegální instalaci systému.

Každopádně Windows Live Messenger je zcela předělán, nabízí mnohem více funkcí, ale přitom podporuje staré kontakty a přihlašování. Můžete s ním psát, volat, vidět se přes webovou kameru, posílat soubory, hrát hry a také se vzdělávat – s pomocí agentů.

Co je to agent?

Agent je speciální program, který je připojen k Windows Live Messengeru a reaguje na příchozí zprávy. Může sloužit jako informační pomocník pro kontakty velkých firem, existují varianty fungující jako nápovědný systém nebo encyklopedie. Agent zpracuje váš vzkaz a na jeho základě reaguje. Nejznámějšího Windows Live Agenta zřejmě nabízí encyklopedie Encarta, přehled dalších najdete v tomto článku.

Encarta Instant Answers

Přidejte si do svých kontaktů encarta@botmetro.net. Poté, co agentovi napíšete, uvítá vás pozdravem a zobrazí něco jako „Věděli jste, že…“. S tímto agentem komunikujete anglicky (jako ostatně s většinou z nich), ale pokud znáte alespoň základy tohoto jazyka, nemusíte mít z konverzace obavy. Agent z Encarty čeká na vaše dotazy. Zkuste se jej zeptat, co ví o Microsoftu. Dozvíte se něco o této společnosti. Zároveň s tím vám agent Encarty nabídne pozvání k zobrazení dalších informací v zvětšeném komunikačním okně. Pokud jste jej již někdy odmítli, stačí znovu napsat Invite me a pozvání obdržíte znovu.

V bočním panelu pak vidíte zobrazenu webovou stránku z encyklopedie, kde se dozvíte maximum dostupných informací. S Encartou si můžete povídat téměř o všem, ne vždy vám však bude rozumět. Pokud se tak stane, zkuste dotaz položit jinak.

WiLMA

WiLMA je nápovědný systém reprezentovaný virtuální průvodkyní po funkcích Windows Live Messengeru. Její adresa pro přidání do kontaktů je wilma@live.com. Po otevření konverzačního okna pošlete vzkaz home. WiLMA nabídne očíslovaný seznam věcí, o kterých vám může povídat. Pošlete jí číslo tématu, které vás zaujalo, přijměte pozvání ke spuštění programu WiLMA Tutorials (otevře se v okně Messengeru) a podívejte se, co vám elegantní WiLMA bude povídat.

Astrology Bot

Tento agent si s vámi bude povídat o astrologii, horoskopech, šťastných číslech a podobných věcech. Stačí, když si do kontaktů přidáte astrobot@botmetro.cz a začnete konverzaci vzkazem home. Opět se zobrazí seznam dostupných voleb, odesláním nějakého čísla si z nabídky vyberete.

Trošku mě zklamal vykladač snů, nabídne vám pouze adresu na webovou stránku se slovníkem. Chcete-li si poklábosit s živými astrology, tak vám tento agent nabídne jejich seznam. Takový chat je pak zpoplatněn, nicméně můžete získat pět minut na vyzkoušení zadarmo.

Games Bot

Máte rádi hry? Přidejte si do kontaktů gamesbot@botmetro.net. Nabízí vám sedm her, jejichž seznam si zobrazíte po odeslání vzkazu games. Nejde o žádné velké hry, spíš o odpočinkové hříčky, které využijete, pokud sedíte u počítače a nemáte do čeho píchnout.

Na obrázku vidíte hru známou i z nepočítačových dob – oběšence.

MovieScout

Pro filmové fanoušky je připraven agent s adresou moviescout@botmetro.net. Můžete mu zadat svoje směrovací číslo a zjistí vám, jaké filmy hrají kina ve vašem okolí. Mám nicméně neblahý pocit, že tato funkce reaguje správně jen v USA. Zkuste tedy zadat otazník, kterým vyvoláte seznam možných typů dalších dotazů.

Jak vidíte, tento agent je schopen reagovat na docela složité dotazy, na rozdíl od výše uvedené Encarty. Řekne vám o čem je jaký film, co si kritika myslí o zadaném titulu a podobně.

My Fashionable Life

Chcete vidět ukázky líčení? Tipy na vylepšení vzhledu především dámské části uživatelů Windows Live Messengeru nabízí agent s adresou myfashionablelife@hotmail.com. Stačí, abyste mu po pozdravu a přivítání zadali jako vzkaz otazník. Klasicky nabídne seznam možných voleb a vyžádá si svolení spustit svou aplikaci v okně Windows Live Messengeru.

Další agenti pro Windows Live Messenger

Pokud vás tyto zábavné/užitečné kontakty pro Windows Live Messenger zaujali, navštivte jejich domovskou stránku agents.live.com. Další agenty pak najdete ve Windows Live Gallery (odkaz směřuje přímo na příslušnou stránku). Jen je škoda, že zde není žádný agent v češtině.

Ohodnoťte tento článek!