AIDA64: proklepněte svůj počítač, testujte výkon a stabilitu komponent

0

Nástrojů, které vám umožní nahlédnout do útrob počítače, aniž byste museli povolit byť jen jediný šroubek, je na trhu celá řada. V minulosti jsme vám představili například HWiNFO32 či Speccy.

Pojďme se podívat na legendu, jež se původně jmenovala AIDA, pak AIDA32, později Everest, a nyní pokračuje s názvem AIDA64. Nenechte se ale zmást číslicí v názvu – aplikaci jsme úspěšně otestovali na 32bitových Windows XP.

Tři verze

AIDA64 je nabízena ve třech verzích – Extreme Edition pro domácí a osobní použití za 39,95 dolarů, Business Edition za 79,95 dolarů můžete používat i komerčně a Extreme Edition Engineer za 149,95 dolarů. První dvě varianty je naštěstí možné stáhnout, nainstalovat a zkoušet zdarma po dobu třiceti dnů.

Testovali jsme verzi AIDA64 Extreme Edition, přičemž během instalační procedury na nás nečekaly žádné záludnosti v podobě pokusů o instalaci doplňkového softwaru. Potěšila skutečnost, že průvodce instalací komunikuje v češtině a do naší mateřštiny je přeložena také většina textů v aplikaci. Instalace proběhla rychle, aplikace pro sebe vyžaduje relativně málo prostoru – v našem případě uzmula z pevného disku pouhých 25 MB.

Prostředí je praktické, na estetiku důraz neklade

Po spuštění se zobrazí okno aplikace, které na pohled připomíná rozhraní Průzkumníka Windows. S ohledem na množství funkcí, informací a možností, jež tato aplikace nabízí, jde patrně o nejrozumnější možné provedení. Je zřejmé, že autoři při volbě uživatelského prostředí dali přednost funkčnosti a snadnému použití před vizuální stránkou.

Hlavní navigace je soustředěna do levé části obrazovky, kde – podobně jako Průzkumník zobrazuje hierarchii složek – najdete jednotlivé kategorie. Patnáct základních modulů se dále člení do podnabídek, přičemž jednotlivé sekce vám prozradí vše od komplexních informací o počítači, až po podrobnosti o jednotlivých hardwarových a softwarových komponentách.

Diagnostika

V sekci Počítač tak například najdete údaje o verzi operačního systému, nainstalovaném Service Packu, verzích Internet Exploreru a DirectX, jakož i základní přehled nalezeného hardware. Ve zkušební verzi je ale nutné počítat s omezením, spočívajícím v tom, že některé položky neukazují požadované hodnoty, ale pouze text [TRIAL VERSION].

Dvojitým klepnutím na položku dojde k přesunu do příslušné sekce aplikace, kde se dozvíte další podrobnosti. Obdobně je možné přejít přímo do některé ze složek pomocí postranního panelu.

Některé položky v přehledu mají modrou barvu – když na ně klepnete, zobrazí se plovoucí nabídka s odkazy, které vás zavedou na stránku výrobce, ke stažení ovladačů, případně jejich aktualizaci.

Patrně nejdůležitější informace najdete v sekci Základní deska, kde se dozvíte veškeré podrobnosti o osazeném procesoru, desce, použité čipové sadě, paměťových modulech včetně konkrétní značky a typu, a údaje o BIOSu, včetně možnosti jeho aktualizace. AIDA64 prozradí i ty nejmenších detaily, takže si budete moci udělat skutečně přesnou představu o konfiguraci testované stanice.

V sekci Operační systém můžete nahlédnout pod pokličku Windows a zjistit třeba verzi, datum instalace, ID a instalační klíč, podívat se na zoubek běžícím procesům (ty se, bohužel nezobrazují v reálném čase, seznam musíte aktualizovat klávesou F5), zkontrolovat nainstalované systémové ovladače, služby a knihovny.

V dalších sekcích najdete například údaje o grafické kartě (např. typ sběrnice/patice, velikost paměti, verzi DirectX), monitoru (velikosti displeje, horizontální a vertikální frekvence, maximální rozlišení, podporované grafické režimy), discích (kapacita, typy jednotek a velikost volného a použitého místa; nechybí ani ukazatele spolehlivosti S.M.A.R.T., ze kterých i laickým pohledem vyčtete, jak na tom jednotlivé aspekty jsou).

Srovnávání

Jak z uvedených informací porovnat dva a více počítačů? Inu, nebylo by to jednoduché. Naštěstí je zde poslední položka nabídky nazvaná Benchmark, která umožňuje měření výkonu systému. Na konci testu nedostanete nic neříkající čísla, ale porovnání vašeho systému proti dalším konfiguracím. Výsledky jsou totiž uvedeny v tabulce, porovnávající dosažené hodnoty s ostatními sestavami.

K provedení příslušného benchmarku stačí málo – stisknout tlačítko pro opětovné načtení nebo klávesu F5.

Výsledky lze řadit podle různých kritérií klepnutím na záhlaví příslušného sloupce. Řádek, na kterém se umístil váš počítač, je zvýrazněn barvou grafu a tučným písmem.

Podrobné zprávy

Další zajímavou funkcí je vytvoření zprávy o stavu počítače. Tuto možnost najdete v nabídce Zpráva → Asistent zpráv, nastavením vás provede průvodce, který se vyptá, jaká data vás zajímají a v jakém formátu požadujete výsledky (prostý text, HTML, MHTML). Celkem může zpráva obsahovat až 111 položek, tedy prakticky vše, co je možné o daném stroji zjistit.

Můžete si vybrat, jaké informace má zpráva obsahovat.

 

Na konci celého procesu můžete vytvořenou zprávu uložit, odeslat e-mailem, autorům aplikace AIDA64 nebo vytisknout.

Užitečné nástroje

Poněkud stranou pozornosti stojí v nabídce Nástroje schovány testy disku, paměti a vyrovnávací paměti procesoru.

Benchmark paměti a cache je poměrně jednoduchý – stačí ho spustit, stisknout tlačítko Start Benchmark a počkat na výsledky, jež jsou prezentovány v graficky poněkud nesourodém dialogu.

V případě testu výkonnosti pevného disku můžete nejen zvolit pevný disk (jestliže jich v systému máte více), ale také jeden z šesti možných způsobů testování. Na výběr je například lineární čtení, náhodné čtení, nebo měření průměrné přístupové doby.

V nabídce Nástroje najdete ale i další zajímavé funkce – například diagnostický (a poměrně podrobný) test monitoru, obsahující kalibrační zkoušky, testy podání barev apod.

Test stability počítače, známý také pod označením „zahořovací test“. Ten přijde vhod například v případě opakovaně zamrzávajících počítačů – tento test pomůže detekovat problémy se stabilitou nebo chlazením komponent. Můžete nechat otestovat všechny hlavní komponenty systému (procesor, grafiku, paměť a lokální disky) najednou, nebo každou zvlášť. První způsob je vhodný pro otestování nově postavené sestavy, druhý se hodí v okamžiku, kdy potřebujete lokalizovat zdroj problémů.

Shrnutí

AIDA64 nabízí kompletní přehled o všech hardwarových komponentách v počítači, až do nejmenšího detailu. Pochválit musíme jednoduché rozhraní, usnadňující použití a nabízející rychlý přístup ke všem informacím. Podává obrovské množství statistik a podrobnosti o všech hardwarových komponentách. Plusem je také častá aktualizace databáze, takže se skoro nemusíte obávat nepřesností nebo nedostatku údajů.

AIDA bude užitečným pomocníkem při přetaktování, neboť může poskytnout diagnostiku hardwaru a zátěžové testy hlavních hardwarových komponent. Stejně tak pomůže při hledání problémů způsobených hardwarem počítače.

Výhrady bychom měli snad jen k ještě ne zcela úplnému překladu do češtiny, ocenili bychom také možnost spouštět benchmarky jinak než tlačítkem pro obnovení. Pěkným doplňkem plejády funkcí by mohl být nějaký pokročilý nástroj pro diagnostiku problémů s operační pamětí.

AIDA64: proklepněte svůj počítač, testujte výkon a stabilitu komponent
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů